אני מסוגל לא להתרכז בשני דברים ביחד 416959
סימנתי אחת ואז נזכרתי בשתי יכולות שהן אמנם נפוצות מאוד אבל לא טריוויאליות.
א. אני מסוגל לקרוא, או לחשוב (מילולית) תוך כדי שאנשים, או קריין או משהו, מדברים סביבי בלי שזה יפריע לי. גם עם מוזיקה זה ככה, אבל אני לא יודע אם זה יותר או פחות מרשים (זה גירוי יותר עשיר ומפתיע, אבל הצד המילולי פחות בולט). אני מנחש שיש גם כמה אנשים שקשה להם לעשות את זה.
ב. בעצם, גם כשאני במצב הזה, אני מוצא את עצמי לפעמים עובר להקשיב לשיחה המתנהלת לידי בדיוק ברגע שהופיעה בה מילה שמעניינת אותי, כלומר מסתבר שהקשבתי לה כל הזמן! כמובן, אין לי דרך לדעת מהו שיעור הצלחתי בכך. מישהו יודע איך קוראים לזה, או איפה אפשר לקרוא על זה קצת?
אני מסוגל לא להתרכז בשני דברים ביחד 416994
תגובה 416951 הזכירה לי שזה קצת יותר משונה: כשאני יושב עם 20 איש יותר מסביב, שמנהלים כמה שיחות לא רועשות במיוחד, במקום פתוח, אני כבר לא מצליח להתרכז בדבריהם של 2-3 מהם באופן מספיק להשתתפות בשיחה. האם זה אומר שההקשבה הלא מודעת ההיא משיגה תוצאות טובות יותר מהקשבה רצונית רגילה?
אני מסוגל לא להתרכז בשני דברים ביחד 417016
לא יודעת. אבל זה מזכיר לי משהו אחר: כשאתה רוצה ליצור אפקט של חדר מלא אנשים, הקלט 2-3 אנשים בלבד, שמדברים בו זמנית בג'יבריש. ההברות הלא מובנות יוצרות רושם של קהל גדול, כאילו יש המוני שיחות שונות ש"עולות" זו על זו.
אני מסוגל לא להתרכז בשני דברים ביחד 417021
אני אשמח לראיות, ואם זה נכון זה מדהים. זה אומר שאנחנו לא מקדישים מאמץ להבין את השיחה ע"י זיהוי קולות המשתתפים (היינו מצליחים אם היינו מנסים), אלא רק ע"י זיהוי מילים, לא?
אני מסוגל לא להתרכז בשני דברים ביחד 417037
ברור שנסיוננו להבין שיחה מתייחס לזיהוי מלים יותר מאשר לזיהוי משתתפים, אלא אם כן הנסיון הוא במפורש לדעת מי הדוברים, לא מהי השיחה.
אני מסוגל לא להתרכז בשני דברים ביחד 417039
הראיות שלי עלובות אך עובדתיות - שמעתי (לפני שנים) תסכית תוצרת בית שהכינו 3 בנות, שהיה בו אפקט כזה, וסופר שכך הן יצרו אותו. זה נשמע לחלוטין כמו חדר מלא אנשים בשיחת מסיבות ערה.
אני מסוגל לא להתרכז בשני דברים ביחד 417044
''שמעתי (לפני שנים) תסכית'' - זה בטח היה לפני הרבה מאוד שנים.
אני מסוגל לא להתרכז בשני דברים ביחד 417047
זה היה לפני מעט מאוד עשורים.
אני מסוגל לא להתרכז בשני דברים ביחד 417048
תתפלא, אבל התסכיתים חזרו לרדיו - עג לפני חודש-חודשיים היו משודרים כאלה מדי מוצאי שבת ברשת ב' (אמנם גרועים להפליא, אבל תסכיתים).
אני מסוגל לא להתרכז בשני דברים ביחד 417070
אני נתקלתי בכמות די גדולה של פודקאסטים המתמחים בתסכיתים, ולא רק בתסכיתים ישנים, אלא גם בחדשים שנכתבו במיוחד לפודקאסטים.
(כל זה באנגלית, אין לי מושג מה המצב בעברית)
אני מסוגל לא להתרכז בשני דברים ביחד 417071
פודקאסטים? מה זה, מלהקי מזון?
אני מסוגל לא להתרכז בשני דברים ביחד 417081
אני מסוגל להתרכז בשני דברים שלא עולים בקנה אחד 417171
בשיר - <http://www.geocities.com/SunsetStrip/Alley/5118/beat...
שימו לב לקולות הקהל (במיוחד בתחנת הרכבת)
אני מסוגל להתרכז בשני דברים שלא עולים בקנה אחד 417627
רבולושן 9 של הביטלס
אני מסוגל לא להתרכז בשני דברים ביחד 417042
הקלט פשוט בעצמך. הראיות היחידות שאתה יכול לקבל הוא מישהו אחר שיגיד ''שמעתי הקלטה כזאת, זה נכון'' או הקלטה של חדר מלא אנשים מדברים, שמישהו יספר לך שהיא בעצם של שלושה אנשים מדברים ג'יבריש.
אני מסוגל לא להתרכז בשני דברים ביחד 417038
אגב, זה לא כל כך קל לדבר בג'יבריש ממש.
אני מסוגל לא להתרכז בשני דברים ביחד 417045
ג'יבריש קל להקריא, ולא כל כך קשה לכתוב.
אני מסוגל לא להתרכז בשני דברים ביחד 417046
אני לא כל כך בטוחה שקל להקריא אותו, אבל בכל מקרה התכוונתי שקשה להמציא אותו תוך כדי דיבור.
אני מסוגל לא להתרכז בשני דברים ביחד 417050
2. הבנתי, ואני מסכים איתך כאן.
1. הייתי יכול לקשר אותך לכמה הודעות באייל. (מקדים מכה למכה: אבל לא מסתכלים פה בעין יפה על פרסומת עצמית.)
0. יצא לי במקרה לחשוב על זה לאחרונה, ואולי מישהו שניסיונו עם פעוטות טרי משלי יוכל להזכיר לי - יש שלב שבו הם מנסים לדבר, מוציאים הרבה קשקושים מהפה במה שמסודר כמו משפטים, אבל כשמאוד לא סביר שהם באמת מנסים להגיד משהו ספיציפי, אלא נראה שהם סתם מחקים פעולה שהמבוגרים מסביבם עסוקים בה כל הזמן, אך שיעודה עדיין לא ברור להם בכלל?
אני מסוגל לא להתרכז בשני דברים ביחד 417051
הייעוד ברור מאוד, אלא שהם עדיין לא מסוגלים (מבחינה מוטורית ומבחינות אחרות) לדבר ממש. זה כמו שתקבל ליד גיטרה חשמלית בלי לדעת לנגן, ובכל זאת תרצה נורא להרגיש כמו קלפטון. אתה תפרוט כמו משוגע, אבל התוצאה תהיה קשקוש אחד גדול (סליחה על הסופרלטיבים, הרגע שתיתי חצי כוס בירה שחברים השאירו כאן).
אני מסוגל לא להתרכז בשני דברים ביחד 417062
אני יודע שקשה להם הדיבור עצמו, אני מתכוון לשלב מוקדם יותר. חלקם מתחילים לנסות לדבר עוד בשלב שבו אפשר להאמין שהם לא יודעים מה המטרה?
אני מסוגל לא להתרכז בשני דברים ביחד 417106
בעיני, המטרה אינה דיבור אלא תקשורת, ואותה הם משיגים כבר מיום לידתם.
אני מסוגל לא להתרכז בשני דברים ביחד 417053
0. אינני יודעת לגבי סידור של משפטים, אבל חברה שבתה היא בת שנה וחצי בערך אמרה לי שהיא נוהגת לנאום נאומים ארוכים ומלאי פתוס - בג'יבריש טוטאלי, כמובן. לא שמעתי אז אינני יכולה לשפוט.
לעומת זאת, לפני זמן רב ראיתי הצגה של תיאטרון לה מאמא לפי טרגדיה יוונית שכבר אינני זוכרת מהי (הצגה מדהימה ממש). הם לקחו את כל הטקסט היווני הכבד ואמרו אותו כג'יבריש, והחלק המדהים שבעניין היה - מעבר לזכרון הפנומנלי שנדרש מהשחקנים, לדעתי - שהם הצליחו בפירוש לתת תחושה של הבדלים מעמדיים בלשון עצמה. עד היום לא גיליתי איך עשו זאת.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים