רוחניות ובחירה 417726
חלק ניכר מהמאמר נראה כמו התקפה מי-יודע-כמה על "רוחניות האינסטנט" של פסטיבלי השאנטי והשארמה; מהבחינה הזאת אין בו כל חדש. אבל מה שתפס אותי הוא ההשוואה של "שוק" הרוחניות לשוק הקפיטליסטי. כאן באמת יש דמיון מעניין - "מראית עין של בחירה".
בשוק ה"אמיתי" יש פעמים רבות שבהם מה שנראה כמו מגוון רחב הוא למעשה "אותה גברת בשינוי אדרת". יש 57 ערוצים, אבל בכולם אותו סוג של תוכניות; יש חמש חברות סלולריות, עם 200 מכשירים, אבל ההבדלים העיקריים הם בצבע ובאיזה גאדג'ט קטן או שניים - המחירים די זהים. כך גם בשוק ה"רוחניות" - למרות הנטייה לחזור לדתות ישנות ולמזרח, קשה לי לראות הרבה קונים לדת האצטקית הקדומה (הדורשת ממאמיניה קורבנות אדם לאל המלחמה אויצילופוצ'לי) או לגרסא המלאה של הבודהיזם (כולל ויתור על כל הרכוש הפרטי). בעצם, הבחירה איננה בחירה, אלא רק מראית עין; מי שמעוניין לבנות לעצמו רוחניות שונה באמת, צריך לחפור הרבה יותר עמוק.
אני גם מקבל את הטענה (שהעלה כותב המאמר בחלק מהתגובות) על היותה של הרוחניות החדשה "שסתום לחץ". למעשה, בכך היא תופסת את תפקידה של "דת" חשובה לא פחות - הפסיכולוגיה האנליטית (לא סתם השיעור של מר בן שחר הוא "פסיכולוגיה חיובית") - בנסיון להחזיר את האינדיבידואל לחיק החברה, "לביית" אותו, להכיל את יצרי המרד בתוך מסגרת. למעשה, בכך תופסת הרוחניות בדיוק את תפקיד ה"אופיום להמונים" שנודע לדתות של פעם, אלא שבעוד הדתות של פעם שירתו את הסדר השמרני, ה"רוחניות" משרתת את הסדר הקפיטליסטי, ושומרת על מראית העין הרצויה של "חופש".
רוחניות ובחירה 417763
ראשית, לא כל 57 הערוצים בטלביזיה דומים‏1. שנית, גם אם נקבל את התאור העגום שלך, כדאי להעיר שאפשרויות הבחירה היום רבות לאין שעור מאלה שהיו עד לפני עשור או שניים.
________________
חידה פרטיזנית: מה משותף ל- Dawkins, Witten ו- Shockey?
רוחניות ובחירה 417777
וגם, כדאי לזכור, ב-‏57 ערוצים יש 58 אפשרויות בחירה, שלפחות אחת מהן שונה מהותית מהאחרות.
רוחניות ובחירה 417982
שתי הנקודות שלך, כמובן, נכונות, אבל ההערה שלי נוגעת בעניין היחסי: בעולם הקפיטליסטי יש מראית עין של בחירה רחבה בהרבה ממה שבאמת יש; רוב הבחירות המוצעות לנו אינן משמעותיות במיוחד, וכדי לבצע בחירה מחוץ למסגרת הזו יש לבצע מאמץ מודע.
שלושתם שחקני פוטבול מה-NFC East 418019
שלושתם שחקני פוטבול מה-NFC East 420921
אופס, רק עכשיו שמתי לב שענית נכונה על החידה (הפתרון המלא: שלושתם מפריכים את הטענה שלי לגבי הדמיון בין הערוצים, שכן הם מככבים בערוצי המדע ובערוצי הספורט).

זכית בטיול וירטואלי סביב העולם, מתנת Google earth.
שכ"ג? 420926
שכ"ג? 420927
לא בדיוק. במחשב הנוכחי הוא גאון העיר הלוקאלית.
שכ"ג? 420946
לפחות רוחו של שכ''ג.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים