כפי שנהג לומר לפעמים מורי למתמטיקה בתיכון: יפה מאד אבל לא נכון 418229
אני מעתיק לכאן את הדברים שכתבתי בתגובתי למאמר ב"הארץ"

אין ספק שדוד גרוסמן יודע להביע את רעיונותיו בצורה יפה. אני גם חש הזדהות והסכמה עם תחילת דבריו בדבר נביבותם וריקנותם של מובילינו בהווה. אבל בפרוש איני מסכים לכיוון ולמסקנות שאליו הוא מוליך את הדברים בהמשך.
כי את הכיוון שעליו הוא ממליץ אמצנו, בעצם, בעשור האחרון מאז ימיו של רבין וגם אחרי הרצחו, ועצם דבריו בעצרת ממלכתית רשמית שבה לא שמענו שום קול מהמחנה הנגדי הם ההוכחה לכך.
אפילו ראש ממשלתנו בהווה ששנינו מבקרים את ריקנותו ורדידותו התכוון להמשיך בעוצמה את דרך השמאל אליה נטינו, כשהלך לבחירות האחרונות עם תכנית המסירה הנוספת וקבל מנדט מהציבור להגשימה.
אבל הדרך הזאת שאותה אמצנו מסיבות שאינן ברורות לי הובילה אותנו לאסון, ולמשבר הנוכחי. היא התבססה על אמונה תמימה והנחות לא נכונות. רבין אמר כשנה אחרי תחילת הסכמי אוסלו כשפיגועי ההתאבדות שהביאו כבר היו בעיצומם (והקלטה של הדברים מצויה באינטרנט): "אמרו שיפלו קטיושות. לא נפלה עד עכשיו קטיושה אחת וגם לא תיפול."
קשה להבין איך לא נפקחות עיניו של גרוסמן וחבריו לנוכח המציאות הקשה.
כפי שנהג לומר לפעמים מורי למתמטיקה בתיכון: יפה מאד אבל לא נכון 418287
הגולש דב אנשלוביץ מכה שוב:

כפי שנהג לומר לפעמים מורי למתמטיקה בתיכון: יפה מאד אבל לא נכון 418316
מה זה ?
מה משמעות הבאת דבריי עם כותרת חדשה ובנפרד מהמאמר ?
כפי שנהג לומר לפעמים מורי למתמטיקה בתיכון: יפה מאד אבל לא נכון 418344
זו מחמאה
מערכת ''הארץ'' חשבה שתהגובה שלך ראוייה לציטוט נפרד משלה.
קבל ח''ח
כפי שנהג לומר לפעמים מורי למתמטיקה בתיכון: יפה מאד אבל לא נכון 419098
לתגובתי זו, שהיא הרבה יותר חשובה, ומאד הייתי רוצה שיינתן לה פרסום, הם לא עשו כזה כבוד.

תגובה מספר 39.
מברוכ! 418289
מברוכ! 418292
תודה, תגובה 418287 ותגובה 418289 יספיקו, אין צורך בעוד הפניות.
כפי שנהג לומר לפעמים מורי למתמטיקה בתיכון: יפה מאד אבל לא נכון 418490
ואפשר לומר זאת יותר באריכות וגם יותר יפה:

הא? 418510
"לא שמענו את קולך אפילו בדאגה למגדלי האווזים, שמטה לחמם קופח ופיצויים לא ניתנו להם בהחלטה שרירותית המעדיפה חיות על פני בני-אדם".

מה הקשר?
הא? 418518
בודאי שיש קשר, ואני בטוח שעוד הקדשת מחשבונת קטנה לעניין תגלה אותו גם לך.
אבל כיוון שאיני דוברו של כותב המאמר, אני רואה עצמי פטור מלפרש, אלא אם כן תודיע שוב נחרצות שעיינת שוב בדבר, ולמרות זאת עדיין לא ברור לך הקשר.
הא? 418596
הנה אני מודיעה (ולא מודיע) - אין לי מושג מה הקשר.
הא? 418598
הקשר הוא שזהו המרחק הרב ביותר שיכול כותב המאמר ודוב לעבור לכיוון הזכרת בעיות קיום ופרנסה. אם היו מזכירים את גידול העוני בישראל, זה היה מגמד את מסכנותם של המפונים.
הא? 418616
''תודיע'' במקום ''תודיעי'' - שגיאת הקלדה. בכותבי הייתי מודע לכך שאני מדבר עם גברת.
ואשר לקשר. השמאל לוקח תחת חסותו כמה עניינים. לא רק טובת הערבים מעניינת אותו, אלא גם החור באוזון וכדומה.
הכותב ביקש לומר שלפעמים בגלל התמקדות יתר בעניין אחד, מוזנחים עניינים אחרים, שלקח על עצמו, לפעמים חשובים יותר. וכך נוצרה ההתעלמות מפגיעה באדם בגלל ההתמקדות באי פגיעה בבעלי חיים. גרוסמן דיבר בנאומו על פגיעה והזנחת האדם, והכותב הזכיר לו שלפעמים זה קורה גם לו, בגלל רצונו להיות בסדר בעניין אחר, פחות חשוב לדעת הכותב.
זה הקשר. בהסבירי אותו איני נוקט עמדה, כי פרשת החקיקה כנגד פיטום האווזים אינה ידועה לי על כל פרטיה, ואיני יודע עד כמה נעשתה בצורה רשלנית מבלי להתחשב במגדלים. נכון שהבאתי את המאמר כתמיכה לדבריי אבל אין זה אומר שבדקתי כל פרט בו, ושאני חייב להסכים עם כל אות.
הא? 418953
כמה חוסר הגינות אינטקטואלית צריך כדי לכתוב שהחור באוזון זה אג'נדה שמאלנית? כל דבר אצלך זה םוליטיקה של שחור ולבן?
הא? 419191
אני מכירה את הרוטינה האנשלוביצית, "אין לי עמדה כי אני לא מכיר את כל הפרטים, אבל אני בטוח ש..." (למעשה הייתי ממליצה לך להוסיף אותה כדיסקליימר בתחתית כל תגובה).

אני גם חושבת שאתה מכיר, כמוני וכמו כל אדם סביר, את נושא צער בעלי חיים, ויודע שהוא בעצם ציווי יהודי ודתי במקורו. לומר שהוא "ימני" או "שמאלי" זו שטות מוחלטת מצד כותב אותו מאמר.

זה נכון שהרבה פעילים שהם אנשי שמאל כוללים באג'נדה שלהם את נושא זכויות בעלי החיים ונושאים "סביבתיים" אחרים. אבל האם בכך הם ניכסו לעצמם את הנושא הזה ובכך שללו מהיהדות את הזכות להיות מחויבת אליו? הבלים.
הא? 419194
בתגובתי הספציפית לא הופיע החלק ''אבל אני בטוח ש. . .''. זה סילוף פשוט וברור, ואי אפשר לבחור במלים רכות יותר לכנותו.
אבל כיוון שזו ''הרוטינה האנשלוביצית'', אולי תמצאי דוגמה אחרת ולו אחת לשימוש כזה במלים אצלי, כי משום מה לא הפנמתי את העניין שיש רוטינה כזאת אצלי.
ואשר לאווזים, אם את חושבת שלמרות דבריי יש לי עמדה בעניין זה, אולי תואילי לידעני על כך, כי גם מאז שכתבתי את דבריי ועד עכשיו לא נתתי דעתי לכך, ולמעשה שכחתי את כל העניין.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים