המוסר האנושי השברירי - תהיות 418516
לאחרונה כשחשבתי על נושא הורדות הסרטים והשירים מהאינטרנט, עלתה במוחי תהיה. הרי ברור שהורדת סרט באינטרנט היא גניבה לכל דבר, ובכל זאת אין כמעט אדם שלא עושה זאת, בעוד אף אחד כמעט לא נכנס פיזית לחנות של בלוקבסטר וגונב משם סרטים. מה בעצם ההבדל? נראה לי שההבדל המהותי היחיד הוא הסיכוי להיתפס. וכאן אינני יכול שלא לתהות, אם הגניבה מבלוקבסטר לא היתה כרוכה בשום סיכון, האם לא היו כולם גונבים גם משם...

אם כך, אולי רוב המוסרניות המתחסדת של רובינו, ולא רק בתחום הזה, היא רק מעטה לשיקולי עלות תועלת מהסוג הפשוט ביותר של האם יתפסו אותי או לא?

סתם נקודה למחשבה...
המוסר האנושי השברירי - תהיות 418520
אני לא לגמרי בטוח (מצד שני, אני גם לא מוריד סרטים).
כדי להכנס פיזית לחנות של בלוקבסטר ולגנוב משם סרטים, אני צריך ממש לצאת מהבית, להכנס לאוטו, להטריח את עצמי לסניף הקרוב של בלוקבסטר (ובשביל שהאנלוגיה להורדה מהרשת תהיה מושלמת - אני צריך לא למנוע מהם להשכיר את הסרט לאדם אחר אשר מוכן לשלם עבורו, כלומר לצרוב את הסרט, אבל לא לקחת את הדיסק, או למצער להחזיר אותו לאחר השימוש).
אחרי כל כך הרבה מאמץ, מהי תוספת של עשרים ומשהו שקלים כדי להפוך את העסק לחוקי?
המוסר האנושי השברירי - תהיות 418549
וואלה, צודק.

מי שנפגע אני מניח מההורדות הם יוצרים/אמנים של הסרטים/שירים ועל כן ההקבלה שלי הייתה צריכה להיות לגניבה מהם. אם במקרה היית בביתו של זמר אני מניח שלא תגנוב לו את הדיסק שלו. באינטרנט דווקא כן. מה ההבדל?
המוסר האנושי השברירי - תהיות 418524
בעיה אחת בהקבלה היא שבגניבה מבלוקבאסטר אתה גונב חפץ פיזי - אחרי שתיקח את הסרט, לבלוקבאסטר יהיה חסר סרט. הקבלה מדוייקת יותר היא להיכנס פיזית לחנות של בלוקבאסטר, לגנוב סרט, לרוץ הביתה, לצרוב אותו על דיסק אחר, לרוץ חזרה לבלוקבאסטר ולהחזיר את הסרט למדף בלי שאף אחד יראה. גם כאן ההקבלה לא שלמה כי לסרט מבלוקבאסטר עשוי להיגרם בלאי כתוצאה מגניבות חוזרות ונשנות.
סלחי לי, אפשר לקבל את הספורט? 418525
לקחת עיתון בדיונון, לצלם ולהחזיר.
סלחי לי, אפשר לקבל את הספורט? 494728
לקרוא את העיתון בדיונון בלי לקנות אותו.
(מנהג ידוע בקפיטרית הסגל בבן-גוריון, הולך טוב עם הקפה של הבקר).
סלחי לי, אפשר לקבל את הספורט? 494735
בשני המקרים שהזכרתם נמצא מי שהרויח מאובדן הרווח. במקרה הראשון: מי שאצלו צילמת את העיתון (זה לא עולה יותר מקניית עיתון חדש? ואצלך בבית זה כנראה עוד יותר יקר).

במקרה השני: בעל הקפיטריה, שבהסתברות לא רעה קנית אצלו כוס קפה, וגם העלית את ההסתברות שחבריך יהיו שם.

ומה עם תוכן שמפר זכויות יוצרים באינטרנט? הרבה אנשים מצאו איך להרוויח מזה כסף. החל מספקיות השירות שפרסמו את זה בארץ בעבר כמעט בגלוי כמקדם מכירות.

ומה בדבר יצרני התוכן? איך הם ירוויחו?
סלחי לי, אפשר לקבל את הספורט? 494739
שאלה מצוינת. הייתי מחפש תשובה אבל אני מפחד ליצור תקדים. מה בנוגע לחקיקה להגבלת מקררים כדי למנוע פגיעה בפרנסת מחלקי הקרח?

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים