הלאה הפאבלוביאנים! 4204
אינני עומד ביום הזכרון. לא בזה ולא בזה. עוד בהיותי רך בשנים הבנתי את נסיונה של מערכת החינוך לשתול בי תגובה אוטומטית כזו המתוארת במאמר. הבנתי - ודחיתי. היה לא תהיה. וביום בו יבינו שאר האזרחים כי לא מנהג, לא טקס ולא צפירה ישנו מאומה, ביום זה נהיה, אולי, אנשים חפשיים.
קיבלת תיקח! 4210
אין אנשים השנואים עלי יותר מאנשים הנכנעים או לפחות משתפים פעולה עם פולחנים מסורתיים מתוך יראת כבוד או אי התנגדות, לדוגמא, באחד מוויכוחי עם דתיים הצדיק בפני בחור נחמד את העובדה שהוא דתי בכך שאמר: "אבותיי כולם היו שומרי שבת האמינו בה' וכו' בזכותם אני קיים, מדוע שאני לא אעשה את המינימום בשבילם ואמשיך את המסורת מתוך כבוד??"
אבל בנוגע לצפירה לא אהיה בפני מנוס אלא להשמיע דברי טמטום לכאורה,
אני אדם חפשן מטבעי, ואני מאמין שכל אדם הוא כך אלא אם כן נסיבות המציאות (עבודה , לחץ וכו') אינן מאפשרות לו, תמיד אהבתי לדמות את האדם לארכיאולוג או גיאולוג או לא משנה מה, המתהלך במערה ופתאום רואה בור ענקי (הצפירה או כל תופעה מוזרה ומעניינת...) אינני מבין איך בן אדם יכול פשוט להתאלם מקיומה של התופעה ולהמשיך בחייו זאת אומרת פשוט לעקוף את הבור ולהמשיך אל תוך המערה, אינני מסכים עם הרבה דברים אינני מבין מדוע אני צריך לעמוד בצפירה, אני לא ממש רוצה לעמוד, אני לא מייחס שום חשיבות לצפירה ובהחלט לא רואה בה אינדיקציה לכבוד שאני רוחש לנופלי השואה, אבל להגיד "ראיתי, הבנתי, דחיתי..."
מן גרסת VINI VIDI VICI מעוותת מעוררת בי תהייה רבה, אני חייב כל שנה להסתכל על כולם לשמוע את הצפירה חודרת לאוזן, התאלמות מהצפירה לדעתי היא כמו להגיד שמראה מיליון מוסלמים מתפללים במכה אל הכעבה הוא אינו מראה מרהיב כי אני לא מאמין באללה, זה די מפליא אותי..
קיבלת, תיקח? 4229
עם כל היגון והצער לנוכח מה שאתה אינך מסוגל או יכול לעשות, הרי שאני, לעומת זאת, נטול סנטימנטים כלפי העומדים בצפירה וכן הסיבות לעמידתם זו. העניין היחיד שיכול היה להיות לי בתופעה (אגב הערתך בנוגע למכה) הוא אנתרופולוגי טהור. היות ואנתרופולוגיה אינה מעניינת אותי במיוחד, ובכן...
ונניח, לרגע, שהיתה מעניינת אותי. נו? אז? שנה אחר שנה, אותה תופעה, פעמיים. נדמה לי שהצלחתי להבין את הנושא כבר בביה"ס היסודי, ואולי הייתי עושה זאת אף מוקדם יותר אלמלא העובדה המצערת שלא עברתי גן חובה בארץ (או, לצורך העניין, בכלל).
ואגב המוסלמים במכה (שוב) - מה עניין היות המראה מרהיב לשאלה האמונה? איני מאמין באלוהים, אבל במוסלמים עצמם אני מאמין גם מאמין...
קיבלת, תיקח? 4276
ניר,
האם תמשיך להתהלך ברחוב מלא באנשים עומדים בשעת צפירה? או שתתכנן את סדר היום שלך כך שתמצא בגפך באותן דקות?
האם לדעתך אין באי עמידה מופגנת אלמנט של חוסר כבוד לציבור גדול של אנשים (למעשה רוב האנשים החיים במדינה הזו) שעבורם לצפירה הזו יש משמעות?
קיבלת, תיקח? 4299
לא אתכנן דבר, כמובן, ואשתדל לא לתת לכל העניין להשפיע על פעילויותי השונות. מצד שני, לא אתהלך בהפגנתיות או בהתרסה. פשוט לא אתייחס, ואם לסביבה יש בעיה עם זה... נו, שיהיו בריאים.
קיבלת, תיקח? 4333
אני מצטער אבל לא הבנתי את התשובה שלך. אם תמצא את עצמך הולך ברחוב בזמן הצפירה. כל האנשים שסביבך יעמדו, כל המכוניות סביבך יעצרו ולמשך דקה או שתיים, "העולם יעמוד מלכת" האם אתה תמשיך לצעוד למחוז חפצך בין האנשים העומדים או שתעמוד במקום (ולו רק מתוך נימוס וכבוד לרגשות אותם עשרות או מאות עומדים)?
לצורך הפרוטוקול אציין שאני נוהג לעמוד בזמן צפירה כאשר אני נמצא בציבור אך לא לא עומד כאשר אין עדים.
קיבלת, תיקח? 4348
ובכן, הסבירות למצב כזה מאד נמוכה במקרה שלי (זה מעולם לא קרה) - אבל אם לשער - בתלות בדחיפות אותו עניין שיש לי לענות בו ברחוב, יתכן כי א. אעצור , ב. אלך למקום בו יש פחות אנשים, ג. אמשיך במלוא המרץ. ביום ג' האחרון, למשל, מצאה אותי הצפירה על הכביש (עד אז לא ידעתי כי זהו היום). כל הנהגים באיילון עצרו ודילגו החוצה. מה יכולתי לעשות? הגברתי את הטייפ והמתנתי. אגב - לא הייתי היחיד...
קיבלת תיקח! 4301
במסגרת תכניתנו "פדאנט עד הסוף", אציין שהאמרה הלאטינית אליה כיוונת היא "!Veni, vidi, vici" ולא כפי שכתבת. הטעות שגורה, אגב.
הלאה הפאבלוביאנים! 4216
"לא ישנו מאומה" מאיזו בחינה?
הלאה הפאבלוביאנים! 4230
לא ישנו מאומה - הווה אומר - לא יגרמו לנו להמנע מלחזור על מעשים כאלה, או דומים להם, או אפילו פחותים בהרבה מהם, ובכל זאת...
הלאה הפאבלוביאנים! 4493
לעניות דעתי הסובייקטיבית תגובתו של מר יניב הינה מהתגובות הטובות והאמיצות ביותר לסוגייה זו, תגובה המבשרת בתוכה את הפנמתם האותנטית של ערכים דמוקרטיים כלליים.

בברכה

א. מאן

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים