420631
אני עדיין סטודנטית - ולכן הסיבה העיקרית בשלה בחרתי בעיסוק הנוכחי שלי היא העובדה שהשעות נוחות לי. (אלא אם במילים "עיסוק נוכחי" אתם לא מתכוונים בהכרח לעבודה שלי. במקרה כזה, הלימודים, מן הסתם, הם הדבר העיקרי שאני מתעסקת בו) העיסוק הנוכחי השני שלי נבחר בגלל העניין שבו (כי הכסף מחורבן).

אבל אני תוהה - כמה מהסטודנטים פה לא עובדים?
420634
סטודנט מלגאי לתואר שני שמשמש כמתרגל נחשב עובד או מובטל?
420636
אני לא חושבת שסטודנט מוגדר כמובטל גם אם הוא לא עובד (תמורת משכורת) בשום מקום. אאל"ט, בשביל להיות מובטל אתה צריך *לחפש* עבודה, ולא רק לא לעבוד. אחרת כל עקרי הבית היו מוגדרים כמובטלים.*
ואם אתה מתרגל, אז אתה עובד של האוניברסיטה, לא? וחוצמזה, תואר שני לא תופס חלק יחסית קטן מסדר היום שלך? (להבדיל מתואר ראשון, הכוונה. אבל אני לא יודעת ולכן שואלת)

*בעצם, עקרי בית בד"כ אכן מוגדרים כמובטלים. אלו הן עקרות הבית שלא מוגדרות ככאלו. אבל אני לא אכניס גם לכאן שבבי מאבק פמיניסטי.
420639
כן, לא התכוונתי למובטל במובן של מקבל כסף מהלשכה, אלא של ''לא עובד''.

תירגול לא נחשב עבודה ''רצינית'' (והוא באמת לא עבודה רצינית, מבחינת ההשקעה הנדרשת), לכן זה מין מצב ביניים שכזה.

בהשוואה לתואר ראשון התואר השני עמוס פחות, אבל צריך לזכור שאמורים להקדיש יותר זמן למחקר, וגם רוצים להשקיע יותר בקורסים שכן לומדים. בכל מקרה אני לא חושב שאפשר להגיד שמדובר בהכרח על חלק קטן מסדר היום - אבל אני מניח שלא חסרים סטודנטים לתואר שני שככה זה אצלם.
420641
יודעת מה? אני ארים את הכפפה בכל זאת. בתואר הראשון לא עבדתי.
420642
כי הייתה לך מילגה, או מסיבות אחרות?
420643
כי הייתה לי מילגה. אני חייב לציין שההתרשמות שלי היא שמאוד קשה לשלב לימודים עם עבודה.
כי הוא היה יכול להרשות לעצמו 420644
אם הייתי יכול להרשות לעצמי, גם אני לא הייתי עובד בתקופת הלימודים לתואר ראשון. וזה למרות ששכר הלימוד עצמו כוסה במלואו (ואפילו למעלה מזה) ע''י מלגות.
כי הוא היה יכול להרשות לעצמו 420645
כן, אבל חוץ משכה''ל עצמו יש עוד כל כך הרבה דברים מסביב. לכן אני תוהה.
כי הוא היה יכול להרשות לעצמו 420646
הייתה לי מלגה טובה מאוד יחסית שכיסתה גם את הלימודים, גם את המגורים וגם למעלה מכך. על אילו דברים נוספים את חושבת בתור "דברים מסביב"? למשל, במקרה שלי הוצאות על תחבורה (שיכולות להיות עצומות) כמעט ולא היו בעלות משמעות, כי גרתי בתוך הקמפוס.
כי הוא היה יכול להרשות לעצמו 420647
לרוב הסטודנטים לתואר ראשון יש עזרה כלשהי מהמשפחה (אפילו אם היא לא עזרה כלכלית ישירה כמו כביסה, מגורים, אוכל, רכב וכד'). סטודנט שגר אצל ההורים ולא צריך לשלם שכר לימוד, באמת לא צריך לעבוד.
יש איזו אנומליה בכל העניין. 420989
1. אם הוא גר אצל ההורים, הוא *בעיקר* לא צריך לשלם לא רק שכר לימוד אלא גם שכר דירה, אוכל, נסיעות (לרוב), ארנונה, מים, חשמל וגז. בסה"כ, שכר המחיה יוצא יותר יקר משכר הלימוד (בגלל זה, דרך אגב, לדעתי ועדי הסטודנטים צריכים להפסיק להיאבק על הורדת שכר הלימוד ולהתחיל להיאבק על פתרונות למחיה. אבל זה לא קשור).

2. לפחות בטכניון, מלגה מהסוג שגדי קיבל (כלומר שמכסה גם לימודים וגם מחיה) מקבלים רק אנשים בתכנית המצטיינים - דהיינו 15 כל שנה - או אנשים שנמצאים בתכנית "עתידים", אלא אם כן יש מלגות שאני לא מכירה (עתודאים?). למעשה, אפילו מלגות שמכסות רק שכר לימוד אין ממש. כל האנשים הנ"ל תופסים אחוז מזערי מאחוז הסטודנטים בטכניון, ככה שאו שאתה גר בבית ההורים או שאתה עובד.

3. אני מתלבטת לגבי הסיבות שהביאו אותי לבחור בעיסוקי הנוכחי (לא כולל לימודים כמובן). למרבה הפלא, נראה שהקריטריונים המרכזיים הם השעות והיוקרה.
420992
אפרופו פתרונות למחיה, אני עדיין מחכה שמישהו יסביר לי איך בירושלים מצד אחד יש תפוסה של בערך 30% בדירות בכפר הסטודנטים, בעוד למצוא דירה בעיר עצמה הפך להיות פרויקט מזעזע-עד-כמעט-בלתי-אפשרי, שהוביל לתרחישי האימה בדומה לאלו שבת"א.

אבל בלי קשר, אני מכירה לא מעט סטודנטים שגרים אצל ההורים ועובדים במקביל.

_________
העלמה עפרונית ודירה מ-א-ממת.
הצעה 421978
אם נצא מנקודת הנחה סבירה שמספר הדירות בעיר לא השתנה, ומספר הסטודנטים לא השתנה, הרי שהעלאה דרסטית של מחירי המעונות בעקבות בניית כפר הסטודנטים גורמת לבריחת סטודנטים מהמעונות, לביקוש היסטרי בכל העיר ולעליית מחירים.

אגב, כפר הסטודנטים הוא (לדעתי) הדוגמא הבולטת ביותר לזלזול התהומי של האוניברסיטה העברית בסטודנטים שלה. מעונות אמורים להיות ניצול משאב של האוניברסיטה לצורך דיור זול לסטודנטים. האוניברסיטה העברית לא קיבלה את שטח הקרקע היקר ביותר בירושלים כדי לתת אותו לחברת אפריקה ישראל לצורך בניית פרוייקט נדל"ן יקר. אאל"ט, העלות לחברת אפריקה ישראל היתה למעלה מ200 מיליון ש"ח והאוניברסיטה הוסיפה עוד 80 מיליון (!). סה"כ השקעה של יותר מרבע מיליארד ש"ח. הסטודנטים קיבלו מעונות שיקרים ב10%-50% משכירת חדר בדירה בעיר. היה מאוד מביך לראות את האוניברסיטה מפרסמת את המעונות על תחנות אוטובוס ובמקומונים.

יש משהו שמציק לי בהתנהלות הכספית של האוניברסיטה העברית מול הסטודנטים. קפה - מצרך חיוני בכל קמפוס - נמכר אצלנו בשישה שקלים, כאשר כל הקפיטריות המשמעותיות בגבעת רם מופעלות על ידי אותו הזכיין. צילום או הדפסה עולים כ17-20 אגורות. עשיתי חישוב שבהדפסת לייזר ביתית העלות פחותה מ9 אגורות תוך שימוש בדיו ממוחזר. אני מעריך שלחברה המפעילה זה עולה בערך חצי, ובכל אופן אפשר לצלם בחנויות מסחריות בעיר ב12 אגורות בקניית כרטיס צילום. קשה לי להשתחרר מההרגשה המעיקה שיש כאן זלזול אדיר בסטודנטים, בלי להזכיר אפשרות של שוחד.

ועוד אנקדוטה לסיום:
בבאר שבע הסטודנטים משלמים שכר דירה של 500 ש"ח לחודש עבור מגורים במעונות (קראוואן קטן, שני חדרי שינה, שני סטודנטים בחדר). זה תמיד נשמע לי זול, וחשבתי שהאוניברסיטה שם פשוט עושה מאמץ להקל על יוקר המחייה של הסטודנטים. יום אחד עשיתי חישוב וראיתי ששכר הדירה הממוצע לחדר בב"ש - כולל ארנונה וחשבונות קבועים - נמוך בהרבה מאלף ש"ח, כך שאם הסטודנטים היו שוכרים דירה וגרים שניים בחדר, הם היו משלמים פחות.
421997
זו לא הסיבה היחידה לעליית הביקוש במרכז העיר - לפני חמש שנים בערך האזור היה כמעט ריק* וגם הביקוש לאוניברסיטה לא היה עצום - בגלל הפיגועים.
כדי "להחזיר לחיים" את מרכז העיר, החליטו לחלק מענקי מגורים לסטודנטים שיעברו לאזור. מקסים, הלא כן? במפתיע, מחירי הדירות קפצו והתאימו את עצמם לגובה המענק. רק מה? שבמקביל לפתיחת כפר הסטודנטים והעלאת מחירי המעונות, יותר סטודנטים רצו לעבור למרכז העיר, כך שסכום המענק (הכללי) אמור להתחלק על פני יותר אנשים.**

אז עכשיו יש, לכאורה, יותר פתרונות מגורים, הם יותר יקרים ויותר קשה למצוא אותם. קשה להתעלם מההרגשה שירושלים פשוט לא מתה על הרעיון שמגיעים אליה סטודנטים שאשכרה רוצים לחיות בעיר הזאת (לגבי החישוב על ב"ש - נשמע לי תמוה).

*כך מספרים. באותה תקופה עוד לא גרתי בעיר הקודש.
** לפחות השנה, הדעות חלוקות לגבי התוצאה - אם פחות אנשים יקבלו כסף או שכולם יקבלו פחות.
422107
את צודקת עובדתית, ואם עליית המחירים הייתה מתרחשת רק במרכז העיר אזי הייתי מקבל את הטיעון: מענק ממשלתי שמקפיץ את הביקוש גורר עליית מחירים מיידית באזורים בהם ניתן המענק ולירידת מחירים באזורים בהם לא ניתן המענק.
אנו חוזים בעליית מחירים חדה בכל העיר. מענק שמרפרף בשטרותיו במרכז העיר לא יכול לגרום לסופות מחירים בבית הכרם, ולכן אני מסיק שיש גורם אחר. עליית מחירי המעונות מעל לסף הקריטי של מחיר חדר בדירת שותפים נראית לי סיבה סבירה לבריחה של סטודנטים מהמעונות ולהצפת שוק הדירות.
כך האוניברסיטה הצליחה, באיוולתה, להשקיע מאות מיליונים במעונות וגם לייקר לסטודנט הממוצע את יוקר המחיה במאות שקלים.
לגבי חישוב ב"ש, ארבעה סטודנטים משלמים 2,000 ש"ח עבור קראוון. אם הם היו שוכרים דירת שלושה חדרים קרוב לאוניברסיטה הם היו משלמים פחות, וגרים בתנאים טובים יותר.
422241
אף שבעקרון אני מסכימה איתך, צריך לזכור שאחת הסיבות לכך שסטונדטים הפסיקו לגור בעיר (ולא רק במרכזה) נבעה מהפחד מפני פיגועים. כשגרים במעונות (או בחלקים מסויימים של הגבעה הצרפתית) אפשר ללכת לאוניברסיטה ברגל - לא צריך לעלות על אוטובוס.

וחוץ מזה - ביררתי עם הבאר שבעית (לשעבר) החביבה עלי, ולטענתה 500 השקלים שהם שכר הדירה במעונות כוללים את כל החשבונות (עם איזשהו סייג לגבי החורף, במידה ועברת סכום מסויים ואז אתה צריך להשלים אותו, או משהו כזה). ככה שגם אם דירת שלושה חדרים עולה 300$ (בשלב הזה כמעט ניתקתי את הטלפון מרוב תסכול על כך שאני לא יכולה ללמוד בבן גוריון), עם חשבונות זה יוצא יותר, ולפעמים גם יכול לצאת הרבה יותר. (במיוחד שה300$ הם לא בדיוק 300$, כי בדירות האלו בד"כ שלושה שותפים יכולים להכנס רק בדוחק שלא לדבר על ארבעה מה שגורם לשכר הדירה להתחלק על פני שני שותפים וכו'. לא ש150$ לחודש הם לא מחיר מעורר קנאה, במצבי).
422284
א. נכון. על אחת כמה וכמה, אם אזור שהיה 'מוקצה' מבחינת הסטודנטים 'נפתח מחדש', צריכה להיות עליה בהיצע וירידה במחיר. הירידה המיוחלת במחיר לא קרתה בגלל ההעלאה המטורפת של מחירי המעונות.

ב. "כל החשבונות" הם ארנונה, גז ומים (חשמל, וכמובן טלפון, משולמים לפי השימוש), כך שמדובר בכמה עשרות שקלים חסכון לדייר לחודש.
אני משווה דיור בתנאים זהים. גודלה של דירת שלושה חדרים ממוצעת גדול מגודלו של קראוון המעונות, כך שאם הסטודנטים היו גרים בדירה *באותם תנאים* (קרי, שניים בחדר קטן מאוד) הם היו משלמים פחות וזוכים לשירות טוב יותר.

בקיץ הזה יצא לי לראות את כל הפרקים של Yes, Minister. ככל שאני מתבונן במנהל האוניברסיטאי, אני מתפעל מהגאונות של הסדרה.
422285
א. לא, ההיצע נשאר כשהיה - הייתה עליה בביקוש (ברגע שהחרדה מהפיגועים באוטובוסים ירדה, כבר לא חייבים לגור קרוב לאוניברסיטה).
ב. עד השנה שעברה, במעונות ירושלים לא שילמו על חשמל (אני לא יודעת מה קורה השנה), במעונות בב"ש גם לא משלמים על חשמל, נכון ללפני כמה שנים.
אם מישהו מוכן לגור בחדר קטן מאד עם שותף בשביל לחסוך כסף, גם עשרות השקלים הבודדים האלו משמעותיים. כשגרתי במעונות די חיבבתי את העובדה שכל פעם שמשהו ניזוק (וזה לא קרה הרבה) תוך 24 שעות מישהו הגיע ותיקן. גם העובדה שידעתי מה ההוצאה הקבועה שלי ולא הגיעו חשבונות מפתיעים, הייתה אלמנט חינני בהחלט.

וכל זה לא בא להתנגד לאמירה לפיה אם כבר להיות סטודנט ששוכר דירה - אז הכי טוב בבאר שבע, ודי גרוע בירושלים.
והפתיל הזה לא נראה לי אמור להתקדם לאיזה מקום מרגש במיוחד, וכבר עכשיו הוא די משעמם, אז נראה לי שדי. (:
422351
קוד קודה, והתפלץ.
422411
אם יורשה לי להתערב, דומני שאתם שוכחים שסטודנטים אינם שוכרי הדירות היחידים בירושלים ושיש יחס גומלין בין מחירי הדירות לבין שכר הדירה. מחירי הדירות בעיר עלו בחדות בשנים האחרונות, ושכר הדירה עלה יחד איתם. ההשפעה של הצע המעונות אינה גדולה כל כך, לדעתי, להוציא אולי באזורים ספציפיים שבהם רוב השוכרים הם סטודנטים - הגבעה הצרפתית, נניח.
יש איזו אנומליה בכל העניין. 420994
לדעתי יש גם פר''ח שאמור לכסות חצי משכר הלימוד (כמובן שתמורת ביצוע שירות, אז זו לא בדיוק מלגה - אבל גם ממלגאים ''כבדים'' מצפים למשהו - להישגים גבוהים בלימודים).

בקשר למגורים, אני לא בטוח אם זה בינארי (בית או עבודה) - מעונות הסטודנטים לא עולים כל כך הרבה למיטב ידיעתי, אפילו ה''יוקרתיים'' שבהם. נכון שאפשר להגיד שאלו לא תנאי חיים, אבל מהנסיון שלי זה לא כל כך נורא (לפחות לא אחרי שלוש שנים בבסיס סגור בצבא).
420998
חדר לבד בדירה במעונות בהר הצופים עולה למעלה מאלף שקל בחודש. אוכל, נסיעות,* חשבוןטלפון/אינטרנט, ולפי האתר של האוניברסיטה "שכר הדירה אינו כולל את הוצאות החשמל, המים, ההסקה והגז" (עד השנה שעברה לא שילמו את החשבונות האלו).

כמובן, חדר לשניים עולה פחות, כך גם חדר שלא בדירה. מצד שני, בגיל עשרים פלוס לא נראה לי כל כך מופרז לרצות פינה משלך.

*גם אם לא לאוניברסיטה ובחזרה. יש חיים מחוץ לקמפוס.
421002
אבוי. בטכניון זה פחות (מעונות מזרח חדש, שהם מעונות חדשים ונוחים מאוד יחסית ובאים במתכונת של חמישה שותפים בדירה כשלכל אחד חדר משלו, עולים 667 ש"ח בחודש, לא כולל הוצאות החשמל (שהן עוד כמה עשרות שקלים עד מאה במקרה הגרוע בחודש) אבל כן את השאר).

בקשר ל"לא מופרז לרצות פינה משלך" - אני לא חושב שמישהו חולק על זה.
421005
מעונות מזרח נשמעים לי קצת כמו הדירות בכפר הסטודנטים. רק ששם מחיר לחדר יחיד בדירה של חמישה (כי השנה לא פתחו למגורים את הדירות של שניים ושלושה חדרים) עולה 1242 ש"ח לחודש.
באותה הזדמנות בדקתי גם את המחירים של שאר המעונות - החדר הזול ביותר (שניים בחדר, מקלחת-מטבח-שירותים משותפים לעשרת החדרים בקומה או ששה בדירת שלושה חדרים) עולה 748 ש"ח. חדר ליחיד בדירה של שניים או שלושה חדרים עולה 1283 שקלים לחודש (שזה באמת קצת יותר מאלף שקלים, כמו שזכרתי במעומעם).

הנתונים מכאן - http://studean.huji.ac.il/data/pics/mehiron.doc
421006
מצד שני, לא נראה לי שהולכים לטכניון בגלל שהמעונות זולים.
421007
מגורים זולים זה ליד אוניברסיטת בן גוריון.

אבל מישהו באמת בוחר אוניברסיטה לפי מחירי המגורים באזור? אני בספק.*

*להבדיל מהשיקול לבחור באוניברסיטה שקרובה לבית.
421008
סקר: מה הסיבה העיקרית שבשלה בחרת באוניברסיטה שלך?

(המסמר האחרון בארון הטייפקאסטינג של אנשי האתר)
421027
לא. סקר כזה יהיה עווית הגסיסה האחרונה של הטייפקאסט _הקודם_ של אנשי האתר. המסמר האחרון של ארון הטייפקאסטינג _הנוכחי_ היה המאמר הזה על החיתולים הסיניים עם החריץ.

אם אי-פעם תהית במה עוסקים מילגאים טכניוניסטים מבריקים כשהם מתבגרים, עכשיו אתה יודע.
בחרתי אוניברסיטה ע''פ מחירי מחיה 421439
התלבטתי בין לימודים בת"א וחיפה
בת"א מחיה יקרה מאוד
לגור אצל ההורים - לא בא בחשבון
בחרתי ללמוד בחיפה - מגורים בזול, עיר יבשה- מעט פיתויים להוציא כסף, מחלקים מלגות לשנה א' למי שבא מרחוק. אבל זה חיים זה? אין מה לעשות כל שנות התואר בחיפה. שיממון.
בחרתי אוניברסיטה ע''פ מחירי מחיה 421505
מה אתה מגדיר בתור "מה לעשות"?
יש איזו אנומליה בכל העניין. 421028
_במיוחד_ אחרי שלוש שנים בבסיס סגור. לגור שלוש שנים בחדר עם מישהו שלא בחרת ואתה אולי לא סובל זה קשה מאוד. לעשות את זה שש שנים רצוף נשמע לי כמעט בלתי-אפשרי.

_________
עדי סתיו, שגר שלוש שנים בחדר עם מישהו שהוא לא בחר ולא סבל, ואח"כ עבד במשך הלימודים כדי לממן חדר משלו.
יש איזו אנומליה בכל העניין. 421039
אוקיי. במקרה שלי ההבדל היה בין "לגור בחדר עם שבעה אנשים שאני שונא, שעושים מסיבות עד 4 בבוקר ומעשנים ללא הפסקה - וזה ביום לא גרוע" לבין "לגור בחדר עם עוד שני חנונים כמוני שלא עושים יותר מדי נזק".

תסכים איתי שזה שיפור.

(כמובן שעדיף חדר לבד).
הו, המעונות 421100
המעונות בטכניון אכן לא עולים הרבה, כולל אלה שבהם יש לך חדר משלך. אבל קשה לקבל בהם חדר והם על 100% תפוסה כל הזמן. כך שאם ההורים שלך לא עניים ו/או אין לך ממוצע של 91 ומעלה *בשני סמסטרים רצוף* - קשה עד בלתי אפשרי להתקבל.
הו, המעונות 421113
על פי הנתונים שהטכניון מפרסם באתר שלו, יש לו 12,499 סטודנטים (כולל תואר שני ושלישי) ובמעונות יש 4,000 מיטות. כלומר, אני לא חושב שזה "קשה עד בלתי אפשרי" להתקבל למעונות אם בתיאוריה כל אדם שלישי יכול (מספר האנשים שמקבלים 91 בשני סמסטרים רצוף לא עולה, לדעתי, על סביבות ה-‏600. לא יודע כמה עניים יש - אבל הרי לעניים מגיע יותר, לא?).
האם זה באמת כל כך מופרך? 421260
אני, באופן אישי, עבדתי שנה לפני תחילת הלימודים ומהכסף שחסכתי אני חי. הצפי הוא שבעזרת מעט (באמת מעט) עזרה מההורים, לא אצטרך לעבוד במהלך הלימודים כלל.
האם זה באמת כל כך מופרך? 421265
את האמת? נראה לי קצת מוזר שאתה יכול לעבוד שנה ואז לממן את עצמך שלוש שנים. אבל אני מניחה שזה תלוי בשאלה איפה עבדת, איפה אתה לומד ואיך אתה חי (וכמובן שהשאלה אינה ספיציפית לגבייך, אבל כן - קשה לי להאמין שרוב האנשים יכולים לעשות זאת).

מצד שני, אני גם לא חושבת שיש משהו נורא בכך שעובדים במקביל ללימודים (ולצורך הענין - גם פר"ח מהווה סוג-של). הכל תלוי בשאלת המינון.
האם זה באמת כל כך מופרך? 421298
דוגמה אישית...

5500 לחודש, במשך שנה של מגורים עם ההורים בערך 4500 נשארים בכיס מדי חודש, נותרו 54000 שקלים חדשים, בינתיים (שנה שנייה) הכסף של הצבא מכסה את האוניברסיטה, ההורים מכסים שכר דירה באר שבעי (כ650 שקלים בחודש), מה שאומר שלו הייתי לומד רק 3 שנים, כאשר שכר הלימוד של השנה השלישית מכוסה על ידי(9000 ש"ח בערך), זה היה מותיר לי 1250 ש"ח לחודש, אם ההוצאות על הדירה הן בערך 200 ש"ח לחודש(חשמל ארנונה אינטרנט), נשארנו עם 1000 שקל לכל השאר, אם נוסיף לזה עבודות חלקיות קייציות בשכר נמוך (נניח 4000 שקל לשלושה חודשים)+רווחי ריבית (אין לי שמץ כמה זה יוצא) + דמי כיס מהדודה סבתא וכו' בימי הולדת ומועדים (500 ש"ח בשנה נניח?), סה"כ כ1400 שקל לחודש למזון, בגדים, בילויים, טלפון וכו', אפשר לחיות.

מצד שני... אני לומד ארבע שנים וההורים באמת מכסים את שכר הדירה.
האם זה באמת כל כך מופרך? 421302
אני חייב לציין שקצת רימיתי.
החיסכון הכולל שלי, שניה לפני כניסתי לאוניברסיטה עמד על 50,000 (כולל הכל, צבא, עבודה וכד'). עלות שכ"ל והמגורים היא כ-‏20,000 לשנה. כלומר, שנתיים וחצי ממימון עצמי. בשלוש שנים של עבודות בקיץ, אני אמור לממן עוד שנה (כלומר 20,000). את חצי השנה האחרונה, משלימים ההורים.

הרמאות היא בעובדה שזה כולל רק את הסכומים הגדולים והקשיחים וישנן גם עלויות קטנות שאותן הזנחתי, אבל כשחשבתי על זה שוב, הן מצטברות ובהכרח נופלות על ההורים.
421304
שכחתי לחשב עבודות בקיץ, באמת.

ואם הצלחת להגיע לאוניברסיטה עם חסכון של 50,000 (שאם הוא כולל צבא וחסכונות קודמים אז הוא בהכרח לא תוצאה של "עבודה של שנה") אז זה מרשים מאד. אני לא צינית.

מה שכן, אני תוהה למה "לגור אצל ההורים" לא נחשב כהוצאת כסף. של ההורים.
הרי אם אתה גר אצלם אתה לא משלם על האוכל, על החלק שלך בהוצאות החשמל והטלפון, על השימוש ברכב שלהם וכאלה. נכון שזה יוצא הוצאה קטנה יותר מאשר אם הם היו צריכים להחזיק לך דירה, ולשלם לך את הוצאות החשמל, והטלפון והאוכל, אבל...
ובכל אופן, אם מישהו מאיתנו היה הולך למכללה, כל החישובים האלו היו רלוונטים הרבה הרבה פחות.
מה שמחזיר אותי לשאלה המקורית - האם היום אפשר להיות סטודנט, לא לעבוד ולא לחיות על חשבון ההורים?

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים