אל אהרם: המזון המוצנח מורעל 42120
תומס פרידמן מספר היום בטורו שבניו יורק טיימס שאיברהים נפי, עורך העיתון המצרי המוביל "אל אהרם", כותב שם שהאמריקנים מצניחים את חבילות הסיוע שלהם בכוונה לתוך שדות מוקשים כדי שהאזרחים האפגאנים הרעבים יפגעו. אך לא די בכך, הוא מוסיף וטוען שהמזון המוצנח מורעל ומהונדס גנטית. מר אברהים נפי אינו איזשהו פרילנסר שכותב מה שבא לו כך סתם, מסביר פרידמן, הוא מונה לתפקידו בידי מובארק.

במאמר הזה מדגיש פרידמן שמדינות ערב, מצרים וסעודיה בפרט, הן המקור למה שהוא מכנה "בין לאדאניזם", בגלל מדיניות שבה השלטון מפנה את הזעם והתסכול העממי הנובעים ממצוקה אל עבר ארצות הברית.

המאמר המלא:
אל אהרם: המזון המוצנח מורעל 42124
אינני יודע אם טענתו של נפי היא נכונה, אבל מה שבטוח הוא שחלק גדול מהמזון המוצנח מגיע לשדות מוקשים, ושבכל מקרה כל מבצע "מן משמיים" הזה אינו יותר מתרגיל ציני ביחסי ציבור וטפיחה עצמית על השכם האמריקאי.

כמות המזון שהאמריקאים מצניחים היא אפסית לגמרי ביחס לכמות המזון שהאוכלוסייה צריכה.
בעקבות המבצע האמריקאי הפסיקו לחלוטין ארגוני הסעד הבינלאומיים את הפרוייקטים שלהם באפגניסטאן, מה שהביא באופן מיידי למצב תזונתי חמור, על סף הרג-עם, ברוב חלקי המדינה ההרוסה הזו.
אם עד תחילת החורף לא יתחילו לחלק שם מזון בכמויות עצומות, מספר המתים עד לסופו מוערך בין 3.5 ל-‏7 מיליון בני אדם.

האחריות לפשע זה תהיה על כתפיהם של בוש, צ'ייני, רמספלד, פאוול וחבריהם.

האו"ם הזהיר ומזהיר מפני הגורל האיום הזה, וכך גם פעילים שונים בחוגים המתנגדים למלחמה (שתי דוגמאות מני רבות: מארק וייסברוט ‏1 ונועם חומסקי ‏2).

על זה מדבר תום פרידמן?
האם הוא טורח להזכיר את סכומי העתק שמעבירה ארה"ב למשטרים שאזרחיהם הם, לטענתו, השונאים הגדולים ביותר שלה?

---------
1 -
מארק וויסברוט מסביר מדוע המלחמה הזו פוגעת בעיקר באזרחים החפים מפשע.

2
במאמר הארוך מאוד הזה חומסקי יורה בכל הכלים הכבדים, ומספק הסברים ופרשנויות נפלאים. החלק עליו דיברתי (ההרעבה) נמצא בהתחלה. מומלץ ביותר.
אל אהרם: המזון המוצנח מורעל 42134
גלעד,

האם רק נדמה לי שיש בלבך ספקות ואינך בטוח לגמרי אם האמריקנים אינם מרעילים בכוונה את האפגנים או לא?

אולי אקרא את חומסקי אם אתפנה.

אני ציטטתי את פרידמן ולא הבעתי דעה, אולם ע"פ תגובתך והמקורות שאתה מצטט אני די בטוח שאין ביננו תמימות דעים בקשר למלחמה הזו, ואומר לך למה: אני לא שוכח לרגע שאפגניסטן תחת שלטון הטליבאן עודדה את הבן לאדניזם שהביא למותם של 6000 אזרחים אמריקנים חפים מפשע. ואני לא אשכח את זה גם אם יראו לי בטלוויזיה במשך שנה כל יום אזרחים אפגנים הרוגים חפים מפשע. אני לא אשכח מי התחיל את המלחמה הזו.

הסיכוי היחיד לשיפור מצבם של אזרחי אפגינסטן הוא שארה"ב תשתלט על המצב שם ותסייע לייצבו. להקים שם משטר נאור היא לא תצליח אבל משטר נסבל, פחות רצחני מזה של הטאליבאן אולי כן.

את בעיית הפליטים האפגניים האומללים לא יצרה ארה"ב כי אם סכסוכי הפנים והשבטיות האפגנית. שלטון הטאליבן באפגניסטן לא הביא רווחה גדולה לפליטים הללו, הפוך נהפוך הוא. אני אשמח לקרוא מאמר של חומסקי המגנה את תקופת שלטון הטליבאן ומעשיו הנפשעים בשנים האחרונות אם תצליח למצוא מאמר כזה.
אל אהרם: המזון המוצנח מורעל 42138
אני מאמין ומקווה כי האמריקאים לא מרעילים בכוונה את האפגנים. טרם הספקתי לקרוא את המאמר של נפי, וגם לא את המאמר של פרידמן, אליו קישרת, ולכן אינני יכול להביע דעתי על הטיעונים של מי מהם בנושא.
על כן ההסתייגות.

אני יודע ומשוכנע בכך שבמקרים רבים הממשל והצבא האמריקאיים נוקטים באכזריות רבה ובלתי-אנושית לחלוטין. זה כן.

אגיד לך מה אני אינני שוכח: מי הקים את ארגוני המוג'אהדין ותמך בהם בצורת אימונים, כלי נשק וכסף. (ה-CIA, אם מישהו לא יודע)
מי שתק ותמך במשטר הטליבאן האכזרי כאשר זה עינה נשים, מתנגדים וסתם חילוניים במדינתו.
מי נזכר באיזור הנטוש וההרוס הזה רק כשזה שירת את האינטרסים שלו, ולא כשהיה צורך לפעול לשינוי מיידי ולתמיכה באוכלוסייה האזרחית.
מי האשים, לא הוכיח, הפציץ, מפציץ, וכנראה גם יפציץ, אזרחים תמימים, שסובלים מקור, רעב איום, משטר דתי מדכא ותדמית עולמית של שטן עלי אדמות.
ולא, אני לא אשכח מי התחיל את המלחמה הזו: ארה"ב.
בלי שבב הוכחה, בלי בדל היגיון ובלי שמץ אנושיות.
פצצות מצרר בינות לכריכי ג'לי וחמאת בוטנים - יורים ובוכים.

אחפש בשבילך מאמר של חומסקי (פרה 11/9) על אפגניסטאן, אני די משוכנע שאמצא.
חפש לי מאמר של פרידמן על תמיכת ה-CIA בבין-לאדן, ועל התוצאות של תמיכה זו.
אל אהרם: המזון המוצנח מורעל 42145
תמיכת ה-CIA במוג'הידין מוזכרת במאמר שאני מכין כרגע לאייל (אומנם לא כנקודה מרכזית) כך שאיני רוצה להתייחס אליה כרגע ולהקדים את המאוחר.

האמריקנים אינם צדיקים גמורים, אך הנטייה של "שמאלנים" כחומסקי להתייחס לבחישה האמריקנית במקומות שונים בעולם או להפך, גינוים בשל עצימת עין, בלי להטיל את עיקר האשמה על מצוקות האוכלוסיה בעולם השלישי על המשטרים המקומיים נראית לי חסרת פרופורציה. אגב, המאמר של פרידמן שהזכרתי, מתייחס בפסקה או שתיים גם לנקודה זו.

נ.ב

כן, כן, תמשיך לחפש מאמר של חומסקי שמגנה את משטר הטאליבן.
אל אהרם: המזון המוצנח מורעל 42378
אתה באמת חושב שלבין-לאדן ולטאליבן אין כל חלק באשמה?
אל אהרם: המזון המוצנח מורעל 42408
ככה אתה רואה אותי, טל?

מובן מאליו שלטאליבן ולבין-לאדן יש חלק באשמה במצב האיום אליו עומדת להגיע אוכלוסייה אזרחית עצומה, חלק גדול מאוד אפילו.

אבל אין בכך כדי להפחית מאשמתה של ארה"ב, ההופכת את האזרחים לקורבנות, זו הפעם השנייה - בפעם הראשונה כאשר תמכה במשטר הטאליבן ובארגונו של בין-לאדן, ובכך גזרה עליהם שלטון דיקטטורי והרסני; ובפעם השנייה כשהפציצה מוקדי סיוע של הצלב האדום, חסמה גישה לארגוני סיוע בינלאומיים, יצרה גלי ענק של פליטים המחפשים מחסה ופיסת לחם, ועודדה את ה"ברית הצפונית", אותו ארגון טרוריסטי הנוקט בשיטות לא שונות בהרבה מאלו של אויביו.

מהבחינה הזו שני הצדדים משתפים פעולה - שניהם פוגעים, בסופו של דבר, באנשים שאין להם חלק או עניין במלחמה הזאת.
אגב, פגיעה או איום בפגיעה כנגד אוכלוסייה אזרחית במטרה להשיג מטרות פוליטיות היא טרור, ואין זה משנה אם הארגון שמבצע את המעשה הזה הוא מדינה או ארגון דתי קיצוני.
זה הרבה הרבה יותר עמוק מזה... 42140
ראה דברים שכתבתי קודם:


חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים