נקודה למחשבה 421575
נקודה מעניינת שקשורה לעניין הועלתה אתמול בתכנית "מועצת החכמים" בערוץ 10.
אחת מהמשתתפים אמרה דבר נכון, כשהיא מלווה את דבריה בדוגמה: המדינה לא תמיד מאפשרת דברים גם כאשר הם נעשים בהסכמה הדדתית. למשל, אסורה על פי החוק ביגמיה ופוליגמיה. מדוע, בעצם ? מה הבעיה כאשר לא מדובר בכפיה ?
מאחר שכבר הבעתי את דעתי, שאני אישית תומך בפסק הדין הזה (בעניין ההומואים והלסביות), כדי לעשות סדר בראשי, התחלתי לחשוב שאולי צריך להתיר ביגמיה ופוליגמה דו סיטריים (כלומר, לאפשר משפחה ובה אישה אחת נשואה לכמה גברים, ולהפך, כפי שהיה מקובל בעבר ובכמה חברות גם היום).
מה דעתכם ?
נקודה למחשבה 421578
את דעתי מישהו אחר כבר כתב טוב יותר דיון 471
נקודה למחשבה 421604
נו אתה רואה. את רוב הדיונים איני קורא. היה צריך לשלב איך שהוא את בג''ץ או את ברק בכותרת, ואז הייתי נתפס בפתיון.
נקודה למחשבה 421608
כן, היו צריכים לקקרוא לדיון ההוא ''על זוגיות נוסח ברק''.
נקודה למחשבה 421591
דעתי היא שבתחום הזה, כמו בתחומים אחרים, החוק ישתנה רק בעקבות שינויים חברתיים ולא ההפך.

אם יקומו כאן קומונות פוליגמיות ומשפחות אלטרנטיביות מסוג זה שיחלחלו לתודעת הציבור במשך כמה שנים ויוכיחו ש''אין להן קרניים'', ואם בשלב מסוים הן יעתרו לבג''צ, ייתכן שייענו בחיוב. כרגע הנושא נראה לי קצת מרחיק לכת וקשה לעיכול מבחינת הציבור - לא יהיה קשה למשל לגייס סוללת פסיכולוגים שתשקף בד''כ את הרוחות המיינסטרימיות בציבור ברגע נתון, ותדבר על נזקים לילדים במשפחות כאלה, על מאפיינים של כת וכדומה (גם אם הטיעונים האלה לא בהכרח נכונים). טיעונים כאלה ודומיהם יקשו על בג''צ לצדד ברעיון. ואם תקום רק משפחה פוליגמית אחת ותדרוש הכרה חוקית, יהיה קל מדי לפטור אותם ולדחוק אותם.

(אישית אין לי דעה מוצקה בנושא הלגיטימיות החברתית או החוקית של משפחות כאלה).
נקודה למחשבה 421615
ויש לזה תימוכין אמפירי (אהממ) בחוסר האונים - עד כה - של החוק האמריקאי להפסיק את הפוליגמיה המורמונית. בעצם, אם אני חושב על זה מעט יותר, גם העובדה שהמחוקק המערבי לא מתערב בקהיליות בהן אפליית האישה זועקת לשמים הדמוקרטיים-ליברליים.
נקודה למחשבה 421617
מה שגורם לי לחשוב.

אם הבנתי נכון, הרשם סירב לרשום את בני הזוג כנשואים בגלל שלטענתו ברור שאינם נשואים כי אינם גבר ואשה. ביהמ"ש סירב לקבל את הטיעון הזה והורה לרשום את בני-הזוג כנשואים על סמך התעודה הזרה.

מה מונע מגבר הנשוי בחו"ל למספר נשים להתשתמש בתקדים הזה כדי לחייב את הרשם לרשום את נישואיו הפוליגמיים?
נקודה למחשבה 421620
החיים זה לא היקש לוגי, אולי זה מה שימנע. (בנוסף לחוק בהקשרו הבינלאומי כפי שאוזכר אי שם למעלה).
נקודה למחשבה 421624
איזה חוק בינלאומי למעלה?

באמת, היקש לוגי או לא, מערכת המשפט מתיימרת לפחות להיות עקבית, והיא לא יכולה להגיד "חד-מיניים אנחנו מקבלים, אבל פוליגמיים לא, סתם, כדי לעצבן את אנשלוביץ"'. אז או שימצאו תירוץ אחר, או שאולי באמת ירשמו, ואז בכלל יהיה משעשע.
נקודה למחשבה 421629
א. ברבנות כבר רשמו מספר גברים כנשואים ליותר מאשה אחת, מאז פקי האיסור דרבנו גרשום אי אז בשנות ה-‏1990.

ב. מבחינת החוק הישראלי הפוליגמיה אסורה במפורש, נישואין חד מיניים אינם כך.
נקודה למחשבה 421630
אני לא בטוחה לגבי פוליגמיה, אבל לפחות לגבי ביגמיה, כמו שאנשלוביץ' ציין - יש חוק נגד זה. אז מערכת המשפט כן יכולה להגיד "אם נכיר בנישואים שלך נהפוך אותך לפושע ולכן אנחנו לא מכירים בכך".
קיימת גם הנחה (מובלעת?) שנישואים ביגמיים פוגעים בכבוד האישה ולא נובעים ממערכת יחסים שוויונים ולכן אין להכיר בהם. זאת להבדיל מההכרה במערכת יחסים בין שני גברים או שתי נשים, שם ברור שמדובר בהחלטה רצונית, רצויה ושוויונית של שני הצדדים.
נקודה למחשבה 421632
ומה קורה אם מתחתנים ארבעה אנשים, שני גברים ושתי נשים, כמשפחה פוליגמית?
נקודה למחשבה 421635
עדיף שיתחתנו כמשפחה פוליאנדרית.
נקודה למחשבה 421666
כמובן, סליחה.
נקודה למחשבה 421637
רגע, רגע, לא היתה כתבה כזאת על בילי מוסקונה לרמן?
נקודה למחשבה 421640
קבלו תיקון- כולה שלישיה.
תגובה 154200
עולם קטן 421660
ומי אחת מהצלעות בתא המשפחתי הזה? רחלי בר-אור, המקימה של האירגון מתגובה 421293.
עולם קטן 421719
ואותה רחלי היא גם בעלת המכון המשדך זוגות הומואים-ולסביות-לצורך-הולדה.
לעומת זאת, למיטב ידיעתי השילוש במעניין עם גב' לרמן התפרק בינתיים.
עולם קטן 421777
ועל זה נאמר "זה לא את, זה אנחנו" :-P
נקודה למחשבה 421641
לא, שם זה לא נישואין פוליגמיים וגם לא מנאז'-אה-טרואה, אלא קשר בלי מין, והצלע השלישית, מוסקונה-לרמן, היא צלע שלישית בעיקר לצורך בילויים משותפים, שיחות נפש, שבתות וחגים. תגובה 154200.
נקודה למחשבה 421986
(מבקש מראש סליחה מסרי רקע מתמטי) כשיחוקק החוק שמכליל את מושג הנישואין, אני מקווה שהם ירחיקו ראות ולא יסתפקו ב*קבוצה* כמושג המתמטי שמגדיר מי יכול לבוא בברית; בבירור צריך כאן גרף, ואם כבר אז מכוון.
נקודה למחשבה 422086
אתה מוכן לכתוב את החוק שאתה מקווה לראות?
ב'גרף מכוון' אתה מתכוון לנישואין לא הדדיים? א' נשוי לב' אבל ב' נשוי לג' שנשואה לא' וט"ו וט"ו נשוי\אה לעצמו\ה?
נקודה למחשבה 422110
אכן לזה התכוונתי, אבל זו היתה אמורה להיות סתם בדיחה. החוק שאני מקווה לראות הוא כנראה האי-חוק מדיון 471; "כנראה" כי מאז עלו כאן באתר כמה טיעוני נגד לא רעים, ולא חשבתי עדיין עד הסוף האם אני דבק בעמדתי.
נקודה למחשבה 421636
גם ביגמיה היא פוליגמיה.
וכדי להגיע לפוליגמיה עם יותר משתי נשים צריך לעבור דרך נישואין לשתיים, דהיינו ביגמיה.
נקודה למחשבה 421638
אני לא עם החוק מול העיניים, ונדמה לי שביגמיה כוונתה גבר שנושא שתי נשים, ולא מתייחס למצב של אשה שנושאת שני גברים. מצד שני, אני לא זוכרת את הנוסח המדוייק, וגם מדוכדכת מדי מכדי לבדוק.
נקודה למחשבה 421649
ביגמיה - גבר נשוי לשתי נשים.
פוליגמיה - גבר נשוי ליותר מאשה אחת, בלי קביעת מספר.
ביאנדריה - אשה נשואה לשני גברים.
פוליאנדריה - אשה נשואה ליותר מגבר אחד, סלי קביעת מספר.

(ולמה להיות מדוכדכת? שתי איזה קפה או שוקו וקחי חיוך:)).
נקודה למחשבה 421667
מונוגמיה - מישהו שהתחתן פעם אחת יותר מדי.

ביגמיה, פוליגמיה, ביאנדריה, פוליאנדריה - וואלה, מישהו פה ב-א-מ-ת התחתן יותר מדי.
אם כבר מצטטים 421701
ביגמיה - אשה אחת יותר מדי.
מונוגמיה - כנ''ל.
אם כבר מצטטים 421718
מונולוג - איש מדבר עם עצמו.
דיאלוג - שני אנשים מדברים עם עצמם.

(המורה הערבי לאנגלית - שיקה אופיר)
תיקון 421859
פוליגמיה היא ריבוי בני זוג, פוליגניה היא ריבוי נשים.
סליחה, עוד תיקון 421862
פוליגמיה היא ריבוי שותפים (לא בני זוג, זוג זה שניים) ממין אחד, פוליאמוריה היא שותפות בה יכול להיות ריבוי כלשהו (ממין אחד, משני המינים, או אפילו בכלל לא)
נקודה למחשבה 421743
זה תופס גם לגבי בדואים?
נקודה למחשבה 421851
מה, החוק? כן, כמובן.
האם הוא נאכף לגבי הבדואים? כמעט שלא. אאל"ט, רבים מהם לא נישאים פורמלית ליותר מאשה אחת (או לפחות, לא נרשמים כנשואים ליותר מאשה אחת).
נקודה למחשבה 421715
מה כבר עקבי במעבר מנישואין בין שני בני זוג לפוליגמיה, בהשוואה לנישואין בין שנים ורק שנים, כשהמעבר מאופיין רק בהרכב המיני של בני הזוג, ולא מכמות (ללא חסם תאורטי עליון)?
נקודה למחשבה 421863
העקביות היא בהכרה בתעודת הנישואין.
אם למורמונים היתה (אולי יש?) תעודת נישואין רשמית המוכרת ע"י משרד הפנים בארה"ב, ואזרח ישראלי היה מתחתן בטקס מורמוני עם כמה נשים, אזרחיות ישראל, הם היו יכולים להציג את התעודה במשרד הפנים ולדרוש שירשמו אותם כנשואים.

יכול להיות שבג"ץ היה פוסק אחרת במקרה הזה כי הבעיה היא טכנית - פקיד הרישום יכול לרשום רק בן\ת זוג אחד\ת. ייתכן שתיקון המערכת כך שתאפשר לרשום יותר משם אחד יקר מדי ואין טעם לשנות אותה עבור מקרה יחיד.

----------------

מבחינה תאורטית - אם זכותו של כל יחיד להגדיר את קשר הנישואין כרצונו, וחובת המדינה להכיר באותו קשר נישואין (על כל המשתמע: רישום, סיוע בדיור, אימוץ, תביעת גרושין...), מה ההבדל בין זוג לקבוצה או אפילו יחיד? (יש לזה שם בכלל? א-גמי, אולי?)
נקודה למחשבה 421913
פוליגמיה היא לא חוקית בארה''ב, בעיקר בגלל הזרם בכנסיה המורמונית שדוגל בכך. חשוב לציין שרוב עצום של בני הדת המורמונית חיים במערכות נישואין זוגיות רגילות. כיום הזרם הדוגל בפוליגמיה מנותק פחות-או-יותר מהזרם המרכזי של הכנסיה המורמונית, בעיקר מטעמי השתלבות בחברה האמריקאית, אבל גם (ויש הטוענים שזה העיקר) על מנת שהכנסיה המורמונית תוכל להיות מוכרת כזרם דתי לגיטימי לצרכי הטבות מס.
נקודה למחשבה 421914
"הטבות מס"? כלומר?
נקודה למחשבה 421932
למוסדות דת מוכרים בארה"ב יש שורה של הקלות במיסוי, החל במיסוי עירוני על בניין הכנסיה/בית כנסת/מסגד ועד לזיכוי מס לחברי הקהילה על תרומות מסוימות לארגון הדתי.
נקודה למחשבה 421933
תודה.
נקודה למחשבה 422155
כבר אמרה השופטת דורנר בדיון בעתירת ירוס-חקק: "מה, המחשב יתפוצץ?"
נקודה למחשבה 422196
טוב. אז גם במקרה הזה בג"ץ יפסקו לטובת הנשואים.
מזל טוב!
נקודה למחשבה 573461
רחל אלגבסי, זוגתה של הסוהרת פביולה בוהדנה ז"ל, דורשת כי הבת שגידלו יחדיו תוכר כיתומה הזכאית לתגמולים. זאת למרות שלתינוקת יש אב ידוע. משרד הביטחון מכיר באלגבסי כידועה בציבור של בוהדנה, אך לא מכיר בתינוקת כזכאית לתגמולים. הסוגיה הוצגה כעניין הומולסבי בידי אלגבסי ועורכת דינה.

לא הצלחתי להבין את הרלוונטיות של היות השתיים זוג נשים. מה ההבדל בין מקרה זה לבין מקרה תיאורטי בו מגדלים גבר ואישה תינוק שילדה האישה מגבר אחר (שהוא אב ידוע ורשום כחוק), והגבר נהרג?
נקודה למחשבה 573464
יכול להיות שיש עניין ליצור תקדים שישמש זוגות לסביים דומים נוספים.
נקודה למחשבה 573465
מה שאני לא מבין הוא מדוע זה תקדים שקשור לזוגות לסביים דווקא. לכאורה, זה רלוונטי גם לסטרייטים ואפילו לא יוצא דופן במיוחד.
נקודה למחשבה 573466
כשהסטרייטים נשואים הילד ההורה הלא ביולוגי הופך להיות הורה מאומץ כברירת מחדל, כשמדובר בזוג חד מיני הם לא יכולים להנשא וצריכים להגיש בקשה מיוחדת לאימוץ...
נקודה למחשבה 573467
אני חושב שזה לא נכון. אם יש לילד אב ביולוגי ידוע שלא ויתר על אבהותו, האב הלא-ביולוגי אינו יכול לאמץ (וודאי שאינו הופך למאמץ כברירת מחדל).
נקודה למחשבה 573468
דרך אגב, לא סתם בחרתי להוסיף את תגובתי בדיון הזה, ודווקא מתחת לאזכור דברי השופטת דורנר. למעשה, מה שמבקשת אלגבסי היא הכרה בשלושה הורים. למיטב ידיעתי (אולי עורכת הדין תוכל להגיב) אין תקדים לעניין הזה (לפחות מבחינה משפטית), ובכל מקרה אין סיבה שלא יהיה רלוונטי לסטרייטים.
נקודה למחשבה 573505
אצל הסטרייטים זה אף פעם לא הסידור מלכתחילה (וגם אם זה קורה, מדובר בזוגות גרושים שיש ביניהם כבר הסכמי משמורת/מזונות על הילדים). אצל זוגות לסביים - כן.

לא התעמקתי בפרטי המקרה הספציפי, אבל הגיוני שהתינוקת נולדה כתוצאה מהסכם הורות משותפת ושהאב הביולוגי תפקד באורח מינימלי בלבד, או לא תפקד בכלל, וזאת מרצונו. אם משיגים תקדים למקרה כזה, זה נותן דגשים שונים להסכמי הורות משותפת שונים ומשונים שייחתמו בעתיד, דגשים שעיקרם הענקת משקל גדול יותר להורות "בפועל" על פני ההורות הביולוגית.
מעבר לזה סביר בעיניי שהעו"ד היא שדחפה לכיוון של מתן דגשים הומו-לסביים מסיבותיה שלה (אולי היא מתמחה בתחום, אולי לא תתנגד לקצת יוקרה ופרסום ואולי סיבותיה אידיאולוגיות). שוב, אני לא מכירה את הפרטים ואלה רק ניחושיי.
נקודה למחשבה 573517
במקרה הזה מדובר בהחלטה מודעת לגדל את הילד במשותף, והאב מעורב מאוד בגידול הילדים. למעשה, שני הילדים הראשונים נולדו עוד בטרם הצטרפה אלגבסי למשפחה. בכל מקרה, בכלל לא משנה מה היה הסידור המקורי, אלא מה המצב הנוכחי.

עורכת הדין היא מיכל עדן, ברור שיש לה אג'נדה. אבל זה בסדר גמור, מפני שבמקרה הזה האג'נדה פועלת לטובת הלקוחה ולא על חשבונה, ונראה שאפילו נושאת פירות. בהנחה שאני צודק, השאלה היא איך איש מהעיתונאים המסקרים את הנושא לא נדרשו לתמיהות שאפילו לבור משפטי שכמותי היו ברורות.
נקודה למחשבה 573537
תודה על הפרטים.
נקודה למחשבה 421987
אם אתה מנסה לשפוט איזה קפיצה היא יותר דרמטית מנקודת המוצא של גבר אחד עם אישה אחת - הקפיצה לכמה נשים או הקפיצה לגבר עם גבר - נדמה לי שרוב מכריע של בני האדם לאורך ההסיטוריה האנושית יאמרו שמובן מאליו שהקפיצה השנייה היא דרמטית יותר (והראשונה היא בכלל לא קפיצה). אבל לא זו השאלה. בית המשפט הרי לא אמר "נישואין בין גברים זה בסדר", אלא "רישום ממדינה אחרת זה מספיק" - והעקביות עם *זה* היא מה שעדי מדבר עליו.
נקודה למחשבה 422043
רישום ממדינה אחרת מספיק בתנאי שאינו מתנגש עם החוק. רישום פוליגמיה מתנגש עם החוק. רישום נישואים הומוסקסואליים - לא.
נקודה למחשבה 422078
כמו בכל חוק, גם בזה יש פירצה.
החוק הוא חוק העונשין, סעיף 176:
'נשוי הנושא אשה אחרת, ונשואה הנישאת לאיש אחר, דינם - מאסר חמש שנים'
(האם יש גם חוק האוסר פוליגמיה, ולא רק קובע את העונש על פוליגמיה?)

אבל אם איש נושא בבת אחת כמה נשים, או אשה נישאת בבת אחת לכמה אנשים, הם לא עוברים את העבירה הרשומה בחוק.
נקודה למחשבה 422083
השאלה היא אם יש נוסח כלשהו של טקס נישואין שאין בו כל סדר - אפילו לא מינימלי ביותר - בין הכלות (למשל, אם לא אמורים לקרוא בשמותיהן, או משהו). כי אחרת, כמובן, גם בנישואין באותו טקס עצמו יהיה שלב כלשהו שבו החתן יהיה כבר נשוי לאחת הכלות ועדיין לא לאחרות.
נקודה למחשבה 422195
הטקס פחות משנה, החוק מתייחס לרישום. תעודת הנישואין מקבלת תוקף כשחותמים עליה, ואז כל השמות כבר רשומים.
נקודה למחשבה 422109
אם אנחנו כבר מתפלפלים - כיצד לדעתך על בג"צ לפסוק אם האיש מוכן להיחשב לעבריין ולשבת בכלא, ומתעקש לרשום את השתיים כנשותיו על-פי התעודה מחו"ל?
נקודה למחשבה 422120
אני לא אסף, אבל מן-הסתם אי-אפשר בתנאים רגילים לשפוט אדם על מעשה שבוצע מחוץ לארץ ושהיה חוקי במקום בו בוצע.
נקודה למחשבה 422130
מבחינת החוק היבש (אם כי לא ידוע לי על מקרה בו הוא מומש) אזרח ישראל המעשן סמים בחו"ל, למרות שזה חוקי שם, ניתן לשפוט אותו בארץ על כך. מכאן שהמסקנה שלך אינה בהכרח תקפה, אלא לכל הפחות נתונה לפרשנות.

"אזרח ישראלי או תושב ישראל העושה מחוץ לישראל מעשה שאילו נעשה בישראל היה עבירה לפי פקודה זו – רואים אותו כאילו עבר עבירה בישראל." פקודת הסמים המסוכנים, 38 (א)
נקודה למחשבה 422189
אבל פולגמיה אינה חוקית בארה''ב. סתם דוגמה לא טובה.
נקודה למחשבה 422198
אז אולי בצ'צ'ניה:
ירדן - אם החוק אוסר על פוליגמיה אז בג"ץ כנראה לא יכריח את פקיד הרישום לרשום אותם כנשואים. זה שאדם מוכן לשבת בכלא לא נותן תוקף למעשיו.
מבחינת ההלכה, איש שנשא כמה נשים (ובמקרה מסובך ומוזר - גם אשה שנישאה לכמה אנשים) הנישואין בתוקף. כלומר - הרבנות לא תרשום לנישואין איש וכמה נשים בבת אחת, אבל אם הם ינשאו ללא רשות הנישואין יהיו בתוקף. ייתכן שיאלצו אותו לתת גט לכולן פרט לאחת.
מעניין לבדוק מה רשמו במקרה של עולים שהיו נשואים לכמה נשים (מתימן, למשל).

עדי - גם אם לא ישפטו אותו, ייתכן שלא ירשמו את נישואיו. (באמת כלאו מישהו בגלל שהוא נשא אשה שניה?)
נקודה למחשבה 422254
ויותר מזה, נישואין חד-מיניים אינם כפופים למגבלה הזאת בכלל, שכן החוק מגדיר במפורש על מי היא חלה.

מעניין אם במקרה מוות כל האלמנים יקבלו קיצבה.
נקודה למחשבה 422261
האם חוק מדינה יכול לאסור משהו בכלל, או רק לקבוע עונש עליו?
נקודה למחשבה 422268
כן. כל חוקי הצנזורה, למשל. או כשדורשים רשיון או היתר לפני פעולה מסויימת.
נקודה למחשבה 422305
השאלה מה המשמעות של זה. חוק שאומר משהו כמו "לא יפרסם אדם דבר ללא קבלת התר מהצנזור הראשי" תמיד יבוא יחד עם "המפרסם דבר כאמור דינו מאסר שלוש שנים". לחוק מדינה אין יכולת לקבוע קביעה מוסרית (אין לרצוח) אלא רק לקבוע עונש (רוצח יושלך למאסר עולם).

האיסור במקרה שתארת הוא למעשה סוג של "דברי הסבר" לעונש. לגבי רוב העברות אין לחוק צורך להתחיל במשפט כמו "לא ירצח אדם מישהו אחר" כיוון שיש איזו הנחה תרבותית שלאנשים ברור שרצח הוא עברה שנענשים עליה; האיסור על פרסום ללא אישור (או פתיחת עסק או כל דבר ממין זה) רחוק מלהיות מובן מאליו, ולכן הוא צריך קודם להיקבע כאיסור.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים