424799
שום מבצע צבאי בעשור האחרון לא הועיל לישראל כמו ניצחון החמאס בבחירות, שנאמר ''מעז יצא מתוק'' (שופטים, יד, יד).
424801
נדמה לי כי רבים בישראל חושבים כי מלחמת אזרחים ברשות תהיה דבר חיובי מבחינתנו. אתמהה.
לא סביר 424805
לא סביר שתהיה מלחמת אזרחים. לא כששני הצדדים (אבו מאזן והנייה) בעלי אינטרס זהה בעד פיתוח העם והאזור בכלל. אילו היו רוצים במלחמת אזרחים, זו היתה מתרחשת כבר מזמן.
לדעתי, מה שקורה עכשיו הוא תגובה ללחץ הבינלאומי המתמשך לכפות ממשלת אחדות שאינה ממשלת חמאס מובהקת, שתאלץ את ישראל והרשות לפתוח במשא ומתן, תמורת הגזר של הסרת המצור הכלכלי.
מאחר וזה אינו אינטרס של אבו מאזן והנייה, נראה לי שהם ימשיכו במין מתיחות על סף מלחמה (ללא מלחמה), כפי שעשו עד כה, בתקווה לשכנע גורמים בעולם להזרים כסף לרשות ''כדי לתמוך בצד של אבו מאזן'' ודה-פקטו לשבור את המצור הכלכלי, מבלי ליצור תנאים שמאפשרים מו''מ עם ישראל, כמו נישול החמאס מההנהגה.
לא סביר 424809
חבל על הזמן והמאמץ. אתה יכול לפתוח אתר אינטרנט וכל פוליטיקאי יקליק על שמו והתוכנה תגיד לו מה לעשות ומה יהיה ובא לעולם גועל
לא סביר 424815
לא מבין את התגובה שלך.
לא סביר 425993
עכשיו אני לא מבין בכלל - עבאס והנייה נמצאים משני עברי המתרס הבלבניסטי, אבל יש להם אינטרס משותף? כלומר, הם יכולים לקיים "פוליטיקה דומה" למרות שהמטרות שלהם הפוכות? איך זה יכול להיות? איך זה יכול להיות שזה האינטרס של שניהם להזרים כסף לרשות אבל לא לקיים מו"מ עם ישראל?
האם זהו גם האינטרס של ישראל להזרים כסף לרשות מבלי לקיים איתם מו"מ? כי זה לא מה שאולמרט עשה - הוא מזרים כסף לעבאס (הבדלן, לכאורה), אבל גם מקיים איתו מו"מ ואף מאיים לשחרר אסירים שיזקפו לזכותו של עבאס.

אז אני צריך שתסביר לי את כל עניין האינטרסים המשותפים הללו של צדדים מנוגדים - כי משום מה בהסברים שלך על הפוליטיקה הישראלית, אנשים מוכנים להחריב את המפלגה שלהם מבפנים כדי לפגוע בבדלנים/משתלבים שבתוכם, אבל אצל הפלסטינים דווקא יש אידיליה, ובדלן ירבוץ עם משתלב.
לא סביר 426053
לא למדת כלום. עכשיו Christmas-time.
לא סביר 426057
והנה גם קראתי שעבדאללה (בדלן) דוחק באולמרט להכנס למו"מ עם הפלסטינים (כלומר, או עם עבאס הבדלן, או עם הנייה המשתלב) - דבר שאולמרט אכן עושה. שום דבר פה לא מסתדר לי.

אלא, כמובן, אם הדיכוטומיה חובקת העולם של בדלנים ומשתלבים אינה כה חובקת עולם, ולא כל הבדלנים חולקים את אותם האינטרסים בדיוק, ולא כל המשתלבים חולקים את אותם האינטרסים בדיוק, ויש חפיפה בין האינטרסים של בדלנים מסויימים לאלו של משתלבים מסויימים, מה שאומר שכל התאוריות הנפלאות שהעלית פה במהלך החודשים האחרונים לא ממש שוות משהו, כי בעצם החלוקה של משתלב ובדלן אינה מקיפה את מכלול האינטרסים של כל שחקן, ולכן אינה מספקת לנו מספיק מידע בכל מקרה - נותרים מספיק אינטרסים שאין לך מושג אין לנחש אותם, ולכן הניבויים שלך חסרי ערך.

QED.
לא סביר 426080
עבאס והנייה אינם משני צידי המתרס עפ"י הניתוח הבלבני. לא יודע איפה היית בשיעור 15 שלי*, אבל כנראה שאת העדר המידע הזה, כמו הרבה דברים, אפשר לתרום לאמנזיה המפורסמת שלך. שניהם משתלבים (וגם עבדאללה, אליו התייחסת בתגובתך הבאה). אז כדאי, לפני שאתה תוקף את התאוריה, להבין מה בכלל אתה תוקף (כמובן זה אופציונלי, אבל זה תורם לדיון שלפחות נראה ענייני, ולא כניגוח זול גרידא).

______________
* להלן תגובה 423910 שלי, מלפני שבועיים בלבד, העוסקת בתגובה משתלבת של אבו מאזן (להבדיל ממובראכ הבדלן).
פצמ''רים על מעבר כרם-שלום 451349
בתור משתלב, האם הנייה לא אמור להעדיף את מעבר כרם-שלום על פני מעבר רפיח?
כרגע החמאס חוסם כמעט כל מעבר, גם למצרים וגם לישראל, איך זה מקדם את אינטרס המשתלבים?
לא סביר 430815
שאלת בור - מתי המצב מפסיק להיות מתיחות והופך למלחמה אמיתית?
(אני יודע שזה לא מוכיח כלום לגבי התאוריה ולא מפריך את החיזוי, אבל נדמה לי שהם מאבדים את השליטה)
לא סביר 430845
אם זה נראה לך כמו מלחמה, אז הלוואי וכל המלחמות בעולם היו כאלה.
מדובר בהמשך *שימור מבוקר* של המתיחות, לצורך גזירת שני קופונים לפחות:
האחד, איפשור העברת כסף לרשות (אולמרט ניצל מייד את תחילת המתיחות הנוכחית כדי להעביר 100 מיליון דולר "לחיזוק אבו מאזן המתון", ובכך לשבור בעצם את האמברגו הכלכלי שהטילה ארה"ב),
והשני הוא להימנע מגזרת ממשלת האחדות והמו"מ הלא רצוי עם ישראל. לא מזמן אפילו הנייה אמר זאת ישירות ב http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3357214,00.h... - כדאי לקרוא בעיון את מה שיש לו לומר.
הכל בשליטה? 446989
'חמאס הודיע: מעבר רפיח בידינו. לפחות 22 הרוגים'
'חמאס מאיים: נוציא להורג בכירי פתח'
'חמאס מתקרב לכיבוש הרצועה'
'אבו מאזן הורה: להכות בחמאס חזרה'
'פתח החל בגל מעצרים של פעילי חמאס'
'האיחוד האירופי משעה את הסיוע ההומניטרי בעזה'
'מזכ"ל האו"ם: לשקול הצבת כח רב לאומי בעזה'

יחסית לרעש, העימותים עצמם מוגבלים, רוב אנשי הפתח נכנעים ומעט עוברי אורח נפגעו (יחסית, הכל יחסית). ועדיין - כמה עשרות הרוגים השבוע, וקרבות פורצים גם ביו"ש.
אפשר עדיין לטעון ששני הצדדים מנסים רק לשמר את המתיחות כדי למשוך התערבות כוחות בינלאומיים, ואולי גם ישראלים. אבל קשה להימנע מהרושם שמדובר בעימות בין פתח לחמאס, ובעזה פתח מפסיד.
הכל בשליטה? 446999
אם היה מדובר במלחמת אחים, ההתנהלות היתה הרבה יותר מקיפה ואינטנסיבית. לאורך כל הכתבות רואים בבירור שהצעדים בעימות זה מדודים ובבקרה, תוך איתותים בין כל הצדדים.

בוודאי שיש לפעילות מוגבלת זו מטרה, אבל זו מטרה משותפת של אבו מאזן והנייה, ששומרים על ערוצים פתוחים ודיאלוג ישיר במשך כל מהלך העיניינים, וגם מתואמים לדעתי במהליכיהם.
לצערי לא התעמקתי במטרת הפעילות הזו, אבל מתוך הכרת הכוחות הפועלים הניחוש שלי הוא דווקא שאין כאן כוונה למשוך כוחות ישראליים או בינלאומיים פנימה (אחרת אולמרט כבר היה נותן הוראה להיכנס, והוא דווקא נמנע מכך), ואולי דווקא ההיפך הוא הנכון: לדחות יוזמות סעודיות או אמריקאיות כאלה או אחרות, ולנצל את הערפל שנוצר כדי להיפטר מראשי מנגנון פתח שנאמנים לראיס הקודם ולא לאבו מאזן.
הכל בשליטה? 447446
בינתיים נראה שאבו מאזן מחליש את הפתח, אם אתה צודק החמאס יסייע (או לא יפריע) לפתח להתאושש.
האם אתה מבחין בין הבכירים שנהרגו לאלו שברחו? האם דווקא נאמנים לערפאת נהרגו?
מטרה אחת של המהלך (אם אכן היה כאן מהלך מסודר) נראה שהושגה:
הסעיף האחרון בכתבה - סיוע החירום לממשלה הפלסטינית חודש בעקבות הקמת ממשלת פתח. מעניין אם חלק מהסיוע יגיע גם לעזה.
הכל בשליטה? 447552
אני לא מכיר את השמות שפורסמו. רובם ככולם לא הוזכרו בעבר בעיתונות הישראלית, וגם לא באופן משמעותי באחרת.
הכל בשליטה? 447564
את סלאם פיאד הזכרתי בתגובה 148637 וקישרתי לכתבה גדולה עליו בני"ט שכותרתה "רו"ח רדיקלי."
הכל בשליטה? 447577
סלאם פיאד בהחלט מוכר, אבל הוא לא בין השמות של אלו שהיו ברצועה והורשו לצאת ממנה, עליהם שאל ארצי.
הכל בשליטה? 447612
דחלן, לדוגמא, כנראה ברח (אם היו הורגים אותו זה כנראה היה מתפרסם). האם הוא נאמן לאבו מאזן או שפשוט פספסו אותו?
הכל בשליטה? 447619
דחלאן ''ברח מראש'', והעדרותו היתה כנראה קטליזטור נוסף לקריסת הפתח ברצועה. עד כמה שניתחתי אותו בעבר (באופן שטחי), הוא היה בזמנו מהאופוזיציונרים לערפאת, ולכן שותף לדרך של אבו מאזן.
הכל בשליטה? 450641
כנראה שלא שותף:
הכל בשליטה? 447613
והיום גם חידשו את אספקת הדלק
ואולי גם יעבירו פליטים ליו"ש:
אז אולי באמת הכל בשליטה. אם כן זה עוד יותר גרוע ממלחמת אזרחים.
מפרקים את גדודי חללי אל-אקצא? 451830
נראה שאבו מאזן סולל את הדרך להשתלטות החמאס גם ביו"ש. אם כן זה קצת יותר מ'לנצל את הערפל שנוצר כדי להיפטר מראשי מנגנון פתח שנאמנים לראיס הקודם ולא לאבו מאזן'. ייתכן שאבו מאזן באמת מתכוון לפרוש ורוצה 'להוריש' את השטח לחמאס.
הכל בשליטה? 447828
חלק מהסיוע בדרך לעזה:

US lifts financial and political embargo from PA gov't

בקישור:

מתוך המאמר:

Separately, Rice said the United States would contribute an additional $40 million (€29.8 million) to the United Nations to help Palestinians, particularly in the Gaza Strip, which is now controlled by Hamas.
424821
כמו שרבים בישראל חשבו לפני 40 שנה שטוב לישראל שהמיצרים שקעו בתימן, מילחמת עיראק איראן היתה טובה לישראל והפלישה האמריקאית לעיראק טובה לישראל (אריק שרון לא הסתיר את דעתו על כך). חשיבה שיטחית ומבטאת ראיה צבאית צרה .
למה לא? 424876
השקיעה המצרית בתימן הייתה אחת הסיבות להצלחה בששת הימים לא?
"Some of Nasser's commanders believed that Egypt was in no position to fight. A third of its troops were bogged down in a civil war in Yemen, while Egyptian military communication and supply lines were in bad shape. In May 1967 the Egyptian army had a nominal strength of around 150,000, but 50,000-70,000 troops, including the elite units, were fighting in Yemen" (מתוך ויקיפדיה)

למה עיראק איראן הייתה רעה לנו? כל בזבוז משאבים של שתי מדינות עוינות לנו בבירור הוא לטובתנו, מדינה שעסוקה בלנהל מלחמה עם מאות אלפי נפגעים מתקשה לנהל כלכלה תקינה לסייע למליציות מעבר לים או לפתח נשק גרעיני.

ולמה הפלישה לעיראק היייתה רעה לישראל? היא אולי רעה במובן הזה שארה"ב נמנעת כעת מהפצצות על איראן, אבל בכל מקרה הפלישה ניטרלה מדינה שעל פי פרסומים סייעה בכסף לארגוני הטרור ברשות והייתה איום על מדינת ישראל - (עיראק הייתה מעורבת ב3 מלחמות עם ישראל), שלא לדבר על זה שאם הפלישה הייתה מצליחה‏1 והייתה קמה בעיראק מדינה דוגמת טורקיה (כלומר פחות או יותר דמוקרטיה ופחות או יותר מערבית) ישראל הייתה מרוויחה בעלת ברית חשובה.

1 ולמה להניח שארה"ב לא תצליח לעשות לעיראק מה שהיא הצליחה לעשות ליפן?
איזה ים? 424882
למה לא? 424883
תשובה ל - ‏1:
כי היא לא הצליחה עד כה, ולא משנה דבר במדיניות שממשיכה להיכשל. להיפך - היא כנראה אפילו תחריף את המצב אם תאמץ את המלצות ועדת בייקר, ותיסוג לחלוטין.
כל זה עלול לעורר את החשד שהסיבה העיקרית של ארה"ב של בוש לכישלון בעירק היא העדר רצון, ולא יכולת.
למה לא? 424890
איך מדיניות יכולה להיכשל אם פוליטיקאים לא טועים?
למה לא? 424895
(שאלות קנטרניות בצד)
אתמקד בהסבר לאלו שפספסו את הכוונה:
המדיניות לא נכשלה, היא הצליחה: ארה"ב של בוש אינה מעוניינת בייצוב עירק, ולכן ממשיכה בתהליכים שלא הצליחו לייצב את המדינה עד כה, ואף בדרך להחריף את המצב.
למה לא? 424897
וזאת מדוע?
למה לא? 424910
יש מי שנהנה מיציבות, ויש מי שמתאים לו דווקא חוסר יציבות. המגזרים שנהנים מאוד מכך שבוש בשלטון (אנרגיה, נשק וכיו''ב מגזרים נתמכי ממשלה), פשוט אוהבים חוסר יציבות מסויים באזורים מסויימים, כי זה שומר על מחירי הנפט ברמה מסויימת, ומספק הרבה עבודה לקבלנים לאורך זמן.
למה לא? 424912
הכישלון בעירק כבר עלה לרפובליקנים בשני בתי הנבחרים וכנראה יעלה להם גם בנשיאות. אתה עדיין מאמין שהם מעדיפים להיכשל כדי לתמוך זמנית בכמה מגזרים ? מגזרים שהולכים לקבל מכה לא קטנה כשהדמוקרטים יעלו לכס ?
למה לא? 424913
עוד לא הבנת שהחלוקה דמוקרטים\רפובליקנים היא פיקציה?
למה לא? 424915
טעות שלי, התכוונתי משתלבים.
למה לא? 424927
בוש לא ייבחר לנשיאות שוב, ולמרות מצבו בסקרים אין סיכוי שיודח. אפילו את השעיר לעזאזל רמספלד החליף במשרד ההגנה מישהו שתואם לו לחלוטין בדעות, כך שהמדיניות ממשיכה בעוז באותו כיוון. לגבי ה''רוב'' בקונגרס ובסנאט - ענה לך ראובן, שמכיר היטב את המשנה למרות שאינו מתומכיה.

חוצמזה, באופן ציני ביותר כבר הוכח במערכת הבחירות האחרונה שמספיק שבן לאדן משחרר קלטת עם חליפה של איומים יומיים לפני שעת ה-ש', והעם האמריקני שוכח פשלות ''מינוריות'' בעירק, בעיות קלות של התגרענות עולמית וכד'.
למה לא? 424942
הכוונה שלי הייתה להניח מ*ראש* שהיא תיכשל.

אבל אם כבר, מה לדעתך ארה"ב צריכה לעשות בעיראק?
למה לא? 424943
טיפול שורש יסודי ואמיתי בבעיית הטרור ע''י הזרמת יותר כ''א ואמל''ח אמריקני, בנייה מסיבית מחדש של תשתיות, שרבות מהן נותרו בהריסותיהן מאז הלחימה, דאגה למינוי האנשים עם האינטרסים לאיחוד עירק בתפקידי מפתח ועוד ועוד.
למה לא? 424962
א. בבסיס הראיה שלך מונחת האקסיומה של מלחמה מתמדת ולכן ראייתך היא צבאית בעיקרה. מצרים של נאצר היתה מדינה בעלת יומרות של מעצמה איזורית וגישה שמצדיקה שימוש בכוח בשרות הדיפלומטיה. לעניות דעתי, לנו תמיד עדיף שהגישה של שכנותנו תהיה כמו של סאדאת -התרכזות בפיתוח המדינה ולא כמעצמה תוקפנית, גם אם זה במחיר שחייליה לא ישלחו לתימן.
ב.מחבר הערך בוויקיפדיה טועה. צה"ל היה מביס את הצבא המיצרי בקידמת סיני עם או בלי 70.000 החיילים שהיו בתימן- כבר הסברתי את דעתי בנושא באייל. ייתכן ואם היו מתבצרים בין המעברים לתעלה, היינו מחליטים להגיע רק עד המעברים וזה היה רק לטובה. תגובה 370565.
ג. לטווח קצר היתה מלחמת איראן-עיראק מועילה -במיוחד למדיניות
פיתוח מפעל ההתנחלויות והמנעות מכל נסיון אמיתי לקדם תהליך שלום. לטווח הארוך המילחמה הזיקה מאד. היא השפיעה על התפתחות איראן וקבלת החלטה אסטרטגית לפתח נשק גרעיני; היא גרמה לסדאם חוסיין להגזים בהערכת כוחו ולרצות אף הוא נשק גרעיני. מילחמות באופן כללי ובדרך כלל, אינן מועילות לאיזור בו הן מתרחשות. הן משחררות כוחות אלימים ולאו דוקא שיתופי פעולה כלכליים.
ד. לא היה שום סיכוי שהפלישה לעיראק תצליח וממילא שארה"ב תצליח לעשות שם מה שעשתה ביפן. לארה"ב לא היתה שום כוונה להקים דמוקרטיה בעיראק. ראשית בגלל שאי אפשר היום להקים את עיראק השלמה כדמוקרטיה, ושנית כי היא מראש התערבה בעניינים הפוליטיים הפנימיים. ביפן היא לא החלה בהפרטת כל דבר שזז לטובת חברות אמריקאיות.
למה לא? 424987
איך השפיעה מלחמת אירן-עירק על התפתחותה של אירן?
למה לא? 425001
א. אני מעדיף ששכנותנו יהיו דנמרק והולנד, בהנתן מדינה הקוראת להשמדתנו אני מעדיף שצבאה יהיה בתימן ולא על הגבול.
ב. יכול להיות שאתה צודק וישראל הייתה מנצחת, עם זאת אין ספק שהעדר אותם חיילים סייע לניצחון הבזק הישראלי בסיני שאיפשר גם את כיבוש הרמה. צריך גם לזכור שלמצרים שלה צבא מקצועי יש יכולת עמידה גבוהה יותר במלחמה ממושכת מאשר ישראל.
ג. כמדומני פיתוח הכור העיראקי החל בשנות ה70, לפני מלחמת איראן עיראק. גם הפיתוח האיראני החל בשנות ה70 עוד תחת השאה והכור הנבנה בבושהר נפגע מספר פעמים במלחמת איראן עיראק, אני מניח שזה עיכב את אותה תוכנית.

בכל אופן האם אתה מסכים להיגד הבא, בהינתן מדינה א' הקוראת להשמדתה של מדינה ב'. אזי מלחמה בין א' לג' מורידה מהסיכון הנשקף לב'?
למה לא? 425004
לא, לא, בשום פנים ואופן לא. כל המלחמות האלו רק מעמיקות את הכיבוש ומעכבות את השלום שכל העמים כאן כל כך מייחלים לו.
למה לא? 425688
לוגיקה היא מקצוע חשוב אבל בצורה הפשטנית-כמו הוכחה גיאומטרית- היא לא רלוונטית למצבים בינלאומיים מסובכים. אתה מציג שלושה מרכיבים: איומי השמדה, מלחמה, סיכון. כל המשימה של הנהגת מדינה היא משחק בשלושת המרכיבים הללו. אז היות שאני פוחד מדורפל לא אכתוב שניהול מדיניות חוץ היא עניין מורכב יותר ממשחק כזה. ראשית אני חושב שמלחמה תגביר את הסיכונים ולא תפחית אותם. שנית, יש הרבה דרכים נוספות להורדת הסיכונים מלבד מילחמה. יש מספיק נסיון בין לאומי כדי להראות שמילחמה היא דבר מסוכן ובד"כ כלל יודעים איך היא מתחילה אך לא איך היא נגמרת.
אני שומע יותר מדי ציטוטים מפי מקורות ביטחוניים על מה צריך לעשות. מקורות בטחוניים צריכים לעסוק בשאלה "איך" ולא בשאלה "מה".
למה לא? 425570
נקודת המבט שלך על האיום העיראקי בפרט ועל האיום מאיזור המפרץ בכלל שטחית משהו. כבר יותר מ-‏30 שנה מתנהל מאבק, תחילה מאחורי הקלעים וכיום לעיני כל, בין הלאומיות הערבית שנאצר היה הסממן הבולט שלה, לבין האיסלם הפונדמנטליסטי.

תחילה חשבנו שאויב אויבי הוא בהכרח חברי, ולכן ישראל לא סגרה חשבונות בנק של החמאס שנפתחו בבנקים ישראלים והעלימה עין נוכח התעצמותו, וארה"ב חיזקה באופן ישיר בהרבה את הטאליבן באפגניסטן. מלחמת המפרץ השניה, מכל מקום, פרצה הרבה אחרי שכבר היה ברור שעם הדיקטטורים הלאומיים דוגמת אסד או סדאם חוסיין אנחנו יכולים להתמודד בצורה הרבה יותר טובה. זו חכמה בדיעבד, ואני בעצמי חשבתי שהמלחמה בעיראק עולה בקנה אחד עם האינטרס הישראלי. היום אני כבר לא בטוח כ"כ.

ארה"ב תיסוג מעיראק, כנראה לפני שהיא תצליח לעשות שם את שחוללה בגרמניה ויפן אחרי מלחה"ע (למען האמת זו השוואה גרועה. ארה"ב לא מוכנה לשלם את המחיר שהשקעה כזו טומנת בחובה). כשזה יקרה, כנראה שהכוחות שימשלו בעיראק לא יהיו חביבים יותר מסדאם חוסיין.

בנוגע לאיראן-עיראק - לפי מה שאני יודע, מקובל לחשוב ששתי המדינות הללו יצאו מהמערכה מנוסות מבחינה צבאית, בעלות נמוכה יחסית.
למה לא? 425598
נמוכה יחסית? מיליון הרוגים זה נמוך? יחסית למה, למלחמת העולם?
הנסיון הצבאי שרכש סדאם לא ממש הועיל לו כשנאלץ להתמודד מול צבא מודרני ב-‏91'.
טעות נפוצה 424856
אותם רבים פשוט חושבים שהסכסוך הישראלי-פלסטיני הוא משחק סכום אפס, ולכן מפרשים כל דבר רע שקורה בצד השני כהישג.
טעות נפוצה 424937
פשטנות שכזאת, לא שמעתי מאז שאינגה הסבירה לי שאנחנו ''פשוט צריכים לשבת ולדבר במקום להלחם''
טעות נפוצה 424963
זה מה שכיף בפשטנות נחרצת. ובהכללות גסות. נסה, זה ממכר.
כותרת 424881
יש ציר שנע בין מלחמת אזרחים עובר באנרכיה כללית (המצב בשנים האחרונות) ונגמר במשטר מסודר, לדעתי מבין שלושת האפשרויות הטוב ביותר הוא המצב המסודר, אבל מלחמת אזרחים עדיפה לנו על האנרכיה. עם רשות מסודרת שיש מי שיכול להגיד לארגוני הטרור שלה לחדול או לפעול אפשר להגיע להסדרים מתוך ההבנה שיש להם יכולת לעצור את הטרור וכעת נחוץ רק מניע לעשות זאת, עם רשות אנרכית כפי שיש היום הוכח שאין טעם לדון בהפסקת אש‏1 משום שכל בדל ארגון יכול לחבל בה, ויותר מכך גם הארגונים ה"מסודרים" (חמאס, פתח, גי'האד) לא שולטים על כל אנשיהם כל הזמן (ולא נוקטים צעדים נגד הסוררים). ברשות עם מלחמת אזרחים אין עם מי לדבר אבל לפחות חלק מתשומת הלב של הטרוריסטים מופנה לקטילתם ההדדית במקום אלינו, ואם מישהו גם יינצח בקטל ההדדי הזה ונזכה למשטר יציב ברשות, רק הרווחנו.

1 וראה לדוגמא את המצב הנוכחי שבו כל יום נורים קאסמים אל שדרות, אבל התקשורת כמעט ואיננה מדווחת, כי צה"ל אינו פועל בעזה, ויש "הפסקת אש".
424944
But that is the spirit of Mordor, Sam; and it has spread to every
corner of it. Orcs have always behaved like that, or so all tales say, when
they are on their own. But you can't get much hope out of it. They hate us far
more, altogether and all the time.

Frodo, The Lord of the Rings, The Return of the King.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים