הייתה לי הזדמנות וויתרתי 426038
לפני כמה שנים נפטר שכן שלי שהיה ערירי.

במשך כמה חודשים נשארה המרפסת שלו פתוחה במרחק צעד אחד קטן מהמרפסת שלי. השתעשעתי ברעיון להכנס לדירה שלו ולראות מה אוכל למצוא שם אבל ויתרתי מאיזושהי סיבה לא ברורה (למרות שהיה ברור לי שיש שם כמות מזומנים נכבדה, מדובר באדם שחי במזומן ולא החזיק חשבון בנק. הערכתי שיש שם כמה עשרות אלפי שקלים). אחרי כמה חודשים הגיעו נציגים של משרד המשפטים ואטמו את הדירה ומאז האפשרות לבקר בה הפסיקה להיות רלוונטית.

לפני כשלושה שבועות, אחרי שנכשלו באיתור יורשים, הגיעו הנציגים של האפוטרופוס הכללי לנקות את הדירה, להוציא ממנה את חפצי הערך ולהכין אותה למכירה. הם מצאו שם יותר מ 400 אלף דולר במזומן.
הייתה לי הזדמנות וויתרתי 426042
נשמע מבאס לאללה. אבל אפילו נניח שהיית נכנס ומוצא את האוצר, ומעביר אותו ממתחת לבלטות שלו למתחת לבלטות שלך. עכשיו, מה _עושים_ עם סכום כזה? סתם להפקיד בבנק אי-אפשר, בגלל החוק נגד הלבנת הון; יחב"ל ומס-הכנסה יתחילו לשאול שאלות. בסופו-של-דבר צריך לבחור אם אתה מוצא דרך להלבין את הכסף במכה ("אני עובד כבייביסיטר בלילות") או משאיר אותו מתחת לבלטות, מוציא ממנו כל חודש אלף-אלפיים דולר על שכר-דירה ומסטיקים, ומפחד שיתפסו אותך או יפרצו לך לבית.

אבל בטח כבר חשבת על זה יותר טוב ממני.
הייתה לי הזדמנות וויתרתי 426074
אין שום צורך להחביא כסף מתחת לבלטה, אף אחד לא בודק מה אתה מאכסן בכספת בבנק (אבל אי אפשר לבטח). שיטות מקובלות להלבנת הון הם עסקים שמקבלים מזומן ו''קניית'' זכיות בלוטו, אבל זה בעיקר נעשה ע''י אירגונים שמלבינים כל הזמן סכומים גדולים (סוחרי סמים, מבריחים וכד').
הייתה לי הזדמנות וויתרתי 426140
יש דרכים להשתמש בכסף בלי להעביר אותו בבנק.

בכל מקרה לא הייתי לוקח את כל הסכום אבל מאה מאתיים אלף דולר במזומן אפשר להכניס למחזור בלי למשוך הרבה תשומת לב.

קניתי לא מזמן דירה מקבלן, שילמתי כמה עשרות אלפי שקלים לספקים השונים עבור כל מיני שידרוגים (ריצוף, כלים סניטריים, ארונות מטבח, שיש, עבודות גבס). יכולתי לשלם במזומן ישירות לספקים במקום בכרטיס אשראי.
אחרי שאעבור אני אצטרך לשלם לא מעט עבור רהיטים, מזגנים, מכשירי חשמל. עבור כל אילו הייתי יכול לשלם במזומן.

בהמשך, הייתי יכול להחליף את רוב משיכות המזומנים שלי בשימוש בכספים האלו. זה היה יכול להספיק לי לכמה שנים טובות שבהן הייתי משאיר חלק ניכר מהמשכורת בבנק.
הייתה לי הזדמנות וויתרתי 426324
איך עובדת הלבנה דרך קניית זכיות בלוטו? נניח שמישהו זכה במיליון, ואני נותן לו מיליון וחצי בעד הכרטיס. מה הוא עושה עכשיו עם המיליון וחצי הללו? רץ להפקיד אותם בבנק? ואותו לא ישאלו מאיפה הכסף?
הייתה לי הזדמנות וויתרתי 426329
יש אנשים שמעדיפים מזומן, כי חלק ניכר מהחיים שלהם מתנהל במזומן. אני לא יודע באיזה סכומים בד''כ מדובר, אבל אדם יכול לקנות אוטו במזומן, לשלם חשבונות רבים וגם להחזיק ככה חלק מהכסף. תאוות הבצע של אנשים מעיבה על שיקול הדעת. מעבר לכך לפעמים זו הצעה שאי אפשר לסרב לה.

מעבר לכך, עבור אדם נורמטיבי מן הישוב, שיבוא ויפקיד פעם אחת בחייו חצי מליון ש''ח (מליון וחצי נראה לי קצת מוגזם, למרות שזה בערך מה שהיה לשכן הערירי) עם סיפור הגיוני, אולי תתעורר חקירה, אבל לא יותר מדי רצינית. מצד שני כשמדובר ביעד משטרתי או במישהו שמס הכנסה שמו עליו את עינם, הסיפור שונה.
הייתה לי הזדמנות וויתרתי 426333
אפשר גם לקנות חמש או שש זכיות קטנות.
הייתה לי הזדמנות וויתרתי 426632
אמנם אני מבין די קטן בתחום ניהול הכסף (עם המשכורת הצבאית אי אפשר לשחק יותר מדי בהשקעות ותוכניות חיסכון), אבל אני מתקשה לראות מה הבעיה.

אפשר פשוט להשתמש במזומן לכל הצרכים היומיומיים - קניום וכדומה, ובינתיים לתת למשכורת הסדירה להיערם בעו''ש או בפיקדון כלשהו. לא נראה לי שזה כ''כ קשה להחביא את הכסף כך שאף פורץ מזדמן לא ימצא אותו.
הייתה לי הזדמנות וויתרתי 426639
"הלבנה אישית", אתה יכול לקרוא לזה. זה טוב אם אתה משיג כמה עשרות אלפי דולרים. אפילו אם אתה מוציא עשרים-אלף שקלים בחודש (רמת חיים לא רעה לאדם יחיד), יקח לך איזה עשר שנים לגמור את המזומן. לא עדיף לקנות בית על ההתחלה?
הייתה לי הזדמנות וויתרתי 426885
גם להנות מהבית אי-אפשר בחודשיים. לא נראה לי בעייתי בכלל חוסר היכולת לנצל את כל הכסף מיד.
הייתה לי הזדמנות וויתרתי 426968
תגובה 426648. תחשוב 5% לשנה. זה יוצא כמה מאות אלפי דולרים, בסיפור שלנו.
הייתה לי הזדמנות וויתרתי 426967
תגובה 426648. תחשוב 5% לשנה. זה יוצא כמה מאות אלפי דולרים, בסיפור שלנו.
הייתה לי הזדמנות וויתרתי 426648
זה גורר אובדן לא קטן של הכסף - לוקח הרבה זמן להוציא כמות כזו של מזומן, ובינתיים הוא מאבד מערכו בגלל אינפלציה והשקעות שהוא לא יכול להיות מושקע בהם.
הייתה לי הזדמנות וויתרתי 426649
יש סטטיסטיקות על אחוז הכלכלה השחורה במדינה. אני מניח שאפשר לשדרג את אורח החיים בכ30-40% מבלי לעורר תשומת לב שילטונית.
הייתה לי הזדמנות וויתרתי 426886
אין כאן אף אחד ששיפר את חייו בצורה משמעותית בזמן קצר שיספר אם מישהו טרח לאשר שזה נעשה בצורה חוקית? אין פה מישהו שמכיר מישהו שמתפרנס מבירורים כאלו? יפאני?
הייתה לי הזדמנות וויתרתי 427141
אני פעם שיפרתי את חיי בצורה משמעותית בזמן קצר ואף אחד לא טרח לאשר שזה נעשה בצורה חוקית.
הייתה לי הזדמנות וויתרתי 427146
חשבתי עליך כשהקלדתי את ההודעה, אבל במקרה שלך מקור הכסף היה ידוע, ואנחנו לא יכולים (תקן אותי?) להניח שאיזה בירוקרט לא עבר עליך באיזו רשימה, אמר "נו, זה ההוא מהזה", ודילג הלאה.
הייתה לי הזדמנות וויתרתי 427150
סביר, אם כי אין לי מושג מה הלך מאחורי הקלעים. צריך גם לזכור שהחקיקה הנוכחית למניעת הלבנת הון לא היתה קיימת אז.
הייתה לי הזדמנות וויתרתי 427181
מה זה "בצורה משמעותית"? דיברו כאן על טווח שיפור של 30-40%, וזה טווח כמעט סמוי עבור המעמד הבינוני. אתה חושב שמישהו יניד עפעף אם אני ומשכורתי הממוצעת ניסע פתאום לחודש לקאריביים, כולל אומנת צמודה לילד? או אם אכריז שקניתי דירה בסי אנד סאן (עם משכנתא. מי יבדוק?)? לשאלות סקרניות תמיד אפשר לענות "לקחתי הלוואה", "ההורים עזרו קצת", "סבתא מצד הדודה נפטרה" או "קיבלתי בונוס בעבודה". וגם אם יש לי שונאים גדולים, לא חושבת שזה יגיע לרמה של בדיקה, שכירת חוקר פרטי או הלשנה לרשויות המס.
הייתה לי הזדמנות וויתרתי 427213
אוקיי, מי בודק אצל העשירים? מס הכנסה? באיזו צורה? למה הם לא מפקחים על המעמד הבינוני באותה צורה? העשירים יכולים להתלונן שמתנכלים להם, לא?
הייתה לי הזדמנות וויתרתי 427217
מס הכנסה בודק בעיקר עצמאים (בכל מעמד).
הייתה לי הזדמנות וויתרתי 427244
לא יודעת על מי מס הכנסה מפקח. התייחסתי לרשת החברתית.
הייתה לי הזדמנות וויתרתי 426332
מה, באמת, קורה כאן מבחינה חוקית? אם אני לוקח את הכסף (או חלקו) במצב כזה, האם זו גנבה? ממי? עבירה אחרת?

ואם אני מכיר באבהותו של האפוטרופוס הכללי על הכסף, האם מצופה ממני להביא לידיעתו את המצב? האם מותר לי, עד לבוא נציגי האפו', לקחת את הכסף אלי במטרה להגן עליו מגניבה (? ע"ע פסקה ראשונה) של אנשים פחות פראיירים ממני?
הייתה לי הזדמנות וויתרתי 427252
אם התכוונת לקחת את הכסף לצמיתות, זו פריצה, השגת גבול, וגנבה. אם התכוונת לשמור עליו (והצלחת לשכנע את השופט) זו איננה גנבה.

אילו היית רוצה לקבל את הכסף, אולי עדיפה רמאות: להצהיר שהשכן היה ידידך וציווה לך את רכושו. מה מעמדה של צוואה אשר ניתנה בע"פ (ואין עליה חולקים, פרט לאפוטרופוס הכללי)?

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים