מחאה נגד הקפיטליזם 4263
כדאי לציין שבשיריהם המעורפלים ברובם של נושאי המגבעת ניכרת מחאה,עמומה אמנם, נגד הערכים החברתיים תרבותיים בעידן הקפיטליזם.
אני לא מכיר את התקליט לעומק, אבל "הבא בתור הוא סוס" עוסק למעשה בתופעות המבטאות את ירידת הערכים בעידן הקפיטליסטי, שרק הלכו והתחזקו בישראל של העשור האחרון. "לא אוהב את כל האנשים" - ניכור, "משהו מאוד מדאיג קרה, מדאיג שאנ'לא מצליח להיזכר מה זה היה" - חוסר מעורבות ועניין בחיים, תחושת הקטנות, "ורק שחקנית קולנוע מעניינת יכולה ליצור מצב" - הכמיהה הרדודה והשטחית לעולם הזוהר, וכמובן "עכשו התחיל הזמן, עכשו נגמר הזמן" המבטא את המיידיות, התועלתיות והשטחיות. ובאיזה קרם היא מצילה את הרגליים שלה?
גם השיר "מתנה לחג" מבטא את ירידת ערכם של החלומות והשאיפות הגדולות, תוך הסבתם לכיוונים צרכניים חומריים. דברים זולים, כידוע, עולים פחות, ומכאן תחושת המיאוס, הסלידה ו"ההחמצה התמידית".
נושאי המגבעת קראו נכון את המפה, והמחאה נגד המעבר לקפיטליזם תוך התרוקנותם של ערכים אנושיים בסיסיים מתוכן, היא הדרך שבה לדעתי ראוי להבין את שיריהם.
מחאה נגד הקפיטליזם 4429
אני אינני מבין גדול במוסיקה בפרט ובאומנות בכלל אך נראה לי (וגם לחכמים ממני) שמילותיהם של ''נושאי המגבעת'' משתייכות לזרם הדאדאיסטי, כלומר- אין להן משמעות והן נכתבו כמעט באקראיות. בדרך זו מעבירה המגבעת תחושה של שיעמום וריקניות.

בכל אופן, הנקודה שהעלית נראית לי הגיונית לחלוטין, במיוחד כשאני חושב על מילותיהם של שירים כמו ''זבובים'' ו''פיקציה''.
מחאה נגד הקפיטליזם 4456
כנ"ל "LIVE IN בית שמש"
ו"נגד כיוון הזיפים" נשמע לי כמו מחאה על ההתחרדות של ירושליים, עיר מוצאה של המגבעת.
מחאה נגד הקפיטליזם 36374
השיר שהכי ממחיש את שנאת נושאי המגבעת לקפיטליזם הרי הוא "מתנה לחג" ולא אחר
"קנו לעצמכם מתנה לחג, בגבולות הסביר"
ההסבר הפשוט לזה הוא שאם כולם יקנו מתנה ב"גבולות הסביר" לא יהיה פער בין המתנות כלומר בין האנשים.
ותזכור: "התורה לשוטים,
אהבה למדוכאים,
וחולי שפעת אלוהים...
האדמה מקולקלת!!!

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים