אז מה ציפו שהוא יעשה? 428854
כל האנשים ששומרים בלילה עם נשק, מה בדיוק הם אמורים לעשות במצבים כאלה? להתקשר למשטרה ולבקש מהגנבים לחכות?
אז מה ציפו שהוא יעשה? 428857
אכן, מבוכת המשטרה כלל לא מובנת.
אז מה ציפו שהוא יעשה? 428861
המשטרה לא אוהבת כשאנשים מתחילים לירות אחד על השני בצורה לא מבוקרת. גם כשהמשטרה בעצמה יורה על אנשים עושים לה כל מיני חקירות ובעיות. אז למה שמה שאסור למשטרה יהיה מותר לכל אחד? מצד שני, המשטרה בעצמה קצת שמחה שהרגו אחד כזה שעושה בעיות שקשה למשטרה לפתור. אם הם ישחררו אותו מייד אז יחשבו בטעות שלא איכפת למשטרה שהורגים ערבים. אז עכשיו הם מחכים ליועץ המשפטי שיגיד להם מה לעשות.
אז מה ציפו שהוא יעשה? 428862
ליורה לא היה רישיון לנשק.
אז מה ציפו שהוא יעשה? 428864
אני גם בטוח שהכלב שהרעילו אותו הסתובב בלי מחסום על הפה. אז יופי. המשטרה אוהבת כשיש כמה סעיפים. סתם רצח זה לא מספיק לה.
אז מה ציפו שהוא יעשה? 428867
ואם כבר - ההרוג השתחרר לפני חודש מהכלא בו ישב ארבע שנים על עברות של גניבות חקלאיות. לא מצאתי כתוב האם השחרור היה על התנהגות טובה.
אז מה ציפו שהוא יעשה? 428886
מה שאתה מתאר הוא *אולי* הלכי רוח בלתי רשמיים בקרב צמרת המשטרה. הוא ודאי לא סיבה לשחרר הצהרות כמו "אנחנו לא יודעים מה לעשות איתו" (מה זאת אומרת? אין סעיף כזה בחוק?)
אז מה ציפו שהוא יעשה? 428901
גברת ברקת, בתור עתונאית חשובה את בטח חושבת שהכל קורה כמו שכתוב בספר החוקים, כמו שלימדו אותך באוניברסיטה.
תאמיני לי, גברת ברקת, בפנים בלב, המשטרה לא אוהבת ערבים בכלל. הם לא שכחו איך הערבים אירגנו להם ועדת חקירה אחרי שהמשטרה הרגה בטעות כמה ערבים. את אולי שכחת את הסיפור ששוטר חטף מברג בראש מאיזה ערבי? ולפני המון זמן איזה שוטר ממשמר הגבול הרג בטעות בדואי במחסום, וכל האיגונים של עורכי הדינים הערבים עשו למשטרה המון בעיות? כמה שאומרים שלשוטרים אין הרבה שכל בראש והם לא למדו באוניברסיטה, יש דברים שהם לא שוכחים אף פעם.
ואני אגיד לך עוד משהו. כל הסיפורים על זה שהבדואים עושים מה שהם רוצים והמשטרה מפחדת מהם - את יודעת מה זה עושה לכבוד של המשטרה? גברת חשובה כמוך אולי לא מכירה, אבל בשביל אנשים פשוטים, כבוד זה הדבר הכי חשוב, והם לוקחים כל דבר ללב באופן אישי. במשטרה יש המון אנשים פשוטים, וגם רוב הקצינים גם כן אנשים פשוטים.

אני בטוח שהשוטרים עושים לו המון כבוד במעצר. רק השמאלנים בפרקליטות רוצים להוכיח שאסור להרוג ערבים כי הערבים הם גם כן בני אדם.
אז מה ציפו שהוא יעשה? 428907
שוב אתה מסביר לי מה הם חושבים בלב, במקום להסביר מדוע זה גולש והופך להצהרה פומבית לתקשורת. האם זו אמירה לא מתוכננת ששיקפה הלכי רוח פנימיים? או שזו החלטה רשמית לתת מצג של מעין תמיכה בבעל החווה כדי לקנות למשטרה המתוסכלת נקודות בציבור?

אגב, בדואים נמצאים מעט יותר נמוך מערבים בסולם החברתי (אלא אם הם מראים תעודת גשש).
אז מה ציפו שהוא יעשה? 428909
תראי גברת ברקת, אני מבין את המשטרה יותר טוב ממך דווקא כי יש לי פחות שכל ממך. מבחינת שכל אני יותר קרוב למשטרה מאשר לגברת ברקת. את מבינה, אנשים פשוטים לא חושבים הרבה. פשוט אומרים ועושים מה שהם מרגישים. כועסים על המשטרה למה שהם שמחו שתפסו את המנייק ההוא. אנשים אינטיליגנטים תמיד יש להם פוזות, תמיד חושבים מחשבות מסובכות, מה כדאי להם להגיד. המשטרה לא עובדת ככה. כשהם תפסו את המנייק הם הרגישו כאילו הם ציידים שתפסו איזה חיה, וככה הם התנהגו בלי לחשוב יותר מידי. אני בטוח שעד היום הם לא מבינים מה רוצים מהם. רצו שיתפסו את המנייק, והם תפסו אותו. אז מה כל הסיפור?
אז מה ציפו שהוא יעשה? 428910
באמת חבל שלא הלכת ללמוד משהו.

("תפסו איזה חיה" כבר היה לנו במשטרה, לא? לפני פחות מחודש, עם בני סלע. אפילו הם נבהלו מעצמם, וניסו לתקן את הרושם בפרשת תאיר ראדה).
אז מה ציפו שהוא יעשה? 428912
את משחיטה מלותיך לשבא. השכל שלך לא יתן לך לחשוב כמו המשטרה שאין לה שכל. כדי לידעת מה שבמטרה חושבים צריך ליות טומטום שגמר כתה ח
אז מה ציפו שהוא יעשה? 428921
ברקת, איך לפי דעתך "בן אדם פשוט" כמו מוקי צריך להגיב על גילוי אמפטיה כל כך נוגע ללב?

חשבתי אולי ללכת לכוון של הצעת נשואין... אחד כמו מוקי לא מאמין שאישה מתחילה לשוחח איתו סתם ככה. "בטח היא רוצה להתחיל איתי." חושב לעצמו מוקי, "ועוד גברת כזאת על רמה גבוהה." למוקי יש דימוי עצמי של גבר-גבר, והוא בטוח שיש לו הרבה מה להציע, במיוחד "לאחת כמו הגברת ברקת, שבטח מכירה רק הומואים מהאוניברסיטה."

אולי להתרגז ולטעון משהו כמו "מה את חושבת שבגלל שאני לא מלומד כמוך, לא טוב לי בחיים? שאני לא מבין מה קורה במדינה? אז לידיעתך, גברת ברקת, אני מביו פי אלף ממך אפילו שלא קראתי הרבה ספרים עבים ולא למדתי באוניברסיטה."

פשוט לא נעים לי להמשיך איתך במה שהופך לשיחה ולמתיחה אישית. בכל אופן, כשמוקי דיבר על "המנייק" הוא התכוון לבני סלע כמובן.
אז מה ציפו שהוא יעשה? 428924
לי דווקא נעים מאוד. אני לא מאמינה שמישהו סוף סוף מציע לי נישואין!‏1 היינו כחולמים.
מה דעתך שניפגש למפגשי הקראת ספרים דקים, בדגש על בלשים וסטאלאגים וכאלה?

_______________
1 טוב, לרקורד, רק שמניותיי בשוק לא יישחקו לגמרי - כבר הציעו פעם, אבל זה לא יצא לפועל וטוב שכך.
אז מה ציפו שהוא יעשה? 428927
מציע לך נישואין? בחייך. הוא הבין שאת מציעה לו!
אז מה ציפו שהוא יעשה? 428932
רגע, רגע! מה זה פה? אני רואה את השם שלי, וזה בכלל לא אני כתבתי. כל אחד יכול לכתוב איזה שם שהוא רוצה? זה שכתב את זה סתם אחד שצוחק עלייך. חשבתי שפה אתר של אנשים מכובדים. איזה נחש עושה דברים כאלה, לצחוק על גברת ולהציע נשואים סתם ככה בלי להתכוון באמת! גברת ברקת, תזהרי מכאלו כמו מאש. אלו רוצים רק דבר אחד. אני לא אגיד פה, כי לא יפה לדבר ככה לפני גברת. אבל את בטח מבינה בעצמך, כי יש לך הרבה שכל בראש.
גברת ברקת, מה אני אגיד לך, אחד כזה גיבור כי לא יודעים מי זה. אני מבטיח לך שאם אני הייתי תופס אותו, הייתי מראה לו מה זה. יש לי חברים במשטרה שהיו עוזרים לי. זה בטח איזה תחמן שעושה תואר שני בטכניון ויש לו זמן לקשקש כל היום במחשב. בן אדם כמוני שעובד ומזיע כל היום בעבודה אמיתית אין לו זמן לשטויות כאלה. אם הייתי תופס אותו גבר-לגבר, היה עושה במכנסיים מרוב פחד.
אז מה ציפו שהוא יעשה? 428934
לא, אני לא מבינה! החוכמה המחוספסת שלך לכדה אותי! אני בטוחה שאתה כמה אליי, ורק המאצ'ו שבך לא נותן לזה להתפרץ.

חוץ מזה, פעם ראשונה שאני רואה ניק בן שעתיים בערך טוען לגניבת זהות. זה בערך כמו שאלמוני יגיד שמוציאים לו שם רע.
אז מה ציפו שהוא יעשה? 428936
האייל האלמוני זה ניק שמופיע מיום שנוצר האייל. איך את יכולה להשוות אותו לניק בן שעתיים? ועוד איך הוציאו לי שם רע.
ואני עוד יתבע אותם!
אז מה ציפו שהוא יעשה? 428940
מה, כבר שכחת את תגובה 349802?

(טוב, נכון, שעתיים זה עדיין לא).
אז מה ציפו שהוא יעשה? 428946
למה שעתיים? אני כותב כאן ממוצאי שבת. אתה יכול לעשות חשבון איך שאתה רוצה, זה בטח יותר משעתיים. תשתמש אפילו במכונה שלך כדי לחשב. אני לא אוהב שאנשים אומרים דברים לא נכונים. בגלל שהגברת ברקת אמרה את זה פעם ראשונה ואתה רק חוזר, אני עובר על זה לסדר היום. יש לי כבוד לנשים. אבל אם זה היה אחרת... יותר טוב לא לדבר, מבחינתי העניין סגור.

שלא תחשוב לרגע, אדון אלכסנדרוביץ' שלא קראתי את המאמר שלך על המכונה. וגם הבנתי הכל. כולל ההוכחה. ולא כמו אלו שלא הבינו כלום והתביישו לשאול. יש פה כאלו שחושבים שבגלל שאני לא מדבר במלים יפות, אולי אני איזה מפגר. הם טועים בגדול. אם כבר מדברים, כל הכבוד לך אדון אלכסנדרוביץ', שניסית להסביר בסבלנות לאידיוט ההוא שעשה לך בעיות. אני במקומך הייתי מסלק אותו אחת שתיים. אני לא אוהב כאלו שמנסים להתחכם ולעשות רושם.

הלאה. עכשיו אני מגיע לתחמן שהתחזה אלי. עכשיו אני מבין שמה שהוא רצה זה לצחוק עלי ולא על הגברת ברקת. אנשים חושבים שבגלל שהם מדברים במלים יפות, ויש להם דעות פוליטיות יפות, אז הם שווים יותר. אתה רואה שיש פה כמה אידיוטים שמנסים לחקות אותי. ההוא בן אדם יותר על רמה, זה הכל. יש אנשים שנהנים לדרוך על מי שנראה להם לא שווה. חבל שיש כאלו. אני לא בן אדם כזה. אני אומר שלהרבה אנשים פה יש הרבה מה ללמוד ממני.
אז מה ציפו שהוא יעשה? 428948
מי שלא יודע לדבר במלים יפות לא יכול להבין את הוכחה של המכונה. נקודה!!! מסקנה: או שאתה מתחזה לאהבל, או שאתה שקרן. לכן: אתה חייב לגלות את הזהות האמיתית שלך כדי שיאמינו לך.
אז מה ציפו שהוא יעשה? 431066
אף אחד כאן לא אמר שאתה מפגר.
חשמנית זאת את? 428944
לא. 428960
חשמנית זאת את? 428966
נשמע לי יותר כמו שירי מירי בתקופה מתה בין מבחנים.
חשמנית זאת את? 428967
גברת ברקת חושבת עלי כל הזמן... מקווה שאולי שאני אכתוב עוד משהו... זה בסדר. אני רגיל ליחס כזה מנשים. עכשיו אכלתי ארוחת ערב ויש הרבה כח מחדש לכתוב. אני לא מסתכל הרבה בטלוויזיה כמו הרבה אנשים כאן, כי טלוויזיה זה לא לרמה שלי, הכל שם זה בידור פרימיטיבי. ככה שיש לי קצת זמן עכשיו.
רק מה, למה את קוראת לי "שירי מירי"? מה, את חושבת שאני הומו? תהיי בטוחה, גברת ברקת, שהומו זה הדבר האחרון שאני. אני יודע טוב מאוד איך להיות עם אישה. אני לא אכנס לפרטים בגלל הנימוס.
אתה השושנה שלא אגזום 428970
מה, אתה לא אוהב את הבלוג של מאי?

נראה לי שאני נאלצת לזרוק אותך. אין לנו הרבה במשותף מעבר לאלמנט הגופני ביחסים, וחוץ מזה המערכת לא מאשרת לי לצאת עם בחורים בלי אישור.

(טוב, באמת די).
אתה השושנה שלא אגזום 428982
מה זה הבלוג של מאי?
קטע בארץ נהדרת 428987
(
פעם ראשונה בחיים שלי שאני מבין בדיחת "אמש בטלוויזיה" לפני מישהו אחר. האינטרנט באמת שינה לי את החיים.
חשמנית זאת את? 429600
"תהיי בטוחה, גברת ברקת, שהומו זה הדבר האחרון שאני." - לא מספיק גבר בכדי לשכב עם מישהו בגודל שלך? על בנות זה לא חוכמה, סיסי.
חשמנית זאת את? 431067
:-) חזק
סטאלאג 13 428992
אני לא מאמין שיש מישהו שזוכר את הסטאלגים , הם הסתובבו אצלנו בכיתה והיו דביקים מרוב שימוש , זוכרת את סטאלג 13 "היתי כלבתו של הקולונל שולץ"
אלי אשד זוכר 428993
דיון 423 ,דיון 430
ע"ע - ברוכים הבאים לסטאלג 13 428994
דיון 423, דיון 430
סטאלאג 13 429602
הבעיה: אלו ספרים שאי-אפשר להשיג חדשים, וממש לא נעים לקרוא אותם יד-שניה.
אז מה ציפו שהוא יעשה? 428925
ולגבי בני סלע - באמת לא קלטתי את הרמז הזה בטקסט. אתה רואה, מוקי, אפילו לך יש סאבטקסט שאינטלקטואלית כמוני יכולה להתנפץ על סלעיו.
אז מה ציפו שהוא יעשה? 428928
מתיחה? הגזמת, מוקי! מה אתה חושב? חושב הגיברת עשו אותה באצבע? חושב לא הבינה כמו כולנו שאתה מוקי אותנטי בערך כמו החומוס של השטראוס הגפילטע פיש ההוא מהואלסים זה ממש חומוס אותנטי שעשו אותו בליל ירח ערבים באבו גוש? נו באמת מוקי יא צ'וקמוקי!
אז מה ציפו שהוא יעשה? 428869
האלגוריתם הצה"לי (בתוך מדינת ישראל) הוא כזה:

אם מסכן חיים, ירי על מנת להרוג.

אחרת:

עצור, עצור או שאני יורה, שתי יריות באוויר, אם החשוד ממשיך להתקדם ירי לעבר הרגליים, אם החשוד בורח להרים קשר לכיתת הכוננות (המשטרה במקרה זה).

מכיוון שבמקרה המדובר יש הרוג ופצוע קשה, סביר שהשומר ירה על מנת להרוג ולא ניסה לעצור את השודדים.

אבל נניח והוא ראה אותם, צעק להם "עצרו או שאני יורה" והשודדים ברחו האם זכותו לירות בהם?
אז מה ציפו שהוא יעשה? 428870
רגע, היורה הוא לא חייל. אז מה זה שייך כל הסיפור הזה? חייל צריך להיות מוכן למות אם אומרים לו. אבל אזרח? אם הוא מפחד מותר לו לירות.
אז מה ציפו שהוא יעשה? 428873
אה? המטרה היא לא שהחייל ימות אלא לאזן בין בטחון החייל לזכותם של האזרחים לחיות. בכל מקרה לא אמרתי שאסור לירות אבל ההבדל בין לירות על מנת להבריח או לעצור, לבין לירות על מנת להרוג הוא גדול מאוד.

גם נשאלת השאלה איך הוא פגע בהם, אחרי שפגע באחד סביר שחבריו החלו לברוח או שנשכבו על הרצפה, ואז הוא פגע בשני (והמשיך לירות? הפסיק? ), האם גם הירי בשני היה חוקי? ובשלישי וברביעי?(נניח).
אז מה ציפו שהוא יעשה? 428875
אז לידיעתך, לחייל יש פחות זכויות מלאזרח. מותר לומר לו לא לירות גם אם יורים עליו. למשל אם אסור לו להתגלות. לאזרח יש זכות להגן על עצמו. הוא לא מקצועי ואי אפשר לומר לו תירה באוויר. מותר לו להכנס ללחץ ולירות לכל הכוונים.
אז מה ציפו שהוא יעשה? 428878
א. לאזרח (במדינת ישראל) אסור להחזיק נשק.

ב. אני לא חושב שאנחנו רוצים שאזרחים שייכנסו ללחץ יירו לכל הכיוונים, באזורים שהם לא הנגב זה יכול להיות מסוכן.

ג. אם האזרח לא מקצועי הוא לא צריך להחזיק נשק.

ד. לא ענית לשאלה ששאלתי, נניח והירי בראשון היה מהמוצדקים, האם גם ירי בשודדים שבורחים‏1 הוא מוצדק?

1 בלי קשר למקרה הספיצפי שאין לנו עובדות לגביו.
אז מה ציפו שהוא יעשה? 428908
למה אתה אומר שלאזרח אסור להחזיק נשק? מה, לא שמעת מה קורה אצל הערבים כשיש להם איזה ריב בין חמולות? הם יורים בתותחים וטילים. מאיפה יש להם את כל זה? אתה יודע מה קורה בחתונות של ערבים בכפרים בגליל? סכנה למטוסים. ואחר כך עוד אומרים שהרדיו של המתנחלים מסוכן למטוסים. אני אומר שאם לערבים מותר להחזיק נשק אז בטח שליהודים מותר. הרי נשק נועד כדי להגן מפני ערבים. נכון או לא?
גם אני לא רוצה שאזרחים יכנסו ללחץ, אבל מה לעשות אם זה קורה? אין לי תשובה לזה.
מה שאתה כותב ב ג. זה ממש בדיחה. אם יגידו לאנשים לא מקצועיים להפסיק לעבוד, זה יהיה הסוף של המדינה. חוץ מזה, שמעת על המשמר האזרחי? כל אחד אפילו ברח מבית-משוגעים יכול לקבל שם נשק. נכון שזה רובה קטן ומכוער מעץ, אבל אם יורים בו בבן אדם אז זה עושה יופי של חור בבטן. ואתה בטח חושב שכל המאבטחים שמסתובבים עם אקדחים עשו בכלל מטווח? אתה חושב בטח שהמשטרה לא יודעת מזה? יודעת, אבל עושה את עצמה לא יודעת.
מה שכתבת ב ד. אני לא מבין. אם אתה מפסיק לירות הערבים היו חושבים שנגמרו לך הכדורים. היו חוזרים ושוחטים אותך. זה לא קשור בכלל למוצדק. כשאתה מפחד על החיים שלך אתה לא חושב מחשבות פילוסופיות מסובכות כאילו אתה באוניברסיטה. אתה רק מפחד שלא יהיה לך מעצור. שלא יגמרו לך הכדורים.
תסלח לי רגע, אני רוצה לשאול אותך עכשיו שאלה אישית. למה אתה עושה שורה רווח בין כל שורה כתובה? אתה רוצה שתהייה לך תגובה ארוכה וחשובה? תלמד ממני. אני כותב רק מה שיש לי בלב בלי פוזות.
אז מה ציפו שהוא יעשה? 428938
תגיד לי, לפני שאתה נכנס לדמות, אתה עושה תרגילים?
אז מה ציפו שהוא יעשה? 428871
על פי החוק, המצב היחיד בו מותר לאזרח לירות הוא מצב של סיכון חיים. גם פעולתם של המאבטחים למיניהם אינה מוסדרת בחוק בצורה משביעת רצון. מצד שני, הדרום של מדינת ישראל הוא מין טקסס כזו; החוק הוא שם בקושי בגדר המלצה, ודי קשה להאשים את מי שבמצב כזה אומר "אם טקסס אז נעבוד לפי הכללים של טקסס".
אז מה ציפו שהוא יעשה? 428874
אתה עורך דין שנותן עצות בחינם באינטרנט? ואם מישהו ימות בגלל העצות שלך? כל אחד מחליט לעצמו מתי הוא "בסיכון חיים". חוץ מזה בצבא גם אם זורקים עליך אבנים קטנות, אתה כבר יכול להחליט שאתה "בסיכון חיים" ואתה יכול להרוג את מי שאתה רוצה.
אז מה ציפו שהוא יעשה? 428876
אני לא עורך דין, אבל מצב שבו אתה יושב בבית ומישהו שובר את המנעול של הדיר שלך הוא לא מצב של סיכון חיים.

אם מישהו יהרוג מישהו על פי מה שהוא זוכר שקרא פעם אצל איזה ''תשע נשמות'' באייל הקורא... נו, אז מגיע לו שיישב בכלא. בינתיים אני מודאג הרבה יותר מהסיכוי שאהרוג מישהו מחר בנהיגה לעבודה.
אז מה ציפו שהוא יעשה? 428877
לילה טוב...
אז מה ציפו שהוא יעשה? 429209
and the dogs are dogs?
אז מה ציפו שהוא יעשה? 428899
החוק דורש לפני ירי להוכיח שהיתה לתוקף כוונה ויכולת להרוג ,ואז צריך להפעיל נוהל עצירת חשוד (לא תמיד יש זמן) , ואז לבצע ירי על מנת להרוג.
אין לי ויכוח על החוק , אבל השאלה אם באזורי ספר ובמצבים מיוחדים כמו חדירה לשטח פרטי שלך , כאשר לא ברור מה כוונת התוקף ומה היכולות שלו , האם במקרים מיוחדים יש צורך בשינוי החוק.
לדוגמא בזמן חרום כל החוקים משתנים ובוגד בזמן מלחמה נשפט בנוהל מקוצר.
לפעמים חוקים באים לתקן מצב נתון ,לדוגמא בניו זילנד היה עונש מוות על גונב כבשים , כי חשבו שזה יכול להרוס את כל המדינה .
אז מה ציפו שהוא יעשה? 429603
שהשניים שברחו יבואו יוכיחו בבקשה שלא נשאו וירו לכיוונו בנשק, ובכך הצדיקו את הירי לעברם.
אז מה ציפו שהוא יעשה? 428898
לפי עורכת הדין שלו בראיון לגל''צ, הוא ירה לעבר הרגליים ופגע בעורק ראשי.
אז מה ציפו שהוא יעשה? 428919
אולי אצל הבדואים העורק הראשי הוא ברגליים.
אז מה ציפו שהוא יעשה? 428935
מדובר על העורק הראשי בירך. פגיעה בעורק הזה יכולה להביא לאיבוד דם קטלני בתוך זמן קצר.
אז מה ציפו שהוא יעשה? 428941
אבל רק אם אתה בדואי, נכון?
אז מה ציפו שהוא יעשה? 428942
לא יודע. בשיעורים של החובשים בצבא הם אף פעם לא אמרו שיש הבדל.
אז מה ציפו שהוא יעשה? 428950
אם אתה יודע לאן לכוון (או סתם יש לך מזל), פגיעה בcommon femoral או אפילו רק ב Popliteal artery באזור הברך וכל מה שצריך זה חמש דקות בלי חובש. אם אתה משתמש בקליבר גדול (נגיד 0.45) ‏1 או ב 5.56 צהלי אז גם לא צריך לכוון טוב מדי, כבר ראיתי כדורים שנכנסו ברגל וצאו מהכתף.

1 סייג קטן, ישנה תופעה של התכווצות עורקים כתוצאה מטראומה, יוכל להיות שהפגיעה הנרחבת מדי של קליבר גדול תגרום לכך ותיתן ללקוח עוד כמה דקות של סבל.
מישהו חייב להסביר לי משהו 428952
למה חלק מהקליברים נמדדים באינטשים (0.45) וחלק במילימטרים (5.56)? לא היה הגיוני יותר לעבור למידה אחת (11.43 מ"מ או 0.22 אינטש בהתאמה)?
מישהו חייב להסביר לי משהו 428955
ה 5.56 נמדד במילימטרים ולא באינצ'ים, כדי להבדילו מה 0.22 הישן והטוב (המוכר בכינויו two two).
מישהו חייב להסביר לי משהו 428956
אני יודע, אבל למה?
מישהו חייב להסביר לי משהו 428965
פרה פרה.
העולם מתחלק לאנשים שמודדים מרחקים במטרים, ומחלקים (או מכפילים) אותם בכפולות של עשר. זוהי השיטה המוכרת בתור "השיטה המטרית", או "השיטה העשרונית". מי שלמד פיסיקה לפני חצי מאה הכיר אותה כ MKS, ומי שלמד אחר כך כ SI. לעומתם יש אנשים שנולדו עם שש אצבעות בכל יד, והם מעדיפים למנות מרחקים בזרתות, רגליים, חצרות וכד'. כל חצר מתחלקת לשלוש רגליים (פסח, שבועות וסוכות), כל רגל לתריסר זרתות, וכל זרת (שמכונה "צול" בפי השרברבים) לחצאים, רבעים, שמיניות וכן הלאה. מעבר לחלוקה ל64, זה נהיה מסובך אפילו למתוסבכים האלו, והם הגדירו יחידה שהיא אלפית הזרת, ועברו לחלוקה עשרונית של הזרת.
מכיוון שכלי נשק פותחו הן בעולם המטרי והן בעולם האימפריאלי‏1, הקולט המיתולוגי של השולפים במערב הפרוע נקרא 0.45 (אינץ'). לעומתו, קליע העוזי, המיתולוגי לא פחות, היה בקוטר 9 מ"מ. המאוזר 98' (לא להתבלבל, 1898) היה בקוטר 7.62 מ"מ, ולעומתו מקל"פ הבראונינג הזכור לשימצה, שהשתמש באותה תחמושת, נקרא 0.3 מתוך מורשת אבותיו (האמריקאים).
כך, הרובה (או האקדח) הזעיר, המשמש בעיקר לירי ספורטיבי, נקרא טוטו, שכן קוטרו הוא 0.22 אינץ'. רובה הסער המודרני משתמש בתחמושת שונה לחלוטין, למרות שהיא באותו קוטר. (קליע שונה, תרמיל, ואיתו כמות אבק שרפה, גדול בהרבה, ומכאן מהירות לוע גבוהה בהרבה). כדי להבדיל בין השניים, אפילו האמריקאים מעדיפים לציין את סוג התחמושת כ 5.56 (מ"מ) ולא 0.22.

___
1 לא לבלבל עם אימפריאליזם. מדובר באותה שיטת מדידה משונה, שכוללת, פרט למידות שהוזכרו, גם גלונים, ליטראות, פינטים וכו'.
תודה 428971
מישהו חייב להסביר לי משהו 429006
התשובה היותר פשוטה הייתה:

"Because of the Metric system".
מישהו הסביר לה משהו 428972
>צליל אסימונים מוטחים ברעש עצום<
טוטו! זה פירוש השם של הרובה! טו טו! זה באמת הרבה יותר הגיוני.

______
העלמה עפרונית ודיסקמן שלא מתחבר לכלום. רק לקיר.
מישהו הסביר לה משהו 428973
אה, זה את שמתעללת במכשירים אלקטרונים קטנים?
אה? 428974
מישהו הסביר לה משהו 429076
מה? גם את היית תמיד בטוחה שזה בגלל הרעש שהם משמיעים? (טו טו טו טו טו טו טו)
לא 429182
אז אני כן טיפשה כמו שחשבתי. חבל. 429217
אז מה ציפו שהוא יעשה? 428953
וידוע כמובן ירי האזהרה באויר; באויר שבריאות.
אז מה ציפו שהוא יעשה? 428957
כדור יכול להיכנס ברגל ולצאת מהכתף גם אם זווית הפגיעה לא קרובה לזווית שבין הרגל והכתף?
אז מה ציפו שהוא יעשה? 428958
אם פוגעים בעצם הכדור יכול לעשות הרבה סלטות (זה מה שלמדתי מ CSI).
אז מה ציפו שהוא יעשה? 428963
כן, לא ראיתי מקרים כאלו מתחת לברך, אבל כניסה בירך בזוית כלפי מטה בהחלט.
אז מה ציפו שהוא יעשה? 429397
בתוך חוואי אני יכול לחתום לך שהוא ירה על הפידיון עם רובה ציד,ומן הסתם גם כפול קנה. אצלנו החוואים, רישיון לנשק קשה להשיג,אבל שוט גאן זה פיס אוף קייק. אפילו לא צריך לכוון, כדוריות העופרת כבר יפגעו במשהו.
אז מה ציפו שהוא יעשה? 429604
הביטוי האהוב עליי ביותר הוא shotgun wedding
אז מה ציפו שהוא יעשה? 428949
אלגוריתם של צהל בגבול הסורי : אז זה בא מכיוון סוריה ונראה כמו בן אדם, ירי על מנת להרוג, דיווח לחמ"ל במידה וצריך סיוע (לפחות ככה זה היה לפני שנים לא רבות).
בשטחים : אינדיקציה לנשק או מטען - ירי לראש (זוכרים את טכנאי הטלפונים שקיבל כדור ?).
חמוש הוא חמוש גם אם הוא מנסה להימלט, ירי על מנת להרוג, החריג היחיד הוא ירי לתוך קהל, אז יורים רק בתגובה או בצורה מדוייקת.
עבור גנב שבא בלילה והרעיל את הכלבים, אין שום סיבה להניח שהוא לא נושא נשק. אם פותחים בירי באוויר, מאבדים את יתרון ההפתעה, ביחס של ארבע לאחד זה לא נעים.
אז מה ציפו שהוא יעשה? 429014
כבר התחלת לרדת במדרון חלקלק. האלגוריתם לגבול הסורי ולשטחים נובע מכך שאם מישהו בא מכיוון סוריה, או נראה כנושא נשק, אז יש סבירות די גבוהה שהוא ינסה לירות עליך (ראשון). במקרה של גנב שבא בלילה והרעיל את הכלבים - ואתה עוד מניח שאתה *יודע* שהוא (רק) גנב - יש להניח שהוא לא בא לחפש קרב יריות. אין סיבה להניח שהוא כן נושא נשק, ובוודאי אין סיבה להניח שהוא ישתמש בו אם כל מה שתנסה הוא להבריח אותו.

(יכול להיות שתחת הנסיבות כן אפשר להצדיק את הירי, רק כדי למנוע גנבות, אבל הבה נקרא לילד בשמו, ולא נציג זאת כהגנה עצמית על החיים.)
אז מה ציפו שהוא יעשה? 429015
כנראה פעם הייתי אומר שאתה צודק, אבל מאז שמתי לב שבמדינה שלנו אנשים נדקרים בחוף הים בעקבות ויכוח בין שני כלבים (ובפרט, אנשים הולכים עם סכין לחוף הים ולא מהססים להשתמש בו בשעת רצון). אין שום סיבה להניח ש''רק'' גנבים לא יהיו גם חמושים ומוכנים לפעולה.
אז מה ציפו שהוא יעשה? 429020
הביעה מחריפה כאשא בית המשפט מתאר את אחד הדוקרים מתקרית הכלבים כ'אדם נורמטיווי'.
דרומי עשה טעות בכך שסיפר שישן בדיר. כל פרקליט מתחיל יקפוץ על המציאה להוכיח כוונת תחילה קלאסית.
אז מה ציפו שהוא יעשה? 429022
מה שגוי בתיאור? הנורמה במדינה היא לשאת סכינים ולדקור את מי שפוגע בכבוד שלך.
אז מה ציפו שהוא יעשה? 429023
אני מבקש להתנצל בפני בית המשפט המכובד.
אז מה ציפו שהוא יעשה? 429054
לשאת סכינים ולדקור את מי שפוגע בכבוד שלך, זו תופעה חברתית שלילית קיימת, אבל זה ממש (אבל ממש) לא הנורמה.
אז מה ציפו שהוא יעשה? 429056
אתה מוציא אותי שקרן!?

(ההודעה ההיא הייתה הומוריסטית בדיוק כמו זו.)
אז מה ציפו שהוא יעשה? 429058
חארם עליך יאה גדי. עוד תגובה הומיריסטית אחת כזאת ואני חותך אותך. :)
אז מה ציפו שהוא יעשה? 429016
בעשרות השנים האחרונות היו מספר הסתתנויות מהגבול הסורי, רק מיעוט קטן מתוכן היה עם כוונות פח"ע. מסתנן מהגבול הסורי הוא בסיכוי גבוה עריק/טועה בדרך/מבריח סמים/גנב, וימנע מעימות במידת הניתן.
בהינתן ארבעה גנבים, באמצע הלילה באזור מבודד, ישנו סיכוי סביר שהם לא יתנו לך לעכב אותם עד בוא המשטרה, גם במחיר של חייך. אי אפשר לדעת האם הם נושאים נשק ובמידה והחקלאי היה מבצע ירי הרתעתי/מודיע לגנבים שהוא זיהה אותם, קיים סיכוי לא מבוטל שאם הם חמושים הם היו הורגים אותו. ארבע לאחד זה לא יחס שמנצחים בו בלי יתרון ההפתעה.

(בנוגע לילד, אינני תומך בירי כאמצעי הגנה לגיטימי על רכוש, אבל מוכן להקל מאוד בקריטריונים של סיכון חיים עבור מי שהוכנס למצב כזה. מבחינתי זו אחריותו של הגנב להוכיח לבעל השטח שהוא אינו מסכן את חייו)
שאלה תיאורטית 429017
אם אתה שומר בלילה על רכושך, יש לך נשק ואתה מיומן בשימוש בו, ואתה רואה מזהה אדם שפורץ לאדמתך. באילה מהמקרים הבאים לא יהיה לגיטימי לירות בו על מנת להרוג:
1. במידה ויש לך יסוד סביר להניח שהוא גנב.
2. במידה ויש לך יסוד סביר להניח שהוא גנב שיסכן את חייך במידה ותנסה להפריע לו.
3. במידה ויש לך יסוד סביר להניח שהוא גנב שיברח במידה ותנסה לעצור אותו.
4. במידה ויש לך יסוד סביר להניח שהוא גנב שמעוניין להזיק לחיות הבית.
5. במידה ויש לך יסוד סביר להניח שהוא רוצח שבא ליטול את חייך.
6. במידה ויש לך יסוד סביר להניח שהוא אנס שמעוניין לאנוס אותך (או את בני ביתך).
7. במידה ויש לך יסוד סביר להניח שהוא נווד שטעה בדרכו.
8. במידה ויש לך יסוד סביר להניח שהוא גנב שיברח עם רכושך במידה ותנסה לעצור אותו.
9. במידה ויש לך יסוד סביר להניח שהוא גנב שיסכן את חייך במידה ותנסה לעצור אותו לו.
שאלה תיאורטית 429019
התגובה שלך היא כמו חנויות בגדים ביפן. אני לא מצליח למצוא את המידה המתאימה.
שאלה תיאורטית 429021
זאת אומרת בכולם? באף אחד?
שאלה תיאורטית 429024
הלגיטימציה היחידה שלך כאזרח או כשוטר לירות *על מנת להרוג* היא כאשר זו הדרך היחידה למנוע ממישהו לרצוח אותך או אדם אחר.
לא אונס ולא גניבה ולא נעליים.
חוק יבש בצד, דרומי עשה מעשה ראוי ועל פי מה שאני מבין הוא גם לא התכוון להרוג. במקום לעצור אותו המשטרה צריכה להציע לו לאמן בירי את השוטרים.
שאלה תיאורטית 429025
אני לא שואל על דרומי, ולא על החוק היבש. אני לא שואל מתוך ידיעה, אלא מתוך תהיה עצמית. אני שואל מתי ראוי לאזרח להשתמש בנשק, ומתי לא.

מה אני אמור לעשות אם אני רואה גנבים (לכאורה?) בזמן שאני שומר על המושב שלי?
שאלה תיאורטית 429026
השאלה המקורית שלך היתה "באילה מהמקרים הבאים לא יהיה לגיטימי לירות בו על מנת להרוג?" ועליה עניתי. בתגובה האחרונה שלך יש שתי שאלות חדשות, אחת מעורפלת ולא ניתן לענות עליה ולגבי השניה, אתה צריך להתקשר למשטרה(1)

(1) כן, אני יודע.
שאלה תיאורטית 429030
יש הבדל בין "ירי על מנת להרוג" ו"ירי במטרה להרוג"?

אני למשל לא יודע לירות. אם אני אהיה במצב חירום שכזה ומשום מה יהיה לי נשק ביד ואני אצליח לתפעל אותו, אין לי שום דרך לבחור באיזה איברים אני רוצה לפגוע, וכנראה אני אעשה מה ש"לימדו" אותי בצבא - אכוון ל"מרכז המסה" (כי ככה יותר קשה להחטיא, כנראה). האם יבואו אלי בטענות למה לא כיוונתי לרגליים, הרי הפושע המסכן בסך הכל רצה לאנוס אותי קצת, לא להרוג?

ונניח שכבר יריתי ופגעתי לבן זונה ברגל ועכשיו הוא שוכב על הריצפה ומקלל אותי, ואני מת מפחד שעוד רגע הוא שולף את האקדח שהוא בטח מחביא ויורה בי, אז אני יורה עליו שוב ופוגע קצת יותר טוב - באים אלי בטענות?

ונניח שמרוב עצבנות יריתי כבר על ההתחלה חמישה כדורים ואיכשהו כולם פגעו. יבואו אלי בטענות למה לא יריתי רק פעם אחת?
תשובה תיאורטית 429031
כן, יבואו אליך בטענות על כך שלא ירית רק פעם אחת. בישראל אין עונש מוות על גניבה.* אם אתה במצב של סכנה (ואני לא נכנסת לשאלה אם סכנת חיים, סכנת רכוש או סכנה ללברדור המהמם שלך) יכול לירות כדי למנוע את הסכנה, אבל לא כדי להרוג. אם הבן זונה שוכב על הרצפה ומקלל אתה יכול לברוח, אתה לא צריך לחכות עד שהוא יתעשת וישלוף את האקדח שלו.
במילים אחרות, מותר לך לפגוע באחר שרוצה לפגוע בך, אבל במינימום ההכרחי.

*והמורה שלי לנהיגה היה אומר - גם לא על טמטום, ולכן זה שהוא עובר שלא במעבר חציה לא אומר שאת יכולה לדרוס אותו.
תשובה תיאורטית 429036
לא דיברתי על גנבה הפעם אלא על אונס (כי היפני פסל ירי במטרה להרוג גם במקרה זה, ואני בודק את הגבולות האפורים).

באופן בלתי נמנע הדיון הזה מרגיש לי אקדמי משהו. כל הדברים שמדברים עליהם כאן קורים תוך שניות, ואין זמן לחשוב (ולפעמים מי שחושב הוא זה שלא נשאר לדבר על זה אחר כך). כשמישהו כמוני (הדיוט+היסטרי) יורה הוא לא בהכרח חושב "הממ, כמה יריות כדאי לי לירות כדי שיגידו לי שעשיתי את המינימום?" - הוא פשוט משתמש בנשק עד שהזה ממולו נופל. כשמגיעים לשאלת ה"לירות או לברוח", למה ברור ש"לברוח" זו אופציה אפשרית בכלל? אם יש להוא נשק והוא כל שניה עלול לשלוף אותו, כמה כבר אפשר להספיק להתרחק? ואיך אפשר לעשות את החישובים הללו, או לצפות ממישהו שלא אומן לכך לעשות אותם בכלל?
תשובה תיאורטית 429037
למישהו שלא אומן לכך לא אמורים לספק רשיון לנשק.
תשובה תיאורטית 429042
נראה לי שזו הצבה של דרישות גבוהות למדי לרשיון לנשק. ממי שיש לו נשק אני מצפה שלא ישתמש בו אף פעם אלא אם מאיים עליו מישהו, אבל לא שיהיה מסוגל לאמוד האם הוא מסוגל להימלט ממישהו שמאיים עליו או לא.

אגב, לא שזה לא ברור לכולנו כאן, אבל בצבא הנהדר שלנו אפילו לא חולמים על לאמן אנשים ברמה כזו לפני שנותנים להם נשק ושולחים אותם לשמירה שבה הם עלולים להיקלע לסיטואציה שכזו (או לאמן אותם בכלל, למעשה, אלא אם מטווח אחד נקרא ''אימון'').
הו, הזכרת לי את הצבא... 429096
בפטרולים שעשיתי בשלישות (בר"ג) היה ברור לנו (לי ולשאר הבנות, כלומר) שאם קורה משהו אנחנו פשוט נמלטות על נפשותנו (כי זה יהיה יותר מהיר מאשר להצליח לתפעל את הנשק, שלא לדבר על זה שהמחסניות אפילו לא נמצאות בתוכו, כמובן). טוב נו, רמת גן.

אני תמיד ידעתי שאם יקרה משהו באמת חמור, אפשר לסמוך על השכנים בבניינים (הגבוהים) שמסביב שידאגו להזמין את המשטרה.
וזה מזכיר לי את סיפור המטבח (שקרה בתקופה ששרתּי שם):

לילה אחד פרצה אש במטבח. כיוון שהוא לא נמצא קרוב לגדר הבסיס ומטבח זה לא נשקיה או משהו באמת חשוב, אף אחד מהשומרים לא עובר שם באיזור (או לפחות כך זה היה באותה תקופה). השכנים הטובים והמסורים, בראותם עשן מיתמר מעלה מעלה, וביודעם שאין עשן בלי אש (ואולי הם פשוט חששו שאם הם לא יפעלו בזמן היא תגיע גם אליהם?) מיהרו וזימנו את מכבי האש.

מכבי האש הגיעו לשער, וכמובן שהש.ג. לא נתן להם להיכנס, כי אין להם אישור כניסה. הכבאים ניסו להצטדק ואמרו שיש אש, ועל כך נענו ב"מה פתאום, לכו הביתה" (או משהו בסגנון). בסופו של דבר, אחרי דין ודברים (ואולי אחרי שמישהו נשלח כדי לבחון את הנושא) השתכנעו השומרים בשער שיש סיבה מוצדקת לתת לכבאים להיכנס, וסוף טוב הכל טוב (ר"ל, שיפצו את המטבח והפכו אותו לפחות ג'יפתי מחד, ומאידך בזמן הזה הגיע קייטרינג מבחוץ, שאמנם לא היה משהו לספר עליו, אבל היה טוב בהרבה מההיצע הרגיל שהיה במטבח עד אז).

מסקנה: טוב שכן טוב משמן טוב.
הו, הזכרת לי את הצבא... 429098
אם הקייטרינג היה טוב מההיצע הרגיל הקודם, נראה ששכן טוב מביא איתו שמן טוב...
תשובה חצי תיאורטית 429039
אונס נכנס מבחינתי בהגדרה של "אתה במצב של סכנה".

אתה יכול להגיד שגם תאונת דרכים מתרחשת תוך שניות ואין זמן לחשוב, ובכל זאת אנחנו נעניש את הדורס. אני אצטט את עצמי מהתגובה הקודמת: "מותר לך לפגוע באחר שרוצה לפגוע בך, אבל במינימום ההכרחי". פגעת בו יותר? על החלק הזה אתה אמור להענש. לשמחתי אני לא מדברת מנסיון, אבל מישהו היה מאייים לפגוע בי באמת והייתי חוששת שזה "או הוא או אני", אני מוכנה לשבת בכלא כי פגעתי בו בטעות יותר מדי ולא למות.
אם האפשרות של "לברוח" אינה אפשרית, ייתכן שלהרוג זה המינימום ההכרחי. בד"כ, כך נדמה לי, יש עוד כמה אפשרויות על הסקאלה.
תשובה חצי תיאורטית 429040
אכן, ידוע לי לפחות על מקרה אחד שבו פרץ מישהו לדירה של בחורה במטרה לאונסה, היא הבינה במה העניין וירתה בו למוות, ולא נעצרה לרכע אחד בידי המשטרה. יותר מזה, היא הוזמנה אחר כך במקרים רבים להרצות על האירוע בפני שוטרים.
  תשובה חצי תיאורטית • גדי אלכסנדרוביץ'
  ללא כותרת • העלמה עפרונית
  ללא כותרת • גדי אלכסנדרוביץ'
  ללא כותרת • העלמה עפרונית
  ללא כותרת • גדי אלכסנדרוביץ'
  ללא כותרת • העלמה עפרונית
  ללא כותרת • גדי אלכסנדרוביץ'
  ללא כותרת • העלמה עפרונית
  ללא כותרת • גדי אלכסנדרוביץ'
  תשובה חצי תיאורטית • ברקת
  תשובה חצי תיאורטית • גדי אלכסנדרוביץ'
  תשובה חצי תיאורטית • ברקת
  תשובה חצי תיאורטית • גדי אלכסנדרוביץ'
  תשובה חצי תיאורטית • דורון
  תשובה חצי תיאורטית • גדי אלכסנדרוביץ'
  תשובה חצי תיאורטית • דורון
  תשובה חצי תיאורטית • גדי אלכסנדרוביץ'
  תשובה חצי תיאורטית • קהלת
  תשובה חצי תיאורטית • ברקת
  תשובה חצי תיאורטית • קהלת
  ללא כותרת • העלמה עפרונית
  ללא כותרת • גדי אלכסנדרוביץ'
  תשובה חצי תיאורטית • ברקת
  תשובה חצי תיאורטית • גדי אלכסנדרוביץ'
  תשובה חצי תיאורטית • ברקת
  תשובה חצי תיאורטית • גדי אלכסנדרוביץ'
  תשובה חצי תיאורטית • ברקת
  תשובה חצי תיאורטית • גדי אלכסנדרוביץ'
  שאלה תיאורטית • תשע נשמות
  שאלה תיאורטית • רון בן-יעקב
  יש חוק ספציפי למקרה הזה • האייל האלמוני
  שאלה תיאורטית • האייל היפאני
  חוק השמירה • אסף ארצי
  שאלה תיאורטית • קהלת
  שאלה תיאורטית • האייל האלמוני
  שאלה תיאורטית • עדי סתיו
  שאלה תיאורטית • תשע נשמות
  שאלה תיאורטית • עדי סתיו
  שאלה תיאורטית • תשע נשמות
  שאלה תיאורטית • עדי סתיו
  שאלה תיאורטית • תשע נשמות
  שאלה תיאורטית • עדי סתיו
  שאלה תיאורטית • MRP
  שאלה תיאורטית • עדי סתיו
  שאלה תיאורטית • MRP
  שאלה תיאורטית • עדי סתיו
  שאלה תיאורטית • ירדן ניר-בוכבינדר
  שאלה תיאורטית • עדי סתיו
  שאלה תיאורטית • מוקי
  שאלה תיאורטית • עדי סתיו
  שאלה תיאורטית • מוקי
  שאלה תיאורטית • עדי סתיו
  שאלה תיאורטית • מוקי
  שאלה תיאורטית • עדי סתיו
  שאלה תיאורטית • ירדן ניר-בוכבינדר
  שאלה תיאורטית • עדי סתיו
  שאלה תיאורטית • ירדן ניר-בוכבינדר
  שאלה תיאורטית • עדי סתיו
  שאלה תיאורטית • אסף ארצי
  שאלה תיאורטית • עדי סתיו
  שאלה תיאורטית • אסף ארצי
  שאלה תיאורטית • עדי סתיו
  שאלה תיאורטית • אסף ארצי
  שאלה תיאורטית • עדי סתיו
  שאלה תיאורטית • אסף ארצי
  שאלה תיאורטית • עדי סתיו
  שאלה תיאורטית • תשע נשמות
  שאלה תיאורטית • עדי סתיו
  שאלה תיאורטית • קהלת
  שאלה תיאורטית • המסביר לצרכן
  שאלה תיאורטית • עדי סתיו
  שאלה תיאורטית • המסביר לצרכן
  שאלה תיאורטית • המסביר לצרכן
  שאלה תיאורטית • עדי סתיו
  שאלה תיאורטית • המסביר לצרכן
  שאלה תיאורטית • עדי סתיו
  שאלה תיאורטית • האייל היפאני
  שאלה תיאורטית • המסביר לצרכן
  שאלה תיאורטית • האייל היפאני
  שאלה תיאורטית • דורון
  שאלה תיאורטית • ירדן ניר-בוכבינדר
  שאלה תיאורטית • עדי סתיו
  שאלה תיאורטית • ירדן ניר-בוכבינדר
  שאלה תיאורטית • עדי סתיו
  שאלה תיאורטית • ירדן ניר-בוכבינדר
  שאלה תיאורטית • האייל האלמוני
  שאלה תיאורטית • עדי סתיו
  שאלה תיאורטית • האייל האלמוני
  שאלה תיאורטית • עדי סתיו
  שאלה תיאורטית • האייל האלמוני
  שאלה תיאורטית • עדי סתיו
  שאלה תיאורטית • האייל האלמוני
  שאלה תיאורטית • עדי סתיו
  אובייקטיביסטים ממילא רואים בזכות על רכוש את הזכות הבסיסית ביותר. • אבי
  הפוך גוטה, הפוך. • דורון הגלילי
  הפוך גוטה, הפוך. • האייל האלמוני
  הפוך גוטה, הפוך. • קהלת
  הכניס לו עז • שוטה הכפר הגלובלי
  הכניס לו עז • עדי סתיו
  הכניס לו עז • שוטה הכפר הגלובלי
  הכניס לו עז • עדי סתיו
  הכניס לו עז • שוטה הכפר הגלובלי
  חיים מול רכוש • י. ל.
  חיים מול רכוש • עדי סתיו
  חיים מול רכוש • י. ל.
  הכניס לו עז • מוקי
  הכניס לו עז • שוטה הכפר הגלובלי
  הכניס לו עז • עדי סתיו
  שאלה תיאורטית • האייל האלמוני
  אז מה ציפו שהוא יעשה? • ירדן ניר-בוכבינדר
  אז מה ציפו שהוא יעשה? • האייל האלמוני

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים