ארבעת הראשונים, 429136
ספרים בעיקר, לדאבוני.
זה היה יכול להיות טוב ויפה לו הייתי קוראת מחצית מהספרים הדי טובים שאני קונה, אבל רובם מתפקדים בלהפוך את החדר שלי למאורה מאד אינטלקטואלית למראה, ואותי לספרנית של החברים, אם כי בחודשים האחרונים הטלתי איסור כניסה לחנויות ספרים עד שאני אסיים כמה ספרים ששוכבים בתולים ומזמינים בחדר שלי יותר מדי זמן.
כל כך מזדהה איתך 429140
גם אני! 429142
להוציא כסף על ספרים? 429215
אני לא מבינה, מה קרה לאופציית הספריה הציבורית? המון ספרים (לא רק אלו שיצאו בחודש האחרון) ובחינם. ואל תגידו לי שאתם אוהבים שאפשר לחזור לקרוא שוב. תקנו רק את אלה שאתם יודעים שאתם רוצים לקרוא שוב. אחרת אתם חשודים בכך שאתם מנסים להראות אינטלקטואלים עם הרבה ספרים בבית.
להוציא כסף על ספרים? 429242
לי אישית יש בעיות בהתנעה - כשאני מרגיש מוכן להתחיל לקרוא ספר חדש, בדרך כלל יש לי שניים-שלושה נסיונות כושלים עד שאני מוצא ספר בספריה האישית שלי שמתאים לי באותו הרגע. באופן כללי, אני מעדיף שהספרים יהיו זמינים, ואני אגיע להם מתי שנוח לי, ולא שאם לקחתי ספר עכשיו, אני צריך להחזיר אותו לספריה תוך X זמן. גם הזמן הרב שלוקח לי לקרוא כל ספר לא עוזר, כמובן.

חוץ מזה, הרבה מהקריאה שלי היא באנגלית, וזה די שולל את אופציית הספריה הציבורית.

וחוץ מחוץ מזה - למה לא להוציא כסף על ספרים? לסופרים לא מגיע להתפרנס?
להוציא כסף על ספרים? 429250
המשפט האחרון הוא בצחוק, נכון? ספריות הן דבר המקובל בעולם כולו וסופר שמצליח מצליח למרות קיומן. אם הוא לא מצליח, אולי כדאי לו להחליף מקצוע. ואם אני אוהב לקנות כמה מצרכים, לעבוד קצת במטבח המשפחתי ולהכין חומוס שיוצא גם יותר טעים וגם יותר זול מכל חומוס ממקור לא-ביתי - אתה תגיד לי "לא לא, אל תכין בבית, לך לאכול בחוץ כי החומוסיות צריכות להתפרנס"? הסופרים, החומוסאים וכל אחד אחר מתמודדים עם כוחות השוק והצרכן מפעיל את השיקולים שלו ולא את שיקול "אני אקנה את המוצר/מצרך זה וזה, כי הם צריכים להתפרנס...".

יוצאים מכלל זה אולי מפעלים שיקומיים המעסיקים בעלי צרכים מיוחדים. כבר קרה שקניתי חפצי נוי קטנים וזולים שיוצרו במפעל כזה, ושלא ממש מצאו חן בעיני אבל יכולתי להרשות לעצמי לקנות אותם ועשיתי את זה מתוך הכרה בחשיבות הנושא. אבל לקנות ספרים שאפשר לקבל בהשאלה תמורת דמי מנוי, בגלל שלסופרים "מגיע" להתפרנס? אולי "מגיע" להם (מי קבע את זה ועל סמך מה?), אבל אם הם לא עמוס עוז, שכנראה מעולם לא סבל מעובדת קיומן של ספריות - הם מחפשים פרנסה אחרת או פרנסה נוספת. אלה החיים.
להוציא כסף על ספרים? 429252
אני מתנגד לרעיון העקרוני של "למה להוציא כסף על X". כן, ספריות הן לגיטימיות וחיוביות, אבל להגיד, באופן עקרוני, שאין סיבה להוציא כסף על ספרים? אם יש לי כסף, ואני מאמין שאני אהנה מספר מסוים, למה לא לרכוש אותו בכסף מלא? אם אני לא אוהב את החומוס של חומוסיות ולכן אני לא קונה שם, לא יהיה לי אכפת אם הן יסגרו. אם אף אחד לא ירכוש ספרים בכספו, כמות הספרים שיתפרסמו תרד פלאים, כי יהיה הרבה יותר קשה להתפרנס מזה (וכן אכפת לי אם זה יקרה). הסיבה שרוב הסופרים לא סובלים מקיומן של הספריות (ואף להפך) היא שבסופו של דבר רוב הקוראים עדיין מעדיפים (או מוכנים) לרכוש את הספרים שהם מעוניינים בהם. טענה עקרונית ש"אין סיבה להוציא כסף על ספרים" מושכת את השטיח מתחת לרגלי הטיעון שסופרים אינם נפגעים מספריות - הם אינם נפגעים מספריות כי הרבה מאוד אנשים אינם משתמשים בהן באופן בלעדי.
להוציא כסף על ספרים? 429283
אם אני לא טועה, יש במסגרת חוק ספריות ציבוריות גם נושא של תמלוגים לסופר ע''י הספריות או מי שמממן אותן.
להוציא כסף על ספרים? 429302
יתכן, וטוב שכך, אך מובן שזה לא היה מספיק.
להוציא כסף על ספרים? 429333
יש לזה כמה סיבות, שהעיקרית היא כמובן רכושנות, אבל גם עניין הקריאה האיטית והעובדה שאני נוטה לסמן בעיפרון משפטים שאני מוצאת חכמים במיוחד או שמות\מילים שאני רוצה לברר על פשרן אחר"כ.
בעיקר מוזיקה 429339
אבל אני טורחת גם להחליף ולהחזיר לחנויות יד שנייה תמורת זיכוי (שמאפשר לי לקנות עוד דיסקים כמובן).
בעיקר מוזיקה 429376
זה רעיון די טוב, למען האמת. אני אנסה אותו אחרי שאיסור הכניסה שלי לחנויות עם דברים שאני רוצה יגמר.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים