אל תשכח לקחת פרוטק? מותק - אין סיבה 429844
"כל מה שאמרתי בזמנו על ׳חיזוקית של הדס׳ שמכרה אשליות - אני אומר גם על פרוטק‭,"‬ אומר פרופ׳ שמעון פולק, ראש המחלקה לאימונולוגיה קלינית ואלרגיה במרכז הרפואי רמב"ם והפקולטה לרפואה של הטכניון. "לדבר על מניעת מחלות חורף זה אחיזת עיניים, כי אי אפשר למנוע מחלות ויראליות. מניעה פירושה מתן אנטיביוטיקה לזמן ממושך, דבר שיוצר רמה מתמדת של החומר האנטיביוטי בדם שמחסל את החיידק. אם יצליחו להוכיח שמוצר טבעי יכול למנוע מחלה ויראלית - זה יהיה גילוי מהפכני‭."‬

אל תשכח לקחת פרוטק? מותק - אין סיבה 429846
לעומת זאת נתקלתי באיזו ידיעה שאכינציאה כן מועילה במשהו. לצערי אינני זוכר איפה.
אל תשכח לקחת פרוטק? מותק - אין סיבה 429878
זה היה בכתבה שעסקה בדרכים לשיפור הזיכרון.
אל תשכח לקחת פרוטק? מותק - אין סיבה 429920
פרוטק זה פאסה. היום כולם בעניין של אקטימל.
אל תשכח לקחת פרוטק? מותק - אין סיבה 429923
אקטימל הזכיר לי שביום שישי ראיתי בחנות הספרים את הספר של ד"ר אריה אבני "שוטי החלב". אבני סבור שהמחלבות שוטפות את מוחנו בדיבורים על סידן במוצרי חלב בעוד המקור הנכון יותר והבריא יותר לסידן הוא חסה, טחינה וכו'. הראיון של שרה ליבוביץ' דר איתו התפרסם פעמים(!) ב-nrg.

פעם אחת במדור ניו אייג': http://www.nrg.co.il/online/15/ART1/520/700.html
וביתר רצינות, במדור כושר ובריאות: http://www.nrg.co.il/online/43/ART1/520/700.html
אל תשכח לקחת פרוטק? מותק - אין סיבה 429958
פנינה קטנה מהראיון איתו: "יש מה שנקרא תבונת אלוהים, שהיא חזקה יותר מכל מחקר ונגד זה אין מה לעשות".
אל תשכח לקחת פרוטק? מותק - אין סיבה 429959
ועל העובדות שהוא מביא יש לך תובנות?
(האם העובדה שאדם הוא דתי פוסלת ממצאים שהוא מעלה?)
אל תשכח לקחת פרוטק? מותק - אין סיבה 429964
עובדות? את מתכוונת להבחנה המבריקה שהג'ירפה לא שותה שוקו ובכל זאת לא סובלת מאוסטאופרוזיס? הגישה של הדר' הנכבד היא "אל תבלבלו לי את המוח עם מחקרים, המטופלים שלי מוכיחים את ההיפך", וזאת הגישה של כל השרלטנים (במודע או לא) שאני מכיר. הייתי ממליץ לו על דיקור באוזניים, זה מועיל לצלילות הדעת.
(הצחקת אותי ואת משפ' וישנה)
אל תשכח לקחת פרוטק? מותק - אין סיבה 430003
אתה שופך את הג'ירפה יחד עם המים. אבל אתה מקרה אבוד, אז לא מתווכחת איתך.
הודעה בריש גלי 430009
מה שנשפך שם היתה ג'יפה, לא ג'ירפה.
אל תשכח לקחת פרוטק? מותק - אין סיבה 429970
נראה שצריכת חלב-פרה בגיל הינקות עלולה להניע תהליכים חיסוניים שסופם סכרת-נעורים, בתנאי שמצויים גם הגורמים הגנטיים המתאימים.

ציטוט מהתקציר של המאמר השני:

In humans the primary trigger of insulin-specific immunity is a modified self-antigen, that is, dietary bovine insulin, which breaks neonatal tolerance to self-insulin.

מצד שני נראה שיש מחקרים המצביעים על קשר הפוך אצל מבוגרים (וסכרת type 2, כמובן).

עד כמה שאני יודע, יש הסכמה כללית שלתינוקות ממש קטנים (נניח, מתחת לגיל שנה) כדאי להימנע מחלב-פרה, אבל על מה שקורה אחר-כך הדעות מאוד חלוקות.
אל תשכח לקחת פרוטק? מותק - אין סיבה 429989
אני נוקטת בדעה ששורש הדמוניזציה של החלב באוכלוסיות מסוימות (פוזלת לכיוון ברקת, שמכירה אנשים כאלו) קשורה לכך שרגישות ללקטוז היא נפוצה יותר משהיה מקובל להניח, ויש אכן לא מעט אנשים שחלב ו/או מוצריו לא עושים להם טוב.
מכאן ועד לאסור אותו על כלל האוכלוסיה יש מרחק רב ביותר.
גם רופאת הילדים שלנו טוענת שההמנעות ממוצרי חלב בעת הצטננויות שהורים רבים נוקטים בה היא מיותרת. אם הילד רגיש ללקטוז בודאי שתוספת הליחה בעית הצטננות לא תועיל לו. אבל רוב הילדים לא רגישים (והבן שלי אישית חי על חלב, חלב וזהו בעצם עד שהוא מחלים. כי זה מה שטעים לו כשהוא חולה).
אל תשכח לקחת פרוטק? מותק - אין סיבה 430002
אני לא צריכה להכיר אף אחד - מספיק לי לשתות כוס חלב ואני חוטפת כאב בטן והרגשה ''חלבית'' איומה (ניסוי שלדאבוני הכריחו אותי לחזור עליו יום יום בילדותי, מתוך אמונה שחלב זה טוב).

תסכימי איתי שלהביא לידיעת הציבור מקורות לא פחות טובים לסידן, זה שירות טוב. בכל מקרה כדאי לצרוך מתוך ידע ועל בסיס התנסות אישית (כי גם טחינה יכולה להיות אלרגן. לעומת זאת עדשים ועלים ירוקים - לא ידועים ככאלה).
אל תשכח לקחת פרוטק? מותק - אין סיבה 430027
מבלי להתייחס לדעות של הרופא ההוא ומבלי לחוות דעה אם חלב הוא טוב או מזיק, תפסתי שאחת הבעיות העיקריות עם החלב היא שהמבוגרים מכריחים ילדים לקבל כמויות הרבה יותר גדולות ממנו, מאשר ממזונות אחרים.

כשאמא רוצה שהילד יאכל בשר, עוף, אורז או כל מיני דברים אחרים, היא לא מגישה לילד מנה בנפח של 200 מ"ל מהמזון הרצוי. לעומת זאת זה נראה לאנשים טבעי שילד אמור לשתות כוס חלב שלמה, שיכולה להגיע, עפי"ר, לנפח של כ-‏180-200 מ"ל ואפילו יותר (כוסות הפלסטיק הגבוהות, הצבעוניות). וזאת בנוסף על עוד בעיה: מזונות אכילים אפשר לאכול יותר מהר או יותר לאט, לפי הקצב של הילד. אבל כשמדובר בכוס עם משקה הנחשב למזון - חלב - מטבע הדברים, מבוגרים רבים מצפים שהילד "ישתה אותה כבר, נו!", ובייחוד בבוקר, כשממהרים לגן - ואיכשהו זה תמיד צריך לצאת יותר מהר ממזונות שאותם אוכלים, ובמספרי לגימות גדולים יותר, במכה אחת, מאשר מספרי נגיסות או "ביסים", מהמזונות שאותם אוכלים ולא שותים. (עכשיו יש לי נטיה חזקה לכתוב "תחשבו על זה", כמו שמישהו כתב באיזה דיון לפני כמה ימים, וצחקו עליו. אבל באמת - תחשבו על זה :-P . מה שילדים צריכים לפעמים לעבור אצלנו, המבוגרים, אפילו כשיש לנו רק כוונות טובות וטהורות...)

ידידה שלי שגם כן מאמינה עד היום, כמו שהאמינו במשפחה שלך, שחלב הוא נורא חשוב, נהגה ללחוץ על בתה לשתות כוס שוקו כל בוקר לפני ההליכה לגן, והתהליך תמיד היה מלווה בכאבי בטן, בחילות והרבה פעמים גם בהקאות. יום אחד סיכמה ידידתי עם בתה שיעשו "ניסוי", כדי "להתרגל" לטעמו של החלב (או השוקו, ליתר דיוק): היא התחילה לתת לילדה כל בוקר חצי כוס שוקו, ובחרה בכוס קטנה. את החצי השני היתה הילדה שותה מתישהו במשך היום אחרי שחזרה מהגן. כל הבעיות עברו ולמעשה עד כמה שאני יודעת, הסידור הזה נמשך עד היום. מסתבר שזה לא ש"חסר לה האנזים", לא שהיא "לא יכולה לעכל חלבוני חלב", וכל הפרשנויות המוכרות, אלא זה פשוט היה יותר מדי בבת אחת - דבר שבד"כ לא קורה עם שום מזונות אחרים.
אל תשכח לקחת פרוטק? מותק - אין סיבה 430004
אגב, מה זה "לאסור אותו על כלל האוכלוסייה"? היה כזה דבר?
אל תשכח לקחת פרוטק? מותק - אין סיבה 430070
שאני אפנה אותך ל10,000 העמודים הרלוונטים ב"באופן"? או לחילופין לרופא המתלהב כלשהו שצוטט למעלה (ושאליו התכונתי).
אל תשכח לקחת פרוטק? מותק - אין סיבה 430074
תני הפניה אחת, אין צורך ב-‏10,000 :-)
אל תשכח לקחת פרוטק? מותק - אין סיבה 430140
http://www.beofen-tv.co.il/cgi-bin/chiq.pl?מוצרי_חלב...
אל תשכח לקחת פרוטק? מותק - אין סיבה 430079
בחייך. מישהו אמר "לאסור"? אולי גם להוציא מחוץ לחוק?
מדברים על "להפסיק להמליץ בכזאת התלהבות".
אל תשכח לקחת פרוטק? מותק - אין סיבה 430057
הקישור הראשון לא נפתח.
אל תשכח לקחת פרוטק? מותק - אין סיבה 430036
זהו, שלפחות מהצורה שהדברים מוצגים במאמר, הם לא נראים כמו "ממצאים", כלל וכלל, אלא כמו שגעון לדבר אחד, או, במקרה הטוב, כמו דעות אישיות המחוזקות בתחושות בטן ובשברירי דברים שהוא קרא פה ושם.

"יש בארץ כ?25 אלף חולים ואם לא יהיה חלב לא תהיה סוכרת נעורים. יש על זה מחקרים בכל העולם" - איזה מחקרים? הוא לא קרא באייל ולא יודע שאם אתה טוען ל"מחקרים", אתה צריך להביא אילו שהם סימוכין ולא לדבר באויר? :-)

"ג'ירפה" - נשמע משכנע, אבל עם כל הכבוד, זה לא מחקר ולא ממצא.

"אם אריאל שרון היה מגיע לרופאה המצ'וקמקת של אמא שלי היא היתה נותנת לו אספירין ועד היום הוא היה עומד על הרגליים. בגלל שהוא ראש ממשלה הוא קיבל טיפול מתקדם ואיפה הוא נמצא היום כולם יודעים." - נו באמת, זה "ממצאים", או שזאת דמגוגיה נוראה מהסוג שהיה משאיר אותנו בימי הביניים עם תוחלת חיים של ימי הביניים, לו אנשים כמו ד"ר אבני הם שהיו מנהלים את העניינים?
אל תשכח לקחת פרוטק? מותק - אין סיבה 430080
אני לא באה להגן על שמו של אותו מלומד. מעניין אותי מה יש לאיילים לומר על הטיעונים ה"חוץ-מערכתיים" בנושא הזה, כפי שהם נחשפים באתרים כמו NotMilk, והתשובה היא כנראה "כלום".
אל תשכח לקחת פרוטק? מותק - אין סיבה 430124
כדי לגבש עמדה על עניין כזה צריך לחקור את הנושא בצורה יותר יסודית מאשר לעיין באיזה אתר או שניים. אותי, אישית, זה לא מספיק מעניין מאחר ואינני שותה חלב בכלל.

מה דעתך על תוספת CoQ10 לדיאטה, במיוחד אצל נוטלי סטטינים? האם את בעד כוס מיץ רימונים אחת ביום נגד סרטן הערמונית ופגעי סוכרת? מה העמדה שלך בקשר לקפסולת מגה גלופלקס לשחזור סחוס שנפגע עם השנים, אבץ לחיזוק הזכרון, מיץ חמוציות למניעת דלקות בדרכי השתן, מיץ נבטי חיטה לשמירת הנעורים, תה טיבטי להפחתת לחץ הדם, כמויות עצומות של ויטמין C למניעת מוות בכלל או אבקת קרני קרנף להגברת האון? בקלות רבה אני יכול לצרף לינק לאתר שממליץ לך על כל אחד מאלה (אולי חוץ מהקרנפים), כולל סיפורי הצלחה מעוררי השתאות ואפילו אזכור של מחקר אחד או שניים שמוכיח את הטענה, או לפחות לא סותר אותה באופן מוחלט. ולא הזכרתי בכלל שיטות כוללניות כמו הומיאופטיה, חוקנים, צמחונות, כירופקרטיקה, רייקי, רפלכסולוגיה, דיקור, וודו ועוד תשעת אלפים ומשהו אלטרנטיבות.

בשביל זה אני משלם מסים: כדי שמומחים יבדקו את הטענות האלה, ואני אפעל בהתאם לקונצנסוס שלהם. האלטרנטיבה פשוט בלתי אפשרית.
אל תשכח לקחת פרוטק? מותק - אין סיבה 430128
חוקנים זאת שיטה כוללנית? אז זה מה שעושים בה? - חוקנים וזהו? (כל החיים או שרק תקופה מסויימת?)
אל תשכח לקחת פרוטק? מותק - אין סיבה 430131
הנושא די מגעיל, אבל התכוונתי לסוג של חוקן עמוק במיוחד שאמור לנקות לך את כל המערכת (להערכתי עד הגרון) ואתה עושה אותו תקופתית. ראיתי על זה סרטון מלבב שעשה רק טוב לדיאטה שלי.
אל תשכח לקחת פרוטק? מותק - אין סיבה 430154
תודה, אין צורך בקישור לסרטון :-)
אל תשכח לקחת פרוטק? מותק - אין סיבה 430209
איפה אפשר להשיג קרני קרנף? האם ניתן להשקיע בהן?
אל תשכח לקחת פרוטק? מותק - אין סיבה 430231
תודה. חיזקת את טענתי ב תגובה 430080 .

(אגב, מיץ חמוציות עובד, לא למניעה אלא לטיפול במקרים קלים. מה הקשר להומיאופתיה או רייקי?)
אל תשכח לקחת פרוטק? מותק - אין סיבה 430246
שמחתי לעזור.
אל תשכח לקחת פרוטק? מותק - אין סיבה 430316
טענות נגד דוקטור רוברט כהן מ-NotMilk

אל תשכח לקחת פרוטק? מותק - אין סיבה 430320
תודה, לא ידעתי על זה (אם כי מדובר באתר טבעוני, כך שאני מניחה שלגבי חלב פרה דעותיהם דומות לשל כהן).
אל תשכח לקחת פרוטק? מותק - אין סיבה 430314
תנובה סילקה את הספר של ד"ר אבני מהמדפים בחנויות הספרים? יש לזה איזה אישוש באיזה מקום, חוץ מהטענה של אבני עצמו?
אל תשכח לקחת פרוטק? מותק - אין סיבה 430428
ודאי שיש לזה אישוש - אתה מוזמן לחפש את הספר של ד''ר אבני על המדפים בחנויות הספרים
אל תשכח לקחת פרוטק? מותק - אין סיבה 430431
מצד שני, אסור לשכוח שהד''ר אבני סילק את שקיות החלב של תנובה מחנויות הספרים.
אל תשכח לקחת פרוטק? מותק - אין סיבה 430435
לא הבנתי. (אולי בעלי החנויות סילקו את הספר לטובת ספרים עם יותר סיכוי להימכר ולפרנס אותם?)
אל תשכח לקחת פרוטק? מותק - אין סיבה 430445
הגלילי משתעשע.
אל תשכח לקחת פרוטק? מותק - אין סיבה 430699
אתמול ראיתי את הספר על מדפי ''צומת ספרים'' בצומת סגולה.
אל תשכח לקחת פרוטק? מותק - אין סיבה 430753
ואני רואה אותו כמעט כל יום על מדפי ''סטימצקי'' בשינקין (בעיקר כי אף אחד לא קונה אותו. כי הוא מתלהם ומשעמם, אני מניחה. אבל אם אני לא אחזיק אותו, יוצא שהרופא הנכבד צודק בטענות הנרדפות שלו, ולא הייתי רוצה לתת לזה יד. קשה, קשה.)
אל תשכח לקחת פרוטק? מותק - אין סיבה 430808
אף אחד לא קונה אותו כי אתם לא מקדמים אותו! :-P
אל תשכח לקחת פרוטק? מותק - אין סיבה 430805
נו, אז תנובה לא עשו עבודה מושלמת. מכאן לקפוץ למסקנות חפוזות, באמת.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים