Bell South צודקים 43053
קשה להבין למה כדאי למישהו להכניס היום ראש בריא לתחום הטלפוניה הקווית, בישראל ובכלל. מחירי השיחות הרי ממשיכים לצנוח ובסופו של דבר הם יתאפסו כמו שקרה בארה''ב. למעט תשתיות אינטרנט וזוטות כמו תיבות קוליות ושיחות ועידה, אין בתחום הזה שירותי ערך-מוסף שיספקו לחברות מקורות הכנסה חדשים ומעניינים עכשיו או בעתיד. לא יודע מה אתכם, אבל לי נראה שמדובר בתעשייה שתקופת הזוהר שלה כבר מאחוריה ושתוך כמה שנים לא יהיה ברור האם יש בה בכלל צורך.
תמכור "בזק", תמכור! 43072
המממ... לא כל כך הבנתי על איזו תעשייה אתה מדבר. האם שקע תקשורת (קווית) בבית איננו:
א. מכרה-זהב למי שהתקין אותו
ב. דריסת-רגל מונופוליסטית - בתחום התשתית הקווית - באותו בית?

ובפרט, האם "בזק" לא מייצרת את רוב הרווח התפעולי‏1 שלה ממכירת דקות-שיחה שיוצאות או מגיעות לשקעים שלה?

1 מקווה שהמילה הזו מנכה רווחי-הון וכד'
תמכור "בזק", תמכור! 43079
התחושה שלי היא שאחרי כמאה שנות כריית זהב כבר מתחילים לראות את סוף המכרה. התשתית הקווית בבתים טובה אולי לצרכי חיבור לאינטרנט (כל עוד זה לא מפריע לממונה על ההגבלים) אבל הערך שלה הולך ויורד עם הזמן וכך גם הרווח השולי מכל שיחת טלפון קווית. עוד כמה שנים לא תהיה לאף אחד סיבה מיוחדת לדבר מהבית דווקא בטלפון שמחובר בחוט אל שקע בקיר, מה שיוביל לכך שאנשים יתחילו לשאול את עצמם למה בכלל הם צריכים שקע כזה כשיש להם כבר שקע אחר שדרכו הם מקבלים טלוויזיה, רדיו ואינטרנט. אתה צודק כמובן לגבי הרווחיות של בזק לגבי הטווח הקצר והבינוני ואני לא חושב שצריך למכור "בזק" דווקא היום, אבל ההחלטה של חברה כמו סלקום (למעשה, לא של סלקום אלא של Bell South) לא להשקיע עכשיו סכומים גדולים ע"מ להכנס לשוק הרווי הזה נראית לי סבירה והגיונית.
תמכור "בזק", תמכור! 43080
תעריפי השימוש בסלולר לתקשורת מהירה עדיין גבוהים בהרבה, והקו תמיד יהיה רועש יותר באלחוט.
מהיכרות אישית עם הנושא, טמטום גרידא מצד הגורמים הרלבנטים בבזק הוא הסיבה לשקע הנחושת המוגבל המוקצה למשתמש הקצה, במקום תשתית אופטית מתקדמת. בזק החליטה לרכוש כבלי נחושת התפורים בצורה דחוסה יותר (ולכן מאפשרים תקשורת טיפה יותר מהירה), במקום סיבים אופטיים שעלו אפילו טיפה פחות כמדומני. זה מה שקורה כשועד מנהל חברה (וקובע את רשימות הפיטורים).
תמכור "בזק", תמכור! 43083
בתיאוריה אתה כנראה צודק, אך אני כופר בשתי הטענות שלך ברמה המעשית. תעריפי השימוש בסלולר, כמו תעריפי השימוש בטלפוניה קווית, שואפים שניהם לאפס ותוך זמן לא רב יהפוך הבדל המחירים לזניח עבור הצרכן הממוצע. גם איכות הקו הסלולרי היא כזאת שלמעשה כבר היום (ובוודאי בעתיד) לא ניתן לחוש בהבדל איכות שמע בחלק גדול מהשיחות המתבצעות בתשתית סלולרית מול שיחות המתבצעות בתשתית קווית.

גם אם בזק היתה מותחת סיבים אופטיים לכל מנוייה עדיין לא היה ניתן לה מן הסתם רשיון להעביר בהם שידורי טלוויזיה ורדיו, ולכן היא ''המונופול הלא נכון'' להמר עליו (או להתחרות בו) בטווח הארוך. השקע של הכבלים או הלוויין הוא הרבה יותר בעל ערך בעיני מהשקע של בזק.
תמכור "בזק", תמכור! 43090
א. כיוון שהמוצר הסלולרי עדיף על המוצר המחווט ניתן לגבות עליו תעריפים גבוהים יותר. לא ברור לי איך חברת סלולר יכולה להרוויח בתעריפי בזק, אבל אתה ודאי מתמצא יותר ממני.

ב. איכות הקו הנדרשת לתקשורת מהירה גבוהה בהרבה מזו הנדרשת לאיכות שמע טובה. באופן עקרוני התקשורת האלחוטית תמיד פחות טובה, ואני מוכן להתערב על כך (עיין ההצעה למזוקן).

גם התשתית האופטית שציינתי היתה עשויה לשמש לתקשורת במהירויות העולות על 56K, אם כי מובן שעל אותו קו אתה יכול לשדר גם טלויזיה ורדיו.
תמכור "בזק", תמכור! 43112
שיחה סלולרית עוברת את רוב הדרך על תשתית קווית למהדרין, כך שבעלויות התפעול לאורך זמן אין הבדל עצום בין חברה כמו בזק לבין מפעיל סלולרי. לסלולרי, לעומת זאת, יש שירותי ערך מוסף שחלקם רווחיים בהווה (למשל SMS) וחלקם יהיו רווחיים בעתיד (אינטרנט, שירותי מידע, ניהול צי עובדים וכו') בעוד לבזק יש רק את האינטרנט כהשלמת הכנסה.

כשדיברתי על איכות הקו התכוונתי אך ורק לשיחה קולית, ואני מסכים גם לטענה העקרונית שאיכות תקשורת אלחוטית היא בהגדרה פחות טובה מתקשורת קווית, אך בצד המעשי של הדברים ההבדלים הללו הולכים וקטנים. ברשת סלולרית מהדור השלישי יהיו הרבה יותר אנטנות מפוזרות בשטח (זה לא נורא כמו שזה נשמע) מה שיצמצם עוד יותר את הקטע האלחוטי שבהתקשרות סלולרית ויקטין את הבעייתיות האינהרנטית של שידור רדיו מול שידור ע"ג סיב אופטי.

הטענה לגבי טלוויזיה ורדיו שאין בבזק לא היתה טכנית במהותה (ברור לי שאפשר להעביר שידור טלוויזיה דרך סיב אופטי) אלא פשוט כי בישראל זה המצב והוא לא עומד להשתנות כל עוד יש ממונה על הגבלים עסקיים. אם גם לדעתך קריטריון מרכזי לשווייה של חברת תקשורת הוא שוויו הפוטנציאלי של השקע (או נוכחות פיזית אחרת) שיש לה בבית המנוי, אין לי ספק שהשקע של הכבלים או של הלוויין שווה כבר היום הרבה יותר מהשקע של בזק, ושהיתרון הזה רק ילך ויגדל עם הזמן.
תמכור "בזק", תמכור! 43164
אני חושב שערכי השקעים (והתשתיות שמאחוריהן) של "בזק" ושל הכבלים (אבל לא של הלוויין) ילכו ויישתוו - שתי החברות יישארו עם התשתית ועם מעט תכנים ושירותים לא-בלעדיים: חברות הכבלים יאלצו להפרד משליטתן בתכנים, ו"בזק" תקבל קצת יותר חופש-תנועה בתחום הזה, ומעבר לכך - גזירת ה-unbundling תושת על שתי החברות. כך שמה שיהיה לנו הן אכן שתי חברות שמספקות שקעים, עם מעט מאד בידול ביניהן. מדוע בכ"ז מכרה-זהב, אם כך? מכיוון שברגע שישרור המצב שתיארתי, מי שיש לו שקע של אחת מהן לא יעלה בדעתו להתקין שקע של השנייה (בשביל מה? זה בדיוק אותו הדבר). את הכסף יהיה ניתן להרוויח דווקא מה-unbundling: "אתם רוצים להעביר את התכנים שלכם (טלוויזיה, אינטרנט, שיחות שמגיעות מסלולרי) על התשתית שהשקענו כה רבות בפריסתה ולהגיע ללקוחות שלכדנו ברשתותינו? תשלמו! לא רוצים? תלכו לקנות תדרים מרובי, נראה אתכם".

בעניין סל שירותי הערך-מוסף הרחב של מפעילות הסלולר לעמות הסל הדל של "בזק" - מפעילים פנים-ארציים יכולים להציע (מי שיעיין ברשיון ש"אופק" החזירה יראה ש*חייבים* להציע) שירותי ערך-מוסף רבים - רשתות ומרכזות פרטיות וירטואליות, שירותי unified messaging למיניהם, שירותים ל-call centers ועוד.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים