היהדות הרפורמית אינה הדבר הטוב ביותר שקרה ליהדות 430627
תארו לעצמכם אדם הבוחר להתעלם מכל חוק אזרחי שאינו נוח לו. הוא חוצה באור אדום, כי מה - הוא ממהר, אין לו זמן לחכות חצי דקה; הוא משתמט מהצבא, כי כואב לו להקדיש מספר שנים מחייו למען המדינה; הוא יורה בכלב של השכנים, כי הנביחות שלו מפריעות לו לישון בלילה, וכן הלאה.

איך הייתם קוראים לאדם כזה? נכון מאד, חלאת אדם. אם כן, מדוע זוכה היהדות הרפורמית, המרדדת את היהדות והופכת אותה למין תורת ניו אייג' דלוחה, בגלל שלחבריה כואב לחכות שש שעות בין בשר לחלב, לכזו תמיכה ולכזו אהדה? הרי ה"יהדות" הרפורמית זהה בבסיסה לאותו אדם שתארתי בפסקה הראשונה - היא זורקת כל חוק, כל מצווה, שאינה מוצאת חן בעיניה, עד שבעצם לא נותר דבר.
היהדות הרפורמית אינה הדבר הטוב ביותר שקרה ליהדות 430630
ההשוואות אינן לעניין והן מגוחכות. חוקי התנועה, ובכללם האיסור על חצייה באור אדום, נועדו להגן על חיי אדם. השירות בצבא הוא עניין שנוי במחלוקת, אך מכל מקום - כאשר מישהו אינו משרת, הוא מטיל עול שירות כבד יותר על מישהו אחר. כשמישהו יורה בכלב של השכנים, מביא הדבר להפסקת חייו של הכלב ולכאב רב ולפגיעה קשה לשכנים.

כלומר, המשותף בין שלושת הדוגמאות הלא-ענייניות שהבאת הוא שבשלשתן מדובר בחוקים משפטיים או בכללים חברתיים-הומניים - שנועדו להביא תועלת מסויימת ולשמור מפני סכנות מסויימות.

שמירת הפסקה של כך וכך שעות בין אכילת בשר לחלב, בניגוד לשלוש אלה - הריהי חוק דתי נטו ואין בה שום תועלת לאיש, לא לשומר עצמו ולא לשום אדם אחר, לכן אין שום מקום ושום טעם להשוות אותה להפרת חוקים או להפרת כללים חברתיים-הומניים.

ומי שהדבר החשוב בחייו, מי שרואה את חזות הכל - בשמירת כך וכך איסורים דתיים בענייני מזון, איסורים שאין בהם כל תועלת לאיש ואין בהם שום טעם, לא לפרט ולא לחברה, וביניהם, בראש וראשונה, הפרדה בין בשר לחלב והימנעות מאכילת בשר חזיר - מי שאלה הם חזות הכל בשבילו - השקפת עולמו רדודה ממילא! - רדודה עד כדי כך שאפילו ירצו הרפורמים, ואפילו ירצו אנשים אחרים שאינם קרויים בהכרח "רפורמים" - *לא יצליחו לרדד אותה יותר מזה*!
מבוי סתום גדול ושמן מתקרב לעברנו 430632
הייתי יכול לכתוב תגובה ארוכה כאורך הגלות על כך שחוקי התורה חשובים כמו חוקי האדם, אבל שנינו יודעים שזה רק יגרור אותנו למבוי סתום של שמונים תגובות חסרות טעם. פרט לכך, רוב מגיבי האתר לצדך, ואין לי זמן להשחט עכשיו.

נ.ב. תשובה לשאלה המתבקשת ("למה אינך שומר שבת") - הרב יצחק אסר עלי כי איני יהודי על פי ההלכה. מגוחך? גם אני חושב כך.
מבוי סתום גדול ושמן מתקרב לעברנו 430653
השאלה המתבקשת היא דווקא אחרת:
"למה שלוש שעות בין בשר וחלב, כמנהג יהדות אשכנז, ולא שש שעות כמנהג יהדות ספרד?"

ואפשר לקפוץ ישר לשאלת ההמשך: "מה ההבדל העקרוני בין לחכות שלוש שעות, לחכות שש שעות ולא לחכות בכלל, כל אחד כמנהגו?"

----
לא שחסרה לי ביקורת על הרפורמים. אבל הטענה שלך אינה אחת מהן. כן, הרפורמים היו עוד תחנה במסלול הארוך שעברתי מבית דתי אורתודוכסי לאתאיסטיות בה אני נמצאת היום.
היהדות הרפורמית אינה הדבר הטוב ביותר שקרה ליהדות 430633
אתה בכלל יודע מהי היהדות הרפורמית, שאתה מרשה לעצמך לקבוע שהיא פשוט "זורקת", ומה היא "זורקת" ומה לא? קראת חומר? ביררת איך ומתי ועל איזה רקע היא קמה ואיך התפתחה, ולמה ומאיזה טעמים היא "זורקת" משהו, אם בכלל, או שכל מה שאתה יודע בנושא זה בא מפי השמועה ומכמה הגיגונים של יאיר לפיד בעיתון?
היהדות הרפורמית אינה הדבר הטוב ביותר שקרה ליהדות 430634
כן, קראתי חומר; כן, אני יודע מיהו אברהם גייגר; איני מכיר את השמועה, ואין לי מושג מה כתב יאיר לפיד על הרפורמים.
היהדות הרפורמית אינה הדבר הטוב ביותר שקרה ליהדות 430637
אם כך, דבריך מפליאים עוד יותר. והביטוי "חלאת אדם", שבו אתה מכליל, בעקיפין, לא רק את הרפורמים אלא עשרות אחוזים מעם ישראל בארץ ובתפוצות, שאינם מחכים שש שעות בין בשר לחלב ושאותם אתה משווה לאדם היורה בכלב - ביטוי זה הוא הפלא המופלא שבכל הדברים המפליאים.

אבל שיהיה כרצונך, אם אתה מעדיף רק לשחוט מטעמך ו"אין לך זמן להישחט" (?), בתגובה, ע"י אחרים - רצונך הוא כבודך וניפרד בזאת כידידים.
באמת כתבתי "חלאת אדם"? 430641
לעזאזל. זה עוד אחרי ששכתבתי את ההודעה שלוש פעמים כדי להפוך אותה לתרבותית. יש לי נטיה מרגיזה להטיף שאיני מצליח להפטר ממנה לחלוטין.

אין לי זמן להישחט כרגע, מפני שמחר עלי להגיש עבודה. עם זאת, אשמח להישחט מחר בצהריים.
רק עוד דבר אחד לפני שאני חוזר לעבוד: 430642
איני שם בשום אופן אנשים לא מאמינים באותה קבוצה עם היהודים הרפורמים. הרפורמים, עם כל חוסר החיבה שלי אליהם, הם קבוצה דתית שחבריה הם אנשים מאמינים. לכן אני מוצא טעם להתמרמר עליהם. נגד אנשים חסרי אמונה אין לי שום דבר. הם בחרו לא להאמין ואין לי מה לעשות נגד זה. למה שארצה לגרום לאפיקורוס להפריד בין בשר לחלב? זה אבסורד.
רק עוד דבר אחד לפני שאני חוזר לעבוד: 555883
קראתי את רוב התגובות שלכם שערכתם לכם בינכם לגבי כל העניין של התנועה הרפורמית והרגילה...
הובכן אני בצד של אייל מפני שאני מסכים איתו שדיברי הרוסי הקטן שגויים וממש רחוקים מהעניין בהצהרתו והשוואתו כי חברי התנועה הרפורמית הם בידיוק כמו אותו אדם מרצח כלבים ,חוצה אור אדום, ועובר כל כל חוק. הבנתי את הכוונה אבל ההדגמה שלו הייתה מאוד מוגזמת ושגוייה .. הרפורמים לא זרקו שום דבר מיוחד ההפך הם הוסיפו כמה דברים קטנים לפי התורה בגלל שהם פירשו תתורה בדרך אחרת.. זה דבר ראשון דבר שני בגלל שהם פירשו כמה דברים קצת אחרת כי מבחינתם זאת האמת אז הם גם עושים דברים אחרת זה לא שהם זרקו משהו זה פשוט שהם פירשו את זה אחרת ופועלים לפי כך... בידיוק כמו דת העיברים בדימונה שפירשו תתורה אחרת לגמרי הם לא אוכלים בשר מפני שכתוב בתורה כי לא תהרוג.. וכו במילים אחרות זה בידיוק כמו שאתה שהולך אחרי מה שפירשו מהתורה בדרך הרגילה אצלך ארי אתה לא בא ואומר או הינה זרקו פה כמה דברים או הוסיפו כי אתה קראת תתורה ופירשת אחרת את מה שכתוב שם..
אז ככה זה אצלהם זה זכותם של כולם לפרש דברים לפי איך שהם רואים.. אני בעצמי מאמין בזה שיש דברים שהם הגורל בישבילהם להיות ואם לא היו אמורים להתקיים אז לא היו צריך אולי זה בעצם שיעור ללמוד לקבל אחד את השני =] אני אומנם לא יהודי אלה נוצרי אבל אני תומך בכול אחד אשר מותקף על ידי אחרים בגין זה שהוא פירש דברים מנקודת מבט שונה משל מישהו אחר.
כמו שאומרים אם כול העיר קופצת מהגג אתה תקפוץ גם? זה לא אומר שהם חכמים ואתה טיפש בגלל שכולם עושים את זה. זה אומר שאתה רואה דברים באור שונה.
אמונם אפשר למצוא הרבה שגיאות אצלי אבל זה לא העניין עכשיו להגיב לי שאני שגתי בכול הדברים כי המסקנה והניקודה היא שצריך לכבד אחד את השני ואת אמונתו
"איש איש באמונתו יחיה" וללמוד לקבל זה את זה בלי לשפוט שזה נכון וזה לא נכון רק בגלל שאתה או קבוצה שלמה רואה את זה שונה מאשר משהו או קבוצה אחרת של אנשים.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים