טעות קטנה 43255
באחת מפסקאותיך כתבת כי וליקובסקי זיהה את הפלשתים עם הפרסים. וליקובסקי למעשה כותב במפורש בספר בתרגום לעברית ''תקופות בתוהו'' שהפלישתים הגיעו מהאי כפתור (שוב, רק לאחר שזעזועי טבע העיפו אותם משם כמובן). זוהי לדעתי הדיעה הרווחת והמקובלת כיום בעולם (שגויי הים הגיעו מאיזור הים האיגאי), לא משהו יוצא דופן.

הטעות שלך נובעת כנראה ממה שהיה כתוב בתחילת הספר של וליקובסקי שבה מאוזכרת המילה ''פרסת'' לצד המילה ''פלשת''. זהו למעשה הפירוש לא של וליקובסקי אלא הפירוש המקובל בעבר וגם כיום בארכיאולוגיה.

הפירוש הוא שהפלישתים מזוהים עם ה''פרסת'' הכתובים במקורות המצריים, וזאת משום שהמצרים הקדמונים כנראה ולא ביטאו שום צליל שדמה בכלל ללמד שלנו (לא מוצאים אות כזו בכל אופן). לכן חושבים כיום שכנראה המצרים רשמו את הסימן שלהם לריש, והחליפו את הצליל בפיהם בכל פעם שביטאו מילה זרה כמו פלשת (פרסת) או לותן (רתנו) וכולי.

אבל עכשיו שחושבים על זה...אם התקופה המקראית לא התקיימה בכלל אז לא צריך להשוות את פלישת הפרסת המצרית, לפלישת הפלשת המקראית ואפשר להתעלם מהפלישתים לחלוטין. משום שלמרות שהיתה תקופת פלישת גויי ים למצרים, בוודאי שלא היתה כזו בכנען. כי הרי בכנען לא היתה כלל תקופת מקרא.

הפלישתים היו המצאה בדיונית לחלוטין של סיפורת בידורית להמונים בדיוק כמו כל שאר הכתוב בתנ''ך. אני עדיין מוצא שזה מוזר שהעולם המדעי המכובד חושב שיש תימוכין לדברים שהמקרא מספר עליהם, וזאת לאחר שכמה כותבים באייל במפורש אמרו שכיום ברור ללא כל ספק בארכיאולוגיה שהתקופה המקראית כלל לא התרחשה.

....כנראה שהארכיאולוגים לא קוראים מספיק את התגובות באייל..
טעות קטנה 43258
אי כפתור אינו בים האיגאי. למעשה המובן התנ"כי של אי אינו מתייחס בלעדית ליבשה מוקפת ים, למשל "...מלך תגל הארץ; ישמחו איים רבים" (תהלים צז). אי כפתור אינו אלא הדלתה של הנילוס, משם התגלגל השם לאיכֶּפת->איגפט->Egypt. נחמד.
טעות קטנה 43271
זיכרון מעורפל ממהדורה ישנה של "אטלס כרטא" ממקם את האי כפתור בקפריסין. הכצעקתה?
טעות קטנה 43272
"Let's drop our mental panties and compare the size of our conciousness"

המקור שלי: מי היו הפניקים לניסים רפאל גנור
מקור מפוקפק אליבא דאשד.
מי היו הפניקים 529263
יצאה זה עתה מהדורה חדשה בשפה האנגלית
who were the Phoenicians by Nisim R. Ganor

ניתן להשיג בסטמצקי ובצומת ספרים כמו גם ב
amazon.com

טעות קטנה 43284
גם במפות המופיעות בדפים האחרונים של מספר הוצאות תנ''ך, האי כפתור מזוהה עם קפריסין.
טעות קטנה 43334
קפריסין קופרום קפרום כפתור וכרתים. מה זה משנה, וליקובסקי וההיסטוריונים לא מתייחסים לפולשים מהדלתה במצרים אלא לפולשים מהתרבות של הים האיגאי. והם שכנו, מה לעשות, גם באיים של התרבות המיקנית והמינואית שקפריסין, מערב תורכיה, וכרתים היו חלק כמעט בלתי נפרד משתיהן (אלו האזורים שמאמינים שמהם הגיעו שלל עמי הים כולל הפלישתים).

אבל בקשר לגילגול של השם אם זה היה כך אז זה אכן דבר מאוד נחמד
גויי הים 43390
כיוון שכבר נכנסנו למוצא הפלישתים מעניין לציין שבשנים האחרונות התגלו בארץ שרידי התרבות הנוראגית - שבט השרדנה שמוצאו באי סרדיניה.
יישובים של השבט הזה נמצאו בוואדי ערה (אל-אחוואט) ובכרם-מהר''ל. הדבר מוסכם על הארכיאולוגים בארץ ופורסם.
כך ש''גויי הים'' כולל איטליה (סרדיניה).
אין שום טעות 43445
בזיהוי שלי של הפרסים עם הפלישתים . זה בדיוק מה שטוען וליקובסקי בספרו PEOPLE OF THE SEA שלא תורגם לעברית. ושם יש פרק שלם שמוקדש לשאלה "פרשת: פלישתים או פרסים"? שבו מסביר וליקובסקי שהטענה שה"פרשת" אותו עם שפלש למצרים וזוהה עד כה עם הפלישתים המקראיים היה למעשה הפרסים ולא במאה ה12 לפני הספירה אלא במאה הרביעית לפני הספירה.
אחת ההוכחות שהוא נותן לכך הוא הכובע הזהה שהיה לחיילים הפרסיים ולחיילי ה"פרשת" בתבליטים המצריים שבהם הם מתארים את פלישתם .
כל זיהוים של ה"פרשת" עם הפלישתים הוא לדעת וליקובסקי טעות אחת גדולה.
אין שום טעות 43492
התרגום בעברית הוא תרגום ואוסף כתבים מאוחר של וליקובסקי.
כך שיכול להיות שהדיעות שלו השתנו לכיוון הפרסים אחרי שחשב שאלה יוצאי אי כפתור, או שהשתנו לכיוון יוצאי אי כפתור לאחר שחשב שאלה היו פרסים.

בכל אופן אני מתנצל על כך שחשבתי שהיתה טעות. מסתבר שוליקובסקי החזיק בשתי דיעות שונות.
נ"ב : 43500
מישהו יודע אם יש הבדל בהגיה בין ס' ל ש' ?
אין שום טעות 446209
כפתור- אטלנטיס.גויי הים -פליטים מהתפרצות געשית וצונאמי בסנטוריני כ1500 שנה לפני הספירה הנוצרית מה שנקרא היום התרבות המינואית ששרידים שלה נמצאו בכרתים ובסנטוריני צאצאים שלהם יכולים בהחלט להיות פלישתים

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים