433033
בעניין ההשוואה/דמיון: קשה לי להאמין שרולינג לא קראה את אנדר. לא פעם עברה בראשי ההשוואה הזאת (אם כי לא חיברתי את בין להרמיוני... נקודה מעניינת). והרי לא רק אנדר - כחוט השני עוברים בספרי הארי פוטר שפע של מיתולוגיות, סיפורי עם וקווים מוכרים מעולם הפסיכולוגיה.

יש לי בעיה אחת עם סדרת הספרים (הכפולה) "המשחק של אנדר" ו"הצל של אנדר". מאז שקראתי אותם - זה אחרי זה, בשקיקה - אני מתקשה למצוא את עצמי בקריאה של ספרים אחרים. התמכרות.
הרמיוני 433197
הצבתי את הרמיוני כ"צל" כי אני מסמפט אותה הרבה יותר מאשר את הארי, שמצטייר הרבה פעמים כמונע על ידי כל מיני תסביכים, אבל אם הייתי צריך לכתוב את הספר השביעי של הרי פוטר, ולסדר הפתעה ענקית לקוראים, הייתי שם את נוויל על תקן בין. הוא היה בהרבה מאוד מקומות בזמן הלא נכון, על פי ה<ספויילר> הוא היה מועמד ל<ספויילר> לא פחות מהארי ורק במקרה הוא לא <ספויילר>. מי יודע אם לא הוא בוחש שם מאחורי הקלעים כאשר כולם חושבים שהוא מאובן או מנוזל.
הרמיוני 433198
אני רואה שהטרור של פלנגות הספוילרים הצליח להפיל עליך חתתו. אולי מישהו יסביר לי: למה אדם שעדיין לא קרא את הארי פוטר, ושמעוניין שלא יגלו לו את פרטי העלילה, ימשיך לקרוא בפתיל הזה? ואם הוא ממשיך, האם זו לא בעיה שלו שהוא נתקל בספוילרים?
הרמיוני 433200
פשוט מאוד כי כש<ספויילר> אז רואים ש<ספויילר>.
הרמיוני 433201
זו תטל"א :-P
תשובה רצינית 433202
את צודקת, במקרה הזה כי מדובר על מאמר השוואתי בין שני סיפורים, וקשה להשוות אם לא נותנים פרטים, אבל אני מבין את הצורך, בעיקר בביקורות ספרים, להזהר לא לספק יותר מידי פרטים.
תשובה רצינית 433203
גם אני מבינה את הצורך הזה, בביקורות ספרים וסרטים (שמתפרסמות סמוך למועד היציאה שלהם לשוק).
אני לא מבינה אותו במאמרים שמנתחים יצירות רבות מכר שנכנסו לקאנון, מספר שנים אחרי שהתפרסמו.
תשובה רצינית 433214
מיותר לחלוטין. גם במאמר עצמו, אין צורך בכתיבת אזהרת-ספוילר "בגודל גופן 42", כפי שנכתב כאן, ובדיון שאחרי מאמר כזה אין שום צורך במלה "ספוילר" כלל, לא בקטן ולא בגדול. מי שלא קרא את הספרים האמורים, מקומו לא ימצאהו בדיון. האזהרות המיותרות-לחלוטין הללו לא תורמות דבר, והן מפריעות לקצב הדיון. אין צורך לסייג דברים, אין צורך להזהר שלא לחשוף סודות; על הדיון להתנהל מתוך הנחה שמשתתפיו קראו את נשואי הדיון.

(ספוילר: קין הרג את הבל!)
תשובה רצינית 433215
זהו, הרסת. אני מתנצר.
תשובה רצינית 433220
רגע, אבל למה אם קראתי את חמשת ספרי הארי פוטר, אבל עוד לא הגעתי לשישי (שיצא ממש לא מזמן) זה כל כך מופרך להזהיר אותי? ברור שאם יש ביקורת ספרות נקודת המוצא היא ש(הפלא ופלא!) ידברו על הספר (או הסרט, או השיר או תוצאות המלחמה ההיא), אבל אם מדובר בסדרת ספרים? אם מישהי מזכירה את באפי ומתייחסת לפרק שעוד לא שודר בארץ?

אני לא מחובבי כנופיית-האנטי-ספויילרים ולא צריך להזדעק מכל אזכור לציוץ שצוייץ ביצירה המדוברת, אבל יש הבדל, לטעמי, בין לגלות את הסוף של החוש-השישי במסגרת ביקורת על הסרט לבין גילוי הסוף בניתוח על הסרט, לבין גילוי הסוף במסגרת מאמר שעוסק בסרט אחר. ואין דינו של החוש השישי כדינו של "חלף עם הרוח" או "טיטאניק", ואין דינה של סדרת ספריים כדין הספר הראשון בה.

_______
העלמה עפרונית, לא מצליחה להתרכז בלימודים
הרמיוני 433248
בשביל מי שקיבל קישור ישיר לתגובה 433198

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים