אני מרוצה מהתוצאות 433119
כאשר 152 (מתוך 211) אנשים לא מביעים דעה בוריאציות השונות של "אין לי מושג" במשהו מאוד מקצועי זה טוב.

העולם מלא בסקרים שבהם אנשים מביעים דעות בנושאים שאין להם אפילו שמץ של מושג. זה הופך לשיטה שבה אתה לא צריך לדעת כדי שתהיה לך דעה.

זה שכאן אנשים (רבים) הודו שהם לא יודעים זה ממש טוב, מראה שאנשים מתייחסים לשם שינוי ברצינות הן לעצמם והן לשאלה
אני מרוצה מהתוצאות 433453
לפי מה שקראתי, קרנות נאמנות למיניהן משיגות בממוצע תשואה הנמוכה מהתשואה הכללית בשוק, במיוחד אם מכניסים לחישוב גם את דמי הניהול שהן גובות. זה מסתדר לי יפה עם העובדה שלכל חברה פיננסית יש מספר לא קטן של קרנות שונות המשקיעות באותם האפיקים - בסוף השנה, אפשר להתגאות בהישגים של אחת מהן בפני ציבור ההדיוטות. למה אני חותר? 1. סתם התחשק לי להעלות את הנושא הזה בתקווה שיתפתח דיון. 2. אני בכלל לא משוכנע שה"מבינים" בתחום יודעים הרבה יותר מההדיוטות. חצי מנחשים ככה, חצי מנחשים אחרת, ואחרי שלוש שנים, אחד משמונה זכה למאה אחוזי הצלחה במלאכת הניבוי. ההתיימרות להבין היא אחיזת עיניים במקרה הרע, ופתטית במקרה הטוב. (סתם רושם לא מבוסס שקיבל אחד שלא בתחום.)
אני מרוצה מהתוצאות 433457
זה לא מדוייק.
קרנות נאמנות בד"כ לא משקיעות את כל הקרן במניות, בגלל שהן רוצות לספק ללקוחות שלהם רמה מסויימת של יציבות לטווך הקצר.

המבינים התחום הזה יודעים הרבה יותר מהדיוטות. הם מכירים את החברות הנסחרות טוב יותר (עסקית). הם מכירים את השוק טוב יותר. הם מכירים את המודלים הכלכליים השונים טוב יותר. לא שופטים קרן לפי ההשגים שלה בשנה אחת, שופטים אותם (=ראוי לשפוט אותם) לפי ההשגים שלהם במשך תקופת הניהול הנוכחית. ובהחלט אפשר לראות הבדלים חד משמעיים בין המנהלים השונים. יש מנהלים טובים מאחרים. ויותר מזה, יש מנהלים שמצליחים יותר כשהשוק פורח, ויש כאלה שמצליחים יותר כשהשוק נופל.
אני מרוצה מהתוצאות 433463
התכוונתי להגיד שלבנק לאומי, למשל, יש יותר מקרן נאמנות אחת שמשקיעה יותר מ-‏90% מנכסיה במניות שבמדד ת"א 100. לא אמרתי שעשרת האחוזים הנותרים לא משרתים תועלת מלבד הפרסומית. אמרתי שקיומן של מספר קרנות כמעט-זהות כאלו משרת בעיקר צורך פרסומי.

"ובהחלט אפשר לראות הבדלים חד משמעיים בין המנהלים השונים. יש מנהלים טובים מאחרים" - יש גם מטילי קוביות טובים מאחרים, אם לא בודקים את טווח הטלה (טווח השקעה) הגדול מחמש הטלות (חמש שנים).
אני מרוצה מהתוצאות 433468
ניסיתי להסביר למה הקרנות לא מרוויחות כמו המדדים.

חמש שנים זה הרבה יותר כמו 250 הטלות מאשר 5 הטלות. אתה לא בודק את הקרן רק פעם בשנה, והמנהל שלה לא משנה את ההרכב שלה רק פעם בשנה. זה טווח הטלה מכובד למדי.
אני מרוצה מהתוצאות 433469
קרן שמשקיעה 90% בת"א 100 ו-‏10% בנדל"ן, אפשר להשוות אותה עם שיקלול זהה של העליה הכללית בשוק הנדל"ן ובמדד ת"א 100. זה כנראה מה שנעשה בבדיקה ההיא שעליה קראתי (אני זוכר שדובר על קרנות נאמנות ביחס "לשוק" באופן כללי, לאו דווקא ביחס לבורסה).

"חמש שנים זה הרבה יותר כמו 250 הטלות מאשר 5 הטלות."
1. אני לא כל כך מסכים.
2. באנלוגיה שלנו אנחנו מחפשים מישהו שהטיל בממוצע 3.7 במקום 3.5, לא מישהו שהטיל 5.9. גם עם 250 הטלות לא יחסרו לנו כאלו, ואין הדבר מעיד על שום כשרון מצידם.
3. זכור בבקשה שלקראת סוף השנה, המשקיעים יכולים, פחות או יותר, להקפיא את מצבם. אנחנו ברווח של שלושה אחוזים השנה? נשאיר את זה ככה עד סוף החודש במקום להסתכן. תן אפשרות דומה גם למטילי הקוביות, ובדוק אותם רק אחת לכל מאה הטלות... אתה רואה לאן אני חותר.
אני מרוצה מהתוצאות 433474
2. ראיתי פעם מחקר שהשווה כל מיני מודלים ממוחשבים (מאקראי לחלוטין ועד כל מיני רשתות ניורונים מורכבות) מול תוצאות של אנליסטים מצליחים. התוצאה היתה חד משמעית ונראתה יותר כמו 4.7 מאשר 3.7.

3. לא הבנתי לאן אתה חותר.
אני מרוצה מהתוצאות 433476
אני מרוצה מהתוצאות 433478
לא הצלחתי להכנס לתוצאות שלהם, אבל אני חושב שהמחקר שקראתי היה אחר.
אני מרוצה מהתוצאות 433479
2. מה לגבי אנליסטים מצליחים (כאלו שהצליחו בשנה שעברה, לא cherry picking של אלו שהצליחו בדיעבד בשנה הנבדקת) מול תעודת סל פשוטה של פלח השוק שבו הם מתמחים?
3. לא משנה.
אני מרוצה מהתוצאות 433481
2. לא יודע.
אני מרוצה מהתוצאות 433483
2. יותר רלוונטי לענייננו, לעניות דעתי.
כן, יש בזה משהו 433458
זו הסיבה שבאקדמיה מוצאים את קרנות האינדקס בתור רעיון כל כך מוצלח, ובארץ עכשיו את תעודות הסל. אתה מקבל כמעט בדיוק את המדד שאתה רוצה (מגיע דמי ניהול, שירות עולה כסף) ולא תלוי באף אחד.

אגב, הכינוי "דורפל" זה בגלל מערכת ניהול התכנים בשם זה?
כן, יש בזה משהו 433464
לא.
כלומר, לא 433465
כלומר, לא 433569
למערכת התכנים קוראים בכלל דרופל
(האות וו במיקום שונה)
כלומר, לא 433571
מעבר לזה- אם הכינוי הוא על שם הדמות מ"עולם הדיסק", אז ההבדל גדול עוד יותר:
הדמות היא dorfl ואילו מערכת ניהות התוכן היא drupal
אני מרוצה מהתוצאות 433584
דיון 500

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים