המוסריות של השקעה בבורסה 433121
האם רק לי זה נראה לא מוסרי להשקיע כסף בבורסה כדי לעשות כסף מבלי שברור איך הכסף הזה נוצר?
השקעה בחברה גדולה וקפיטליסטית כי "היא מרויחה וכנראה תמשיך להרויח", ואם אני אשים את כספי על קרן האייל הדוהר אולי גם אני אזכה בנתח מהשלל לא נראה לי כרווח ראוי
איך אני יודע במה משקיעים את הכסף שלי?

יש קיים מדד מוסריות של החברות המושקעות בבורסה?
המוסריות של השקעה בבורסה 433123
אם אתה רוצה לדעת תבדוק בעצמך. גם אם תקח על עצמחה איזו חברה פרטית לבנות מדד כזה, האמינות שלו לא תהיה רצינית לאורך זמן.
האם אתה מאמין לכל תארי המוצר הנבחר?
אם אתה קונה מוצר האם אתה יודע מהי האתיקה של היצרן או המוכר?
אתה יכול לנחם את עצמך שלהקים עסק עצמאי בלי גב פיננסי רחב לא יותר בטוח מהשקעה בבורסה. גם בבורסה עדיף להשקיע כסף שאינך ממש זקוק לו.
המוסריות של השקעה בבורסה 433125
אם לא ברור לך איך הכסף נוצר, אתה משקיע גרוע (או טכני).
בנימה כללית יותר, מטרתה של חברה קפיטליסטית היא לייצר ערך למשקיעים, לא לשפר את העולם (אדם סמית היה טוען שאין הבדל). אם הגישה הזו היא לא לטעמך, אולי השוק החופשי הוא לא בשבילך.

(ישנו מדד של חברות ''חברתיות'' גם בבורסה שלנו, השנה הוא אפילו היכה את המדד).
המוסריות של השקעה בבורסה 433132
דבר ראשון אני משקיע גרוע, אבל מגיגול מהיר מצאתי את שיטת הדיווח TBL - שמנתחת כמה העובדים מרוצים מהחברה שלהם ע"י שאלונים והחברות מוסיפות את הדיווח לדיווח הבורסאי, ולפי ה"הארץ": מנהלים של קרנות נאמנות בישראל מודעים לקיומן של קרנות "חברתיות", אך בינתיים לא מעזים לשווק אותן למשקיעים.

אז יש תקווה וזה עניין של זמן עד שהרעיון יהפוך גם למציאות בארץ, ואני אסכים להשקיע כסף בבורסה

המוסריות של השקעה בבורסה 433144
השאלה עד כמה עובד מרוצה אינה שאלה חברתית אלא שאלה לגיטימית ביותר שמיצגת בעקיפין את הנאמנות ואולי אף פריון העבודה. עובד יכול להיות מרוצה מאוד מהטמנת פסולת רדיואקטיבית בסמוך למאגרי מים של מדינות עולם שלישי, בגלל התנאים המעולים שהוא מקבל.
ישנם מדדים חברתיים, אבל לטווח הארוך הטענה, שחברה שדואגת לאנושות, ע''ח בעלי המניות שלה, תשגשג, סותרת את הנחות היסוד של מודלים כלכליים מרכזיים של השוק המשוכלל.
המוסריות של השקעה בבורסה 433147
אני לא מכיר את השוק המשוכלל, ואני לא מכיר תיזות של מודלים כלכליים, אני עבדתי בקריית שמונה במפעל שנסחר בבורסה שעבד ללא התחשבות בעובדים- זה מקום שפיטרו אותך במקום אם בא למנהל, ובלי עזרה למציאת עבודה חדשה. זהו דבר שבחברות שעובדות לפי TBL לא יקרה
להזכירך רוב המפעלים הגדולים דוגלים בשכר נמוך וריבוי שעות

ואני מאמין שבאופן כללי לעובדים שגם שהם חלק מהמערכת המשומנת יש דיעה על מוסריות החברה שהם מועסקים בה, גם אם הם מקבלים הטבות כדי לשתוק זה לא אומר שהם שותקים תמיד

עד עכשיו המודל הכלכלי חברתי הנורדי של מדינה סוציאל- דמוקרטית נראה לי כמודל האידאלי, אבל הוא לא פופולרי בארץ הקודש כי הוא לא אמריקאי, ונדמה שכל דבר אמריקאי ממותג כקדמה בטעות
המוסריות של השקעה בבורסה 433153
לכן לגיטימי מצידי כמשקיע לחפש מפעלים שמעניקים לעובדים שלהם פידבק וביטחון תעסוקתי, אם זה אכן מגדיל את פוריות העבודה.
רוב המפעלים הלא-טכנולוגיים אכן דוגלים בשכר נמוך, זה מרכיב חיוני בהצלחה שלהם. מפעלים רבים נסגרו משום חוסר היכולת להתחרות בכוח העבודה הזול במזרח, לכן להוציא מעבר לשיטות יצור מתקדמות (שזה לטעמי הפתרון המועדף) אין פתרון קפיטליסטי לסגירת המפעלים המשלמים שכר גבוה (סוציאליסט היה פשוט מגביל את היבוא).

אני לא מכיר את השיטה הספציפית עליה אתה מדבר, אבל אם היא מודדת את רמת המוסריות של חברה, עובדים הם לא האדם הנכון לשאול (להבדיל ממוסריות פנימית).

המודל הנורדי הוא יוצא דופן שנובע מהאופי של העמים היושבים שם, ישנם ספקות רבים האם הוא יעבוד גם כאן. מעבר לכך ראוי להזכיר שנורווגיה היא מדינה עשירה באופן יוצא דופן במשאבי טבע ושוודיה (שגם היא עשירה למדי במשאבים) התקרבה לקפיטליזם אחרי המשבר בשנות השבעים.
המוסריות של השקעה בבורסה 433461
''(סוציאליסט היה פשוט מגביל את היבוא)'' - סוציאליסט ליברטריאני (יש חיה כזאת, היא ניזונה בעיקר מפלוגיסטון) היה פשוט מגביל את עצמו לצריכת תוצרת מקומית, ואולי גם מנג'ס קצת למשפחה לעשות כמוהו. דרך אגב, אם אותו סוציאליסט היה מנסה לעשות משהו דומה בסינון העובדים בחברה שלו, הוא היה מסיים בבית משפט.
המוסריות של השקעה בבורסה 433456
נדמה לי שניסוח טוב יותר של הטענה המקורית שלך יהיה שלא מוסרי להשקיע בחברה שלא ברור שמרוויחה את הכסף ביושר. אתה לא צריך להיות רופא או כימאי בכדי להשקיע בטבע עם לב שקט, אתה רק צריך לדעת שטבע לא מתנהלת באופן אנטי-חברתי.
המוסריות של השקעה בבורסה 433148
מה זה מודלים כלכליים מרכזיים של השוק המשוכלל? לא שמעתי על ייצור כזה.
המוסריות של השקעה בבורסה 433152
2 תשובות 433142
א- קיימות בעולם קרנות נאמנות אתיות, כלומר שומרות על כללי אתיקה בהשקעות (למשל: לא משקיעים בחברות טבק ונשק) ואפילו הולך להן לא רע. נכון לעכשיו, הדבר היחידי הדומה שהגיע לישראל הן קרנות נאמנות המיועדות לקהל הדתי שלא משקיעות בחברות המחללות שבת (למשל). אני מניח שזה רק ענין של זמן עד שהקרנות האתיות יגיעו גם לארץ.

ב- אם חשוב לך להשקיע בחברות מוסריות, אין לך ברירה (נכון להיום) אלא להתחיל ולעבור על העיתונות הכלכלית ולהחליט באילו חברות להשקיע או לא בעצמך.
2 תשובות 433168
ב. יש דירוגים כאלה שמתפרסמים בעיתונות הכלכלית (בין היתר בפורבס). לצערי אין לי זמן לחפש לינק.
נכון, אבל 433173
הדירוגים בעיתונות הכלכלית העולמית לא מדברים על חברות הנסחרות בבורסה הישראלית.
מאחר ובדרך כלל, ישראלי ישקיע אחוז משמעותי מהשקעותיו בתל אביב, הדירוגים העולמיים יביאו ערך מועט.
נכון, אבל 433178
גם פורבס ישראל (גילוי נאות כאן) מדרג - חברות הנסחרות בת''א.
נכון, אבל 433192
"מדד האחריות התאגידית":
434056
תחת ההנחה שאין שום סיבה שחברות אתיות יהווה השקעה טובה יותר (מהבחינה הכלכלית הטהורה)‏1 אני מסיק שבטווח הארוך משקיעים שיגבילו את עצמם לחברות אתיות בלבד‏2 יאלצו להסתפק בתשואה נמוכה יותר משאר המשקיעים‏3 אשר עליהם אין הגבלות והם חופשיים להשקיע על פי שיקולים כלכליים בלבד.

כתוצאה מכך יתרחש תהליך, אולי איטי אבל מתמיד, של מעבר הון מהמשקעים המוסריים למשקיעים הלא מוסריים.
אתי המלכה 434217
אבל ממילא קצת מוזר לחשוב שאתיוּת היא בלתי-תלויה בהצלחה כלכלית. מצד אחד, המחשבה הטבעית היא שחברות לא-אתיות תהיינה בממוצע יותר מצליחות מהאתיות, שהרי למה להן להיות לא-אתיות, אם לא כדי להגדיל את הרווח? ואם כך, אתה לא צריך את הסיוגים "בטווח הארוך" ו"אולי איטי" בתגובה שלך; ממילא מי שמגביל עצמו לאתיות מוכן לשלם על כך ברווח. מאידך, יכול להיות שיש כאן איזה איפכא מסתברא: לא מן הנמנע שלטווח ארוך האתיות היא דווקא בקורלציה חיובית עם הצלחה כלכלית, ובאופן שקשה לנבא אותו על-פי מדדים כלכליים רגילים. אולי, למשל, האתיות תורמת ליציבות עובדים, לריסון מנהלים, להפחתת חשיפה לרגולציה שבאה לתקן עיוותי-מוסר (בכלל זה איכות הסביבה), להפחתת חשיפה לתנודות משטר במדינות בעייתיות, ואפשר להעלות עוד ספקולציות (וכל זה לא מתיימר ליותר מספקולציות).
המוסריות של השקעה בבורסה 433176
המוסריות של השקעה בבורסה 433186
זה מצחיק שבתגובה 433147 התיחסתי למפעל ששורר שם משטר קשוח ושכר מינימום שעבדתי בו והוא מקבוצת אלביט מערכות, ואלביט מופיעה כחברה מסוג "מעלה", מעבר לכך שהיא מייצרת נשק
המוסריות של השקעה בבורסה 433188
פנה ל''ארגון ''מעלה'' לאחריות חברתית''.
המוסריות של השקעה בבורסה 434054
האם זה מוסרי להפקיד את הכסף שלך בבנק כשאתה לא יודע למי הבנק ילווה אותו?

כנראה שהתשובה שלילית לפחות באותה מידה.

לכן האופציה היחידה שנשארה לך היא להחזיק את כל הונך במזומן ולתת לאינפלציה לאכול אותו...

אפשר גם לקחת את זה לכיוונים אחרים, כמו האם זה מוסרי לקנות משהו כשאתה לא יודע מה המוכר יעשה עם הכסף, האם זה מוסרי להעסיק עובד ולשלם לו משכורת כשהוא עלול להשתמש בכסף הזה לדברים לא מוסריים וכו' וכו'

בסוף אנחנו מגיעים לזה שאתה צריך לגדל את האוכל שלך בעצמך, ומבלי אפילו לקנות זרעים או ציוד חקלאי!

בהצלחה!

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים