?who's calling the shots 43327
הנשיא בוש לפני יומיים: "אל תכבשו את קאבול"

אגב, האם אני היחידי שההתקדמות המהירה של כוחות הברית הצפונית, והנסיגות הנחפזות של הטאליבן, נראים לו מוזרים? יתרה מזאת, גם כמעט ולא שמענו את הטאליבן (בעצמם או דרך שליחיהם בעולם הערבי) הופכים את המלחמה למלחמה דתית, כמצופה. איפה הפגנות הענק במדינות ערב ששככו לאחרונה? איפה תמונות המסגדים ההרוסים?

לדעתי המלחמה המוזרה הזו (שכנראה טרם נסתיימה) תהיה כר נרחב לניתוח. יותר מדי דברים "לא מסתדרים".
ערן, מה לא מסתדר לך? 43333
קריסת הצבא הטליבאני?
אסטרטגיית המאבק שנבחרה על ידם? (נסיגה מבוהלת בתקווה למלחמת גרילה בהרים?)

התגלות איומי הסרק של "כל העולם הערבי והמוסלמי יתעצבן"?

** רבותי** נא לפתוח את העיניים והאוזניים, ולהבין את היישום למקרה הישראלי. שום כלום לא עומד מאחורי הררי המילים של "איומי העולם הערבי והמוסלמי, אם ישראל תעשה את זה ואת זה...."

נמר של נייר. פנטזייה מזרחית מלובה בנפנופי מנגל שמאלניים.

אין מאחורה כלום. כפי שכבר ציינתי ביותר מפעם אחת, גבולות הכוח רחבים. רחבים מאוד. מה קרה השמיים נפלו כשישראל 1967 שיחררה את ישראל המערבית וחבל עזה לרבות המסגדים של המוסלמים?

ואם ישראל הייתה גם מגרשת נוסח 48 את כל הפולשים הפלשתינאים לירדן נניח, היו עושים לנו משהו?

התשובה הברורה שלא היה קורה דבר מתגלית שוב ושוב. השאלות של מר בילינסקי רק מבהירות עובדות אילו. כלום לא היה קורה כי חוץ מהפגנות מאולצות ומתוקשרות, אין כלום מאחורי הנמר הזה. נייר דק מאוד.
3 שאלות והיפותזה אחת 43337
נתחיל: מדוע המרו אנשי הברית הצפונית את פיו של בוש, שקרא שלא לכבוש את קאבול? (אגב, בהצהרה קודמת יום-יומים לפני כן הוא אמר שהוא "מרוצה מההתקדמות עד כה", שגם זו לדעתי הצהרה "נגד התקדמות הלאה").

נמשיך: מדוע לוחמי הטאליבן לא ממש נלחמים באנשי הברית הצפונית אלא מבצעים בעיקר נסיגות? מדיווחי כתבי השטח משתמע שהברית הצפונית היא לא כוח לוחם מצטיין, בלשון המעטה.

נסיים: מדוע שככו ההפגנות במדינות ערב, ואין ניצול נכון (לכאורה) של המונופול של הטאליבן על השידורים היוצאים משטחם (דרך תחנת "אל-ג'זירה") כדי להסית את דעת הקהל המוסלמית נגד האמריקאים/הנוצרים והפיכת המלחמה למלחמת דת?

היפותזה: מנהיגים בטאליבן מבינים שמבחינת מטרותיהם הפוליטיות, הברית הצפונית (כן, אויביהם המוצהרים) חולקים אותן המטרות, והם "מפנים מקום" אבל (מבחינת מטרותיהם הפוליטיות, שטרם נהירות לי) מה שהיה הוא שיהיה.

אין לי דרך להראות את הדברים בצורה משכנעת יותר בינתיים, אלו רק השערות המבוססות על התרשמות.
3 שאלות והיפותזה אחת 43339
כמובן שכדי לסתור את ההיפותזה שלי יצאה הרגע הכרזה מהבית הלבן כי הנשיא בוש "מרוצה מהתקדמות הברית הצפונית" וקרא "לשמור על זכויות האדם בקאבול". מצד שני, להתנגד עכשיו לכיבוש יהיה טפשי (כי זה כבר קרה, עכשיו איך מנצלים את זה). ממשרד החוץ הפקיסטני לפחות יצאה קריאה לברית הצפונית שלא להשתלט על קאבול ולהעביר את הבירה האפגנית לשליטת האו"ם.

הערה למר כהן: אתה, שכה מדבר בשבחו של אתר "תיק דבקה", זוכר בוודאי את הפרשנויות שלו בנושא, ויודע שידיים רבות בוחשות בקלחת האפגנית - ההודים, הסינים, הרוסים, הפקיסטנים, האמריקאים כמובן, ועוד. נפלא מבינתי מדוע דווקא אתה, בהסתמך על מה שקראת באתר הריקוד-המזרח-התיכוני, לא מציע לנו זוויות הסתכלות חדשות בעקבות המידע המופיע שם, אלא חוזר על המנטרות הקבועות.
מודה ועוזב את ''התיק'' 43341
אכן, מודה ועוזב. מופנה לטל, ערן ומחור בשם ברוך אם אני זוכר טוב.

אכן התיק אתר כפי שמתארו טל. אתר שמועות. אכן אחת מעשר מצליחה. זוהי האחת שנותנת את ההילה.

לכן עברתי לאסטרטגיית, קרא ומחק. רק מה שנראה **חדשות ממש**, כגון הם פרסמו ראשונים ויחידים במשך כל היום שבפיגוע ליד שכם נהרג חייל צה"ל ולא אזרח. בכל מקום אחר דווח על "הרוג ישראלי".

בקיצור, חלק מהחדשות ממש, כן, הערכות ניתוחים וספקולציות, לפח.
מודה ועוזב את ''התיק'' 43476
וואו. תיק דבקה פרסמו מה שהיה ידוע לכל התקשורת. ממש כל הכבוד להם. זה שהם פורעי חוק ומסרבים לשתף פעולה עם השלטונות אפילו בעניינים הומניטריים בסיסיים (חשיפת זהות הרוגים), היא לא לזכותם.

אז בקיצור - מעכשיו אתה מאמין רק לשמועות שמתאימות לראיית העולם שלך. נפלא. תמשיך כך, תגיע רחוק.
מה אתה קופץ? 43490
בסך הכל אמרתי שניתוחי דבקה אינם מתקבלים יותר אצלי. חדשות כן. פורעי חוק זו לא הנקודה, הנקודה היא המידע זמין שם, שם ולא במקום אחר. אינני עובד מערכת חדשות ואין לי גישה מוקדמת לחומרים מסוג זה. דבקה נותן? בסדר.

לענייני החוק, יש מי שידאג אם אכן צריך לעשות משהו.
3 שאלות והיפותזה אחת 43392
אני מניח שמה שמובן לנו מובן גם בבית הלבן. בעצם, מה מפריע לבוש שהאפגנים משחקים בכאילו-מלחמה, ומעבירים את השליטה מחבורת-מוסלמים-פנאטים-חשוכים אחת לידי חבורת-מוסלמים-טיפהפחותפנאטים-חשוכים אחרת. זה רק מעורר פחות ביקורת מבית, ומפנה את הדרך לשלב הבא (?) במסע הצלב (סליחה, החופש הנצחי). גם בן-לאדן, דומני, מבין שאם ימשיך להתחפר במערות, הלך עליו.
היפותיזה הזוייה לחלוטין, עם כל.. 43340
ערן,
עם כל הכבוד, זוהי היפותיזה הזוייה לחלוטין.

א. מדוע הם המרו את פיו של בוש? למה לא? הוא יחדל לתמוך בהם ויניח לטליבאן להתאושש?

יש להם הזדמנות להרוויח פוליטית ולהשתלט על השילטון, למה להחמיץ? מה,הם ישראל שמחמיצה כל הזדמנות היסטורית? (חוץ מתקופת בן גוריון)

ב. מעט מחשבה ערן, באמת נראה לך, שלוחמי הברית הצפונית, ה"מוג'הידין" לא יודעים להילחם? הלוחמים המשופשפים מקרבות נגד הסובייטים, והרבה למעלה מכך, היחידים שעוד החזיקו מעמד נגד הטליבאן במשך שנים!, אתה במקרה זוכר כמה זמן לקח לטליבאן לכבוש את קאבול? התשובה כמה **שנים**!

ג. מדוע ששככו ההפגנות במדינות ערב, כי זהו נמר של נייר במיטבו. כל שליט יודע שהפגנה בבוקר נגד האמריקנים המאוסים בערב היא הפגנה בערב נגד חוסר הצניעות במדינה שלו ויוקר מחירי הפול בחנויות למחרת... לכן מעט קיטור כן, מעבר לזה הם בעצמם אינם מעוניינים בזאת. מעבר לכך, אין באמת סולידריות כמתואר, בלוף ערבי עם חסידים שמאלניים.

ד. מדוע הטליבאן לא נלחמים? כאן עלי לומר לך שהם דוקא עושים את החשבון הריאלי והנכון. אין להם סיכוי מול הכוח המלווה במטרייה אווירית מסיבית, ובמקום לשחוק את כוחם עד אבק בנוסח עירק 1992 מול עדיפות אווירית מוחלטת, הם מקווים לשמר את עיקר הכוח לקראת שנות מלחמת גרילה בהרי כוש, נוסח צ'צנייה.

מובן שטקטיקה זו עשוייה להיכשל, זאת אם ייטיבו האמריקנים לזכור שאין טירוריסט בלי עורף, ויחסמו את אספקת המזון הדלק חשמל וכו' לאיזור הההרי (קרי מצור)

ואחרון, אל ג'זירה נמצאת בקאטר. גם השליט שם יודע שבסוס צולע יורים, לא תומכים. המלך היום הוא לא בן לאדן, דווקא בוש, למה לו צרות? מחר הוא ירצה משהו מבוש, לא?

מה נראה לך שקאטר היא מדינת בן לאדן? שקאטר היא דמוקרטייה? או שהם לא מבינים בריאל פוליטיק? הם כן.
3 שאלות והיפותזה אחת 43413
אכן, קשה להסביר מה בדיוק מנסים הצדדים להשיג. ההיפותזה שלך לא מסתדרת, מאחר והעימות בין רבאני והברית הצפונית לבין הטליבאן התנהל תמיד על בסיס אתני - הטג'יקים, האוזבקים והחזרים בברית הצפונית, אל מול הפשטונים בטליבאן. גם אם יתעלמו מחלוקה זו לעתה, איזה אינטרס משותף יש להם?

היפותזה אחרת: מוחמד עומר ושאר מנהיגי הטליבאן מבינים שבוש צריך להפיל את משטר הטליבאן, או לפחות להעניש אותו בצורה קשה, כדי להראות לאמריקאים תוצאות כלשהם ב"מלחמה נגד הטרור", כביכול, בה פתח. לכן, הם מעדיפים לתת לו את קאבול במתנה (גם אם בניגוד לרצונו) ולפרוש לדרום המדינה, שם יש להם בסיס אתני ופוליטי חזק בהרבה. הם מקווים שבסיס זה ירתיע את האמריקאים, ומקווים כך לשמור על שלטונם לפחות בחצי מאפגניסטאן.

אגב, יכול להיות שהסיבה לכך שעוד לא נעשה שימוש ב"אל-ג'זירה" היא העובדה שהאזור בו שהה כתב התחנה בקאבול הופצץ, והקשר עימו אבד.
ניחושים מופרכים שלי 43389
1. הטאליבן הוצב מלכתחילה כגורם מדכא ואיום, כדי שבבוא הברית הצפונית, תתקבל באהדה. (ע"ע "חולית")

2. הטאליבן הגיע למסקנה שיפסיד במלחמה ארוכת טווח המגובה ע"י אמריקנים, והחליטו לסגת עכשיו ולשמור כוחות, כדי שיוכלו לבצע כיבוש מחדש ביתר קלות, כשהרוחות בעולם ירגעו, או כשהפוקוס יפנה למקום אחר.

(וסלחו לי על ההתייחסות הפשטנית שלי אל הטאליבן כגוף הומוגני)
חולית 43443
לשיטתך, מי הם האטריידיס, ומי הם ההארקונן?
חולית 43472
לשיטתו, (לדעתי), הטאליבן זה ראבאן, והברית הצפונית - פייד. או לשאלתך - שניהם הארקונן.
חולית 43505
אני דווקא חשבתי שהאפגנים הם הדררים, הם הרי חיים במדבר ומפיקים את הסם.
דנקן איידהו = בן-לאדן חוטף 43508
ג'ורג' בוש = לטו אטראידס מעודכן
שייח חולוד = אוסמה בן-לאדן חולה טיסה

יותר מזה לא מצאתי
טוב נו, חולית זה מאנגלית

אגב, הנשים האפגניות נראות נורא בלי הרעלה. אולי החוק נועד לשימור הגזע.
לפחות את עמדתי אבהיר 43514
כפי שאמר גלעד:
טאליבן = ראבאן
הברית הצפונית = פייד

כפי שאמר ברוך:
העם האפגאני= דררים

בנוסף:
הקולוניאליסטים הבריטים המקורים=חוקרי חולית מן האימפריום
הרוסים=לא ידוע
לא ידוע=ולאדימיר הרקונן

זו באמת השאלה - מי מאחורי כל העניין? אולי באמת הרוסים הם ולאדימיר הרקונן? תעלומה לי.
איך הצלחת לעבור באלגברה 43517
(הערה אחרונה מבחינתי בנושא)

טאליבן= 102 > 254 = ראבאן
הברית הצפונית = 1258 >> 104 = פייד

העם האפגאני =265 < 454 = דררים

הקולוניאליסטים הבריטים המקורים = 1044 < 1260 = חוקרי חולית מן האימפריום

לא ידוע = 121 < 321 = הרוסים < 721 = ולאדימיר הרקונן

ואתם עוד אומרים שפיסיקאים מחרבשים את המתימטיקה. יש לך ש.ב. לשביתה.
כן כן חכמולוגים 102<254 43519
כן כן חכמולוגים 102<254 43535
ליאור,

נדמה לי שהמשחק בגימטריה מיצה את עצמו. כאן למשל הוא גרם לך לחשוב שכל סימן שוויון שמישהו מציג, מתייחס לשוויון בגימטריה.
וואלה, לא יודע, אבל... 43526
לא לכך התכוונתי. סימן השיוויון שלי הוא כזה של התאמה בין משל לנמשל, לא של שוויון גימטריוני.

וכל הזמן יש לי ש''ב לשביתה.
ככה זה כשלוקחים שמונה-תשעה קורסים. (לא מומלץ לבעלי לב חלש.)
חגיגת השחרור 43549
ובכל זאת נעים לראות את האנשים והנשים הצוהלים, מסירים את הזקנים ואת הרעלות (בהתאמה בד''כ).

וכל זאת למרות ששוחררו באדיבות כוחות הדיכוי המערבי.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים