שאלה 434372
גלשתי לאחד הקישורים שבמאמר ועשיתי את מבחן הAQ של ברון-כהן. מבחן "אמריקאי" (שאלות סגורות) שאמור לזהות את "מידת האוטיזם" (אם אפשר באופן פשטני להגדיר את המבחן כך). קיבלתי ציון 30. צויין שם שרוב האוכלוסיה מקבלת ציון נמוך הרבה יותר ושמי שנמצא בספקטרום מקבל בד"כ מעל 32. מה זה אומר עלי לדעתך?
בנוסף 434382
בנוסף לתגובתי הקודמת תגובה 434372, אני חושב שבמידה מסויימת (זה מאד עניין של הגדרה) יש לי חלק מהמאפיינים שציינת בתגובה הבאה: תגובה 434102 אם כי אני לא רואה עצמי כנוטה במיוחד לדיכאונות. אגב, אני משער שאפשר למצא איזה קשר (דו-כיווני(?)) בין חלק מהמאפיינים: למשל אי-המצאות בזוגיות ומצב הרוח. זאת ועוד, הימצאות בזוגיות מתאימה יכולה אולי גם להוביל ליציבות בכלל, בכלל זה בעבודה. כמובן, יכול להיות שאצל אנשים מסויימים לא קיימות קורלציות כאלה, לעומתם אני מכיר אישית כמה אנשים לאורך זמן, אני מחלק את הכרותי עימם לשתי תקופות: תקופה שהם היו ללא בת-זוג ותקופה שלאחריה שכן. כניסת לזוגיות די שינתה אותם בהרבה מהפרמטרים שהזכרת (יציבות בעבודה, שמחת חיים, ניהול החיים) מה שאומר שאולי ה"בעיה" היא לא תמיד נגזרת בלעדית של האישיות אלא (גם?) של מצב חברתי-סביבתי (העדר זוגיות למשל).
לגבי הAQ 434395
מצאתי קישור שמציין שלגבי המבחן הנ"ל שנערך לקבוצה של אספים ו"תפקוד גבוה", נמצא ציון ממוצע של 35.8 וסטיית תקן של 6.5, מה שאומר ש-‏30 נמצא בתחום אם כי בקצהו. צויין שם שקבוצת ביקורת של אנשים, שכמו שאתה מכנה אותם: נירוטיפיקליים, התוצאות היו ממוצע של 16.4 וסטיית תקן של 6.3, שזה, לדעתי, משמעותית שונה.

ועוד נקודה - אני באמת חושב שיש הגיון מסוים בחלוקה מפרדת בין האוטיזמם ה"קלאסי" - מי שבאמת לא מתקשרים עם הסביבה ולכן נוצר לו כנראה קושי עצום בתפקוד היומיומי -לבין- אנשים עם שונות מסויימת וקושי (או שונות) מסויים באינראקציות חברתיות. לדוגמא קראתי שלכאורה למדענים בכלל (ולמתמטיקאים בפרט) יש יותר תכונות קרובות לקשת מאשר כלל האוכלוסיה.

בכל מקרה, נהניתי לקרא את המאמר ותודה לך על כך.
לגבי הAQ 434397
אולי כבר תיתן קישור למבחן עצמו?
לגבי הAQ 434413
למרות הטון, האיך אומר לא נימוסי-סבלני שלך, רצ"ב קישור:
כמו כן, גיגול קצר היה מביא אותך לקישור הזה או לשקול לו.
לגבי הAQ 434422
תודה. באמת שכחתי להוסיף חיוך.:)
לגבי הAQ 434417
קיבלתי 40, ולמעט הזמן שאני מבלה באייל הקורא, אני מתפקד לא רע. האם אני צריך מעכשיו לענוד איזה תג-יחידה מיוחד? ואיזה הטבות מגיעות לי, משהתברר שאני אוטיסט סמוי?
שאלה 434427
הממ, 25.
13 434430
קיבלתי 13 והתגובה הראשונה שלי הייתה להצטער שאני לא קצת יותר אוטיסט
אולי זו הסכנה שבזילות המושג
24 434441
434451
אני 32 ואשתי 12.

אנחנו בתהליכי פרידה.
10 434454
(אבל לא יכלתי שלא להרגיש שמדובר במבחן קצת שטחי. היו שם די הרבה שאלות שחיפשתי להן תשובת ביניים)
20 434466
גם אני הצטערתי. אחרי הרשימה שבתגובה 433825 הרגשתי כמו אשה שהתחרתה בהרמת משקולות, אלא שבטעות עשתה זאת במקצה הגברים והגיעה בקושי גדול לגמר ורק עתה הבינה שמקומה בכלל היה בתחרות יופי. היה בזה משהו מרגיע ומרומם לדעת שאני בכלל שייך לקבוצה אחרת, שמלכתחילה אינה אמורה לעשות חיל בעניינים בהם אני מתקשה (היום או בעבר). מצד שני זה הציג כל הישג בהם כניצחון מפואר.
נו טוב, אז אני סתם כזה אחד רגיל שטוב מן הממוצע בדברים מסויימים ונופל ממנו באחרים.
20 434468
ברנש חברותי שכמוך? איך יכולת להעלות על הדעת שאתה אוטיסט?
חברותי 434474
זה גם מה שאני חשבתי, אלא שלכל יום בשבוע יש לי צבע, כך שאולי אני לא כזה חברותי. אגב, שלישי ורביעי שלי כשל הכותב.
חברותי 434502
החלק של הסינאסתזיה זה רק הבונוס. זה ודאי לא משהו שמרחיק חברים.
חברותי 434505
הייתי בטוח שזה מה שמרחיק אותם.
נו טוב, אמשיך לחפש (:
חברותי 434508
אתה מרחיק לכת.:)
13 434471
אין כאן זילות של המושג -
יש כאן הכרה בכך שאוטיזם הוא מצב מורכב, בעל רמות רבות וגוונים רבים של ביטוי.
לדעתי, דווקא הנסיונות להגביל את המושג אך ורק לאוטיזם ''הקלאסי'', (האוטיזם החמור ביותר, שמתבטא בחוסר תקשורת כמעט מוחלט עם העולם), מהווים זילות של המושג, שכן הם מתעלמים מציבור רחב מאוד של אוטיסטים בתפקוד גבוה.
זילות של הזילות 434477
אני לא כל-כך מסכים איתך. יש אולי להשתמש במושגים אחרים עבור המקרים האחרים (כפי שאני מבין קורה). אני חושב שזה צורך פרקטי.

אני לא מכיר את הנושא כנראה כמוך, אבל על פניו נראה לי שמי שממש לא מסוגל לתקשר לא יוכל (ותקן אותי אם אני טועה) למשל ללכת ללימודים, לצבא, לתפקד בלי עזרה יומיומית ועוד ולכן חייב עזרה מאד אינטנסיבית. לעומת זאת אם לי למשל יש מוח שהוא יותר כהגדרת ברון-כהן בספרו "ההבדל המהותי", systemizer (אולי זה קשור, יש לי תואר ראשון במתמטיקה ומדעי המחשב) ופחות empathizer אז אולי יש לי כישורים חברתיים פחות טובים מהממוצע (למשל באמת קשה לי לפעמים ליצור קשר עין כשאני מדבר עם מישהו, כשאני לא מדבר זו פחות בעיה) כי אז צריך, אם בכלל, התייחסות שונה לגמרי, זה לא צריך לפגום בצורך בהתייחסות כלשהי.

ואוסיף דוגמא: אפשר לדבר על בני אדם, גברים כנשים וטוב לעשות כך מהרבה סיבות כי ברמה האנטומית למשל ובהשוואה לשאר בעלי החיים יש לנו הרבה יותר משותף משונה, אבל בכל זאת אנחנו מבדילים בהרבה מקרים בגלל צרכים פרקטיים (וגם בגלל הנטיה המחשבתית לקטלג) בין גברים לנשים כי עדיין יש שוני שקשה לא להתייחס אליו.

נדמה לי שקראתי שאחת התכונות שמאפיינות את הספקרום הנ"ל (הנה התייחסתי לשיטתך) וכפי שמופיע במבן הAQ היא הירידה לפרטים. החלוקה והשוני הם, לטעמי, הירידה לפרטים. הספקרום (אל אף "אינסופיותו") הוא במידה מסויימת פרט אחד... :-)
21 434496
מה פירוש "אני אוהב/ת לתכנן פעילויות בהן אני משתתף/ת"?
21 434497
אני שיערתי שזה משהו כמו לארגן טיול עם אנשים נוספים, או יציאה משותפת לקולנוע או משהו.
21 434498
ומה הכוונה במילה "לתכנן" - האם זה דגש על כך שהאדם מעדיף פעילויות מתוכננות בלבד, בניגוד לפעילויות ספונטניות?
21 434500
אולי הדגש הוא על ה''אהבה'' - כלומר, הוא ממש נהנה מהתכנון עצמו, ולא רק מההוצאה לפועל. כמו אלו שאוהבים לבשל ולא רק לאכול.
21 434503
לי נראה שהעיקר הוא עניין היוזמה, לא שתצאי רק לפעילויות שמישהו אחר גורר אותך אליהן.
21 434529
גם זה הגיוני.

טוב, היו פה 3 תשובות אפשריות. לא חושבת שאפשר להבהיר איזו תכונה השאלה הזו בודקת.
שאלה 435017
15, אבל המבחן מנוסח בצורה גרועה למדי (למשל "אני מעדיף ללכת לספריה מאשר למסיבה", באופן עקרוני, אני לא אוהב מסיבות, אבל אם הכוונה לבילוי חברתי [למשל, יציאה לפאב או פגישה אצל מישהו בבית] אני בכל זאת אעדיף אותו על ביקור בספריה, על אף שזה נשמע מגרה). ובכלל, ע"פ מה שכתוב למטה, אין הבדל בין "מסכים" ל"מסכים מאוד".

אגב, לאחר שפתרתי את המבחן נכנסתי שוב, וניסיתי להכנס לדמותו של חייל מהצוות שלי שמשתייך, ע"פ החשד שלי, לקשת האוטיסטית. הציון היה 36.
שאלה 434431
הייתי בטוח שאני אספרגרי במידה כזאת או אחרת (אני נחשב לחסר רגישות בכלל ולחסר טאקט בפרט) אבל במבחן קיבלתי 16. אולי כי למרות הכל, אני די חברותי.
שאלה 434436
חסר טאקט? בטלויזיה דוקא נראית ביישן.
שאלה 434452
ביישן? את זה עוד לא אמרו עלי אף פעם.
שאלה 435018
זה לא חכמה, אני לא רוצה לדעת איך אני נראיתי (אבל ב-‏16 באפריל כולכם תוכלו לראות כיצד לא מספיק להיות אייל כדי לעשות חיל במיליונר, ולפעמים איילים יכולים לעשות אפילו פאדיחות).
שאלה 435019
ניסוי מחשבה מעניין:
מנוע חיפוש מושלם‏1, על בסיס מאגר הנתונים המכיל את כל האינפורמציה באתר מתמודד ב-"מיליונר".

________________
1 מוצא את המידע הרלוונטי, אם קיים, בהסתברות 1, ויודע לעבדו בצורה המתאימה כדי לבחור את האפשרות הנכונה מבין התשובות.
שאלה 435025
המ, אני די בטוח שמעולם לא דובר כאן על "מאיזה תחום לקוחים המושגים 'רול אפ', 'רול דאון' ו'ברידג'. כך שמנוע החיפוש הזה לא היה מוציא הרבה יותר טוב ממני (8000 ש"ח, אגב).
מה אם איזה ***ספויילר*** בכותרת? 435029
מה אם איזה ***ספויילר*** בכותרת? 435030
כן, אני בטוח שאלפי קוראים זועמים שהרסתי להם את ההפתעה. אני מעדיף להנמיך ציפיות...

מה שכן, תמיד אפשר להתעודד בזה:
מה אם איזה ***ספויילר*** בכותרת? 435128
זה מבוים, לא?
ומה עניין הצגת השאלה לקהל? כך הם עושים את זה בצרפת?
מה אם איזה ***ספויילר*** בכותרת? 435561
זה לא נראה מבוים...
מה אם איזה ***ספויילר*** בכותרת? 435565
כן, טוב, אבל זה רק אומר ש*אם* זה מבוים זה בימוי מעולה...
(ובאמת נראה לך שייתכן שמתמודד בתוכנית יגיד שהשמש מסתובבת סביב כדור הארץ? זה הרי לא כמו טעות בשנת הולדתו של לאונרדו או בשם הספר הראשון בריזו סדרת קומיקס).
מה אם איזה ***ספויילר*** בכותרת? 435573
שאני אספר שוב את הסיפור על האיש הנחמד ששמרתי איתו באבט"ש אחד ושאל אותי מה קורה כשאנשים הולכים מעבר לקצה הירח?
מה אם איזה ***ספויילר*** בכותרת? 435575
ספר! ספר!
מה אם איזה ***ספויילר*** בכותרת? 435578
באבט"ש אחד שמרתי עם איזה איש נחמד ובמהלך שיחה שהתגלגלה ביננו הוא שאל אותי מה קורה כשאנשים הולכים מעבר לקצה הירח.

אגב, במקרה או שלא במקרה, הוא היה דתי וניסה לשכנע אותי כל הזמן לחזור בתשובה. מאוחר יותר באותו ערב אחרי שחזרנו למעונות התפתח ויכוח נוקב בעניין האבולוציה שנקודת השיא שלו הייתה כשאותו בחור אמר "נראה לכם שיצאתי מהקוף?!", ירד על ארבע והתחיל להשמיע קולות של מה שלדעתו היה קוף. כדאי לציין שמבין כל האנשים בחדר, הוא אכן היה בעל הדמיון הרב ביותר לבני הדודים שלנו.
מה אם איזה ***ספויילר*** בכותרת? 435587
מזכיר מאוד את העימות בין ריצ'ארד דוקינס למר גריסון באחד מהפרקים של סאות'פארק.

כנראה שאבט"שים הם כר פורה לטימטום - אני נשאלתי האם ניתן לחמם ביצה (הכוונה לכזו שקונים בסופר) כך שיבקע ממנה אפרוח (שלא לדבר על אחד החיילים שלו, שטען שישראל מחזיקה מטוסי חמקן המגיעים למהירות 200 מאך).
מה אם איזה ***ספויילר*** בכותרת? 435604
זה לא טמטום - סתם בורות.
מה אם איזה ***ספויילר*** בכותרת? 435656
אני מתקשה לראות ביטוי של טימטום שלא ניתן לתרץ אותו, בדרך כזו או אחרת, בבורות.
מה אם איזה ***ספויילר*** בכותרת? 435657
למשל, משחקים בנשק. אי אפשר להגיד שלא מזהירים בצבא כל הזמן לא לשחק בנשק, כך שאין כאן בורות.
מה אם איזה ***ספויילר*** בכותרת? 435658
כשמישהו בעל ידע מוכח בתחום מסוים אומר לך משהו אידיוטי לגבי אותו תחום, אתה לא יכול לתרץ זאת בבורות.
מה אם איזה ***ספויילר*** בכותרת? 435668
ידע מוכח? אולי לא למדו אותו מספיק טוב? אולי הוא פיספס את השיעור הרלוונטי? אולי הוא נחשף למקורות הידע הלא נכונים? אולי הוא מבין באופן כללי בתחום, אבל לא בנקודה הספציפית בה הוא הוציא את עצמו אידיוט?

מה שאני מנסה להגיד הוא שאם בנאדם מביא את עצמו למצב שהוא כ"כ בור, כמו בדוגמאות שאני וגדי הבאנו, הוא כמעט בודאות גם מטומטם.
מה אם איזה ***ספויילר*** בכותרת? 435670
נראה לי שהנקודה המרכזית בדברייך היא "מביא את עצמו". קשה מאוד לדעת מתי מישהו מביא את עצמו למצבים כאלו. ברור שילדים באפריקה (סתם דוגמה) שבקושי מצליחים להשיג אוכל ובטח שלא להשיג השכלה יישארו בורים שלא באשמתם, אבל גם במקרה של איש המעבר-לקצה-הירח שלי אני לא יודע מה הנסיבות המדוייקות. ייתכן שהוא נולד וחי בסביבה שבה בזים להשכלה שכזו, ולא קל לפרוץ את המחסום הסביבתי הזה.

מצד שני, הוא *שמע* על אבולוציה, ופשוט בחר לדחות אותה בטיעון של "לא מסתדר לי עם האינטואיציה/הכבוד שלי נפגע בגלל הטענה שיצאתי מהקוף" (יש כאן גם טיפת בורות כי לא בדיוק יצאנו מהקוף, אבל כולנו נופלים בזה). אני חושב שהמייצג הבולט של הגישה הזו, לפחות בתקשורת, הוא מנחם בן. יצא לך לקרוא "טקסטים" שלו שבהם הוא פוסל את האבולוציה כי "העולם כל כך מושלם" (לא ציטוט מדוייק)?
מה אם איזה ***ספויילר*** בכותרת? 435680
במקרה של מנחם בן הוא דווקא לוקה בטמטום מסוים. אבל את סיפור "קצה הירח" לא ממש הבנתי. זה נשמע פיוטי ביותר! זו לא הייתה מטאפורה?
מה אם איזה ***ספויילר*** בכותרת? 435683
אולי, אבל מהשיחה הזו ומנסיונות ההסבר שלי לא קיבלתי רושם כזה. הכוונה היא די פשוטה: זוכר את הסיפור של הברון מינכהאוזן על הצורה שבה הוא ירד מהירח - קשר חבל לקצה המחודד של הסהר, התחיל לרדת ובכל פעם שנגמר החבל חתך את החלק העליון, קשר אותו מחדש למטה והמשיך כך עד שהחבל נקרע? אז כנראה שבן שיחי חשב באותם קווים כלליים.
מה אם איזה ***ספויילר*** בכותרת? 435687
ממש לא זכרתי שמינכי קשישא היה על הירח.
מה אם איזה ***ספויילר*** בכותרת? 435690
זה אחד מהסיפורים הנפלאים ביותר שלו.
מה אם איזה ***ספויילר*** בכותרת? 435695
זאת בדיוק הנקודה - גם אם איש-קצה-הירח הגיע ממשפחה מבוססת ברחביה ולאחר שסיים את לימודים בתיכון למדעים ואומניות (למשל), עדין בהכרח יש נסיבות כלשהן שהביאו אותו למצבו, שאינן תלויות בו. הרי שכ"ג כבר הראה לכולנו שבחירה חופשית *אמיתית* היא בדייה.

מה שאני מנסה לומר הוא שברוב המקרים (להוציא מצבים קיצוניים של פגיעה מוחית או גדילה באיזור מוכה רעב, אלימות ובערות כמו אפריקה), העובדה שמאחורי הטימטום עומדים גורמים שאינן תלויים במטומטם, לא משנה את היותו מטומטם.
מה אם איזה ***ספויילר*** בכותרת? 435699
אין טעם לגרור את השכ''ג לדיון. אני מניח שאתה מבין למה אני מתכוון ב''נסיבות''. אני אומר, למשל, שמאדם שנולד למשפחה חרדית אני אצפה לפחות השכלה במדעי הטבע מאשר מי שנולד למשפחה חילונית, וליותר השכלה תורנית.
מה אם איזה ***ספויילר*** בכותרת? 435682
כפי שאמר גדי - יש הרבה מאוד אנשים, למרבה הצער, שנסיבות חייהם הביאו אותם למצב של בורות כבדה, לאו דווקא טמטום. לעומת זאת, אם מרצה לפיזיקה יאמר לך שלסטטיסטיקה אין שום תפקיד בשום ענף פיסיקלי, אתה יכול להבין שהוא אידיוט.
מה אם איזה ***ספויילר*** בכותרת? 435696
אולי אני הולך להגיד שטויות, היות ואני מבין קטן מאוד בפיזיקה, אבל -
אם מרצה לפיזיקה התעסק כל חייו במכניקה ובעוד כמה תחומים שאין בהם נגיעה רבה מדי של סטטיסטיקה? אם הוא למד באוניברסיטה שמחרימה את ענף הסטטיסטיקה וכתוצאה מכך משמיטה אותו מכל החומרים אותם היא מעבירה לתלמידיה? הרי בטוח יש *משהו* שגרם לו להגיע למסקנה המשונה שלו.

נדירים הם האנשים שיודעים משהו בודאות גבוהה, ובכל זאת אומרים, בכנות, את ההיפך הגמור.
מה אם איזה ***ספויילר*** בכותרת? 435698
שכחתי לומר שהוא (אותו היפוטת) מהאוניברסיטה העברית, וגם שמע כמה קורסים במכניקת הקוונטים... אני מתכוונת לזה שחוץ מעובדות ''מוצקות'' רוב מוחלט של העולם האינטלקטואלי שלנו מלא בסברות, היקשים, אינטרפרטציות וכיו''ב, שמחלוקת עליהם היא אפשרית ואיננה כלל עניין של בורות, ובכל זאת לגבי חלקם היא מצביעה על טמטום. בכלל, ידע (ובעיקר מידע) הוא ההיפך מבורות, אבל אינטליגנציה היא ההיפך מטמטום - ואלה שני דברים שונים מאוד.
מה אם איזה ***ספויילר*** בכותרת? 435717
יפה, הובלתי אותי בדיוק לנקודה שלי, וטוב שכך הואיל והדיון הזה נעשה לעוס - אמנם ידע ואינטליגנציה אינם חופפים, אבל המתאם בינהם, לפחות ברמות הקיצון, גבוה מספיק על מנת שארשה לעצמי להגיד על בור מוחלט (בדומה לאיש-שעל-קצה-הירח) שהוא גם מטומטם בנוסף לכל.
מה אם איזה ***ספויילר*** בכותרת? 435720
אני דווקא לא קיבלתי את הרושם שהוא מטומטם יותר מהממוצע, אלא שהוא בא מתרבות שבה אין להשכלה מהסוג הזה שום ערך, ואולי היא אפילו נתפסת כדבר שלילי.
מה אם איזה ***ספויילר*** בכותרת? 435751
אנחנו טוחנים מים, אבל - בד''כ כשמישהו בא מתרבות בה השכלה נתפסת כדבר שלילי, הוא גם יהיה מטומטם בעל כורחו.

בכל אופן, אני חוזר מחר לצבא כך שאפשר לסגור את הדיון כאן.
מה אם איזה ***ספויילר*** בכותרת? 435754
אה, אולי זה ההבדל בינינו: אני לא חושב שטמטום היא תכונה נרכשת מהסביבה.

נראה כמו מקום טוב אכן לסגור אותו.
מה אם איזה ***ספויילר*** בכותרת? 435965
טוב, קשה להתאפק:

אני חושב שהסרטון הזה בעיקר מראה שבורים אפשר למצוא בכל מקום (טוב, יש שיגידו שלאמריקה יש הטייה טבעית לכיוון מסויים...)
מה אם איזה ***ספויילר*** בכותרת? 436055
אופס, מישהו שם פלט שאל קעידה היא זרם של הבונים החופשיים.
מה אם איזה ***ספויילר*** בכותרת? 436059
הכוונה היתה לזרם של הבבונים החופשיים.
שאלה 435022
אם זה מעודד אותך, בפעמים הבודדות שראיתי את זה בטלוויזיה נפלתי גם אני בשלב מוקדם יחסית על איזה שיר מזרחי או משהו דומה.
אד פופולום 436334
בשביל זה אפשר לשאול את הקהל (ואם אתה רוצה לעבור גם שאלה שנייה כזו, נסה לגייס חבר טלפוני שתחומי הידע שלו בערך משלימים לשלך. זה קשה, אני יודע.)
אד פופולום 436337
נכון. הבעיה היא כשזה קורה בפעם השלישית. וזה קורה.
שאלה 434516
שימו לב- לפי הפירוט בסוף השאלון, אותו ניקוד ניתן גם על התשובה הקיצונית ביותר, וגם על הפחות קיצונית. נראה לי קצת תמוה, לכם לא? אני קיבלתי 38, אחרי שסימנתי את התשובה ה"אוטיסטית" המתונה יותר בהרבה מהשאלות. זה אותו דבר כמו מישהו שסימן את התשובה ה"אוטיסטית" הקיצונית בכל השאלות האלה?
שאלה 434567
בתנאים מסויימים יש לדבר הגיון, בוא נניח שאתה רוצה להבדיל בין אילו שיש להם פוטנציאל להיות נהגי מרוץ לאילו שלא.
אם תשאל את האדם הממוצע איך הוא נוהג ותיתן רק שתי אופציות, רבים מדי יבחרו בטובה מבין השתים (גם אם האופציות שלך הן 1.ממוצע פלוס 2. שומאכר חובבן לידי), אם תיתן קשת רחבה יותר, תוכל לברור את הקיצוניים ביתר קלות. הדבר יכול לעבוד גם בכיוון ההפוך, אדם עלול לא לסמן אופציה קיצונית כי הערכה העצמית שלו לקויה, לכן מתן אפשרות ביניים שמקבלת את אותו השיקלול (תחת ההנחה שבאמת בדקו מחקרית וראו שאנשים לא מסווגים את עצמם כראוי בשאלה הרלוונטית ואין הבדל בין ממוצעי התוצאות) יכולה להיות דרך אלגנטית לעקוף את זה.

לגבי השאלון המדובר, צבע בכחול וזרוק לים.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים