אני מקווה שמישהו עוד קורא ומגיב כאן 435883
יש לי בעיה בהבנת הפתרון של בוהם.

אני מצטטת חלק מההסבר לגבי התייחסות בוהם לניסוי EPR:

"מה שקורה לחלקיק אחד משפיע ישירות (באופן שמתבטא במשוואות) על החלקיק השני. וההשפעה היא כזו שאם מדדנו בצד ימין ספין, והאלקטרון סטה מעלה, אז רכיב ה'מטה' בפונקציית הגל יפסיק להשפיע גם על האלקטרון שמדדנו, וגם על האלקטרון השני. והשינוי הזה יתרחש מיידית, ללא תלות במרחק"

על איזה "שינוי" מדובר כאן? מה זאת אומרת שרכיב המטה "מפסיק להשפיע"?
לפי מה שאני הבנתי, המיקום ההתחלתי (הלא ידוע) ופונקציית הגל קבעו מראש את מסלולם של שני האלקטרונים, וכל מה שהשתנה כשמדדנו את התוצאה הוא הידע שלנו לגבי מה שקרה בדיעבד. אם כך אני לא מבינה: איפה כאן ההשפעה מרחוק?
מצד שני, אם כן יש כאן איזה "שינוי" שקורה מרחוק ברגע המדידה, אז אני לא מבינה איך פתרנו בזה את בעיית המדידה, שכן עדיין נשארת השאלה מהו בדיוק רגע "המדידה" שגורם לשינוי הזה (בין זה קריסה או משהו אחר).

כמו כן, אשמח אם מישהו יוכל להסביר לי איך תורת בוהם מסבירה את ההבדל בין ניסוי 6 לניסוי 7 המתוארים במאמר. אולי זה יעזור לי להבין את הכוונה של בוהם.

בתודה!

(ותודה על המאמר המצויין. קראתי אותו לפני כמה שנים ונזכרתי בו שוב עכשיו בעקבות ספר מד"ב שקשור לנשא).
אולי בכל זאת, מישהו יודע? 459948
אני מקווה שמישהו עוד קורא ומגיב כאן 460497
סליחה על ההזנחה. אולי ההסברים להלן יעזרו:

"מפסיק להשפיע": השפעת השדה המגנטי על פונצקיית הגל היא כזו שהוא מאפס את רכיב ה'מטה' שלה. ההתאפסות הזו תקפה גם לאלקטרון בצד השני.

ההבדל בין ניסוי 6 ל-‏7: המחסום בניסוי 7 גורם לכך שפונקציית הגל של האלקטרון בהגיעו לשדה המגנטי השלישי שונה. בניסוי 6 הוא בא במצב "מעורב" של ספין-y, ולכן במצב 'מעלה' טהור של ספין-x. בניסוי 7, המחסום גורם להתאפסות מצב המטה של ספין-y, ולכן הספין-x "מעורב".

עזר?

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים