דעה אישית 436
ראשית, עלי להצהיר מראש כי אני שייך למחנה השמאל ואף נוטה בדעותי לכיוון מרצ, דבר היכול להסביר את הדברים שלהלן.
אפתח בכך, שבמדינות דמוקרטיות הגדרתם של השמאל והימין אינן במסירת שטחים ובתנאים לשלום. המשאל מתאפיין בדעות מהפכניות, מתונות עד קיצוניות, כגון הסוציאליסזם, אנארכיזם והקומוניזם, בעוד שהימין מתאפיין בדעות שמרניות הנעות על ציר דומה, החל מהרפובליקנים בארה''ב עד הנאצים ששלט בגרמניה בשנות השלושים והארבעים. לכן, מן הנמנע להתייחס לדעות שמאלניות וימניות כדעות הקשורות להחזרת שטחים בלבד. מרצ אינה רק מפלגה פציפיסטית, כי אם גם מפלגה בעלת השקפה חברתית מסוימת, ורוב חברי וחברות נוער מרצ המוכרים לי, מחזיקים בדעות המדיניות של העבודה ובדעות החברתיות של מרצ. לכן, איני חושב כי ניתן לאמר שתנועת מרצ הינה מגוחכת, כי אם תנועה המתמקדת על הצד החברתי, כמו ש''ס.
השמאל כשלעצמו, נחשב לקיצוני בדעותיו מעצם היותו מהפכני. השמאל בארץ מודע לעובדת הסכנה הערבית שמסביבנו, ולערך האדמה, נמוך או גבוה ככל שיהיה בעיני האינדיבידואל. אולם, לשמאל בארץ השקפת עולם המתירה החזרת שטחים בתמורה לשלום. לא עולה בדעתי מצב בו אדם יסכים להחזיר את שטחי מדינתו מתוך יפות נפש או דגילה בסיסמאות, ולכן המצב אשר תואר בכתבה הינו אבסורד מבחנתי, שכן אין שום סתירה בין דגילה בריבונות פלסטינית או החזרת הגולן לבין שמירה על חלקות אדמה מסויימות.
הנקודה השלישית אשר ברצוני להתייחס אליה, היא זלזולו של השמאל בימין. ברור שקיימים גם מקרים אלו, אולם לרוב הדבר הוא הפוך. המילה ''שמאלן'' היא קללה, ורוב מקרי האלימות היו כנגד השמאל, ולא מצידו.
עם זאת, עלי להסכים כי השמאל הינו יפה נפש, ואוהב להלעיט עצמו בסיסמאות וקלישאות אשר אין בהן הרבה פרט לזוהר חיצוני. למעשה, אין לשמאל דרכים רציונליות לפטור בעיות אלו, שכן כל כוחן של הסיסמאות נשאר בסיסמה עצמה.
יפות הנפש מובילה את השמאל למצב בו הוא רואה עצמו כהומני יותר מן הימין, סובלני ומתחשב יותר, והתנגשות השקפה זו עם הרגשות הציונים מולידה את הסתירות בהיגיון הפנימי שלו, ואת הקושי למתוח את הגבול בנושאים השונים.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים