תשמעו בדיחה 43610
סקר שהוזמן ע"י הרשות למלחמה בסמים: רוב ברור נגד לגליזציה
(מקור: "וואלה! חדשות", יום חמישי, 15 בנובמבר 2001)

מעל 80 אחוז מהציבור לא התנסה בסמים; כמעט 80 אחוז תומכים בהמשך האיסור על שימוש בכל סם, כולל מריחואנה; רק 10 אחוז מבני הנוער מודים בשימוש בסמים

רוב מכריע בקרב בני הנוער והמבוגרים אינם מוכנים להתנסות בסמים, כולל מריחואנה – כך עולה מסקר של מכון המחקר "מרקט ווטץ" שנערך עבור הרשות למלחמה בסמים לרגל שבוע המלחמה בסמים. כמו כן, הרוב סבור כי יש להמשיך ולקיים את החוק האוסר שימוש חופשי בסמים, כולל מריחואנה.

לשאלה האם יש להמשיך ולקיים את החוק האוסר שימוש חופשי בסמים מסוג כלשהו, כולל חשיש ומריחואנה, השיבו בחיוב 79% מהנוער, ו- 79.3% מהמבוגרים. 86% מבני הנוער ו-‏81.3% מהמבוגרים השיבו כי יסרבו להתנסות בסמים מסוג מריחואנה ואקסטזי.

לדעת 53% מבני הנוער ו- 64.4% מהמבוגרים, השימוש בסמים כמו מריחואנה הם עניינו של הפרט, אולם רובם של בני הנוער והמבוגרים השיבו כי לדעתם שימוש גם חד פעמי במריחואנה או אקסטזי פוגע ביכולת התפקוד.

לשאלה האם יש צורך לבצע בדיקות מדגמיות לשימוש בסמים לבעלי מקצועות המשפיעים על בריאות הציבור או ביטחונו, כמו נהגים, רופאים ופקחי טיסה, השיבו בחיוב 83.1% מהנוער ו-‏80.2% מהמבוגרים. אחוזים דומים סבורים כי אקסטזי גורם למוח נזק בלתי הפיך. 99% מבני הנוער, ו- 92.6% מהמבוגרים השיבו כי לא השתמשו בסמים בשנה האחרונה. אולם יתכן כי רבים שהשתמשו בסמים חששו לומר את האמת.

"הקיצוץ בתקציב עלול להוביל למגמה שלילית"

עו"ד איתן גורני, המנכ"ל בפועל של הרשות למלחמה בסמים, מציין כי "מניסיון העבר אנו למדים כי את מידת השימוש בסמים ניתן להעריך מהתשובה לשאלה על מידת הנכונות להשתמש בסמים". הממצאים מצביעים על התייצבות ומיתון ממשי בעליית היקף השימוש בסמים, לדבריו של גורני: "הסקר בא בנוסף ובהמשך לסקרים אחרים שנעשו בשנתיים האחרונות, ולפי סך כל הממצאים עולה כי כ-‏10% מקרב בני הנוער הלומדים, המהווים כ-‏75 אלף צעירים בגילאי 12-18 מודים בהתנסות בסמים, בדרך כלל מריחואנה ואקסטזי ותרופות ללא מירשם רופא".

עם זאת, מזהיר עו"ד יצחק הרצוג, יו"ר הרשות למלחמה בסמים מפני "שאננות" כהגדרתו. "הקיצוץ בתקציב הישיר של הרשות ובתקציבים המיועדים לנושא במשרדי הממשלה השונים עלול לעצור את ההצלחות להם אנו עדים ולהוביל להתדרדרות בלתי הפיכה ולאחוזי שימוש כפי שקיימים במדינות כמו אנגליה וארצות הברית", אמר הרצוג.

שבוע המלחמה בנגע הסמים עומד השנה בסימן עשרות פעילויות הסברה ברשויות המקומיות, סדנאות וערבי הסברה להורים ובני נוער. בערוצי הטלוויזיה ישודרו למעלה ממאה תשדירים "אקסטזי זה רעל כימי" ו"אין דבר כזה סמים קלים".
אז למה אני לא צוחק? 43638
מעניין איך הסקר הזה היה נראה אם אנחנו היינו מזמינים אותו.
או אם היה בו משהו אמיתי.
נמשכת ההסתה הפרועה, ועוד על חשבון משלם המיסים.
לבטל את הרשות למלחמה בסמים קלים.
עכשיו.
מי אמר שאין לנו כוס מלאה? 43694
ולו הסקר היה מתבצע על ידי גוף לא תלוי והיה ואפילו אילו היו התוצאות. מה שאומר לנו כי מתוך 6 מליון אנשים שחיים פה +- נוער +בוגרים כמליון רוצים לשנות את החוק הנוגע לסמים הקלים. בסביבות קצת פחות מזה לא יסרבו להשתמש בסמים.
זה החלק הראשון.
לחלק הבא לדעת 35 אחוז מהאוכלוסיה שימוש חד פעמי בסמים קלים הוא אנינו של הפרט בסביבות 2 מליון איש. (שלשי מדינה אומרת שזכותו של אדם לעשות מה שהוא רוצה. (נו התקדמנו)

כ8 אחוז מהמבוגרים שלהם בדרך כלל יש גישה קלה יותר לסם אם ירצו זה בסביבות חצי מליון איש התנסו בסמים בשנה האחרונה. ואף לפי הסקר יתכן כי רבים נוספים השתמשו.

או בקיצור כמות לא קטנה של אוכלוסיה משתמשת או מוכנה לנסות סמים וחושבת שזכות הפרט לעשות כרצונו. וזה עוד בסקר שהוזמן על ידי המלחמה בסמים.

נו עלה ירוק תשלחו להם תודה.
תשמעו בדיחה 43710
והם עוד החזירו את התשדירי שירות המטופשים עם החייל שמחליף אותך בעמדה. נו באמת! מה אנחנו, מפגרים? שיחליפו את ה"מריחואנה" ב"אלכוהול" וישדרו את התשדיר שוב. נראה כמה אנשים ישתכנעו שאין דבר כזה "סמים חוקיים", וצריך להוציא את האלכוהול מחוץ לחוק, ומיד, לפני שכל מערך ההגנה של ישראל יקרוס באדי וויסקי.
תשמעו בדיחה 43714
זו הייתה התגובה שלי, גם כן.

"אסור לאשר מריחואנה.. כי בפעם הבאה שחייל יפר את החוק הצה"לי, וישתמש בסמים בעמדה, הוא יעשה את זה עם מריחואנה, ולא אלכוהול.. מה שבעצם יגרום לו להיות קצת יותר ערני... לא משנה, קאט!"

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים