הסבר אלטרנטיבי 436319
הסבר אחר אפשרי הוא הנטייה של מיעוטים ומהגרים להשקיע יותר בלימודים לעומת רוב האוכלוסיה.

בישראל, בשנות השישים חלק הארי של התלמידים היו מהגרים או דור שני למהגרים. ההורים דחפו להשכלה ככלי להשתלבות והילדים השקיעו בלימודים גם מפני שקל יותר למהגרים להתבלט בלימודים מאשר בתחום החברתי.

ב-"גולה" האירופית יהודים היו מיעוט מוגבל-זכויות וההצלחה באקדמיה איפשרה להם להתקדם יותר בקלות מאשר בתחומים אחרים.

בארה"ב היהודים הצליחו בעיקר בדור הראשון שאחרי ההגירה. אז גם התבלטו יהודים בספורט, עוד תחום שמאפשר שם למיעוטים לזנק כלכלית (ראו את כמות הספורטאים השחורים בכל התחומים כיום). כיום ההצלחה בלימודים בארה"ב גבוהה יותר אצל מהגרים מהמזרח הרחוק, מהודו וממרכז אמריקה, מאשר אצל יהודים, כולל חרדים אורתודוקסים.

ועוד בישראל, ההשקעה וההצלחה בלימודים גבוהות יותר אצל עולים חדשים ממדינות חבר העמים.

אינני רוצה להעיר דבר בנושא הדתי/חרדי/חילוני שטופל כבר לעייפה.
הסבר אלטרנטיבי 436324
"אז גם התבלטו יהודים בספורט, עוד תחום שמאפשר שם למיעוטים לזנק כלכלית"...
זה המקום לשאול: באמת לא מובן לי - ידוע שהאוניברסיטאות בארה"ב, גם היוקרתיות ביותר, נותנות מלגות לימוד לספורטאים מצטיינים. האם הן דורשות מאותם ספורטאים גם את הדרישות הלימודיות הרגילות שלהן? ואם לא, איך הן שומרות על רמת הבוגרים?
הסבר אלטרנטיבי 436329
א. אינני יודע. אני משער שהדרישות קלות יותר - לחץ אימונים וכו'.

ב. ספורטאים מצטיינים אינם בהכרח טיפשים. כדי להצליח בספורט קבוצתי נדרשת יכולת לימוד גבוהה ותפיסה מהירה.

ג. מדובר לרוב בקולג'ים (מכללות) טובים אך שאינם היוקרתיים ביותר. למיטב זכרוני האוניברסיטאות מ"ליגת הקיסוס" (ייל, הרבארד, MIT וכו') אינן אלה שזוכות באליפויות הספורט.

ד. תואר בוגר קולג' בארה"ב דומה פחות או יותר לתעודת בגרות בישראל - קשה, אבל רוב האוכלוסיה מסוגלת להשיגו. המחסום העיקרי הוא כלכלי, ומי שמקבל מלגה מדלג מעליו, ומשפר בהרבה את סיכויי ההצלחה בעתיד (כלכלית, חברתית וכו') - לכן הרעיון קוסם כל כך למיעוטים עניים.
הסבר אלטרנטיבי 436377
ליגת הקיסוס היא אגודה ספורטיבית שמאופיינת בזה שחבריה נמנעים מלתת כל הטבה לספורטאים, ובכך מונעים ממנו להפוך למקצועי או חצי מקצועי.

ליגת הקיסוס [ויקיפדיה]

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים