זה לא הפליטים, זה הערבים. 438328
כל ההתפלספות בעניין הפרטים אם בספר אחד או אחר היא פשוט חסרת טעם מכיוון שהפרטים הם לא הבעיה. הכותבים והמבקרים מכל הצדדים בונים מגדלי מלל מרשימים אבל ללא יסודות. כפי שאני מבין את המצב הערבים לא רוצים אותנו כאן, אף פעם לא רצו אותנו כאן ואפילו לא מסתרים את זה. הערבים הצליחו להסיט את הדיון מהעניין המוסלמי-יהודי או מהעניין הדיקטאטורי-דמוקראטי לעניין אחר והוא יהודי-פלסטיני. עם התגובות המוזרות של הכותבים כאן ובמקומות אחרים אנחנו פשוט עוזרים לערבים לקבע את המצב אם מתוך חוסר הבנה טהור או מתוך אידאולוגיה התאבדותית.

הרי ברור לכל שדיקטאטורים (קרי, מדינות ערב) צריכים איזה "אויב" מבחוץ כדי להסיט את הדיון ממצבם של האזרחים בארצם. ישראל אשמה בכל הצרות של מדינות ערב לא השליטים הדיקטאטורים. הרי אפילו אי אפשר להשוות את השטח של ישראל לעומת השטח של ארצות ערב. אי אפשר גם להשוות את גודל האוכלוסיה וגם את אוצרות הטבע שיש לערבים לעומת מה שיש בישראל. כמובן שאם זה היה נושא ההשוואה הרי לא היה על מה לדבר. לכן החליטו הערבים להשוות את ישראל עם הפלסטינאים כי כאן מדובר על סדר גודל דומה וכאמור אנחנו עוזרים להם בזה שלא מעלים את הנקודות הנכונות.

נקודה למחשבה, הערבים הורגים אחד בשני ללא שום יסורי מצפון. לכן הרעיון שכאילו למדינות ערב איכפת מהפלסטינאים פשוט לא מתקבל על הדעת. הם פשוט כלי נוח לניגוח מדינת ישראל. למשל הסונים והשיעים הורגים אחד בשני בלי בעיות. האם משהו תלוש כל כך מהמציאות כדי להאמין שלמרצח סדאם אכפת מהפלסטינאים אם זה לא היה משרת את מטרותיו ולא את המטרות הפלסטינאיות? או לנאצר אכפת היה מהפלסטינאים?

נקודה אחרת היא שכל בעיות הפליטים בעולם נפתרו מזמן חוץ מה"פליטים" הפלשתינאים שלמעשה הם בעצם אסורים במקומותם. אם מדינות ערב היו באמת רוצות לפתור את הבעיה יכלו מזמן להעביר את הפליטים למקומות אחרים כפי שנעשה עם הפלטים היהודים בכל מקום כולל ישראל.

מסתבר שיש לערבים המון כסף לשלם לפח"ע נגד ישראל, להסית וללמד את האזרחים לשנוא את מדינת ישראל והיהודים אבל לשקם את הפליטים זה לא.

לא אלאה אותכם בעוד דוגמאות, אני מניח שהסיפור כבר ברור לקוראים. אני מציע שבכל דיון להסיט בחזרה את העניין לבעיה בין ערבים ויהודים ולא לחזור לעניין הפלסטינאים והיהודים.
פשטני, נדוש ונכון 438342
אם כבר הסטת דיון, הנה אחת ראויה יותר, העוסקת בפרשיה בעברו של כותב הספר:
פשטני. נקודה. 438357
אלמוני... 438372
פשטני, נדוש ונכון 438506
טוב, נו, אף אחד לא טען שלהקדיש את חייך למטרות הומאניטריות זה פיקניק.
וואו 438449
אני מוכרח להודות: עיני נפקחו. אני מודה ומתודה, מעולם לא חשבתי על הדברים בצורה כזאת.

אמנם יש בעיה בצורת הדיון הזאת, והיא שבכל דיון אליו נכנסים צריך לפני-כל להציג עמדה דומה לשלך, ולרוב האנשים אין סבלנות או ראש מספיק פתוח לכך.

אבל הרוחת מעריץ אחד. תודה!
זה לא הפליטים, זה הערבים. 438605
אם אני מנסה להבין מה אמרת, הרי שכשאתה כותב "כפי שאני מבין את המצב" אינך משתמש במלל? (ואם זה מלל, הרי שזהו מלל לא מרשים :)
זה לא הפליטים, זה הערבים. 438669
לא כל כך הבנתי מה שאתה מנסה לומר לי בתגובתך אבל "כפי שאני מבין את המצב" כמו שכתבתי, בא להביע שלדעתי בסיס הבעיה הוא שנאת הערבים אלינו ושום הסבר אחר לא מקובל. לדעתי זה מסביר את כל המצב הקשה בו אנחנו נמצאים. ב"מלל", לעניין התגובה שלי, אני מתכוון לכל מיני תאוריות מוזרות אחרות, אפילו אקדמאיות, הבאות לפרש את המצב שלנו מנקודה אחרת שאיננה שנאת הערבים אותנו ללא שום תנאי. אותן תאוריות מוזרות טוענות שהערבים כן מוכנים לקבל אותנו כאן ואולי אפילו אוהבים אותנו רק אם נוותר להם פה ושם ובעצם נוותר על הכל. אף אחד מאותם כותבים לא מעלה את הרעיון שזה יכול להיות בעצם בעיה פאן ערבית נגד יהודים או בעיה נוחה במטרה לכסות על עניין אחר.

אף אחד מבעלי התאוריות המוזרות האילו לא לוקח בחשבון שאולי הערבים פשוט משקרים במצח נחושה כדי לקבל מה שאפשר לקבל ואחר כך לא לקיים את מה שהובטח. מי יעצור בעדם? מי ידרוש מהם לקיים את מה שהבטיחו? בסופו של דבר יש להם את הדלק שכולם צריכים. שקרים כאילו קורים כל הזמן וזה בכלל לא חדש. אני מקווה שאני לא מחדש לאף אחד משהו שלא יודעים. לכן אני קורא לזה "מלל מרשים" כי בסופו של דבר זה נראה כמו משהו אקדמי שנראה על פניו כאילו יצא מאיזה קורס באמת הזוי לפילוסופיה תאורטית וגם נראה שמישהו השקיע הרבה זמן לחבר את התאוריות המוזרות הללו למרות הטעות בבסיסן.

הרי אף אחד לא שואל בשביל מה הערבים צריכים את שטח ישראל? אין להם מספיק שטח? האם יש פה אוצרות טבע שהם צריכים? אין פה כלום שהם צריכים. בקשר לבעית הפליטים הם יכלו מזמן לפתור אותה במקום אחר וגם על זה אף אחד מכותבי "המלל המרשים" לא עונה. ועוד משהו שלא עונים כותבי "המלל המרשים" הוא למה פתאום אותם ערבים אוהבים את הפלסטינאים? הרי בסופו של דבר הם הורגים אחד את השני מה פתאום התאהבו בפלסטינאים? האם זה לא רק כדי לנגח את ישראל ולהסיט את הדיון למקום שנוח להם? האם אף אחד לא רואה את זה? האם זאת לא אפשרות?

אם יש לך תגובה עניינית לזה אשמח מאד לשמוע תשובות מפורטות.
זה לא הפליטים, זה הערבים. 438716
מה היהודים צריכים כאן? למה פתאום הם באו הנה? הם הרי ישבו בארצות אחרות במשך מאות בשנים ולא היה להם רע כל כך. השואה התרחשה אחרי שהם כבר התחילו לבוא.
זה לא הפליטים, זה הערבים. 438724
זה בגלל שהיהודים סתם שונאים את הפלסטינים ורצו לקחת להם את הארץ שילהם. אבל את זה אף אחד לא שואל.
זה לא הפליטים, זה הערבים. 438880
אם אני מבין אותך, אתה קורא לחזרה לעובדות ולדוגמאות ולנטישת נארטיביים ותאוריות "מוזרות." האם העובדות והדוגמאות שלך אינן "מלל" גם כן? האם תפיסתך ופרשנותך ובחירת העובדות והדוגמאות איננה בגדר "תאוריה" או לשיטתך, "מלל"?

נדמה לי גם, ותקן אותי אם אני טועה, שיצרת איש קש בדמות "תאוריות מוזרות טוענות שהערבים כן מוכנים לקבל אותנו כאן ואולי אפילו אוהבים אותנו רק אם נוותר להם פה ושם..."
זה לא הפליטים, זה הערבים. 438999
אני בהחלט קורא לחזרה לעובדות ולעזוב את כל התאוריות שאין להן שום אחיזה במציאות. יש להתייחס אך ורק לעובדות ולא לכל מיני תאוריות שעולות מידי יום ביומו. אין כאן שום "איש קש" כפי שאתה כותב. התיזה העיקרית שלי היא שהערבים משקרים ואין אמת בטענתם שהם רוצים שלום. אני לא חושב שאני צריך להרחיב בעניין העובדות המצערות הטופחות על פנינו מידי יום ביומו. מטרתם של הערבים כפי שאני מבין היא לסלק אותנו מפה ולהשמיד את מדינת ישראל. האם אתה חושב שאני טועה? כל שאר הדברים שהבאתי הם דוגמאות לחיזוק התיזה הזאת. האם לא הבנת את זה מקריאת התגובה שלי? עם כל הכבוד נראה לי שאתה יוצר "איש קש" בזה שאתה מתקיף כל מיני דוגמאות שאני מביא אבל לא מגיב על התיזה העיקרית.

אולי אפשר היה להבין התנהגות פייסנית מיד אחרי מלחמת ששת הימים. אבל לאחר שמציאות היא כפי שהיא אנחנו רק מחלישים את עצמינו בזה שאנחנו לא מבינים שערבים פשוט משקרים ואין להם שום כוונה למלא את התחייבויותהם.

באופן ספציפי יותר, מדוע אתה טוען, כפי שאתה כותב "שיצרת איש קש בדמות "תאוריות מוזרות..." מה עם הסכם אוסלו, זאת לא היתה הזייה? מה יצא מזה? מה עם כל מיני הסכמים לשילטון עצמי שהפכו את הרשות הפלסטינאית לאיזור טרור? מה בקשר נסיגה מציר פילדלפי שבה המצרים היו צריכים לשמור על המקום אבל הפכו את זה למעבר חופשי של לוחמים ולבסוף נצטרך להלחם שם באבדות רבות. וזה נעשה ע"י מדינה (מצרים) שחתמה על הסכם שלום אתנו. מה עם הנסיגות מרצועת עזה שפשוט הקלו על הערבים לפגוע בנו. מה עם ההסכמים עם לבנון? מה פתאום אירן התחילה להתעניין בפלסטינאים? מה פתאום אל-קעידה הגיעה לרצועת עזה? ויש עוד הרבה מקרים כאילו אני בטוח שאתה יכול להוסיף עוד כהנה וכהנה בסופו של דבר אתה יודע הרבה על המצב.

אתה עדיין חושב שהערבים מדברים אמת?
זה לא הפליטים, זה הערבים. 439011
נראה לי שב"איש קש" רון מתכוון שאתה מייחס לו דעות שאין לו. אני סבור שאתם מסכימים על יותר ממה שאתם מוכנים להודות. שניכם אומרים שחשוב להכיר את הנרטיב הערבי, ושניכם אומרים שעל פי נרטיב זה הציונות היא גוף זר שמקומו לא יכירנו במזרח התיכון. מבחינת שניכם חשוב שנדע כיצד הערבים תופסים את האסון שהושת עליהם באשמתנו; ההבדל בינכם נוגע רק למה עושים עם הידע הזה. רון מבמקש להעביר את ישראל למודוס פשרני, שינסה לתקן את העוולות הנוראות (למשל ביטול זכויות היתר של היהודים בארץ ישראל המערבית). אתה מבקש להקים קיר ברזל ישראלי כי לשיטתך לא ניתן לתקן את העוולות שלא במחיר טבח המוני. בעניין זה, כותרת המאמר מתאימה במיוחד: עם ישראל לא מורכב מפלצות נוראיות, סתם בני אדם, ובכל זאת מצבו של "העם הלא חופשי" כל כך נורא. לכן כדאי לשמוח במצב בו מילאנו את תקוותנו ואנו כן עם חופשי בארצנו.
זה לא הפליטים, זה הערבים. 439102
דעותי או דעותיו של רון אינן העניין בשלב זה. מה שמפריע לי הוא המלל הרב שנכתב, לא רק פה, שלמעשה יוצר מצב שלא קיים ועל זה כולם מתדיינים. למעשה כולם עוסקים בכל מיני תסמינים של הבעיה אבל לא נוגעים בבעיה עצמה שהיא שינאת המשטרים הערביים הדיקטטוריים את הדמוקרטיה היהודית. על זה אף אחד לא כותב. כולם יוצאים מההנחה שזאת בעיה פלסטינאית-ישראלית ולא בעיה של דיקטאטורה נגד דמוקרטיה או בעיה של יהודים-ערבים. אם היו מסתכלים על זה בצורה הזאת הרי האפרטייד היה נגדינו ולמעשה הערבים היו אשמים באפרטייד. לאט לאט ככל שהמלל גדל למימדים מבהילים כולם מתחילים לצטט ממנו ומעשה הוא מקבל חיים משלו ללא שום קשר עם המצב בשטח ובנתיים אנחנו נראים אשמים באפרטייד.

לו למשל הייתי אני מבקר את הספר של קרטר הייתי מיד מעלה את התיזה הנגדית כפי שהצגתי פה ושואל מדוע הנקודות האילו לא נבחנו? האם יתכנו נקודות כאילו? האם אילו הן אפשרויות או אינן אפשרויות? אם הן אפשרויות מדוע לא דנים בהן? האם יתכן שכל הסיפור של קרטר פשוט מצוץ ממוחו המעוות? האם יתכן למרות הכל הוא אינו מבין מה קורה פה? האם יתכן שבגלל חובותיו לשולחיו הוא פשוט מעוות את הכל למרות שהוא יודע שאין בזה אמת?

כשמעלים את הדברים האילו הביקורת יותר עניינית ונותנת לקוראים נקודות למחשבה והיא פותחת אופקים חדשים ומסוגלת לערער את כל מגדל המלל כי בעצם אין במגדל הזה יסודות. לבוא ולהביא כל מיני פכים קטנים ואולי אפילו פיקנטיים מהספר לא משרת את מטרת הביקורת.

בקשר ל"עוולות" כפי שאתה כותב זה ממש לא מקובל עלי שעשינו עוולות לערבים. הערבים עשו לנו הרבה מאד עוולות. היתה מלחמת השחרור שלא רצינו שיצרה מצב מסוים. אי אפשר להחזיר את הגלגל. גם במלחמת ששת הימים לא רצינו אבל נשארנו תקועים עם המצב. זה לא נראה טוב אני מסכים, אף מלחמה לא נראית טוב אבל אנחנו צריכים להגן על עצמו וכל העוולות שנוצרו פה הן באשמת הערבים כי הם לא מוכנים לסבול אותנו פה. כמובן כל העוולות האילו שאתה מעלה יכולים היו להעלם מיד אם הערבים היו מוכנים לעזוב אותנו במנוחה.
זה לא הפליטים, זה הערבים. 439109
"{זן] בעיה של דיקטאטורה נגד דמוקרטיה" והרי זו בדיוק הסיבה לעיין בספרו של חאלידי הפורס לראותו את ההסטוריה של הונפליקט מימי ראשיתו ולא משנת 1967 או אפילו 1948. וכך מנקודת המבט שהוא מציע, שורשיו של הקונפליקט מוארים באור שונה.
זה לא הפליטים, זה הערבים. 439118
אני: נוגע בבעיה עצמה.
אתה: עוסק בכל מיני תסמינים.
הוא: מרבה מלל על מצב לא קיים.
זה לא הפליטים, זה הערבים. 439144
ולאיילים המובהקים:
אני: מתמטיקאי.
אתה: ביולוג.
הוא: פילוסוף.

(בורחת למקלט).
זה לא הפליטים, זה הערבים. 439150
ביכלל לא ברור , ואני לא אייל מובהקת
זה לא הפליטים, זה הערבים. 439155
אם כבר:
היא: פילוסופית.
זה לא הפליטים, זה הערבים. 439163
טאגליין קבוע.
זה לא הפליטים, זה הערבים. 439261
''גם במלחמת ששת הימים לא רצינו אבל נשארנו תקועים עם המצב.'' זה היה נורא איך שנשארנו תקועים עם השטח הזה. נורא רצינו להיפטר ממנו, אבל פשוט היינו מוכרחים, מתוך הנסיבות שנוצרו, להקים שם יישובים. פשוט לא הייתה לנו שום ברירה. באסה.
זה לא הפליטים, זה הערבים. 439413
אפשר להמשיך ולומר שאנחנו מאד כועסים על המנהיגים הערבים שלא איפשרו לנו לסגת מהשטחים.
זה לא הפליטים, זה הערבים. 439415
שמע, העובדה היא שהפלסטינים נורא חיפשו עבודה בבניין, והיו אנשים שהרגישו שאדיב יותר לסדר להם עבודה בסביבתם, שלא יצטרכו כל פעם לנסוע רחוק מדי, אז ככה יצא שנבנו המון בתים בשטחים שישראלים שילמו עליהם ונאלצו לגור בהם.
זה לא הפליטים, זה הערבים. 529270
נשיא קרטר גרם לנפילת השא הפרסי,בשם הגנה על זכויות האזרח,הוא הפיל את המשטר בפרס,ובבמוקומו של השא הפרסי עלה חומני.האם היום בפרס שומרים על זכויות האזרח יותר מאשר בזמנו של השא?ברור שלא,אבל קרטר לא מבין שעליו להתנצל אלא ממשיך בשלו

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים