למה נשים לא מניחות תפילין? 440189
צריך לדעת שלתורה יש ארבעה מישורים, שקרואים "פרד"ס".
ואלו הם תשובותי.
-פ-פשט = כי ככה חכמים תיקנו
-ר-רמז - לידה, זה משמע -ליד ה'- נגי לזה עוד מעט
-ד-דרש = כי אישה היא מאוד עסוקה ביום יום
-ס-סוד = אישה לא מחוייבת במצוות שקשורות בזמן, למה?
כי אישה היא מעל הזמן. אישה היא בדרגה רוחנית שמעל הגבר, ולכן כשהיא מניחה תפילין היא יורדת לדרגה הרוחנית שלו, בעוד גבר צריך תמיד ללמוד תורה להתפלל שלוש פעמים ביום ולהניח תפילין בשביל להגיע לדרגה שלה.

ואלו דברי הרב עוזיאל אליהו:
במישור הרוחני אישה לא צריכה להניח תפילין משום שהיא יכולה להשיג את ההשגות הרוחניות הגבוהות גם ללא תפילין. מפני שדרגתה גבוהה יותר מאשר האיש. כן אתה קורא נכון הדרגה הרוחנית של האישה גבוהה יותר מהאיש . ולכן האיש צריך את התפילין ואת הקשירות כדי להקשר להקב"ה ואילו האישה לא זקוקה לזה מפני שהיא תמיד ליד ה´ (כל אישה שתשאל היא תגיד לך שהיא פוגשת את הקב"ה תמיד -ולכן תהליך הלידה מתרחש רק אצל אישה כי היא ליד ה´ = לידה . ומכאן נובע הבדל גדול בעיקרון שחכמים פטרו אישה מקיום מצוות שהזמן גרמן מפני שהן לא זקוקות למצוות האלו כי דרגתן גבוהה יותר.

ואוכיח לך את זה ממעשה בראשית : ראה נא שהקב"ה ברא את העולם מהחומר הגס וכל יום יש עליה בדרגה עד שבסוף ביום השישי נברא "נזר הבריאה" שהוא האדם הראשון והוא עומד בראש הפרמידה ובשבילו נברא העולם אבל האישה שלו נבראה אחריו והיא נמצאת מעליו מבחינה רוחנית כי היא נבראה אחרונה . ודו"ק.

אף פעם לא לראות את התורה רק כפשט!..
למה נשים לא מניחות תפילין? 440190
לא משנה אם אתה שם את הנשים מעל הגברים כרוחניות יותר, או מתחת גברים כחומריות יותר, אתה עדיין שם אותן בקטגוריה אובייקטיבית ומכחיש את הסובייקטיביות שלהן, את האנושיות שלהן, ומכאן מונע מהן לקחת חלק פעיל ואישי בשליטה בחייהן, וזה לא ראוי.
למה נשים לא מניחות תפילין? 441021
נראה לי שהסיבה היותר קונקרטית לפטור ממצוות שהזמן גרמן, היא שאשה המטופלת בילדים ובבית לא יכולה להתחייב מספר פעמים ביום לשעות קבועות של תפילה (שאסור להפסיקה, ובמהלכה אסור לדבר/לפעול).

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים