פסיכואנליזה של ההיסטוריה??? 44038
הפסיכואנליזה, כמו גם חקר ההיסטוריה והפיזיקה (בדור הטרום קוואנטי) מניחים שתי הנחות בסיסיות זהות ומניחים גם את השילוב ביניהם (כאשר כל אחד מהם מוסיף הנחות בסיסיות נוספות משלו):
1) לינאריות הזמן (קיים הרצף עבר-הווה-עתיד)
2) סיבתיות (לכל אירוע הקורה יש סיבה)
השילוב ביניהם: לכל אירוע הקורה יש סיבה הנעוצה באירוע שקרה בעברו.
מתוך הנחות אלה, יוצאים חוקרי שלושת המדעים הללו לחפש אחר ה"אמת". ה"אמת" (במרכאות כפולות) מתייחס לשאלות האפשריות שישאל עצמו כל חוקר באחד משלושת המדעים הללו:
1) מהם האירועים בעבר שגרמו להופעת אירועים אלו שנצפים בהווה?
2) כיצד התהווה ההווה מן העבר (האם ניתן למצוא נוסחה כלשהיא לתהליך)?
3) כיצד ניתן יהיה לצפות את העתיד מתוך ידיעת האירוע בהווה וידיעת התהליכים שהובילו להיווצרותו?

מעניין לציין, כי תפיסה זו של זמן לינארי וסיבתיות לא היתה קיימת מאז ומעולם, ולא קיימת אף היום בכל התרבויות. (דוגמא אחת לכך היא התרבות ההודית הבודהיסטית שמתעסקת בהווה מתמשך ולא בהשפעה של העבר על ההווה ויכולת הצפיה של העתיד)

מתוך מה שנאמר לעיל, בהחלט ניתן לשלב בין כל סוגי המדעים הללו, ולבצע פסיכואנליזה של המחקר ההיסטורי. השאלה המתבקשת היא את מי זה מעניין? המדע היום, התחיל להתעסק עם שאלות של זמן שאינו לינארי (תורת היחסות), חומר שאינו לינארי (תורת היחסות) ושאלות מעמיקות לגבי סיבתיות (תורת הקוואנטים).
הדבר המעניין אותי, הוא האם קיימים תיאוריות ומחקרים המבצעים קוואנטיפיקציה או יחסות של ההיסטוריה ו/או קוואנטיפיקציה או יחסות של תיאוריות הפסיכולוגיה?
הקפיצה הגדולה שמאפשרות התיאוריות המדעיות האחרונות הוא שבירה של הנחות הבסיס עליהן היה מבוסס המדע עד כה וחיפוש של תיאור אחר של המציאות שאינו מתבסס דוקא על העבר. האם מישהו מקוראי פורום נכבד זה מכיר תיאוריות מודרניות רציניות כאלה גם בתחום ההיסטוריה והפסיכולוגיה? אם כן - אשמח אם תאירו את עיני.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים