איפה החלון? 440531
בהנחה שחזון השלום שלך אינו כולל את מימוש זכות השיבה, והפיכתנו למיעוט דמוי המיעוט הנוצרי בלבנון, אינני מבין היכן אתה מזהה את ההזדמנות.

הנשיא אסד מדגיש בכל הזדמנות שסוריה תסכים לשלום רק כחלק מפתרון כולל של הבעיה הפלסטינאית, הוא מחוייב לחלוטין לזכות השיבה ולהחלטות הפסגה הערבית האחרונה, וליתר בטחון דורש פרוקה של ישראל מנשקה הגרעיני.

האם יש אפשרות שלאחר משא ומתן פומבי במשך חודש או חודשיים, יחול מהפך בעמדותיו? ברור שלא, (אין שום סיבה הגיונית לכך) וברור שאין שום אפשרות להגיע איתו להסדר שלום.

חלון ההזדמנויות הוא של האוייב ולא של ישראל. בישראל יש ממשלה הזקוקה לסדר יום פוליטי חדש כאוויר לנשימה. זה חלון ההזדמנויות שאסד מעוניין לנצל לטובת עצמו ונגד מדינת ישראל. אסד מציע לממשלת ישראל דימוי של "התקדמות בתהליך השלום". במציאות הפוליטית המטורפת של ישראל יש בכך יתרון פוליטי למפלגת השלטון.

לסוריה צפויים יתרונות מדיניים וכלכליים רבים מעצם הכניסה למשא ומתן. כאשר יגיע זה לשלב המבוי הסתום הבלתי נמנע, אולי תקבל נתח מרמת הגולן, במסגרת הסכם ביניים.
לאירן תנתן חסינות מפני איום במתקפה צבאית, שהרי אי אפשר להכשיל את הסיכוי לשלום. יתרון דומה ינתן לטרור הפלסטינאי שיוכל להמשיך ב"הפסקת האש" על פי דרכו שלו.

לישראל צפויים היתרונות הבאים: המאבק ביננו לערבים יעבור כולו לשדה המדיני-תקשורתי הבינלאומי שבהם יתרונם של הערבים מוחלט; יופעלו לחצים על ישראל להתפרק מנשקה הגרעיני, ישראל תדרש לנוסחה זו או אחרת שתהיה בבחינת תחילת הסכמה למימוש זכות השיבה, ולבסוף ל"הסדר ביניים" קרקעי בגולן ובגדה שמשמעותו צעד נוסף לכוון שפת הים.

ומה אחר כך? בצד הישראלי משבר פוליטי ודה-מורליזציה פנימית. ואצל הערבים? הערבים יהיו ממוצבים טוב יותר לקראת המשך העימות; לאירן תהיה הפצצה שלה, הפלסטינאים ישתדרגו לרמת חיזבאללה, וגם לסוריה יהיו כספים ולגיטימיה לחדש את צבאה.

מאחר שישראל כבר תהיה במצב שהשלימה עקרונית עם זכות השיבה, אולי נהיה מוכנים כבר לשלב הבא. אולי יפתח אז "חלון הזדמנויות" חדש. שינוי קטן בהמנון, בדגל ובשם המדינה, והופ אפשר יהיה להצטרף לליגה הערבית. סוף טוב, והכל בדרכי שלום.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים