אפשרויות נוספות 440543
מסיבות לאומיות אני נוטה להזדהות יותר עם הצד הסורי, אבל לדעתי לשני הצדדים יש הרבה להרוויח מכל העניין.

קיימת דרישה טריטוריאלית נוספת של סוריה כלפי מדינה אחרת. סוריה כבר שנים דורשת מטורקיה את חבל איקסנדריה, שתושביו ערבים בעיקר. לאור היחסים הטובים בין ישראל לטורקיה, אולי ניתן להציע כקלף סיוע דיפלומטי ישראלי במשא ומתן בין טורקיה לסוריה?

רמה"ג היא לא השיקול המרכזי, אלא רק חזית הכל. הפתרון הטוב ביותר לשני הצדדים הוא ככל הנראה החזרת השטח לסוריה, החכרתו לישראל ובאופן הדרגתי ליישם עליו את המודל הירדני (שטח מסחר חופשי בינלאומי). אסד יכול להתהדר ברמה"ג, ובפועל היא נשארת של ישראל.

בנוגע ללבנון: ראשית, אפשר להגיע להסכם ישראלי-סורי בנוגע ללבנון. אם מעמידים משוואת רווח והפסד מספיק טובה, לא תהיה לסוריה סיבה להשתמש בגורמים לבנוניים נגד ישראל. במקביל, גם ישראל יכולה לשחק במגרש הלבנוני נגד איראן. בכל מקרה, אפשר לפצות את סוריה על אובדן הנמלים הלבנוניים בהתחייבות להשקעות כלכליות משותפות, הלוואות אירופיות לשיקום התשתיות בסוריה וכו'.

בנוסף, סוריה תלויה בסכרים על מנת להפיק את החשמל שהיא צורכת. אמנם האוכלוסיה לא צורכת הרבה חשמל, אבל הסכרים נוטים להתמוטט מדי פעם. סיוע בהקמת תחנת כח (בדומה למעורבות האירופית בתשתית החשמל הירדנית) יכול לסייע לסוריה לקצץ את עלויות התחזוקה של הסכרים ולייצא חשמל.
אפשרויות נוספות 440545
סיבות לאומיות?
אפשרויות נוספות 440563
הרעיון של חכירת רמה''ג נשמע לי אופטימי מדי (מבחינת ישראל). קשה לי להאמין שאסד יהיה באמת מוכן לכך, אבל אני לא יודע מה עמדתו בנושא.
אפשרויות נוספות 440564
אתה לא יודע? מה הבעיה לשאול אותו?
אפשרויות נוספות 440566
הבעיות רשומות למעלה, בתוך הריבוע החום.
אפשרויות נוספות 440568
זה עדיין לא מסביר מה הבעיה לשאול אותו באופן אישי, אתם נשמעים סחבקים למדי...:)
אפשרויות נוספות 440575
למה לא להפך?

סוריה תחכור את רמת הגולן מישראל ותמורת זה ישראל תשמור בידיה את הניהול האדמיניסטרטיבי ואת אבטחת הביטחון ברמת הגולן

זה נשמע לי הרבה יותר מתאים
אפשרויות נוספות 440602
הגיון של סבאים אבל מאד מאד זקנים.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים