440724
...ועכשיו מצפים לדו"ח הביניים - מסקנות קשות לגבי אולמרט, קצת פחות קשות לגבי פרץ.
440749
מעניין: את פרץ מבקרים על שלא התייעץ עם מומחים, ואת אולמרט מבקרים על שהקשיב למומחה מס' 1 (הרמטכ"ל). אני חושב שיש מקום לועדת חקירה בנושא תפקודה של ועדת החקירה.
440760
למען האמת, פרץ התייעץ - אבל הוא הקפיד לעשות זאת עם לא-מומחים... ואולמרו שמע את המומחה מס' 1, אבל קשה לראות בזה התייעצות: הוא רצה את המלחמה הזאת בדיוק כמוהו.
440785
אם אולמרט עשה בעיניים עצומות כל מה שהאדון המומחה מס' 1 ("אני חושב ארבעה מהלכים קדימה") אמר, אז ודאי שהוא צריך להתפטר. ימונה הרמטכ"ל לראש ממשלה לאלתר וזהו. נחסוך לשכה ומאבטחים.
440787
גם אולמרט חושב ארבעה מהלכים קדימה. פשוט מהארבעה הראשונים הוא מתעלם.
?supreme minister 440789
ז"א ראש הממשלה לא יכול לסמוך על יועציו המקצועיים? הוא צריך להבין במשפטים ברמה מקבילה ליועץ המשפטי לממשלה, כלכלה ברמה מקבילה לפקידי האוצר, חינוך ברמה מקבילה לפקידי משרד החינוך, בריאות ברמה מקבילה לפקידי משרד הבריאות וכו'?
?supreme minister 440814
לו אולמרט היה נדרש להכנס לניתוח תוספתן, הוא היה מבקש second opinion, אבל כדי להכניס את המדינה לניתוח ראש הוא הסתפק ב"מומחה מס' 1"?
ולא, ראש הממשלה אינו אמור להבין במשפטים ברמה מקבילה ליועץ המשפטי לממשלה, כלכלה ברמה מקבילה לפקידי האוצר, חינוך ברמה מקבילה לפקידי משרד החינוך, בריאות ברמה מקבילה לפקידי משרד הבריאות וכו'.
הוא אמור להבין במומחים.
?supreme minister 440817
אם ראש הממשלה יודע רק לעשות מה שהרמטכ"ל אומר לו אז אין צורך בו. חיילים יש לרמטכ"ל מספיק.

לא צריך להיות מומחה כדי לשאול שאלות כמו: מה אתה מתכוון להשיג ומה, לדעתך, לא ניתן להשגה? מה הצעדים בהם אתה עתיד לנקוט כדי להשיג זאת? מה לוח הזמנים הצפוי והמשאבים הדרושים? כיצד הצעדים האלה יבטיחו את השגת המטרה? מה עלול להשתבש וכיצד ניתן למנוע זאת? במידה והמטרה לא תושג או שהשיבושים יתרחשו, מהן האפשרויות הפתוחות בפנינו לשלב הבא? מדוע נבחרה דווקא תכנית זו, מה היו החלופות שנדחו ומדוע? עד כמה שהבנתי מכל מה שהתפרסם עד כה, כמעט איש לא טרח לשאול, והיחיד ששאל (פרס) נענה בתשובה מזלזלת והסתפק בה. ממי ששולח אנשים להרוג וליהרג מצפים שישקיע קצת יותר בבירור הענינים מאשר ממי שמצוי בדיון במשרד האוצר או המשפטים.
?supreme minister 440822
קודם כל, לפי התנהגותו של אולמרט מתקבל הרושם שהוא לא ממש קלט שבמלחמה אנשים הורגים ונהרגים, והמומחה מס' 1 שכח לומר לו זאת.
שנית - ראש הממשלה לא אמור לשאול את הרמטכ"ל מה הוא מתכוון להשיג במלחמה: על זה הוא צריך להחליט בעצמו. עליו לשאול את כל השאלות האחרות בכפוף להחלטה זו.
?supreme minister 440827
הידיעות שהועדה מבקרת את אולמרט ופרץ על זה שלא שאלו מספיק שאלות ולא דרשו שיראו להם אלטרנטיבות, מראה שהועדה התאמצה לראות בשני הפוליטיקאים הללו רק מניעים טובים ולא אינטרסים אנוכיים. אולמרט ופרץ רצו מילחמה. הם ראו הזדמנות לרשום לזכותם מלחמה שאי אפשר להפסיד בה (כך כנראה חשבו). אולמרט יכנס בעזרתה לפנתיאון הישראלי כאישיות בטחונית וכך גם פרץ.
המהירות בה החליטו על המלחמה מרמזת שהם רצו אותה.
?supreme minister 440836
ודאי שהם רצו מלחמה לצורך הרקורד הבטחוני, אבל איך ייתכן ששני אנשים שהיו כבר בוגרים (בגילם, לפחות) בזמן מלחמת לבנון הראשונה היו מסוגלים לחשוב שזו מלחמה שאי אפשר להפסיד בה?
?supreme minister 440847
שאלה טובה. התשובה היחידה שאני מוצא היא שלשני האנשים האלו
אין בכלל מסגרות מוסריות. הספיק להם הפחד שמא יתפסו כחלשים אם לא יגיבו מיד. הם פחדו מהמתנה אפילו של יום אחד והצעקות שיחטפו. המסגרות המוסריות היו מכריחות אותם לחשוב מהו המחיר של החלטתם.
?supreme minister 440849
עזוב מוסר לרגע. מה עם האינטליגנציה?
?supreme minister 440857
יש להם אינטליגנציה. לא תשכנע אותי שהם אינם אינטליגנטים. מה שמשבש את כושר השיפוט הוא דוקא העדר מסגרות מוסריות ופגמים אישיותיים כמו יהירות וכד'.
?supreme minister 440943
סליחה, לא ראיתי את התגובה. ודאי שיש להם אינטליגנציה, הם רק לא השתמשו בה לעניין זה.
?supreme minister 440966
פגשתי בחיי לא אדם אחד ולא שנים שהיו מאד אינטליגנטים וחכמים אך פגמים אישיותיים או פסיכולוגיים עיוותו את החלטותיהם ומעשיהם. הדוגמה המובהקת שאינני מכיר אישית היא אהוד ברק.
?supreme minister 440974
זהו, שעל ברק שמעתי פעמים אבות את האבחנה הזאת, ועד היום לא הבנתי על מה מתבססת האמונה בפקחותו הרבה.
?supreme minister 440986
לא היה אחד שהיה איתו בקשר שלא התרשם מחכמתו והאינטליגנציה הגבוהה שלו. כשאדם כזה הוא גם פרנויד אז למרות חכמתו הוא עושה שטויות.
?supreme minister 440996
אבל היה ביניהם מישהו שגם הצליח לומר במה התבטאו שתי אלה?
?supreme minister 440831
תשמע, אם גם את זה הוא צריך שהמומחה ילמד אותו אז כנראה שבאמת אין לו הבנה בתחום. מצד שני, אני גם עוד לא בטוח לגמרי שהמומחה הזה כל כך קולט את הנקודה הזו.

הוא לא ביקש ממנו מלחמה; הוא ביקש ממנו הצעה לתגובה, ובהחלט בתחום אחריותו של המומחה להגיד מה המכשיר שבו הוא מומחה יכול ומתכוון להשיג בעזרת ההצעה הזו. אם הוא רוצה דברים אחרים הוא יכול לקרוא למומחים אחרים (המומחה המדיני, המומחה לעניני פעולות מודיעין סודיות בחו"ל וכו') ולשאול מה אפשר להשיג בעזרת הכלים שלהם. אם הוא היה מחליט להשיג את פירוק החיזבאללה והשבת החטופים תפקידו של המומחה היה לומר "אדוני, את זה תוכל אולי להשיג באמצעים אחרים". למרבה הצער נראה שהוא כן חשב שהוא מסוגל להשיג את זה באמצעות הכלי של המומחה הזה - והמומחה לא טרח לפזר את האשליה הזו.
?supreme minister 440835
אפילו אולמרט לא יכול להיות די מטומטם כדי לחשוב שהוא יכול להחזיר את השבויים באמצעות מלחמה.
?supreme minister 440862
אולי, אבל זה מה שהוא הבטיח - ומטומטם או לא, הוא פיקח מספיק כדי להבין שמי שעומד וצועק ''לא נפסיק עד החזרת חיילינו'' יצטרך מתישהו לפרוע את השטר. אני מאמין שהוא באמת סבר (או שהבטיחו לו) שאפשר ליצור לחץ כבד מספיק על חיזבאללה כדי שהוא יירד על הברכיים ויגיד ''קחו אותם בחזרה, העיקר שתפסיקו''.
?supreme minister 440894
אההה... הבנתי. כן, זה מסביר משהו. חטא היהידות.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים