אחרי מות הציוני האחרון 440731
הוא הגדיר את זהותו העצמית כיהודי חילוני בכך ש"אני ציוני הקשור לארץ ישראל, לאו דווקא למדינת ישראל", הצדיק רציונלית-מוסרית את זכותנו על הארץ בכך שאין עם שבמשך 3,000 שנה ראה בה את ארצו ומולדתו, ולא ממש הבין כיצד יכולה להיווצר זהות חילונית בעלת משקל אם היא נבנית רק על דרך שלילת היהדות. דברים לזכרו של פרופ' יוסף בן שלמה ז"ל:

הספד יומרני 440812
האם באמת האדם הזה, חכם ומורם ככל שיהיה, הוא ב א מ ת ה"ציוני האחרון"? למה תמיד נדמה שלא משנה על מי אתה כותב זה תמיד עליך?
הספד יומרני 440856
(-:
כוונת המשורר 441179
אולי הוא התכוון להעביר מסר בכותרת? כמו: פרופ' יוסף בן שלמה היה ציוני במובן הטהור (הכמיהה ל"ארץ ישראל ולא בהכרח מדינת ישראל") ונותר אחרון מסוגו... ומה הקשר לאורי, רון?
כוונת המשורר 441226
תגיד, אורי פז הוא אחיך הגדול, במקרה? הסגנון שלך כל כך מזכיר את סגנונו, ממש נוגע אל הלב. טוב לדעת שיש לו כאן מסבירים ומפרשים.
כוונת המשורר 442194
הסופר א''ב יהושע כתב לי פעם שבמקרה שמדינת ישראל תיעלם מהמפה ההיסטורית, בניגוד אליו, אני לא אצטער כפי שהייתי מצטער לו עם ישראל ההיסטורי היה נעלם מהמפה. בכך ביקש להביע את ציוניותו (כביכול) מול יהודיותי (כביכול). והנה, בדמותו הקוסמת של פרופ' יוסף בן-שלמה התגלמה הציונות ללא זיקה מחייבת (ממשית) למדינת ישראל כמו יותר לארץ ישראל (שאין כמוה להעיד על הסגולה של עם ישראל). לכך חתרתי בכותרת שכיתרתי לרשימת דבריי על הפרופ' בן שלמה ז''ל. מסתבר שציונות לא חייבת להיות קשורה בעבותות למדינת ישראל וכל מהותה הוא ארץ ישראל. ומכאן נובעות השקפות עולם מרעננות יותר במחשבה היהודית של זמננו.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים