4414
המאמר בהחלט מעניין ויש בו נקודות רבות בהם אני מסכים, לצערי מדינת ישראל מגדלת לעצמה מקנה בקר עצום של פרות קדושות אשר כל אדם המתקרב אליו ידון להוקעה ודחייה.

ולכן כל המחזיק בדיעה שונה, יצירתית או אפילו פחות טקסית ופורמלית לגבי השואה חייב למצוא פורומים אלטרנטיביים להביע את דעותיו או אפילו לשאול את אותן שאלות,

מיליוני אנשים כולל גרמנים מסבירים את השואה כמעשים הנעשים ע"י אנשים חסרי צלם אנוש, ע"י אמונה עיוורת במנהיג נוטף כריזמתיות ורטוריקן מחונן, אף אחת מהן לא נשמעה לי רצינית או משכנעת שכן איך יכול להיווצר מצב בו אומה עושה סיבוב (פורמלי לפחות) של מאה ושמונים מעלות אל עבר (רפובליקת וימר??? נו באמת) הדמוקרטיה האוטופית לראשונה בתולדותיה ומצליחה לשקם עצמה
שירים ושערים 4415
תוך זמן מועט כלכך, ולכן הרשתי לעצמי לעיין במצע "מפלגת הפועלים הגרמנית הנאציונל-סוציאליסטית" כפי שנתפרסמה במינכן, 24 לפברואר 1920 (חטא מובהק וחסר מחילה לכל ישראלי גאה פטריוט פטריארכל ומפגר) כדי למצוא את שורש "הבעייה", ומצאתי סעיף מעניין מאוד:
4."לא יוכל להיות אזרח אלא מי שהוא בן העם. לא יוכל להיות בן העם אלא מי שדמו גרמני, כלא להתחשב בדתו. שום יהודי לא יוכל להיות אפוא בן העם"

סעיף זה בעצם הבהיר (לי לפחות) מה בערך קרה , האידאלים הגרמניים הנאצים בעצם עשו קשר ישיר בין דם, דת,מין וכו' לבין המדינה כשטח גאוגרפי כזכות ישיבה וקיום בה.
האידאולוגיה הזאת בעצם הנחתה ובעצם היתה האידאל מאחורי מעשי הנאצים במישור "הבעייה היהודית" לפחות.
בכולנו יש רוצח זה ברור, אבל הפטריותיות האקסטרימינלית כלכך קיימת במדינות מועטות מאוד, אני אינני מאשים את הנאצים ברצח שרירותי או ברצח סדיסטי, אני מאשים אותם בפטריוטיות מוגזמת באידאלים מעוותים ובפאנטיות התואמת פלאים את אותן אידאולוגיות, גרידא...

לצערי באותו רגע האפוקליפטיקה המתבקשת כלכך התחברה לי, ובעצם אימתה את המשפט האחרון של המאמר עד כדי סוף ממולח של סרט מתח הוליוודי, איזה מדינה אימצה לעצמה בצביונה חוק הדומה וחופף שני טיפות מיים לסעיף 4 במצע הנאצים שהזכרתי לעיל? מי אם לא אנחנו? איזה חוק אם לא "חוק השבות" מפלה את בני האדם בצורה מהותית כלכך?????
איזו מדינה בעולם עושה את הקשר ההדוק כלכך בין המדינה לבין אזרחיה???
רובכם כמובן יגידו שכורך הנסיבות גרם לנו למצוא מקלט מדיני בטוח מזוועות המכונה הנאצית ואנטישמית בכלל, אך מי מצטיינים יותר מאיתנו בחציית הקו הדק שבין מלחמה על חיינו לבין אימפריאליזם (עיין ערך- מלחמת ששת הימים)

לכן לא נותר אלא לסיים בציטוט חופשי (חופשי מאוד) של השורה האחרונה במאמר
"עד שלא נבין את אייכמן, נהיה אייכמן"
דם על הדגל 4418
פטריוטיות או לאומנות? האם עמדת על ההבדל הדק בין השנים? האם אתה חושב שאותו אדם שיודע רק את שפת האם שלו, אוהד מושבע של קבוצת הכדורגל הלאומית, עוקב אחרי כל שחקן ספורט ישראלי בחו"ל ומחכה בקוצר רוח ליום העצמאות כדי לשים דגל קטן על חלון המכונית וכדי להרשים את משפחתו באומנות המנגל - האם אדם זה יהפוך לרוצח אכזר ורובוט עיוור? חסר עוד משהו. חסרה ההנהגה. המרכיב האחרון בתבשיל הזה הוא ההסתה, התעמולה, השכנוע - כולם מסופקים ע"י ההנהגה. וכל אלה לא יכולים לעבוד, אם אין להם את המצע המתאים לעבוד עליו. שנים של שנאה מחלחלת הציבו תנאים מצויינים למשטר הנאצי. והמפלגה הנ"ל, שלהזכירך נבחרה בצורה דמוקרטית, ביצעה את תפקידה כראוי - היא ייצגה את העם. דיעות כאלו לא יכלו לפרוח בשדה קוצים. האדמה הייתה רוויה וחיכתה.

לכן אל תאחד פטריוטיות גרידא עם לאומנות שהושחזה וטופחה. איחוד מעין זה הוא טעות, טעות שנעשתה ע"י יהודים במלחמת העולם שנייה, שהאמינו שהעם הגרמני בסה"כ עובר תהליך של פטריוטיות. כמובן שהפטריוטיות הפכה ללאומנות, אבל רק עם עזרה מלמעלה.
דם על הדגל 4431
הזהר בדבריך כיון שאתה רק מקצין את דבריו של כותב המאמר.

האם יש לנו הנהגה שעלולה ליצור מצב כזה?

אז אשאל אותך האם חלק מההנהגה אצלינו יכולה לקבל את זה שרצח עם זה דבר שיכול להיות תקין?

האם יש חלק בעם הזה שיכול לקבל את זה שרצח עם הוא דבר תקין.

מה קורה באדמה שלנו??????
הידעת? 4465
המפלגה הנאצית מעולם לא קיבלה יותר מ-‏37 אחוזי קולות בבחירות חופשיות (יולי 1932). אין פאקט, הפופולריות הגוברת של הנאצים נעצרה בבחירות של נובמבר, עם 33 אחוזים בלבד. מה שגרם לעלייתם של הנאצים לשלטון הייתה סדרת פגישות סודיות בין היטלר ואישים חשובים אחרים (כדוגמת האקס קאנצלר פאפן, והבן של הנשיא הינדנבורג) שאיפשרה את מינויו של היטלר לקאנצלר הגרמני ע"י הנשיא החצי-מת הינדנברג.

תוסיף לזה את שריפת הרייכסטאג, האנייבלינג אקט, ומותו של הינדנברג, וזה על קצה המזלג עלייתם של הנאצים לשלטון, וקונסולידציה מוחלטת של כוחם.

המפלגה הנאצית, אם כן, לא ייצגה את העם הגרמני עם עלייתה לשלטון.

(עוד שבוע למבחן בהיסטורייה...)
הידעת? 4484
שריפת הרייכסטאג וכו' היו אחרי עליית הנאצים לשלטון. וגם עם הם ייצגו רק 30 אחוזים מהעם, הם עדיין היו המפלגה הגדולה ביותר.
4417
ראשית, ברצוני להבהיר נקודה מסויימת, מר פולטין. האומה הגרמנית לא עשתה שום סיבוב של 180 מעלות. מעולם לא. האומה הגרמנית, שהייתה רגילה כל כך להנהגה אוטוקרטית פשוט לא הייתה מוכנה למשטר שונה בתכלית כגון דמוקרטיה. הגרמנים כל כך כמהו להשבת "הסדר הישן" על כנו, כי באמת האמינו, בעזרת התעמולה המתאימה, שבעבר היה להם טוב יותר. המפלגה הנאצית תמרנה את רגשות האנשים ועשתה שימוש במשבר הכלכלי, שבלעדיו לא הייתה נבחרת. מעולם לא הייתה תפנית מבחינת האומה הגרמנית. רק עיכוב קל.

שנית, הייתי רוצה להתייחס למאמר. אינני תלמיד תקשורת או מבקר קולנוע, ולכן איני מתכוון לעמוד על טיבו ואיכותו של סרט זה או אחר. אני אף חושב שאין זה רלבנטי. לעומת זאת, הייתי רוצה להמליץ לכותב מאמר זה, שיניח לרגע את אנינות הטעם הקולנועית שלו וייגש ויצפה בסרט שאני אישית הושפעתי ממנו רבות - "הנחשול" (באנגלית The Wave).

הסרט מבוסס על סיפור אמיתי. מורה עורך ניסוי בכיתת תיכון ומנהיג בה משטר פאשיסטי.
הניסוי עובד כל כך טוב עד שכל בית הספר נסחף ומוקם ארגון - "הגל".
לא ארחיב בהרבה, אך אומר שלמי שכל זה נשמע בדיוני, שיגש ויצפה. אני מבטיח שדעתו תשתנה. ההסטוריה חוזרת, רבותי. בהחלט כן.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים