דיקטטורה של המובן מאליו 442246
בני ציפר:

"מה יכול להיות יותר אינפנטילי מזה שעם שלם מחכה בציפייה דרוכה לקולה של הסמכות מגבוה, שייתן לו רשות להתמרד נגד הסמכות...

"המסקנה העיקרית שצריך אדם שוחר דמוקרטיה אמיתית להסיק מוועדות מהסוג של וינוגרד, צריכה להיות שאין דבר מסוכן לדמוקרטיה הישראלית יותר מהסגידה למובן מאליו הטמונה בהן. ושבאופן כללי, אין דבר אנטי-דמוקרטי יותר מאשר העריצות של המובן מאליו. והמופע של השופט וינוגרד ביום שני היה, לרוב הצער, מופע של ניצחון המובן מאליו הבנאלי ביותר. הוא גם הנציח שוב את הכבוד המופרז, האי-רציונלי, שחולקים בארץ הזאת לשופטים באשר הם שופטים, ובעיקר אם הם בדימוס, ויש להם תואר דוקטור והם זקנים מספיק ובעלי מבטא יקי כאמור. את הסגידה הזאת אפשר להשוות רק להערצה ההיסטרית לעתים והנבערת לעתים של הקתולים לאפיפיורם הנוכחי היושב ברומא, שגם הוא זקן ודוקטור ובעל מבטא יקי, ולפי המסורת הנוצרית הוא אינו יכול לטעות לעולם".

דיקטטורה של המובן מאליו 442247
המממ? הפגנות נגד "הסמכות" היו גם לפני הועדה.
דיקטטורה של המובן מאליו 442248
אה, אנחנו באמת צריכים לסבול אותו גם כאן?
דיקטטורה של המובן מאליו 442312
מעניין מה הוא היה מעדיף:
א. מיד לאחר המלחמה הפגנת ארבע מאות אלף איש בתמיכה באולמרט לאור הצלחתה האדירה של המלחמה, או-
ב. ועדת חקירה שבראשה מט"בית מובטלת הקוראת במבטא פיליפיני כבד את ההחלטה, לפיה נסראלה הוא האחראי הישיר למחדלים הקלים שהיו במלחמה, או-
ג. קלינטון תופס את השלטון בהפיכה צבאית.
דיקטטורה של המובן מאליו 442335
מה היא 'דיקטטורה של המובן מאליו'?
מה כל כך גרוע ב'מובן מאליו'? (פרט לכך ש'מובן מאליו' שהוא גרוע, כמובן).
למה ש'טקס' הקראת סיכום הדו"ח לא יהיה שמרני ומקובע? שופט זקן מקריא סיכום דו"ח (חלקי), למה הוא מצפה? לפופוליטיקה?
מי הוא הקהל שעקב אחר דברי השופט בחרדת קודש במקלטי הרדיו שבאוטובוסים ומכוניות? הוא כועס על זה שאף אחד באולם לא צעק 'אני לא הפרעתי לך אתה אל תפריע לי!'?
הוא לא מתלונן על מסקנות הדו"ח החלקי, אלא על כך שהמסקנות היו צפויות מראש. אבל לפעמים המסקנה הצפויה מראש היא גם הגיונית. גם לא בטוח שהמסקנות היו צפויות מראש, בהתחלה חשדו שהועדה 'בכיס' של אולמרט.
העם בישראל, בניגוד לעם בצרפת או בתורכיה, קרוב לבני ציפר, ולכן בני ציפר מרגיש נעלה יותר אם הוא מזלזל בו. את הזלזול שהוא מתאר אפשר בקלות להפוך (אני מסתמך על התיאורים שלו, בלי לבדוק בכלל על מה הוא מדבר) - התורכים מוחים נגד מנהיג אופוזיציה ומתחנפים לראש הממשלה, הצרפתים הלכו לשמוע קונצרט ורויאל 'תפסה טרמפ' על ההופעה.
'על כן, בשוך הרעש...' - מה שהיה כאן הוא שאזרחים, שלרוב נהנים לקטר מהבית ולעשות פיקניק ביום הבחירות, יצאו לכיכר להפגין נגד ראש ממשלה שכשל. ההתנגדות צמחה בעיקר בעקבות המלחמה, והתעוררה לאחר הדו"ח החלקי וסירובו של אולמרט להתפטר. זו לא הערצה עיוורת לשופטים (מעריצים שופטים? מי?), זו לא 'דיקטטורה של המובן מאליו' (אני מנחש. אני צריך הסבר מהו בדיוק ה'מובן מאליו' שצריך למרוד נגדו), זו מחאה של אזרחים דמוקרטיים שלא מוכנים לחכות עד הבחירות הבאות כי הם חוששים שראש הממשלה יגרום לעוד נזקים.
בועדת חקירה משתתפים בד"כ שופטים לא כי הם 'בעלי כושר אבחנה וניתוח מפותחים', אלא בגלל שהם בעלי מקצוע במשפט, שזה בדיוק מה שועדת חקירה מנהלת. אם היו מבקשים לנסח קוד אתי היו משתפים פילוסופים (ולא שופטים), ואם היו מבקשים לנתח את שפיותם של נבחרינו היו מגייסים פסיכולוגים. וועדת החקירה הזו שופטת את תהליכי קבלת ההחלטות בממשלה בזמן המלחמה. בגלל שמדובר במלחמה השתתפו גם אלופים.
לגבי גורל המדינה - נראה שפילוסופים ופסיכולוגים לא נמצאים במנגנון שדוחף אותם לעבר צמרת הפוליטיקה הישראלית. ולא נכון שרק משפטנים וגנרלים מנהלים את המדינה. ראש הממשלה הוא אמנם עו"ד, אבל הוא צמח לא כמשפטן אלא כפוליטיקאי (חבר מפלגה, ראש עיר...), ושר הביטחון צמח בהסתדרות.
מה נשאר?
אה - ה'התמוגגות למראה פוליטיקאים שנתפסו בקלקלתם...'. טוב, נו, הוא לא לגמרי טועה. יש באמת עונג מעוות בצפיה בנבחרינו (או כוכבינו, או מפורסמינו האחרים) מפשלים ומתפלשים. אבל לא זה מה שמפיל אותם, הם נופלים כי הם מסתבכים בנסיון לשלוט במפלגתם ובממשלתם בזמן שחברי מפלגותיהם וממשלותיהם מנסים להדיח אותם.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים