44284
בעינים הלא מבינות כלום בפיסיקה שלי השאלה המעניינת יותר מהכל היא השאלה הפילוסופית. למה כל הזמן האדם מחפש עוד מין דומה לו ביקום? נראה לי שכאילו יש איזשהיא הרגשה של מיצוי המין האנושי, מיצוי היכולות שלו, ורצון להצלה גדולה מבחוץ. תחושה שהאדם לא יוכל לעשות את הקפיצה הטכנולוגית, או המוסרית, או הקיומית בלי לקבל איזשהיא טכנטולוגיה אחרת, שקיימת כבר בעולם אחר. למשל- בשליחות קטלנית 2 המדען יכול לקדם את טכנולוגית הרובוטים רק על ידי בחינה של טכנולגיה כזו שבאה מהעתיד. זה אומנם סרט אבל תחושתי היא שהוא משקף רצון אמיתי של האדם שיבואו ויגאלו אותו. (מכל בחינה)
למה מחפשים 44298
האפשרויות שאתה מציג יתכנו, אך לא נראה לי שהן הסיבות העיקריות לחיפוש אחר חיים.

ראשית, ישנה הסקרנות. השאלה "האם אנחנו לבד" היא שאלה מסקרנת בפני עצמה ולא כל קשר להשלכות האחרות.

שנית, ההשלכות הדתיות. אם קיים גזע נבון ומוכשר מאיתנו, למשל, ההשפעות על הדתות בעולם עשויות להיות רבות ומשונות. איך למשל תעמודנה היהדות והנצרות (הפונדמנטליסיות), שמאמינות בעולם צעיר בן אלפי שנים בלבד, בפני גזע עם היסטוריה מתועדת שנמשכת (נאמר) 50 אלף שנה? האם הזעזוע יגרום לדתות הנ"ל נזק בלתי-הפיך (מבחינת אובדן מאמינים)?

שלישית, ההשלכות המדעיות. כמות המידע שנוכל ללמוד מגזע אחר היא רבה ומרתקת. הדבר נכון בעיקר אם הטכנולוגיה שלהם מפותחת משלנו, אבל גם אם הם רק "ירדו מהעצים", נוכל ללמוד המון - על מסלולים שונים שיתכנו באבולוציה, למשל; על אפשרות קיום חיים שאינם מבוססי דנ"א; ועוד ועוד.
למה מחפשים 44300
בהחלט מעניינות ההשלכות הדתיות שהצגת ולא חשבתי עליהן, אבל איני מאמינה שיש דת כלשהי שתתמוך בחיפוש אחר חיים אינטיליגנטיים אחרים (ובוודאי לא הדתות המונותיאיסטיות- מי רוצה למצוא את אלוהים?)
יכול להיות שזוהי סקרנות פשוטה. אחרי הגילוי שהעולם כל כך גדול, נראה לי שצצה מייד המחשבה- מה עוד נמצא כאן. אבל ישנה איזשהיא אשליה שקיימים המון דברים בעולם, יצורים בעלי בינה, שמסוגלים ליצור תקשורת, ושאפילו אולי (בתיאוריות מסויימות) כבר תקשרו איתנו, ומסוגלים להגיע מרחק שנות אור רבות על מנת להגיע למין האנושי הנאור.
נראה לי שאכן ההשלכות המדעיות הן מרחיקות לכת, ושלזה האדם מצפה. אני מדמה את ההשלכות המדעיות לשינוי מהותי במין האנושי, ונראה לי כי יש ציפיה מהותית לשינוי הזה. אולי המחקר של עולמות רחוקים מעניין בפני עצמו, אבל נראה לי שיותר מזה מעניינות ההשלכות עלינו (דתיות או מדעיות), וזה מה שאנחנו מחכים לו כל כך.

המחשבה שאנחנו לבד בעולם נראיית לי מדכאת כל כך אולם מסיבה זאת- מי יבוא ויראה לנו את האור? אנחנו נצטרך לעשות זאת בעצמנו? אייך?

(פתאום כשכתבתי את זה נזכרתי באימרה שהמדע הוא הדת החדשה, וכמו שאלוהים אמור להראות לנו את הכיוון בעולם (בראיה דתית), כך היה נדמה לי מכל סרטי המדע הבידיוני שראיתי שהחייזרים אמורים להראות לנו את הכיוון בעולם-טכנולוגית, חברתית, אבולוציונית וכו')
למה לא? 44363
למה חוקרים כל מיני דברים אזוטריים בכלל? כי אנחנו מתוכנתים להיות סקרנים. אגב, כל המחקר בתחום ה seti מתנהל בתקציב מזערי, ונשען היום במידה רבה על מתנדבים שמריצים את שומר המסך שלהם.

ובאופן יותר ספציפי, כדי שאיזה et חכם יוכל לפתור לנו את בעיית הרצון החופשי שלנו אחת ולתמיד (הוא, כמובן, יהיה עסוק בחיפוש אחרי ET שיפתור עבורו את בעיית הרצון החופשי שלו עצמו, אבל זה כבר עניינו).

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים