שאלה 443069
האם חולי סכיזופרניה יכולים להבחין1. בין חלומות למציאות?
2.האם הזיות של קול בראש הן הזיות?
3.האם הזיות ראייה אמיתיות ?

4.במחשבות שוא הם יכולים להאמין בזה ואז להאמין במשהו אחר? או שהם נשארים עם אותן מחשבות?
5.האם הם חושבים על אפשרות שהם חולים ומשהו לא בסדר בראש?
שאלה 443175
באופן כללי, אחד הקשיים המשמעותיים של חולי סכיזופרניה הוא הפרעה בבוחן המציאות, זאת אומרת קושי להבחין בין מה שקורה באמת לבין מה שלא קורה באמת. הדבר לא אומר שכל הזמן חולי סכיזופרניה לא יכולים להבחין בין דמיון למציאות, אבל שלפחות בחלק מהזמן יש להם קושי כזה.

1. לגבי חלום ומציאות, גם אנשים לא חולים מתקשים להפריד בחלק מהזמן בין חלום למציאות, במיוחד בזמן ההתעוררות עצמו, וכמובן תוך כדי החלום.

2. הזיות הן תחושה של גירוי חושי (שמיעה, ראיה, מגע וכו') כאשר אין במציאות מקור לגירוי החושי הזה. הרבה פעמים התחושה בהזיות שמיעה היא שהן מגיעות מתוך הראש (בפעמים אחרות הקול נחווה כאילו הוא מגיע מבחוץ).

3. אם הן הזיות אז הן לא אמיתיות (מתוקף היותן הזיות).
מכל מקום, פעמים רבות יותר הזיות ראייה קשורות בנזק אורגני (נזק שאפשר לראות באמצעי הדמייה, כמו גידול או התקף אפילפטי) בהשוואה להזיות שמיעה.

4. מחשבת שווא מוגדרת כמחשבה לא נכונה שלא ניתן לשכנע בשום אופן שהיא לא נכונה. זה לא אומר שהחולה יחשוב כל הזמן רק את המחשבה הזו, אבל פעמים רבות היא תעסיק אותו חלקים ניכרים מהזמן. אצל חלק מהחולים גם כאשר המצב ישתפר תהיה עדיין אמונה במחשבת השווא, אבל היא תעסיק אותם פחות.

5. פעמים רבות, במיוחד עם השיפור במצב, כן. החולים לומדים לקרוא את הסימנים של המחלה ולזהות מתי מצבם מתדרדר.
שאלה 443183
4. יש הגדרה ספציפית יותר למחשבות שווא? בסך הכל, הרבה אנשים חושבים מחשבות "לא נכונות" ומתעקשים עליהן לאורך זמן.
שאלה 443184
קודם כל הן צריכות להיות מחשבות שלא תואמות את התרבות של האדם (שלא נתחיל עם אמונות תפלות, דת וכו'), ושנית - הן צריכות להיות כאלה שלא ניתנות לשכנוע בשום מקרה, כאלה שהאדם עצמו לא מסוגל להציע אפשרות שבה הוא ישנה את דעתו.

(למשל: האדם מאמין שיש לו גידול בריאה, אם יעשו לו צילום ולא יראו את הגידול - זה אולי גידול שלא רואים בצילום, אם יעשו ביופסיה - אולי לקחו רקמה בריאה ליד הגידול, אם יוציאו את כל הריאה, יפרסו אותה לפרוסות ויסתכלו במיקרוסקופ, אולי הבודקים לא מספיק מנוסים, וכן הלאה).

במקרים רבים למחשבת השווא יש גם אופי לא סביר (חוצנים רודפים אחרי האדם, מסרים סמויים עוברים לאדם מהטלוויזיה, רעלים מוחדרים דרך הקירות וכדומה, אבל אלה לא חיוניים להגדרה).
שאלה 443195
תודה. זה מזכיר לי מקרה מלפני אי אלה שנים שבו ביקשה מישהי מרופא השניים שלה לעקור לה את כל השניים, בטענה שמושתלים בהן משדרי ריגול או משהו דומה. הרופא סירב, והיה איזה משפט סביב העניין. מוכר לך?
שאלה 443198
המחלה יכולה לגרום למן חורים בזיכרון[לא לזכור כמה שנים, לא לזכור מספר חודשים] ?
תחושת זמן נאבדת בזמן המחלה?
שאלה 477401
הכרתי את הבחורה.היא התאבדה זמן מה לאחר מכן.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים