קצת יותר השקעה הייתה במקום 4444
מצאתי כמה פגמים בכתבה שבהחלט פגעו בהנאתי וקצת קלקלו לי את הרושם של כתיבה רצינית.

(בקריאה מחודשת של התגובה הזאת מצאתי שאני נשמע מעט עויין - בכל מקרה דע שהכל נכתב ברוח טובה למרות כמה התבטאויות לא הכי חיוביות)

חלקך הראשון של המאמר עסק במגרעות מערכת החינוך בהתמודדותה עם השואה. אלא שאינך אומר שום דבר בחלק הזה. אתה מאשים את המערכת וגוזר את דינה בלי לבדוק כלל וכלל אם בית הספר שלך הוא היוצא דופן. אינך טורח אפילו להתעקש על עמדותיך אלא נמנע "מכל מגע עם הציבור".
ביקורת כלפי המערכת החינוכית בנושא השואה, למרות היותה קצת נדושה וכבר לא הכי מעניינת, היא לגיטימית ובמקום, אבל לא במאמרך אין שום ביקורת כזו. הבעת ביקורת אישית כלפי אותה ילדה בת 16, אותה הפכת לשטן בכבודו ובעצמו בלי לעשות אפילו ניסיון קטן להבין לליבה או למה שהיא חוותה אי שם, וכלפי מורתך ושאר התלמידים בכיתתך. מעבר לכך שמדובר בהתנשאות מרגיזה כלפיהם. לא טרחת להציג במאמרך אפילו פן אחד של סנגוריה כלפיהם. כל אלו מעידים על כתיבה אשר מבוססת יותר על איזהשהוא פרץ רגשות מאשר על ניתוח מלומד ואובייקטיבי של הנושא. זה חבל.

חלקך השני של המאמר, שעסק בסרט "הספציאליסט" התחיל גם הוא בהתנשאות מרגיזה. פסלת על הסף שני אנשי קולנוע מובהקים ומוצלחים וקראת להם "מבזים" ו- "עלובים" בלי לטרוח לציין אפילו מדוע.

לא ראיתי את הסרט, אך הניתוח הלכאורה מעמיק שלך על דמותו של אייכמן רצוף בעובדות לא נכונות ובתחושות לא מבוססות לגביו. נראה לי שאת הניתוח הזה ביססת אך ורק על הסרט, ואם כך, זה דבר חובבני מאין כמוהו. סרט הוא דבר המושפע מדעותיו ועמדותיו של היוצר אותו - אינך צופה במסמך תיעודי אובייקטיבי אלא באמירה של אדם מסויים, אלא שאתה בחרת להפנים אותה ככל הנראה בלי טיפת ביקורת. אם הנושא באמת מעניין אותך, מדוע שלא תקרא את כתבי אייכמן (ששוחררו לציבור ממש לא מזמן) במלואם לפני שאתה פוצח בניתוח ציפור נפשו?

"אייכמן ... יודע שינדן לעונש מוות" - מניין לך? זה פשוט לא נכון. עד הרגע האחרון הוא מקווה לחיות ובגלל זה הוא גם ציווה שעותק אחד מכתביו ישלח אליו (בנוסף למשפחתו).
"מדינת ישראל ניהלה לאייכמן משפט ראווה" - אתה לא באמת אומר את זה על סמך סרט בן 123 דקות שבסופו של דבר מציג לך לא יותר משעתיים מאחד המשפטים הארוכים של המדינה? אולי זה היה המסר מהסרט, אבל אין לך את המידע הרלוונטי כדי להסיק את המסקנה הזו. אתה נוקט באמירות קשות, אך לא מבסס אותם בכמעט כלום. הציטוטים שנתת מהמשפט בקושי מרכיבים סימן פיסוק בודד מהמידע שהיה צריך לעמוד בפניך כדי לנקוט באמירה מסוג זו.
קל וחומר לגבי "אייכמן לא היה אדם רע מרובנו" - זה כבר באמת קשקוש. בלי להיכנס אפילו לשאלה אם זה נכון או לא, או למשתמע ממנה - מה גרם לך לחשוב כך בדיוק? על סמך איזה ניתוח פסיכולוגי אתה מבסס את האמירה הזו? כמה שעות שיחה היו לך אם אייכמן שאתה בכזו קלות מסיק שמיים וארץ לגבי נפשו?

חלקו השלישי של המאמר היה יכול למצוא יותר חן בעיני (כהבעת איזהשהיא דעה פילוסופית לגבי מהות האדם) אילו לדבריך היו איזהשהוא ביסוס, שוב.
"האם אנו יכולים להכחיש שבכל אחד ואחד מאיתנו מסתתר רוצח?" - כן, אני מכחיש. עכשיו תסביר למה אתה חושב כך.
איזו חוויה טראומטית בדיוק משותפת לנו ולגרמנים? לא הבנתי בדיוק על מה אתה מדבר פה. על החוויה של "להיות גזענים"? מדוע אתה משתף רק אותנו והגרמנים, ולא את האיטלקים הספרדים והצרפתים? יש לך כאן איזהשהיא טענה, לגבי הקרבה בין העם היהודי ולגרמני - אך אין עליה שום בשר. אתה עדיין חייב לקוראי האתר תשובה למדוע אתה טוען כך.

רק כדי לסיים את הדברים, שים לב שלא פסלתי את מירב טענותיך אלא את עומקם ואת ביסוסם שלקו מאד בחסר בעיני. לדעתי היית פשוט לא צריך להרחיב אל מעבר הביקורת על הסרט ולהוסיף כמה מדעותיך לגביו - זה הבשר של הכתבה שלך, ולא יותר.
כתבי אייכמן 388809
אני מחפש קונה לכ- 30 עמודי מקוריים שנכתבו ע"י אדולף אייכמן במהלך מאסרו בישראל. כתבי היד האלו נמסרו ע"י אייכמן מרצונו החופשי ובהסכמתו המלאה יתרה מכך אייכמן אף צירף להם הצהרה בכתב בעניין.
הדפים מכילים תיאורים אישיים המתייחסים לתחושותיו לאורך זמן שהייתו בישראל + דף המכיל איורים מעניינים + תרשים מבנה של המכונה הנאצית.

המחיר 250,000 דורל אמריקאי.

חשוב לציין שיש כאן גם סיפור מעניין בקשר שהיה לאייכמן עם האדם שקיבל ממנו את המסמכים.

עברו מעל ארבעים שנה מאז והגיע זמנם של כתבים הנ"ל להימכר !
כתבי אייכמן 388812
הטוב ביותר הוא למכור את זה במכירות הפומביות. סביר שתוכל לקבל סכום גבוה בהרבה מזה מקונים בחו''ל.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים