מקרה 44441
קרה לי מקרה מעניין באונ' תל-אביב.
לפני אחד השיעורים (נדמה לי שהיו מעורבים בו וקטורים, אבל אני לא חותם על זה) ניגשתי למוכר בדוכן שבבנין הנדסה, ושאלתי אותו אם הוא מקבל את הפחיות בחזרה. כשענה לי בחיוב, קניתי פחית אחת, ושתיתי אותה במהלך השיעור.

בזמן השיעור שמתי לב פתאום שמסביב לכסא שלי (ברדיוס שאינו עולה על השטת-יד) מונחות 5 פחיות משקה שונות, זרוקות על הרצפה. מתוך מודעות סביבתית אדירה (ומתוך רצון לדעת מה יקרה), לקחתי את כל חמש הפחיות (בנוסף לשלי) וירדתי אל המוכר. נסו לתאר לעצמכם את הבעת הפנים שלו כשירדתי אליו - כאילו אני מחזיק 6 אקדחים ולא פחיות.

מיותר לציין שהוא לא הסכים להחזיר לי את דמי הפקדון על אף אחת מהפחיות.
מקרה 44449
ואכן, האופציה שלדעתי חסרה בסקר היא ''אני אוסף פחיות בתור השלמת הכנסה''. אני לא מתכוון למקרה שלך, כמובן, אבל זוהי בעיה רצינית מבחינת בעלי החנויות.
מקרה 44457
בעיה רצינית?! במקרה של ליאור, מהמילה "דוכן" משתמע שמדובר בבית-ממכר ששטחו כה קטן עד כי הוא כלל אינו חייב ע"פ החוק לקבל את המיכלים הריקים. כשמדובר בחנות גדולה יותר, מדובר בעוד עניין קטן לטפל בו, אולי קצת בעייתי כיוון שהעסק בחיתוליו, אבל בוודאי לא "בעיה רצינית". אני קונה פחיות משקה (לא, לא מיץ פטל) ממכונה, ובינתיים אוסף את הפחיות הריקות. כשייצטברו אצלי די פחיות (בינתיים עוד יש לי די מקום אפילו מבלי שאצטרך למעוך אותן), אני מתכוון לגשת איתן לחנות המוכרת את אותו סוג משקה ולהחזירן תמורת דמי-הפקדון (כך שבינתיים אין לי מה לענות במשאל). אני בהחלט לא אקבל בהבנה סירוב להחזיר לי את כספי.
מקרה 44460
ששת הפחיות של ליאור הן לא בעיה רצינית. הומלס שאסף מאות (או אלפי) פחיות ודורש עליהן החזר מקיוסק שכונתי (גדול מספיק כדי שידרש לקבל את הפחיות) הוא בעיה - והדבר קורה בפועל.

הפתרון הוא כמובן החזרת הפחיות והבקבוקים לאוטומטים.
טל כהן לראשות אגודת הסוחרים 44464
אז בעל הקיוסק צריך לקחת אשראי של עוד 500 ש"ח? זו הבעיה?

(אני מרוצה מכך שדרי-רחוב, בהינתן שהם קיימים, אוספים אשפה).
טל כהן לראשות אגודת הסוחרים 44465
פחיות ב- 500 ש"ח, ע"פ 25 אג' לפחית, הן 2000 פחיות. אם בקרטון (בגודל של קרטון שישיית משקה מוגז) נכנסות 100 פחיות (הערכה נדיבה!), מדובר ב- 20 קרטונים. לא מעט מקום, בשביל קיוסק שכונתי; וזאת מתוך נקודת ההנחה שהם ארוזים בקפידה, משימה גוזלת זמן כשלעצמה.

דרי-הרחוב יאספו פחיות גם אם הם יקבלו את הכסף מאוטומט, ולא מבעל קיוסק.
תמעך אותן 44480
ההגיון שלי אומר שברובע שהקיוסק חולש עליו לא מיוצרות הרבה יותר פחיות ריקות מכמה פחיות מלאות שהקיוסק מוכר, ושדרי-רחוב יעדיפו למסור את הפחיות לקיוסק הקרוב למקום-המצאן. גם אם ההערכה שלי שגויה בחמישים אחוז, הקוועץ' מפצה על זה, כך שמכירת פחיות היא עדיין עסק של פינוי מקום בקיוסק ולא של תפיסתו. בכל אופן - אני לא רואה איך לאוטומט יהיה יותר מקום-אחסון מלקיוסקאי. מובן שאין לי התנגדות להצבתם של אוטומטים, אבל רדיוס הפטור-קיוסקאי-מאיסוף-פחיות שהם מייצרים סביבם צריך להיות מזערי.
תמעך אותן 44486
במספר מקומות התלוננו בעלי קיוסקים ומיני-מרקטים על כך שמלצרים במסעדות סמוכות מלקטים את הפחיות והבקבוקים ששימשו את הסועדים, והולכים להרוויח תוספת לטיפ בקיוסק השכונתי.
ת'ינק אגיין.

אני לא רואה למה בעל קיוסק צריך לפנות מקום עבור זבל, לאחסן אותו אצלו (סכנה תברואתית - הפחיות מכילות שאריות משקה מתוק, מה שמושך חרקים שונים), ואז לנסוע בעצמו עם המטען למתקן מחזור, כדי לקבל החזר על הפקדון שהוא החזיר ללקוחות - ובנוסף לכל הצרות, הוא עוד צריך להוריד 17% מההחזר הזה, כי הוא נדרש לשלם עליו מע"מ.
קננגיסר לראשות אגודת הסוחרים 44493
גם אני לא רואה למה בעל הקיוסק צריך להוביל את הפחיות הריקות בעצמו לאנשהו. הכלל שאני מציע (וחשבתי שכך אומר החוק) הוא שמי שמספק את הפחיות המלאות צריך גם לאסוף את הריקות. אם הספק מביא את הפחיות לקיוסקאי, הוא צריך להחזיר ממנו את הריקות (ממילא אין טעם שייסע ריק בדרך חזרה). אם הקיוסקאי נוסע להביא את המלאות - שייקח איתו בדרך את הריקות (ממילא אין טעם שייסע ריק בדרך לשם).

את עניין המע''מ תצטרך להסביר לי, כי פשוט לא הבנתי.
קננגיסר לראשות אגודת הסוחרים 44517
ובכן, הרעיון שלך נאה מאוד, אבל זה לא מה שקובע החוק.

מע"מ: בעל הקיוסק משה מביא 10,000 פחיות למחזור, ומקבל תמורתן 2,500 ש"ח. עבור אותם 2,500 ש"ח הוא צריך לתת קבלה ולדווח עליהם למס הכנסה - ולהעביר למדינה 17% מע"מ. אבל כשהוא נותן 25 אגורות, הוא לא מוריד מזה 17% מע"מ (וזה גם בעייתי מבחינת הרישום בספרי המס). על כן, יוצא שמשה משלם מכיסו 17% למען איכות הסביבה. תרומה נאה, אבל לא בטוח שהיא גם הוגנת כלפיו.
קננגיסר לראשות אגודת הסוחרים 44523
רגערגערגע...
א. כש*אני* מקבל ממשה 25 אג' אני לא מדווח עליהן למס-הכנסה, נכון? אז מדוע משה מדווח על 2,500 השקלים? ואפילו דיווח - הכנסה זו מתקזזת עם ההוצאה המוכרת "תשלום מעות לארנבים בעבור פחיות".
ב. איפה אני טועה? מע"מ משלמים על ערך מוסף. הבה נבחן את המצב טרם היות חוק הפקדון (זה המקום להזכיר שגם אז היו מוצרים שכללו רכיב בדמי-פקדון - בירה שחורה בבקבוקי-זכוכית, דו-תחמוצת הפחמן למכשירי סודה ביתיים, מפענחים לקליטת שידורי טלוויזיה): משה קונה פחית מהספק ומשלם לספק 2.34 ש"ח. בקבלה שהוא מקבל מהספק כתוב ככה: פחית - 2 ש"ח, מע"מ - 34 אג'. שמח וטוב-לב, משה מוכר את הפחית לארנב מזדמן ודורש ממנו 3.51 ש"ח. הארנב מתעקש על חשבונית ובה כתוב ככה: פחית - 3 ש"ח, מע"מ - 51 אג'. הגיע הזמן לשלם מסים, ומשה רואה שהוא גבה מלקוחותיו מע"מ בסך 51 אג' בסה"כ. זה לא כסף של משה, כמובן - זה כסף שצריך להעביר לשלטונות המע"מ. אבל רגע! חלק מהכסף הזה כבר הועבר לשלטונות המע"מ, הרי 34 אג' משה נתן לספק כדי שיעביר למע"מ. הערך המוסף שהקיוסק של משה ייצר הוא 1 ש"ח, ולכן משה יציג את הקבלה מהספק, ויעביר למע"מ בדיוק 17 אג'.
ועכשיו - עם פקדון: משה משלם לספק 2.59 ש"ח. בקבלה כתוב: פחית+פקדון: 2.21 ש"ח, מע"מ - 38 אג'. ארנב מזדמן משלם 3.76 ש"ח. בחשבונית כתוב: פחית+פקדון: 3.21 ש"ח, מע"מ - 55 אג'. ארנב לוקח שלוק מהפחית, משתף את משה בהתרשמותו ("נכון שזה פיכסה?"), ומחזיר למשה הפחית הריקה, ועוד אחת (שהוא בכלל קנה בסופר). משה משלם לארנב 50 אג', ורושם בספרים: "קניתי מארנב 2 פחיות ב-‏42 אג' + 8 אג' מע"מ". רץ למכור את הפחיות לספק שלו, כותב לו קבלה (42 אג' פחיות, 8 אג' מע"מ). שוב הגיע הזמן לעשות חשבונות. ובכן, מה היה לנו שם? סך תקבוליו של משה: 3.76 מהארנב ו-‏0.50 מהספק. מתוך זה - 0.55+0.08=0.63 נגבו על-ידו כדי להעבירם למע"מ. סך תשלומיו של משה: 2.59 לספק ו-‏0.50 לארנב. מתוך זה, 0.38+0.08=0.46 שולמו בגין מע"מ, לכן מנכים אותם מחובו של משה למע"מ, כך שעליו לשלם 0.63-0.46=0.17 ש"ח. בדיוק כמו קודם! ההסבר: גם הפעם הערך המוסף שמשה תרם תומחר בשקל (ההפרש בין מחיר-הקניה של הפחית לבין מחיר-המכירה שלה נשאר 1 ש"ח לפני מע"מ. למרות שעם כל ההתרוצצויות, אולי משה ירצה להגדיל טיפה את מתח הרווחים).
ומה עם הארנב? הוא הרי טען שמתוך ה-‏50 אג' שהוא לקח ממשה תמורת הפחיות, הוא יעביר 8 למע"מ! האם הארנב שודד את שלטונות המס? התשובה היא, כמובן, לא. הארנב מקזז את זה עם תשלום המע"מ בזמן קניית הפחיות. הסיבה ששלטונות המע"מ לא צריכים לבדוק בספריו של הארנב היא, להבנתי, שלא ניתן לייצר ערך מוסף לפחיות ריקות, כיוון שהן תמיד נסחרות באותו מחיר.
קננגיסר לראשות אגודת הסוחרים 44579
כל זה טוב ויפה (שוב), אבל למיטב ידיעתי והבנתי, כשמשה מוכר לספק שלו את הפחיות הריקות, בקבלה כתוב: פחיות: 50 אג'. אין מע"מ. את המע"מ הוא צריך לשלם רק כשהוא מתחיל להתווכח עם הרשויות, שעוד לא חוקקו חוקים מתאימים לצורך העניין...
היי דרומה לאילת! 44583
משה מוכר פחיות, מוציא קבלות, וכל זה בלי מע"מ? *דווקא זה* נשמע לי כמו עבירה על החוק הקיים מקדמת דנא.
היי דרומה לאילת! 44596
הוא לא באמת מוכר אותם. זה היה פקדון. כסף שהם אמורים לא להשתמש בו, אלא להחזיר אותו אליו כשהוא בא אליהם. כשאתה משלם פקדון על השכרת מכונית או משהו כזה - אתה אמור לשלם עליו מע"מ?
היי דרומה לאילת! 44598
מה שאני מנסה לטעון הוא שאותם כללים שחלים על מרכיב הפחית בעסקת פחית+משקה חלים על מרכיב הפחית בעסקת פחית-בלבד, ושאותם כללים שחלים על עסקאות משה-ארנב חלים על עסקאות ספק-משה. מהם הכללים האלה? אם קנית פעם CO2 או בירה שחורה, אתה יודע שהמרכיב החייב-בפקדון בעסקה חייב במע"מ (בפועל, אני מזכיר, הכסף הזה לא מגיע למע"מ, כי לא נוצר ערך מוסף. הערך המוסף היחיד נוצר במפעל המחזור, שמקבל פחית מעוכה ומעלה את ערכה ע"י הפיכתה לכמה אחוזים מפחית חדשה או כנף-מטוס או משהו).

בקיצור, אני מציע שתחכה עם הטיעונים האלה ליום שבו שיעור המע"מ ישתנה. או-אז כל הספקולנטים-של-פחיות יעשו את המכה שלהם. או שלא.
למישהו יש אקמול? 45643
הצילו! איזה כאב ראש!
וזו בדיוק הסיבה שהלכתי ללמוד רפואה ולא מקצוע כלכלי כלשהו (תרתי משמע...)
למישהו יש אקמול? 45649
אבל כתוב שם בפירוש: "בתשובה לדובי קננגיסר"! אתה חושב שזה היה פיקניק לכתוב את התגובה הזו?! שנהניתי לקרוא אותה פעמיים בעצמי‏1?

1 אני אמנם חושד שיש כמה כותבים באייל שלא מבזבזים זמן על לקרוא את מה שהם כותבים, אבל אני בד"כ עובר על הנוסח 3-4 פעמים לפני שאני שולח.
ולמה זה כל כך נורא? 44500
תקנו אותי אם אני טועה, אבל חוק הפיקדון נועד לא למען רווחת מוכרי הפחיות, אלא למען איכות הסביבה. אי לכך ובהתאם לזאת, השאיפה של כולנו כחברה צריכה להיות שמקסימום פחיות יהיו ממוחזרות, לא? לי ממש לא אכפת אם מישהו מוכן לאסוף פחיות למען השלמת הכנסה. הרווח הנקי (תרתי משמע) יהיה שלנו- יותר מיחזור, פחות זבל. לא?!

ובעניין המע"מ, לדעתי הולכים לחוקק (להתקין?) כמה תקנות על מנת לפתור את הבעיה הזו.
ולמה זה כל כך נורא? 44518
למה שבעלי הקיוסקים יהיו קורבנות של השיטה? אני בעד מחזור, אבל לא הם צריכים לשלם בעד זה. אין שום סיבה שבעולם שבעל קיוסק יסבול הפסדים כבדים, ועוד יהווה סכנה תברואתית, בשביל איכות הסביבה.

כשיחוקקו - שיפעילו את החוק. בינתיים, לו אני בעל קיוסק, לא הייתי מכניס את הראש שלי למיטה הזו.
ולמה זה כל כך נורא? 44526
לו היית בעל קיוסק, היית נאלץ לעמוד בחוק. לא נראה לי שזה עניין של בחירה. (אם היה לי מושג איך, הייתי מצרפת כאן את אחד מאלפי הלינקים שמובילים לדיונים בנושא "ציות לחוק כן או לא" שמסתובבים באייל. אבל אין לי מושג, אז אני לא...)

וחוצמזה, הרי לא בעלי הקיוסקים צריכים לשלם את זה. לרוב קיוסק קטן יותר מ25 מ"ר. (או כמה שזה לא יהיה).
עלמת חמד מסכנה... 44533
לכי לקנות אוכל, חיש-קל!
בשביל לקנות צריך כסף. 44653
בשביל לקנות צריך כסף. 44659
תחזירי בקבוקים.
בשביל לקנות צריך כסף. 44668
אתה לא מתכוון להציע לה משהו יותר מקורי, כמו למכור את עצמה לעבדות או משהו כזה, כמו שההורים שלך ניסו לעשות איתך בשביל להרוויח כסף אך לא הצליחו כי אף אחד לא רצה לקנות אותך? תהיה יצירתי, נו.
במקום י"פ: 44735
998. זלמן שושי

מתוך ספרי "אלף נשים שהייתי רוצה לזיין" שאזל באורח פלא מהחנויות.

שמח עכשיו? יצירתי מספיק? (ומה זאת אומרת אין קשר למה שכתבה העלמה? תשתמש קצת בדמיון, אומרים שלכל הסקרנים יש אחד)
במקום שבו גונזים ספרים יגנזו.... 44779
ראשית, ברצוני להודות לך על שאתה טורח להגן על כבודי. תודה רבה וכל הכבוד.
אבל הדוגמא למקוריות שהבאת אינה מקורית כלל. ספר בשם הזה ("1000 נשים שהייתי רוצה לתקוע") מוזכר בסרט בשם "זרוק את אמא מהרכבת" בכיכובם של בילי קריסטל ודני דה ויטו. ברגע שגיליתי את העובדה הזו קניתי בחזרה את כל העותקים של הספר מכל חנויות הספרים (הוא לא נעלם באורח פלא מהמדפים) וגנזתי אותם.
במקום י"פ: 44865
מה? מה אני כבר שוב עשיתי?
מה הקשר בכלל?! איפה אני?! מה עשיתם עם הסוס פוני הוורוד?!
אהההההההה!
שבעה ומרוצה, מה? 44885
אני בטוח שאני מדבר בשם עצמי כשאני אומר שכולנו שמחים על כך, ומקווים שתישארי במצב צבירה זה.
?et tu 45019
quinymo quinimmo 45099
למעשה ההודעה שלי כוונה כעקיצה לכותב את י"פ, בהדגימה עד כמה קל לחקות את סגנונו, עד כמה לא-משעשע-במיוחד הוא, ואולי לחסוך בקשות עתידיות מאיילים סקרנים עתידיים, בבחינת "רוצה את מנתך? קח ולך".

נראה שהכותב את י"פ בחר לקבלה ההפך, וזה מובן, אבל הגם אתה?
quinymo quinimmo 45144
כן, לא שמתי לב לשורת הנושא שלך. חוץ מזה, כבר אמרתי פעם שככל שיפחת המלל ממקלדתו או בסגנונו של פופק הפיקטיבי, כן ייטב לאתר. אני גם מאוכזב ביותר מרמת הדיון באייל באחרונה, אבל אין טעם לשטוח כאן את טענותי, שכן כבר הובהר לי שאני בדעת מיעוט.
quinymo quinimmo 45175
גם אני מאוכזב לעיתים מרמת הדיון בנקודות מסויימות, אולם אני לא חושב שהאשמה נעוצה באתנחתאות קומיות (גם אם הן לא משעשעות את כולם).
quinymo quinimmo 45165
אם דברי אינם משעשעים וכל כך קלים לחיקוי מדוע טרחת לחפש אותם בדף האחורי של אתר הבמה החדשה?
45178
עכשיו אתה מוכיח שאתה טינאייג'ר שכן נעלב ונפגע (די בקלות).
סם הנעורים 45738
למרות שרבים מוצאים בהתנהגותי סימנים של אינפנטיליות ופני עטורים פצעי בגרות, עברתי את גיל ההתבגרות לפני שנים לא מעטות ואינני טינאייג'ר עוד.

העלבון אינו קשה, והגילוי המסעיר, שיש לי מעריץ, מחק אותו לחלוטין
תגובה 45456

"אני בסך הכל רציתי להיות מקורי, ואפילו הרצון הזה בנאלי" (יעקב פופק על ספת הפסיכולוג 1998)
quinymo quinimmo 45236
איך הייתי יודע אחרת עד כמה הם משעשעים או לא?

(במילים אחרות, כתיבתך הספיקה כדי לסקרן אותי, אבל לא הספיקה כדי להשאיר אותי איתך מעבר לדף אחורי אחד - טיפה חוזרת על עצמה, לא?)
quinymo quinimmo 45456
י"פ היקר,

אני די בטוח שלא נפגעת מהנאד הנפוח אסף ברטוב. הוא וחברו היבשושי ברזילי ממש בטוחים שהקוראים כאן מתעלפים מהערצה אליהם כשהם רואים שהם מכירים מילים בלטינית. (וואו! עם אינטיליגנציה כזו יקבלו את שניכם אפילו לרשום רצפטים בקופת חולים).
בכל אופן תדע שיש לך פה מעריץ ואני בטח לא היחידי.
קישור בעשר שניות 45020
כדי לצרף לינק, מצאי את הדף אליו ברצונך להפנות אותנו, והעתיקי את כתובת הדף (בשורה address בדפדפן שלך) אל תוך הודעתך, רצוי בשורה נפרדת. זה הכל.
דפיקות בחיים שלמים 45133
אני יודעת _איך_ לצרף לינק (לא שניסיתי אי פעם, אבל אתה לא הראשון שמנסה להסבירלי... תודה בכל אופן) פשוט אין לי מושג איפה אני אמורה למצוא את המקום אליו אני רוצה להפנות...
דפיקות בחיים שלמים 45141
יש לחצן ''חיפוש'' שימושי ביותר בדף הראשי של האתר, בעזרתו אפשר למצוא מאמרים ותגובות לפי שם מחבר, מלים מסוימות בתוכן, וכו'.

כמו כן, אפשר לדפדף במאמרים לפי קטגוריה או מחבר.
היה לי די ברור שזו התגובה שתגיע. 45189
רק שחשבתי על זה שנייה אחרי שלחצתי על ה''אשר''. התכוונתי לכך שאני לא זוכרת באיזה הקשר זה היה. זה הכל.
מקרה 44473
מי שהיסתובב ברחובות ניו יורק ראה מן הסתם את אלה הנסחבים עם אלפי פחיות ריקות בשקי ענק ובעגלות סופרמרקט .אבל, רוח היוזמה החופשית לא פסחה עליהם. נדמה לי שהאספנים האלה מאורגנים כך שכל הפחיות מגיעות למרכזי איסוף שמשם יוצאות משאיות למפעלי המיחזור. אני לא יודע מהו החלק ההתנדבותי בסיפור (ניהול המרכזים, מימון המשאיות והנהגים) וגם אני לא יודע איך הכסף מגיע בחזרה לאנשים שבשטח. אולי למישהו יש יותר מידע.

בכל אופן, מיחזור של פחיות מתכת, בקבוקי זכוכית ובקבוקי פלסטיק מיושם ונאכף בצורה רצינית בהרבה ערים ועיירות אמריקאיות, ללא קשר אם יש החזר פקדון או לא (לא כל מדינה חוקקה חוק פקדון על בקבוקים ופחיות). כמובן שגם מיחזור נייר כלול בזה.
ועתה- גם ראשי דיו! 44503
בפעם האחרונה שקניתי ראש דיו למדפסת ה-HP שלי, מצאתי חפיסה קטנה מודבקת על האריזה הרגילה. בתוכה היתה בקשה להחזיר אליהם את ראש הדיו הריק לצורך מחזור, והם צרפו לשם כך מעטפת-ניילון ממוענת ומבויילת. נאור מצידם, לא?
moneymoneymoney 44508
החברות שמייצרות מדפסות מוכרות את המדפסות עצמן פחות או יותר ללא רווח משמעותי. הרווח שלהן מגיע מקניית דיו. עלות הייצור של ראש ודיו היא דולרים ספורים אם לא פחות (ועלותו של הדיו וודאי פחותה מעלות המשלוח). לאחרונה עלו מספר גופים, כולל חברות שנפתחו במיוחד לצורך זה, על הרעיון, והם מספקים refillים למכלי הדיו. כנראה שחברות המדפסות די מעוניינות בביצת הזהב של הדיו למדפסות - והן רוצות שתחזירי להן את הראשים: כך לא תוכלי לרכוש refill, וגם תחסכי מהן את עלותו הפעוטה של הראש. אם הלקוח עוד מרגיש טוב (בגלל איכות הסביבה) עם זה שדופקים אותו, השמחה כפולה ומכופלת.

-------

הכותב קונה דיו כמו כל האידיוטים, במחיר מלא.
Damn if I do, damn if I don't 44534
אז מה יהיה? עם הגישה הזו צריך לחזור לעפרון ונייר, הלא כך?
ועתה- גם ראשי דיו! 44535
HP (ולא רק) נוהגת כך כבר הרבה שנים, לפחות עם קרטרג'ים למדפסות לייזר.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים