אבל מה המניע? 4448
אתה מאשים (דרך ד"ר דרוקר) את ה FDA בהאשמה חמורה מאד - הסתרה מכוונת של מידע מהציבור האמריקאי (והעולמי). במסגרת תוכניתנו "דע את הקונספירציה" הייתי מצפה למניע כלשהו מצד ה FDA להסתיר מידע חשוב זה מהציבור - קשר עם יצרני הזרעים, חברות הביוטכנולוגיה - מעין "הפרוטוקולים של זקני ג'ננטק".
במקום, אני מגלה באתר של ד"ר דרוקר שמספר המאמרים שדוחים מזון מהונדס גנטית מסיבות דתיות עולה על מספר המאמרים שדוחים זאת מסיבות מדעיות - כבר מעלה את חשדי.
בנוסף, אני מנסה להפעיל את מבחן ההגיון. ברור לי שלא ייתכן שאותם צמחים/בעלי חיים שעברו שינוי גנטי (ננסה להשתמש במושג נייטראלי) לא עברו שום בדיקה של ה - FDA ולכן סביר ביותר להניח שאין כאן הזנחה פושעת מצד אותה רשות ממשלתית.
נמשיך הלאה, אם כן, ייתכן ובעצם השינוי הגנטי בוצע שינוי שתוצאותיו הן עתידיות ולא נתגלו בבדיקות (שהן בדרך כלל מחמירות מאד) של ה FDA. באותה מידה מדוע שלא נפסול כל תרופה כימיקלית? כבר היו מקרים של תרופות שבדיעבד נתגלה שיש להן תופעות לוואי איומות כמו התלידומיד בתחילת שנות השישים. לכן, פתרון ריאלי יותר הוא להעמיד את הבחירה לרשות הציבור ע"י סימון מוצרים שהונדסו גנטית.
אבל כאן מתחילה בעייה חדשה, הציבור (שברובו מורכב מאנשים חסרי תואר בביולוגיה, כמוני) חשוף להפחדות מסוגן של ד"ר דרוקר , GreenPeace, ושאר דורשי שלומנו המתבטאים בהתלהמות ומארגנים מופעים ושאר הפנינגים וירקות (שכמובן אינם מהונדסים גנטית) וכך הציבור לא מקבל מידע אמיתי אלא סדרה של טענות דמגוגיות (לפעמים גם מהצד התומך במזון מהונדס גנטית).
ועכשיו, לך תחליט מה לעשות...
אבל מה המניע? 4450
תודה לך על תגובתך. מטריד שמעט אנשים מוצאים עניין בנושא שבעיני הוא הרבה יותר גורלי מרוב הנושאים המדיניים, הדתיים והחברתיים שהאתר הזה עוסק בהם, אבל ניחא.

ולעניין. ראשית כל, אני אינני מאשים. באתי להאזין לדבריו של ד"ר דרוקר (בבנייני האומה בי-ם) מתוך התנגדות עקרונית לו ולארגון שהוא מייצג, כך שאני מוטה מראש. עם זאת, יש להודות שהאדם מעלה טיעונים רציניים.

המניע לפי ד"ר דרוקר הוא הרצון של ממשל בוש בתחילת שנות ה- 90 להניע את הכלכלה האמריקאית קדימה מהמצב הבעייתי אליו נקלעה. חברות הביוטכנולוגיה נחשבו אז ונחשבות גם עכשיו לפן כלכלי מאד מבטיח ובעל פוטנציאל רב מאד, במיוחד לאור החידושים האחרונים בתחום ההנדסה הגנטית. אי אפשר להאשים את הממשל בכך שטעה, כי עובדתית חברות הביוטכנולוגיה בארה"ב הן המובילות בעולם, בייחוד בתחום המזון וזאת מהסיבה הפשוטה שבאירופה אין זכות קיום לחברות המפתחות זרעי מזון מהונדס. כמה חברות הביוטכנולוגיה אחראיות לגאות הכלכלית שחווה עכשיו ארה"ב - אלוהים יודע, וזה גם לא כ"כ משנה. המניע של ה- FDA ברור: לחץ רב מכיוון הבית הלבן בגלל שיקולים כלכליים.

ברור שהתוצר המהונדס עבר בדיקות. השאלה היא כמה הבדיקות הללו היו מקיפות ואם התוצאות של הבדיקות לא "עוותו" כדי להתאים לרצון הממשל. תרופות כימיקליות הן סיפור אחר - שלא כמו מזון מהונדס, לתרופות לוקח בין 5-10 שנים לאשר (כל אחת!) בעוד שמזון מהונדס גנטית בארה"ב, לאחר אישור ה- FDA אין צורך כלל וכלל לאשר! כל חברת זרעים היום שמעוניינת לחקור ולשפר את זרעיה, יכולה לעשות זאת והיא לא צריכה לחכות עד לאישור המוצר שלה כמו שקורה היום בתרופות.

הציבור לא מקבל מידע אמין. זה בטוח. חוסר הידע מאפשרות לכל ארגון להשתלט על הואקום ולהפיץ את דעותיו, זה מרגיז, אין ספק.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים