זעזוע זעיר במגדל השן 44511
בשולי הממסד הכלכלי-אקדמי הולכת ומתגבשת קבוצה הטוענת ש-"מדע" הכלכלה נהיה אוטיסטי, כלומר התנתק מהמציאות החברתית שסביבו והוא מדבר ומגיב רק אל עצמו. הדרישה לרפורמה בלימודי הכלכלה באוניברסיטאות וביישומם בשטח עלתה בגלל שורה של כשלונות טרגיים שאירעו כאשר כלכלנים מערביים ניסו לכפות על אומות אחרות לפעול במדויק על פי ציוויי התיאוריות בהן הם דוגלים. די להסתכל על המצב הסוציו-אקונומי המזעזע שנוצר במדינות הגוש המזרחי לשעבר כדי להבין לאיזה אסון מסוגלים לגרום כלכלנים המגובים בתיאוריות שגויות.

בתוך תחומי האקדמיה, הכלכלה נהפכה למעשה בעשורים האחרונים למדע מדויק ואינה שייכת ממש למדעי החברה. סטודנט ממוצע לכלכלה באוניברסיטה בארץ, למשל, אינו נדרש להיחשף ברצינות במהלך לימודיו לא להיסטוריה של הכלכלה, לא לסוציולוגיה או פסיכולוגיה ולא למדע המדינה - כלומר לשום קורפוס מבוסס של ידע שיזכיר לו שהוא עוסק באנשים ולא במספרים. רוב התיאוריות המתפרסמות בעיתונות המקצועית המובילה אינן דנות בפתרון בעיות כמו עוני, אבטלה או פיתוח מואץ, אלא במודלים מתמטיים שמטרתם ייעול השימוש בהון. במילים אחרות, מחלקות הכלכלה באקדמיה משרתות היום בעיקר את צרכי השכבות העשירות בעולם המערבי.

בצרפת ובבריטניה קמה תנועה המוחה על הסתגרותו של "מדע" הכלכלה בתוך בועה וקוראת לרפורמה הומניסטית שתדגיש את היבטיו החברתיים.

למי שמעוניין לקרוא על מקצת מטענותיהם של הסטודנטים המוחים, וביניהן "הצעת קנזס-סיטי" ומכתב הסטודנטים מקיימברידג':
וגם תיאור קצר של מחאתם של הסטודנטים הצרפתים שהציתו את אש הויכוח:
ובעצם, פשוט עצוב שמניעת עוני ואבטלה אינם נושאים אופנתיים בפקולטות לכלכלה.
זעזוע זעיר במגדל השן 44618
האם ל"שולי הממסד" הנ"ל יש כתבי-עת/פרסומים קבועים?
זעזוע זעיר במגדל השן 45124
מקום טוב להתחיל בו הוא:
רשימת ה- links כוללת אתרים של מספר כתבי עת מקצועיים, כמו גם הפניות לאתרים ברשת המוקדשים לאספקטים אנושיים מגוונים של הכלכלה.

עוד אתר מרכזי בתחום:
ובאשר לאגף הספרים, כתביהם של Friedrich Hayek ו- Kenneth Boulding, שני כלכלני עבר ידועים, עדיין מהדהדים ברבים מהדיונים ברשת על תפקידה של הכלכלה - ובפרט זה של השווקים.
לקחת את פרס נובל מהכלכלנים 44635
בני משפחת אלפרד נובל דורשים מהאקדמיה השוודית לבטל את פרס נובל לכלכלה. הפרס נוסד בשנות השישים על ידי בנק שוודי ומשפחת נובל טוענת שכמו ציפור קוקיה, הבנק הטיל ביצה בקן
של נובל, ללא רשותו, ועכשיו נהנית מהתדמית והיוקרה של פרס נובל.

אלפרד נובל לא ציין בצוואתו את הכלכלה כתחום שלו הוא היה רוצה לחלק פרס, יתרה מזו, הוא תיעב את הכלכלה ורצה להיזכר רק כמדען וכממציא.
לקחת את פרס נובל מהכלכלנים 44728
ובהקשר זה יצויין שאין פרס נובל למתמטיקה.

הסיפור ששמעתי פעם בהקשר זה מהמרצה שלי למתמטיקה היה שלאשתו של נובל היה רומן עם מתמטיקאי, ולכן הודחה המתמטיקה מרשימת הענפים שבהם ניתן פרס. אין לי כל מושג עד כמה נכון הסיפור הזה.
לקחת את פרס נובל מהכלכלנים 44770
כן גם אני שמעתי את הסיפור הזה.
זה לא שנובל רצה להעניש את המתמטיקאים לדורותיהם אלא רצה למנוע מאותו מאהב לזכות בפרס.
לקחת את פרס נובל מהכלכלנים 44774
הסיפור כנראה אינו נכון מכיוון שכידוע נובל לא היה נשוי.
פרס נובל למתמטיקה 44875
טוב, אז הלכתי לחפש. הסיפור כנראה באמת אינו נכון. אלפרד נובל לא נישא מעולם, אם כי היתה לו פילגש בשם סופי הס. רוב אתרי ההיסטוריה בדעה שמדובר באגדה אורבנית בלבד.

הסברים:
ואתר אחד בכל זאת מאמין בסיפור הזה:
מעניין איך התחילה האגדה.
אגדה נסיונית לפיסיקאים תיכוניים 44876
אפשר לבדוק בהזדמנות זו כמה תיכוניסטים במסלול פיסיקה קוראים את האייל. להלן אגדה אורבנית מפרי עטו של ידידי הקט.
בספרי הלימוד הכחולים בחשמל של אשל משתמשים ביחידות שטף מגנטי ליח' שטח בשם וובר (Wb). בכיתה לעומת זאת משתמשים בטסלה או במיליגאוס. ונשאלת השאלה - למה לא משתמשים בוובר לפי הספר?
והתשובה - לאחר שזכה לתהילת עולם רצח וובר את אשתו וילדיו, ומאז בקהילה המדעית מעדיפים להשתיק את הפרשה ולא להזכיר את היחידות הנקראות על שמו.

ידידי הקט וחבריו הצליחו לשכנע את המורה ואותנו, למרות צחוקים נמרצים מצדם תוך כדי סיפור המעשה. כנראה שאנשים באמת רוצים להשתכנע בסיפורים מבישים מעין זה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים