מה אומר החוק? 445422
למיטב ידיעתי החוק קובע שהממשלה ממנה את פרקליט המדינה.
על פי החלטת הממשלה http://www.pmo.gov.il/PMO/Archive/Decisions/2004/02/... המינוי יעשה על פי המלצת ועדה שבראשה היועמ"ש, אבל זה לא חוק. זאת רק החלטת ממשלה והממשלה רשאית להחליט משהו אחר.
מה אומר החוק? 445425
פרידמן לא הציע לבטל את הוועדה, רק לדרוש ממנה להציע יותר ממועמד אחד. כמו כן הוא הציע לשנות את אופן המינוי לוועדה כך שאת חבר הוועדה שהוא שופט ימנה השר ולא נשיא ביהמ''ש העליון.
מה אומר החוק? 445465
יש רבים שתומכים ברעיון למנות יותר ממועמד אחד. ההתנגדות היא למינוי השופט שבועדה על ידי שר המישפטים-המערכת הפוליטית.
מה אומר החוק? 445426
על פי החוק האנגלי המלכה היא ראש המדינה ורוב סמכויות הממשלה מתקבלות ממנה. ועדיין - אם המלכה תחליט מחר על הפחתת מסים או יציאה למלחמה, למרות שהדבר יהיה בהתאם לחוק, זה יהיה מנוגד לנוהג שהתגבש ולקודים השלטוניים הדמוקרטיים.
מה אומר החוק? 445440
כלומר באנגליה החוק הוא לא לגמרי דמוקרטי, אבל זה בסדר, כי יש נורמות שלטוניות שמתעלמות מכך. בארץ החוק הוא כן דמוקרטי, אבל גם כאן יש לנו נורמות של התעלמות.
מה אומר החוק? 445495
לא נראה לי שזה אותו הדבר. החלטת הממשלה האמורה היא בסך הכל משנת 2004.
מה אומר החוק? 445499
השאלה היא מהי הנורמה, והאם היא מוצדקת. דומני שההצמדות לחוק היבש אינה עיקרית לדיון הזה. הדוגמה שנתתי נועדה רק להראות שהחוק היבש הוא לאו דווקא זה שמחיל את הנורמות הראויות והמקובלות. אני אוסיף שאם הנורמות הן גם כך פסולות, אף חוק לא יעזור.
מה אומר החוק? 445507
נורמה היא משהו שמקובל, בדרך כלל מקובל במשך תקופה כלשהי. מאחר וההחלטה הזאת היא די טריה, ולמעשה שמשה רק לבחירת פרקליט המדינה הפורש, קשה לי לראות בה נורמה, וסביר לבקר אותה או אפילו לשנותה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים