מה שהיה חסר לפחות לי במערכת ההתמודדות הזאת. 446990
שמעתי את המועמדים ואת נציגיהם בראיונות ברדיו. חלק מהראיונות הושמעו ממש בסמוך לימים לא קלים בשדירות מורעשת הקסאמים.
והשאלות שנשאלו המתמודדים היו מה אתה אומר על הסקר הזה ומה על זה, וכדומה. השאלות נורו והתשובות לא אחרו לחזור.
אבל שאלה אחת לא נשאלה: אם תיבחר לתפקיד שר ביטחון, בעקבות זכיתך בהתמודדות, איך בכוונתך להתמודד עם בעית הקסאמים ?
וכיוון שמשום מה השאלה לא נשאלה (יש דברים שהציבור לא צריך לדעת), המתמודדים גם לא היו צריכים להתחמק ממתן תשובה, שממילא אין להם, אבל בכל זאת הם כל כך רוצים להיות בראש, ולא חושבים שיש בכלל קשר בין להיות מנהיג ובין נתינת הדעת לבעיה הזאת.
אולמרטיזם.
מה שהיה חסר לפחות לי במערכת ההתמודדות הזאת. 446992
עזוב, טיפול בקסאמים זה בכלל באחריות גאידמאק.
מה שהיה חסר לפחות לי במערכת ההתמודדות הזאת. 447022
האמת, אני דווקא קראתי בעיתון על 'שאלות זהות' שהופנו למועמדי העבודה, ואחת מהן הייתה בנושא הקסאמים.
לא היו שם, אפעס, הברקות מצידם (כל מועמד דיבר על איזה ''פתרון בשילוב מדיני צבאי'', ואללה). ברק הגדיל לעשות - ואף לא הסכים לענות על השאלות.
מה שהיה חסר לפחות לי במערכת ההתמודדות הזאת. 447032
על שיטותיו של ברק בהדברת האינתיפאדה שפרצה בזמן שכיהן כראש ממשלה כתבתי את תגובה 10530. אני זוכר את איומיו הפתטיים "אם לא יפסיקו אנחנו כבר נדע מה לעשות", שנאמרו בדיוק ברגעים שכל בר דעת כולל האוייב ידע בפרוש שהוא לא יודע מה לעשות.
אולי הוא היה הראשון שפתח בשיטות הדיבורים במקום מעשים. אולמרט ופרץ העלו את התורה הזאת לשיאים חדשים.
הצלחתו הגדולה: הנסיגה מלבנון, שהיום, לאחר מלחמת לבנון השנייה הריטינג שלה ירד משהו.
אז לסגת הוא יודע. אבל אחרי הנסיגה של שרון, היכן יימצא עוד מקום מקום לסגת ממנו כדי לנצל את כשרונותיו ?
מה מריץ את האפסים האלה להובלת מדינת ישראל, ואיך הם גם מצליחים להגיע לתפקיד הרם ?
לאלוהים פתרונים.
מה שהיה חסר לפחות לי במערכת ההתמודדות הזאת. 447047
השאלה היותר גדולה היא, איך הם מצליחים *לחזור* לתפקידיהם הרמים אחרי כשלונות חרוצים כל כך - ועוד באמצעות שכנוע שהם "בעלי נסיון"?
אחת שתיים שלוש ניסיון 447245
להצביע לבעלי ניסיון אינו רעיון מופרך כל כך
אני מבין שמשיקולים פוליטיים יש אנשים שהיינו שמחים לראות נעלמים מהזירה (איש איש לפי השקפותיו), אבל נדמה לי שיש מקרים שבהם חזרה של פוליטיקאי בעל היסטוריה בעייתית לעמדת ראש הממשלה הביאה לקדנציה מוצלחת יותר מהעבר (1)
לעניינינו - לטעמי, גם אם אני לא 'מת' על שני המתקמבקים, אני מאמין שמי מהם שיבחר לראשות הממשלה יבצע את תפקידו לא רק בצורה טובה יותר מהקדנציה הראשונה (2), אלא גם בצורה טובה יותר מהמתמודדים חסרי הניסיון (אולמרט, שלום, לבני, איילון, פרץ, ליברמן או גיידמאק וסליחה עם שכחתי מישהו)

(1)רבין, שרון - גם כאן ההסכמה על מידת ההצלחה תלויה מן הסתם באמונות האישיות
(2) יש שיאמרו בצדק כי זאת לא חכמה גדולה
אחת שתיים שלוש ניסיון 447267
להצביע לבעלי נסיון הוא רעיון טוב מאוד. לברק *אין* נסיון - לנו יש נסיון אתו, והוא רע מאוד. באל נסיון הוא א'דם שלומד מהנסיון. ברק אינו לומד מהנסיון. יותר מזה, רבין צבר שנים רבות של נסיון פוליטי בין כהונתו הראשונה לשנייה. ברק כיהן כראש ממשלה, וכשנפל מתפקיד זה - הלך לעשות לביתו, לא "להתנסות".
משום כך מובן שלא נראה לי שהוא יבצע את תפקידו טוב מבעבר. אני גם ממש לא מבינה איך אפשר לומר שאולמרט, שלום או לבני הם חסרי נסיון. לא שמישהו מהם קורץ לי כראש ממשלה, אבל כוווולם עדיפים בעיניי על ברק.
אחת שתיים שלוש ניסיון 447360
לברק יש הרבה נסיון. יש לו נסיון בטחוני (ראש אמ''ן, אלוף פיקוד מרכז, סגן הרמטכ''ל, הרמטכ''ל, שר הביטחון) נסיון מדיני (שר החוץ) נסיון פוליטי (שר פנים, ראש אופוזיציה, ראש ממשלה), ונסיון כלכלי (יועץ לחברות היי טק). לנו יש נסיון איתו, לדעתך הוא רע, לדעת אחרים לא.

אדם ש''עושה לביתו'' צובר נסיון לא פחות מאדם שנשאר דבוק לכסאו. אם בגין, רבין, שרון או פרס היו צוברים קצת נסיון בשוק הפרטי אחרי אחד הכשלונות שלהם אולי הם לא היו עושים כאלה טעויות בתחומי הכלכלה ויחסי השלטון עם הפרט.
אחת שתיים שלוש ניסיון 447364
אולי התבלבלת מטעות ההקלדה שלי: כתבתי "באל" במקום "בעל". הגדרתי ש"בעל נסיון" הוא רק מי שמסוגל ללמוד מהנסיון. העובדה שברק כיהן בתפקידים בכירים שונים אינה הופכת אותו לבעל נסיון משום שאינו נכלל בהגדרה שנתתי.
אם הוא נפל מכס ראש הממשלה בתוך שנה וחצי מאז היבחרו, נראה שאינני היחידה שחשבה שנסיוננו אתו הוא רע.
אלה טעויות עשה רבין בתחומי הכלכלה ויחסי השלטון עם הפרט?
אחת שתיים שלוש ניסיון 447367
כל אדם לומד משהו מהחוויות שלו, אם את טוענת שברק שונה מכל בני האדם, חובת ההוכחה עליך. אמנם את לא היחידה שחושבת שהוא לא היה מוצלח, אבל זה עדיין זה לא הופך אתך ליותר צודקת.

רבין, מנע מס על הבורסה, השקיע בקידומו של דרעי וש''ס. רבין היה זה שאמר ''בלי בג''ץ ובלי בצלם''.
אחת שתיים שלוש ניסיון 447369
אם הטעויות שאתה עושה נעוצות במבנה האישיות שלך, קשה לך מאוד ללמוד מהן.

ידעתי שתזכיר את עניין בג''ץ ובצלם. קשה לי מאוד להאמין שנסיונו של ברק בעסקים יגרום לו שנות עמדות מסוג זה - שגם אם לא ביטא אותן בפומהי כמו ברק, הרי ודאי פעל לפיהן. וחברק הרחיב והעצים את ההתנחלויות הרבה יותר אפילו מרבין.
אחת שתיים שלוש ניסיון 447423
אני לא אוהב ניתוחים פסיכולוגים שנעשים בשלט רחוק, זה לא אמין.

אני מקווה שכן, אבל גם אם לא, מה שחשוב היה לי להעביר זה שיש הרבה ''צבירת נסיון'' במי שהולך לעשות לביתו במגזר הפרטי, והלוואי שהרבה פוליטיקאים אחרים היו עושים את זה כמו ברק ונתניהו.
אחת שתיים שלוש ניסיון 447436
אם אני מחפשת מישהו לניהול מסעדה ולמועמד שלי יש נסיון עצום בתכנות, אני לא בטוחה שזה ממש ירשים אותי.
אחת שתיים שלוש ניסיון 447382
לידיעתך, המס על הבורסה הוטל בשנת 1975 או 1976 בימי ממשלת רבין הראשונה. המס הזה קיים בכל העולם המערבי . אז היו עוד הרבה ממשלות שמנעו הטלת מס על הבורסה. גדול המתנגדים להטלת מס על הבורסה בימי ממשלת רבין השניה, היה נתניהו. באמירה "בלי בג"ץ ובלי בצלם" חשף רבין חולשה והיא חוסר שליטה על הפה שלו -חולשה ידועה שלו.
אחת שתיים שלוש ניסיון 447403
איזה מס הוטל על הבורסה באמצע שנות השבעים?
אחת שתיים שלוש ניסיון 447543
סליחה-בוטל בשנות ה-‏70 . קודם לכן היו מורידים מס הכנסה על רווחי הון וריבית זכות בנקאית.
אחת שתיים שלוש ניסיון 447596
אתה בטוח? אני יודע רק על שנה אחת (64) בה הוטל מס על רווחי הון בורסאיים, והוא בוטל ב 65 לאחר ששערי המניות צנחו.
אחת שתיים שלוש ניסיון 447643
אם אינני טועה, הרפורמה של ועדת בן שחר בתחום המיסוי פעלה לפישוט מערכת המס-גילומים למיניהם -וביטלה את המיסוי על ההון: גם הבורסה וגם הריבית בבנקים. אבל ליתר ביטחון אבדוק שוב.
אחת שתיים שלוש ניסיון 447646
תודה.
אחת שתיים שלוש ניסיון 447675
ולכל אלו שקובעים את תחילת ההדרדרות ושבירת הסוציאל דמוקרטיה לשנת 1977 (המהפך הפוליטי), ועדת בן שחר מונתה על ידי יהושע רבינוביץ- שר האוצר בממשלת רבין הראשונה. דני גוטוויין למשל טוען שהפטור ממיסים להון היה התשלום ששילמה הממשלה כדי לבנות את מדינת הרווחה (באמת מדינת הרווחה עלתה מדרגה). אני טוען שלהיפך; כדי שיוכלו לפטור את ההון ממס ולהעלות את המס לשכירים- היו צריכים לבצע חקיקת רווחה. דו"ח ועדת בן שחר היווה טרנספורמציה עצומה של עושר לעשירון העליון מהעשירונים התחתונים.
אחת שתיים שלוש ניסיון 447823
אתה מתכוון בוודאי ''העברה'', לא ''טרנספרציה'' ובטח ובטח שלא ''טרנספורמציה''.
אחת שתיים שלוש ניסיון 447839
אתה צודק, לא ניסחתי נכון את דברי. התכוונתי להעברה. המילה טרנספורמציה יצאה לי כי חשבתי על התהליך שיצרה ההעברה הזאת של העושר.
אחת שתיים שלוש ניסיון 447888
אני עדיין מחכה לסימוכין של הטענה המקורית שלך על מיסוי הבורסה שהיה כביכול בתוקף עד יישום המלצות ועדת בן-שחר באמצע שנות השבעים. למיטב ידיעתי ועדת בן-שחר באמת הורידה את שעור מיסוי ההון בתחומים מסויימים, אבל רווחים בבורסה היו פטורים ממס עוד משנת 1965, בערך שנה מהתאריך בו הם חויבו במס.
אחת שתיים שלוש ניסיון 447268
מגיע יהודי מהעיירה שבמזרח אירופה לניו יורק שבמזרח ארה"ב. עוצר את אחד מהעוברים והשבים, ומבקש ממנו כי ילווה לו דולר.
"מה פתאום שאלווה לך דולר?" תמה האיש, "אני בכלל לא מכיר אותך!"
"איזה עולם משונה" משתומם היהודי. "כאן לא רוצים להלוות לי כי לא מכירים אותי, בעוד ששם לא היו מוכנים להלוות לי כי *הכירו* אותי".

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים