הראש היהודי ממציא לנו פטנטים 447297
לישראל אחריות רבה על הנעשה ברצועת עזה. לאחר בחירות דימוקרטיות (בחירות תחת כיבוש זה בהחלט דבר הזוי) בחרו רוב הפלסטינים בחמאס. שלא כמו המדיניות הישראלית, שמתרפסת בפני המערב ופועלת בעיקר להגשמת מטרותיו משל הייתה כלב השמירה שלו במזרח התיכון, הפלסטינים לא מוכנים- ובצדק! - לקבל תכתיבים מארה"ב, תכתיבים שאינם משרתים אתץ האינטרסים שלהם. לאחר שחמאס עלה לשלטון עשו ישראל, אירופה וארה"ב, הפת"ח ואבו מאזן, יד אחת כדי להחרים את הממשלה החדשה ולא לאפשר העברת כספים ומצרכים נוספים לתוכה. תגובה זו של המערב ליבתה את הכעס בעזה ואת תחושת חוסר האונים של הממשלה הנבחרת. מכיוון שעזה חשה מבודדת ונצורה החלה מלחמת האחים בתוכה.
המצב בעזה הוא תולדה שלן 40 שנות כיבוש. רבים מהפלסטינאים הינם פליטים שישראל גירשה ב-‏48' משטחה. אי אפשר להתעלם מההיסטוריה. ישראל מנסה ליצור מצב של נתק בין הגדה- שבלאו הכי מבותרת- לעזה וכך למנוע את יתכנותה של מדינה פלסטינית.
הראש היהודי ממציא לנו פטנטים 447302
למה לא תיתכן מדינה פלסטינית ברצועת עזה?

"רבים מהפלסטינאים הינם פליטים"- איזה אחוז מהווים בני ה60+ שהינם פליטים מתוך האוכלוסייה הפלסטינית?
הראש היהודי ממציא לנו פטנטים 447303
כרגע אין רצף טריטוריאלי לרצועת עזה ולגדה המערבית. על מנת שתקום מדינה פלסטינית ישראאל צריכה לאפשר רצף כזה.

לא רק מי שברח, גורש, טרונספר, מישראל הוא פליט. גם הבנים שלהם הם פליטים וגם הבנים של הבנים שלהם. זו תודעה של פליטות. ההורים מעבירים את מפתח הבית לילדיהם וכך הלאה, עד לשיבה.
הראש היהודי ממציא לנו פטנטים 447307
מה ששאלתי זה למה, למה הפלסטינים לא יכולים להקים מדינה בעזה?

אני לא פליט פולני ובטח שלא פליט ספרדי ולא רואה את עצמי כזה, האם איפשהוא יושב בישראל פליט אתיופי-גרמני, המתגעגע גם לשלגים באירופה וגם מדבריות אתיופיה. כבר יש בעזה דור 4 לפליטות, מצב ה"פליטות" לא יסתיים לעולם?
הראש היהודי ממציא לנו פטנטים 447309
הוא יסתיים כאשר יחתם הסכם שלום בר קיימה בין ישראל לפלסטין, שבמסגרתו יוחלט מה אם הפליטים, או מספר סמלי מהם, יגורו בישראל או לא.
גם היהודי שהיה בגולה 2000 שנה חלם על שיבתו לציון. זה בעצם דומה.
הלו, יש תור 447310
קודם שיחכו אלפיים שנה תוך שימור הזהות, אחרי זה שינטשו את מדינות המערב לטובת יבוש ביצות בארץ מוכת מלריה, רק אז נוכל לדבר על דמיון.
הראש היהודי ממציא לנו פטנטים 447311
היהודים לא דרשו מאף אחד (במשך 2000 השנה) שום דבר, למעשה הם האשימו את עצמם.

אבל למה לא יכולה לקום מדינה פלסטינית בעזה?
אפס זה מספיק סמלי? 447318
אפס זה מספיק סמלי? 447392
למה "אפס"? בעשרים השנה האחרונות שבו לתוככי מדינת ישראל של הקו הירוק כמאה אלף פלסטינים. הרבה יותר מרק סמל.
אפס זה מספיק סמלי? 447449
אל תבלבל אותנו עם עובדות.
אפס זה מספיק סמלי? 447465
מאה אלף זה לא סתם אפס, זה ארבעה אפסים.
אפס זה מספיק סמלי? 447536
חמישה.
אפס זה מספיק סמלי? 447547
נו באמת, עוד אפס אחד!
הראש היהודי ממציא לנו פטנטים 447305
ראוי לציין שלא מעט מ'הפליטים' כיום מקורם בערבים שהיגרו מירדן ומצרים לפלסטין בחצי הראשון של המאה ה20. גם הם צריכים לחזור תחת "זכות" השיבה? אכן אי אפשר להתעלם מההיסטוריה.
הראש היהודי ממציא לנו פטנטים 447312
בישראל שלפני 48 חיו כמיליון ערבים פלסטינים. במהלך המלחמה, וגם אחריה, ברחו, גורשו ונטבחו פלסטינים ע"י הצבא הישראלי. בישראל נותרו כ-‏150 אלף ערבים פלסטינים. חלק מהפלסטינים עברו/גורשו מהכפרים המקוריים שלהם לכפרים ערבים אחרים- הם למעשה פליטים פנימיים. הסכסוך הזה בין יהודים לערבים יכול היה להסתיים כבר אז, בשנות ה-‏40, ואולי אפילו לפני זה, אם ישראל לא הייתה מחליטה להתנהג כמו הבריון השכונתי, הגזלן עם החברים החזקים (ארה"ב).
מיליון ערבים פלסטינים? 447319
מאיפה שלפת/ה את המספר הזה?

נראה לי שהשמאל ההזוי סובל מהזיות.
מיליון ערבים פלסטינים? 448031
באיזה מקרה יש לבכר את ה"ה" על ה"ת" במילה "שלפת"?
מיליון ערבים פלסטינים? 448032
במקרה שהמקור היה ציטוט של חוקרת, ואתה תוהה מנין היא שלפה זאת.
מיליון ערבים פלסטינים? 448068
מממ..
מה הקנס? ואיפה משלמים?
הראש היהודי ממציא לנו פטנטים 447320
מיליון? אני רואה שבקיאות בהיסטוריה זה ממש לא הצד החזק שלך.

בשטח ישראל לפי תוכנית החלוקה של האו"ם ב 1947 היו בערך 397 אלף ערבים. רבים מהם היו מהגרים ממדינות ערב או משאר פלסטין אשר היגרו לשטחים אלה במקביל לעליה הציונית.

חבל שכמדובר במושג 'היסטוריה' בימנו רבים אינם מצליחים להעלות עובדות אלא תעמולה נגד שיקרית.
הראש היהודי ממציא לנו פטנטים 447348
זה פחות או יותר מה שכתבת - תעמולה.
הראש היהודי ממציא לנו פטנטים 447370
זה מעניין שישראל היא תמיד בעלת רצון חופשי, היא תמיד מתחילה בספונטניות רצף מאורעות שהופך בתורו לתגובת שרשרת דטרמינסטית אצל שכנינו האוטומאטים. הרי כל מה שקורה אצל הפלשתינאים הוא תולדה של פעולות ישראל. הטבח ההדדי שבין ערבים ומוסלמים ברחבי העולם, הפונדמנטליזם הפסיכוטי שמתפרץ בקצוות תבל החשוכות, מה זה? זו תגובת שרשרת דטרמיניסטית של איזו פעולה מערבית רצונית, נכון?
הראש היהודי ממציא לנו פטנטים 447371
מנין היסקת את האוטומטיות והדטרמיניזם?
הראש היהודי ממציא לנו פטנטים 447374
זה שיח נפוץ מאד, ובמיוחד לאחרונה, כשהפלשתינאים מתעקשים לאתגר את דימוי הקורבנות המנושלים שמיוחס להם, באמצעות רצח המוני איש של רעהו.
באופן ספציפי המשפט הבא הקפיץ לי את הפיוז:
"המצב בעזה הוא תולדה של 40 שנות כיבוש". כאשר משפט כזה נאמר מבלי להתייחס למורכבות של המציאות בעזה, ולפרספקטיבה הגלובלית של מצב העניינים הערבי-איסלמי היום, משהו מסריח בעיני. (למען הפרטוקול - לכיבוש חלק מהאחריות למצב הנוכחי בעזה, ובמזרח התיכון בכלל, אולם הוא גורם אחד בסדרה מורכבת של גורמים, ויש שיאמרו שהעדרו לא היה משפיע על המציאות באופן חיובי דווקא).
הראש היהודי ממציא לנו פטנטים 447377
והקשר לאוטומטיות ודטרמיניזם?
הראש היהודי ממציא לנו פטנטים 447443
סליחה, פספסתי את ההודעה הזו.
הקשר הוא שלפי רטוריקת ''הכיבוש אשם בכל'', הפלשתינאים אינם קבוצה בעלת רצונות משלה, או אתוסים משותפים שמעצבים מציאות. כל מה שמתחולל אצלם הוא תגובה אוטומטית למדיניות של ממשלת ישראל. אם לא היה כיבוש, הם לא היו עושים א' ב' וג'. אם לא הייתה התנתקות הם היו עושים ה', ו' וז'. אם לא היו ממשיכים לבנות עוד התנחלויות אחרי אוסלו, הם היו עושים ח' ט ו י'.
אנחנו אדוני גורלם הבלעדיים.
הראש היהודי ממציא לנו פטנטים 447461
אין שום קשר בין המשפט הכללי "הכיבוש אשם בכל" ובין מה שהיסקת ממנו. קרא את המאמר (המצוין, גם אם לא ממש מעודכן) של יצהר ורדי, ואולי תבין: תנאי החיים משפיעים תמיד ובעוצמה על *כל* עם, הפלסטינים אינם מיוחדים בכך בשום צורה. הכיבוש יוצא תנאים מסוימים שאפשר להגיב עליהם/להתנהל בתוכם באופנים שונים. ויש אופני תגובה/התנהלות שהוא מונע. אין כאן שום דבר אוטומטי או דטרמיניסטי.
הראש היהודי ממציא לנו פטנטים 447476
אני מסכים עם כל מה שכתבת. אך הרשה לי לשאול שאלה: איזה עוד גורמים אחראיים למאבק האכזרי שהיינו עדים לו בחודשים האחרונים בעזה, פרט לכיבוש?
הראש היהודי ממציא לנו פטנטים 447480
נראה מובן מאליו -
עליית האיסלאם הקיצוני על חשבון לאומיות ערבית.
מאבק שיעי - סוני.
מדובר בתהליכים כלל עולמיים.
הראש היהודי ממציא לנו פטנטים 447481
כן, באופן כללי גם אני חושב שזה ההסבר המרכזי. מעניין אם האייל האלמוני גם חושב ככה.
הראש היהודי ממציא לנו פטנטים 447491
אני מסכים איתך שלא הכל קשור בכיבוש - ישנם גורמים נוספים כמו המאבק בין המערב לעולם האיסלאמי. עם זאת, לדעתי תהיה זו טעות לראות בסכסוך הישראלי-פלסטיני שלוחה של הפונדמנטליזם האיסלאמי. גם במאבק הזה, בין העולם המערבי לזה הערבי, אין צדיקים גמורים וחוטאים גמורים, לשני הצדדים יש אינטרסים וטענות בלתי קבילות. אם ישראל הייתה מסייעת לפלסטינים להקים מדינה עצמאית כבר ב-‏67' או פשוט יוצאת מהשטחים מיד לאחר כניסתה, ניתן לשער שההתפתחויות בהם הייתה שונה.
הראש היהודי ממציא לנו פטנטים 447500
אני מסכים שעל ישראל היה לסייע לפלשיתנאים להקים מדינה עצמאית אחרי המלחמה. אני מסתייג מהרמיזה שישנה סימטריה של צידקת הטענות, או ערכיות העמדה, בסכסוך בין המערב לאיסלאם. אין סימטריה, והחזון שלו שותפים רוב מנהיגי המאבק בצד המוסלמי הוא חזון חשוך ובלתי מוסרי בעליל.

הנה ציטוט מעניין מעיתון הארץ, היום: "לא רק על הרחוב יתקשה החמאס להשתלט. גם בתוך הזרם המרכזי לכאורה בארגון בולטת קבוצה קיצונית הרואה באנשי הפתח חבורת כופרים. ניזאר רייאן, אחד מחברי הקבוצה הזו, הבהיר ביום שישי במסר לציבור החילוני בעזה: "אנחנו על סף סיום הכפירה והחילוניות. הניצחון הוא של דת האיסלאם".
הראש היהודי ממציא לנו פטנטים 447505
לאחר ששלחתי את התגובה הזו הרגשתי שהגזמתי. נכון, הסימטריה לא מושלמת. אלימות וכפייה מכל סוג אינן לגטימיות בעיני. מן הצד שני אי אפשר להתעלם מהמניעים האינטרסנטיים- הכלכליים והמדינאים - של המערב באיזור זה. הפעילות של הפונדמנטליזם האיסלמי, הן בתוך מדינות איסלמיות כמו אפגניסטן ואיראן הן מחוץ למדינות אלו, במדינות מערב ובמדינות ערביות אחרות, פוגעת בזכויות אדם ובבטחון. מעצמות המערב מגיבות בחרם כלכלי ובבידוד. הדינמיקה כאן היא של פעולות תגמול, לא של משא ומתן ולא של דיאלוג. במצב כזה בהכרח הניצים יהיו עויינים יותר זה לזה. גם בידוד מדיני וחרם כלכלי מובילים לקיצוניות. בניגוד לתפיסה האמריקאית דמוקרטיה לא כופים, היא צריכה לבוא מעצמה, מלמטה.
הראש היהודי ממציא לנו פטנטים 447541
הגיע הזמן להציף את הצדדים האידיוטיים שבמדיניות החיסולים.
מי שמטרתו איננה לרסק את הארגונים הפלסטיניים ולהפכם לאוסף של כנופיות- יתגעגע היום לאחמד יאסין; מי שרצה לזרוע דמורליזציה ואנרכיה -הצליח.
הראש היהודי ממציא לנו פטנטים 447851
לא יודע בקשר לגעגועים ליאסין, אבל אני בהחלט לא מתגעגע למצב שהיה בארץ בשנות חייו האחרונות.
הראש היהודי ממציא לנו פטנטים 448034
עם כל הגעגועים לטאליבן, לסדאם וליאסין, אני תוהה איך זה שכבר יותר מ-‏60 שנה אף אחד לא חשב להתגעגע להיטלר ("נכון, הוא היה קיצוני, אבל אצלו לפחות היה סדר!").
הראש היהודי ממציא לנו פטנטים 448049
אני לא בטוחה שבגרמניה לא היו כאלה.
הראש היהודי ממציא לנו פטנטים 448052
היו?
ולא רק בגרמניה.
הראש היהודי ממציא לנו פטנטים 448054
נכון מאוד. האחד שאני ''פגשתי'' היה סקוטי.
הראש היהודי ממציא לנו פטנטים 448069
בזמנו של יאסין היה מנהיג אחד לחמאס. המצב לא היה פשוט אבל נדמה לי שהרוב המחלט של הפיגועים היו של חללי אל אקצה.
הראש היהודי ממציא לנו פטנטים 448092
הדולפינריום.

מסעדת סבארו.

קפה מומנט.

מלון פארק.

מסעדת מצה.

אוטובוס 32 בצומת פת.

אוטובוס 37 בחיפה.

אוטובוס 2 בירושלים.

--------
רשימה חלקית *ביותר*, שעם זאת כוללת את הפיגועים שנחרתו לי הכי עמוק בזכרון. כולם בוצעו בידי החמאס.

אל תזיין את השכל.
הראש היהודי ממציא לנו פטנטים 448108
צודק. הפיגועים של החזית העממית וגדודי חללי אל אקצה החלו עמוק בתוך שנות ה-‏2000.
הראש היהודי ממציא לנו פטנטים 448129
''צודק'' לא חותך את הלחם כאן. המינימום הוא שאתה צריך לבנות מחדש את העמדה שלך לגבי השיך יאסין והחיסולים הממוקדים. במקומך הייתי בטח גם מנסה לחשוב איך יכולתי בכלל לעשות טעות ענקית כזאת ומה זה אולי אומר על שאר ה''עובדות'' שעליהן מתבססת השקפת העולם שלי, אבל אני לא אתה ואתה לא אני, תודה לאל.
הראש היהודי ממציא לנו פטנטים 448133
אין לי גם כל רצון לאכול את הלחם כאן. שים לב לטבלה ותבין איך עשיתי את הטעות. אתה נסחף רחוק מדי לגבי ממדי הטעות והכוונה היא כמובן אחרי האינטיפדה השניה ולא לפניה. ודאי שאין כאן מקום שתחגוג כל כך חזק את התמוטטות השקפת העולם שלי. עד האינטיפדה ביצעו את פיגועי ההתאבדות רק הארגונים האיסלאמיים. לאחר האינטיפדה החלו גם ארגונים לא דתיים לבצע פיגועים כאלה במידה הולכת וגוברת. מה דחף אותם לעבור לשיטה הזאת? שאל את השקפת העולם היציבה שלך, אולי תמצא תשובה והיא ישנה. תשאל את עצמך גם לגבי הקשר של החיסולים לפיגועים.
אני מציע, אדון אלמוני רב הביטחון העצמי, שתעשה רשימה כרונולוגית של הפיגועים מול רשימה דומה של החיסולים.
אין כרגע חשק להכנס ולנמק על מה מבוססת העמדה שלי. אני רק מציע לך שתתחיל לשאול יותר שאלות לפני שמה שיש לך הן רק תשובות נחרצות והתקפות ברוטליות על מי שאינו מסכים איתך.
הראש היהודי ממציא לנו פטנטים 448143
בהתחשב בכך שדיברתי על שנות חייו האחרונות של יאסין, לא ברור לי למה דיברת רק על מה שקרה *לאחר* חיסולו (אגב, אתה צודק: לאחר חיסול יאסין היה עוד פיגוע התאבדות גדול אחד של החמאס, בבאר שבע, ופרט לכך מספר הפיגועים - ובפרט הפיגועים הקשים - שלו קטן משמעותית).
הראש היהודי ממציא לנו פטנטים 447568
...אבל אם לא שמת לב, גם כל הדברים הללו שפירטתי נובעים, ברמה מסוימת, מהכיבוש.
הראש היהודי ממציא לנו פטנטים 447601
החמאס והפתח הם לא סונים?
הראש היהודי ממציא לנו פטנטים 447614
הם כן.
אבל ייתכן שהאיראנים וחזבאללה יעדיפו לתמוך בסונים הדתיים הנלחמים בסונים החילוניים. (כמו שהנוצרים האוונגליסטים תומכים ביהודים הנלחמים במוסלמים)
ייתכן גם שאל-קעידא תומכים בחמאס.
הראש היהודי ממציא לנו פטנטים 447618
אז למה לקרוא לזה "מאבק שיעי - סוני"?
הראש היהודי ממציא לנו פטנטים 447650
כסף רב זורם מאיראן לחמאס. ברור שבמסגרת המאבק הסוני-שיעי, אחד האינטרסים המובהקים של איראן הוא ערעור השלטון המצרי, דבר שחמאס חזק בגבולה גורם לו.
זו לדעתי רק רמה אחת של הסבר, הרמה האידיאולוגית-פוליטית.
להגיד, כמו האייל האלמוני כמה תגובות למטה/למעלה, שניתן להעמיד את ההתרחשויות הגלובליות הללו על ההיסטוריה המקומית שלנו("הכיבוש") זה חסר שחר.
הראש היהודי ממציא לנו פטנטים 447651
''בגבולה'' שורה ראשונה - בגבולה של מצרים כמובן.
הראש היהודי ממציא לנו פטנטים 447652
זה נראה כאילו אתה סתם מנסה לכפות את ''הסכסוך הסוני-שיעי'' על סכסוך שהוא סוני-סוני. לאיראן יש אינטרסים שהם לא ''שיעים'' אלא אחרים (''דתיים'', ''מוסלמים'', ''איראניים''...), והמשותף בין איראן לחמאס הוא לא השיעה.
הראש היהודי ממציא לנו פטנטים 447659
המשותף בין איראן לחמאס הוא באמת לא השיעה. אבל החמאס הוא כוח שעשוי לסייע לאיראן להפוך את החזקה שבמדינות ערב, ממדינה סונית פרו-מערבית, למדינה סונית פונדמטנליסטית, שחולקת אינטרסים משותפים עם איראן ביחס למערב.
הראש היהודי ממציא לנו פטנטים 448035
המאבק הסוני-שיעי הוא פחות משמעותי, כיום לפחות, מהמאבק בין האיסלם הפונדמנטליסטי ללאומיות הערבית (שכבר הוכרע די מזמן). אולי עוד כמה שנים, כשלא ישארו מצרים, סוריה או חלק ממדינות המפרץ, המאבק השיעי-סוני יהיה המשמעותי ביותר בעולם הערבי-מוסלמי.
הראש היהודי ממציא לנו פטנטים 448082
המקום הנורא ביותר מבחינת מעשי הטבח הפנים-מוסלמיים כיום אינו נכלל במסגרות שהזכרת - סודן.
הראש היהודי ממציא לנו פטנטים 448520
הפעם זה לקח זמן, אך לבסוף נמצאה הסיבה בשלה אין פועל האו"ם (כולל מועצת הביטחון וועדת האו"ם לזכויות האדם) ודעת הקהל והמרצים בנחישות כנגד טבח 200k - 500k מוסלמים שחורים. מתברר שגם כאן אין הטירור אלא סימפטום לבעייה אמיתית כלשהי, במקרה זה שינויי האקלים. (http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/874103.html)

תרגיל לפוסט-הומניסט מתחיל: מצא את אשמת אמריקה.
תרגיל למתקדמים: מצא את אשמת ישראל (אני לא צוחק, זה עפ"י תגובה רצינית שניתנה באתר מכובד זה).
הראש היהודי ממציא לנו פטנטים 448538
אחת הבעיות המרכזיות בישראל (לאו דווקא בקשר לדארפור) זה היכולת שלה לייצר אנשים שצובעים הכל בשחור ולבן.
הראש היהודי ממציא לנו פטנטים 448547
ויש שיגידו שהבעייה היא דווקא אלו מאיתנו הצובעים הכל כאן בשחור.
הראש היהודי ממציא לנו פטנטים 447766
לפת''ח יש כינוי גנאי ארסי מאד לחמא''ס - ''שיעים''. החמא''ס אמנם נעלבים כשקוראים להם ככה, אבל זה לא מפריע להם להדק עוד טיפה את הקשרים המדיניים, הצבאיים והלוגיסטיים עם חזבאללה ואיראן.
הראש היהודי ממציא לנו פטנטים 447767
לערבים יש כינוי גנאי ארסי מאד לישראל - "צלבנים". הישראלים אמנם נעלבים כשקוראים להם ככה, אבל זה לא מפריע להם להדק עוד טיפה את הקשרים המדיניים, הצבאיים והלוגיסטיים עם ארה"ב ובריטניה.

האם מזה אפשר להסיק שהסכסוך הערבי ישראלי הוא סכסוך אנגליקני-מוסלמי?! אני לא חושב ככה, ולמען האמת לא ממש מבין איך אפשר להסיק דבר כזה.
הראש היהודי ממציא לנו פטנטים 447768
לא אני אמרתי שאפשר להסיק. אתה דיברת על הנושא, ואני ציינתי אנקדוטה שקשורה לעניין. בכל מקרה, זה אומר שלפחות הפרשנות של צד אחד בסכסוך הזה חושבת שיש קשר. כמו שבמשל שלך, יש מי שחושב שישראל היא חלק מהאימפריאליזם של העולם הנוצרי.

אבל אני פוסט מודרניסט, מה אני יודע על קשרים סיבתיים? מבחינתי הכל נראטיבים.
הראש היהודי ממציא לנו פטנטים 447769
לא משעמם להתדיין תחת כללי המשחק שמספיק שיש מי שמניח משהו בשביל שאסור יהיה לחלוק עליו?
הראש היהודי ממציא לנו פטנטים 447863
למה אסור? בטח שמותר לחלוק. אבל לפעמים מועיל יותר לקבל את עצם העובדה ש"הוא חושב כך" כנתון ולהמשיך משם, במקום להתווכח על האם הוא צודק או לא.

(ולפעמים מועיל יותר לעשות את ההיפך)
הראש היהודי ממציא לנו פטנטים 447928
להמשיך משם לאן? זה נראה לי סתם משעמם.
הראש היהודי ממציא לנו פטנטים 447484
למשל - המבנה החמולתי של החברה הפלסטינית, התחזקות הדת בחלקים מסוימים של העולם המוסלמי, מעורבות של גורמי חוץ - מדינות וארגונים - לטובת כל אחד מהצדדים.
הראש היהודי ממציא לנו פטנטים 447489
ואל תשכחו גורם חשוב נוסף: המממן העיקרי, ספק הנשק והמגבה הפוליטי [*] של הפתח התגלה כחלש. זו לכשעצמה סיבה להדיח את הפתח מן ההנהגה. היזכרו ביחס אל צד"ל לאחר הנסיגה מלבנון.

([*] הישות הציונית, למי שלא הבין)
הראש היהודי ממציא לנו פטנטים 447378
אז אתה בעצם אומר שהכיבוש הוא ידיד, הוא טוב לעולם החופשי. טענה מעניינת.
השיח שאתה מזהה אצלי לא חדש במיוחד, הוא החל בשנות השישים עם הספר ''שלום שלום ואין שלום''.
מדיניות החוץ של ישראל חופפת את זו של ארה''ב כמעט לחלוטין. למעשה לישראל אין מדיניות חוץ ומדיניות כלכלית משלה אלא היא מתאימה אותה לאינטרסים האמריקאים. לכן היא אינה מדינה עצמאית.
המורכבת עליה אתה מדברת הפך לשיח נפוץ בחוגי הימין והשמאל הציוני. כאשר מדברים על הסכסוך משתמשים בז'רגון המשפטי הזה ומתמקדים בהשלכות ובהתפתחויות ולא במצב הכיבוש המתמשך.
כבר בתקופת הישוב ישראל הייתה שמעון פרס והתעלמה מהאינטרסים של המזרח התיכון בעודה מגבה את אלו של המעצמות. גורל הערבים בישראל לא עניין את מפא''י ואת היושבות איתה בקואליציה. כמובן שזה לא גרם למדינות באיזור שלנו לחוש סולידריות איתנו. אסור לשכוח שמדינות המזרח התיכון רק התחילול להשתחרר מהקולוניאליזם ולפתח מדיניות עצמאית. כמובן שהן נתקלו בקשיים- בריטניה וצרפת לא היו מוותרות על החלק שלהן בעוגה. ישראל, גם מתוך מניעים תרבותיים וגם מתוך מניעים אינטרסנטים, סייעה למערב בשימור השליטה שלהן באיזור.
השיח שלנו הוא אידיאולוגי, לכן גם ערכי. הערכים שעומדים מאחורי תפיסת העולם שלי שונים לחלוטין מאלו שעומדים מאחורי תפיסת העולם שלך באופן שפוגע בדיאלוג בנינו. כמובן שאני מעוניין להמשיך את הדיאלוג איתך.
447400
"אז אתה בעצם אומר שהכיבוש הוא ידיד, הוא טוב לעולם החופשי".
לא, זו מעולם לא הייתה דעתי. תמכתי בהתנתקות, ולו הייתי מבוגר מספיק לגבש עמדה לפני אוסלו, יש להניח שהייתי תומך גם באוסלו.
אני אמרתי שני דברים: 1. הכיבוש הוא אספקט אחד של מצב סבוך, שחלק מיסודותיו אינם נעוצים במלואם בהיסטוריה הישראלית-פלשתינית דווקא.
2. היום, אחרי ההתנתקות (והנסיגה מרצועת הביטחון בלבנון), דעות ימניות על הכרחיות הכיבוש, באופן מצער נושאות משקל רב מבעבר.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים