ובינתיים 450685
"מליאת הכנסת אישרה אתמול בקריאה טרומית שתי הצעות חוק שיזמו סיעות ש"ס ויהדות התורה, שמטרתן לרוקן מתוכן את סמכויות משרד החינוך כלפי החינוך החרדי ולהסיר את הפיקוח על לימודי הליבה, הכוללים אנגלית, מתמטיקה ומחשבים."

אני לא מבין. מה יש למפלגות החרדיות נגד מתמטיקה? (אנגלית ומחשבים מילא - אנגלית היא שפת הגויים ומחשבים זה רק פורנו וחזיר).
נגד מתמטיקה? 450693
אין לנו שום דבר נגד מתמטיקה, אבל יש לנו משהו בעד לימוד תורה. וכשיש משהו חשוב שצריך ללמוד, אי אפשר לבזבז את זמן הלימוד המועט שיש על קורסי בחירה כללית כמו מתמטיקה ואנגלית.

כשמגיע הגיל שצריך לבחור מקצוע אז כל אחד ילך ללמוד מה שהוא רוצה כדי להתפרנס. אם רק תתנו לנו ולא תגייסו אותנו לצבא.
נגד מתמטיקה? 450695
למרות כל הנזק שבלימוד מתמטיקה בתיכון בימינו, דומני שהנזק שבאי לימוד מתמטיקה כלל יהיה עצום עבור מי שיזדקק למתמטיקה בהמשך הדרך.

וחוץ מזה, מתמטיקה הרבה יותר חשוב מלימוד תורה. (!)
נגד מתמטיקה? 450700
''כשמגיע הגיל שצריך לבחור מקצוע אז כל אחד ילך ללמוד מה שהוא רוצה כדי להתפרנס.''

בכל הפעמים שילדתי הייתי עם נשים חרדיות. הן דיברו בקול רם, ביידיש, עם האמהות וקרובות המשפחה שלהן, מתוך תחושת בטחון שלא מבינים אותן, אבל אני דווקא הבנתי קצת. בין עוד דברים מופלאים שלמדתי מהשיחות ההן, למדתי גם שלחיות על קצבאות ותרומות זה מקצוע שלא לוקח כל כך הרבה זמן ללמוד אותו, למען האמת לומדים את זה מהר מאוד.
נגד מתמטיקה? 450723
והן בטח שוחות בכסף של קצבאות הילדים. ימבה כסף. 140 ש"ח לילד. 15 ילדים = 2100 ש"ח לחודש. סבבה.
נגד מתמטיקה? 450728
אם אני פורץ לך לבית וגונב רק חמישה שקלים, זה פתאום בסדר?
אין דבר יותר שלם מדלת שבורה. 450730
לא דיברנו על זה פעם? הבעיה היא הפריצה בכוח.
אין דבר יותר שלם מדלת שבורה. 450732
זו לא הבעיה היחידה. החלף פריצה בכיוס. החלף פריצה בלקחת משהו שהשארתי על הכיסא ואמרתי ''אני מיד חוזר''.
אין דבר יותר שלם מדלת שבורה. 450738
אם כך, נדמה לי שמוסכם שלמרות שגם גניבה של 5שח וגם גניבה של 10000 שח הם לא בסדר, אבל גניבה של 10000 היא יותר לא בסדר.
אין דבר יותר שלם מדלת שבורה. 450852
זה מוסכם גם במקרה של פריצה. אז מה?
אין דבר יותר שלם מדלת שבורה. 450855
לא יודע. חשבתי שאתה יודע.
נגד מתמטיקה? 450759
החרדי בתגובה 450750 מדבר על "כ-" (ואתה בעקבותיו), והוא כנראה לא מכיר את הנושא בצורה מדוייקת ומשום כך יש פער בין מה שהוא אומר לבין זה:

האתר אמנם מדבר בצורה לא ברורה לגבי אותם 148 (ולא 140) שקלים, וההערכה שלי היא כי מדובר בילדים שנולדו בין 2003 ל-‏2006 (בכל משפחה יכלו להיוולד בשנים האלה לכל היותר 3 ילדים). בכל אופן, לפי *שום חישוב* שלא יהיה, זה לא יוצא 2100 ל-‏15 ילדים אלא 3435 ל-‏12 ילדים. בנוסף על כך האבא מקבל קצבת תלמיד ישיבה, ועד כמה שהבנתי, משפחות רבות מקבלות גם תרומות מעמותות שהוקמו ע"י מספר אישים חרדים עשירים. בסופו של דבר המגזר הנ"ל שרבים בו מאוד הבלתי-מועסקים, באמת לא שוחה בכסף (לא כמגזר - *ישנם* מתוכו כאלה ששוחים בכסף, כמו במגזרים אחרים, כמובן), ובממוצע החרדים והערבים הם עדיין שני הסקטורים העניים במדינה, אין על כך ויכוח.

אבל תגובה 450700 התייחסה לא לשאלה אם מישהו שוחה או לא שוחה. התגובה התייחסה למשפט של החרדי מתוך תגובה 450693: "כשמגיע הגיל שצריך לבחור מקצוע אז כל אחד ילך ללמוד מה שהוא רוצה כדי להתפרנס. אם רק תתנו לנו ולא תגייסו אותנו לצבא".

עיני לא צרה באנשים חיים, אבל הבחור כנראה לא מתמצא בכל הפרטים, והוא לא יודע שהמשפט הזה הוא נכון לגבי פחות מ-‏50% מהסקטור, ולגבי יותר מ-‏50% תקף עדיין המצב שתיארתי (אם כי בעבר מספר הלא-מועסקים היה יותר גדול, ויש לציין לזכות האנשים המדוברים כי מספר המועסקים במשרות חלקיות ולפעמים אפילו במשרות מלאות, גדל בהדרגה בשנים האחרונות. נתונים על כך הופיעו בעיתונות)
נגד מתמטיקה? 450772
אני לא רואה קשר בין אי העבודה של החרדים לבין העובדה שאין להם השכלה מתמטית. חרדי חסר כל השכלה חילונית המעוניין בכך יכול להשלים את כל הנדרש על מנת להתחיל לימודי הנדסה ב 12 חודשים. הבעייה היא האם הוא מעוניין ללמוד לימודי הנדסה? האם לימודי תיכון ובגרות יגרמו לחרדים לרצות ללמוד הנדסה? אני בספק. האם לימודי תיכון בכפייה יביאו אותם לרצון ללמוד הנדסה? אני די בטוח שלא. אני חושב שעדיף להמשיך לקצץ בקצבאות והם לבד יבינו שלעבוד באבטחה זה לא משהו.
נגד מתמטיקה? 450858
האמנם האדם הממוצע שלא נחשף אף פעם ללימודי מתמטיקה ומדעים (מעבר לאריתמטיקה ברמה הבסיסית ביותר) מסוגל להשלים את כל הנדרש ללימודי הנדסה תוך 12 חודשים?

הטענה הזאת נשמעת לי, בלשון המעטה, מפוקפקת ביותר.
נגד מתמטיקה? 450859
לא כל כך מפוקפקת.
נגד מתמטיקה? 450871
יש בסיס לאמירה זו שלך?

(אני יודע שחובת ההוכחה היא עלי, אך ברפרוף מהיר לא הצלחתי למצוא מחקרים אמפיריים שתומכים בעמדה שלי. בכל זאת, האינטואיציה שלי בעניין היא די חזקה. נסה לחשוב על עקומות הלמידה של ילדים מול בוגרים ברכישת שפה, ובפרט אצל בוגרים אשר החמיצו תקופה קריטית כלשהי. בנוסף, ייתכן שעוד אמצא משהו משכנע יותר.)
נגד מתמטיקה? 450890
להבהיר - התכוונתי כדי להתחיל לימודי הנדסה.

אולי יהיה קושי עם האנגלית, כי הם ממש לא יודעים כלום. אבל למודיעין מגייסים אנשים שלא יודעים כלום בערבית ומלמדים אותם את השפה על בוריה בתשעה חודשים או פחות.

במתמטיקה הם יכולים ללמוד מתמטיקה תיכונית לחמש יחידות במספר חודשים כפי שלומדים בכל מכינה.

פיזיקה ניתן להשלים תוך מספר שבועות את כל לימודי התיכון.

הכל שאלה של רצון. האם הם רוצים? זו שאלה אחרת. לצאת בגיל 24 נגיד, להחשב נפולת של נמושות כי יצאת מעולם התורה, וללכת עם רצון עז ללמוד ארבע שנים (1+3) זה לא פשוט.
נגד מתמטיקה? 450922
מלמדים ערבית בתשעה חודשים, אבל ממש לא על בוריה. בנוסף, המגוייסים הינם דוברי עברית כשפת-אם, שהיא כמו הערבית, שפה שמית. אבל משמעותי אף יותר (הרבה יותר); נסה ללמד מגוייס בן 18, שלא דיבר שפה אחרת מימיו[!], ערבית בתשעה חודשים...

שוב, ההנחות שלך לגבי הזמן שבו ניתן להשלים לימודי פיזיקה ומתמטיקה ברמה תיכונית הינן, לטעמי, שגויות. הן נכונות, במידה שמדובר בתלמיד מוכשר אשר נחשף למתמטיקה במידה כזאת או אחרת מאז גיל -/+5, למשך כתריסר שנים, לא למי שהידע המתמטי שלו בגיל 18 מסתכם בלוח הכפל (אם בכלל).

אני לחלוטין לא בקי בתוכנית הלימודים החרדית. מין הסתם המצב כרגע טוב בהרבה מזה ההיפותטי שה-"חרדי" מציע. מאידך, יש כנראה סיבה לכך שמאמללים ילדים במהלך 12 שנים, ומכריחים אותם ללמוד מקצועות שרובם לא נהנה מהם/לא מבין את חשיבותם. לא היה עדיף לתת להם "למצות" את ילדותם באופן טבעי יותר, ולתת להם בחירה חופשית להשלים את השכלתם באופן ובגיל בו יבחרו לעשות כן?

(לא קשור לכלום, אבל הנדסה לומדים ארבע שנים, לפחות בכל הפקולטות שיצא לי להכיר)
נגד מתמטיקה? 450983
יש כנראה סיבה, אבל לא בהכרח טובה. ההורים סבלו 12 שנים בבית ספר, אז למה לא הילדים? שילכו לאנשהו במקום להסתובב בין הרגלים, ילמדו קצת, ישכחו הרבה, יחזרו עם תעודה ורשיון, יגידו שלום וילכו לצבא. מה רע?
נגד מתמטיקה? 450924
נניח שההצעה עוברת. איזו מתמטיקה כן תילמד אצל החרדים? למשל, האם למשוואות בנעלם אחד יגיעו שם?
נגד מתמטיקה? 450928
איזו הצעה? ההצעה הזאת נועדה בסך הכל להמשיך את המצב הקיים שבו הם מקבלים תקצוב לישיבות קטנות (ישיבות גילאי 15-17) למרות שלא מלמדים בהם מתמטיקה.

מלמדים שם מתמטיקה עד כיתה ח', כמדומני, אבל האם טורחים לקראת הסוף ללמוד ברצינות איני יודע.

לשנות את החרדים לא ניתן בכח. צריך לתת לחיים לעשות את מה שצריך בקצב שלהם. יש ארבע ישיבות חרדיות בהם לומדים לימודי חול לבגרות:

ישיבת מערבא [ויקיפדיה]
ישיבת היישוב החדש [ויקיפדיה]
ישיבת נהורא [ויקיפדיה]

ולימודים גבוהים:

אם ניתן להם להתקדם בקצב שלהם לקראת שינוי, השינוי יגיע. הרצון לדחוף אותם בכח לא יועיל כאן.
נגד מתמטיקה? 450930
אני לא יודע מי זה ''הם'' ומה יש לשנות כאן. מדובר על הילדים החרדים, לא על הקהילה החרדית, וילדים חרדים לא צריכים להסתגל לרעיון של לימודי מתמטיקה יותר משצריך כל ילד אחר.
איפה יוסלה? 450934
את הילדים החרדים שלך אתה יכול ללמד מתמטיקה. אני הייתי עושה אותו דבר. אבל מה לעשות ואתה לא אחראי על חינוכם של הילדים החרדים האחרים במדינת ישראל.והוריהם רוצים שהם ילמדו תורה כל היום ויהיו גדולי הדור. אז אתה יכול לנסות הפסיק לתקצב בתי ספר שלא מלמדים מתמטיקה, אם יש לך את הכח הפוליטי לעשות זאת, אבל ספק אם זה יביא לכך שילמדו מתמטיקה באמת.

לעומת זאת, אתה יכול לנסות לעשות פעולות קצת יותר מתונות שיביאו את השינוי שאתה מעוניין בו, בלי רעש וצלצולים. למשל, השינוי של קיצוץ קצבאות הילדים היה חשוב ביותר. למשל, שיתוף פעולה עם יוזמות להכשרה אקדמית לחרדים בלי לדרוש שיעשו בגרות בספרות כדי לעצבן אותם.

שתף איתם פעולה, הם רוצים את השינוי!

איפה יוסלה? 450952
מי זה "הם"?

ברור שאתה לא מתכוון להנהגה הפוליטית שלהם (אני מקווה...)
איפה יוסלה? 451004
"הם" רוצים שינוי זה קודם כל האדם הפשוט שנמאס לו לחיות בזבל, למשכן את הדירה שלו כדי לחתן את הבת שלו ולחטוף התקף לב מדאגה איך יחתן את הבת השנייה. "הם" מבינים שצריך שינוי זה ההנהגה שלהם אשר רואה בכל יום את הקשיים של הציבור שלהם. "הם" מפחדים משינוי כי כשיש שינוי אתה יודע איפה זה מתחיל אתה לא יודע איפה זה נגמר.

אז הם הולכים בין הטיפות, נותנים אישור בשתיקה ובציבור מדברים נגד. נותנים לכמה לעשות הכשרה אקדמית, עוצרים ובודקים. האם הפסקת תקצוב של ישיבות קטנות יעזור כאן? אני בספק גדול. לדעתי זה יכול גם להביא דווקא לרגרסיה.
איפה יוסלה? 451008
עוד לא הבנתי מי זה ''הם'', אבל לא נורא.
נגד מתמטיקה? 450947
כמוך, גם אני מתבסס על אינטואיציה.
ובינתיים 450696
אני לא מבין איפה הבעיה. כפי שמספרים לנו הקפיטליסטים, הורים הרי רוצים את טובת ילדיהם, ולכן הם ידאגו כבר שילדיהם ילמדו את המקצועות הנחוצים ללא סמכויות של משרד החינוך (מה, לא?).
ובינתיים 450698
איזה קפיטליסט מספר שטויות כאלו? אפילו איין ראנד לא.
ובינתיים 450699
בדיון הזה? יעקב (ואני חושב שגם קהלת).
ובינתיים 450701
לא הייתי בונה על זה. להורה הממוצע אין את היכולת לזהות הכשרה שבגיל מוקדם תכין את הילד להתמודד עם אתגרי העתיד.
ובינתיים 450702
אז אנחנו שוב צריכים פיקוח מלמעלה ותכנות תכניות לימודים של משרד החינוך. אוף. רגולציה בכל מקום.
ובינתיים 450749
אם המדינה מרימה את החשבון, עדיף שהיא גם תבחר אילו תחומים לתגמל יותר.
ובינתיים 450755
אתה הופך את סדר הדברים. המדינה בוחרת באילו תחומים חשוב שלכל אזרח תהיינה ידיעות בסיסיות, ובגלל זה היא בוחרת לממן את הלימודים.
ובינתיים 450775
מי זה המדינה? משלמי המיסים שלה! חכה קצת שהחינוך החרדי יגיע ל 40% ואז בתי ספר שלא ילמדו גמרא כל היום יקבלו רק 25% תקצוב כי הם לא לומדים את מה שבאמת חשוב לבן אדם. ואז אתם תתבכיינו שיש כפייה דתית.
ובינתיים 450777
אנחנו לא נתבכיין. אנחנו נשב בניו-יורק ונגחך.
ובינתיים 450781
ומה אתה חושב שאנחנו עושים היום בניו יורק? מגחכים על הציונים שמקיזים את דמם, כופים על הילדים של אחרים ללמוד שטויות וממנים לעצמם מנהיגים ברמה של אולמרט, פרץ וחלוץ, אנשים משכילים לעילא שלמדו המון יחידות במתמטיקה וקומבינטיקה.
ובינתיים 450785
קומבינטיקה לא הסכימה. מה לא עשיתי, כתבתי לה שירים, שלחתי לה פרחים, התבכיינתי לה מתחת לחלון: "קומבינטיקה, קומבינטיצ'קה, בואי אלי ותחיי כמו מלכה!", וכלום לא עזר. בסוף התפשרתי על אחותה הצולעת, קומבינטוריקה.
ובינתיים 450791
ובגלל זה אתה מתמטיקאי ולא פוליטיקאי.
ובינתיים 450797
אני שומע כבר הרבה שנים את התחזיות על גידול החינוך הדתי והחרדי, גידול המפלגות הדתיות והחרדיות בכנסת וכולי. בינתיים, המפלגות הדתיות נמחקות, והמפלגות החרדיות אינן גדלות כלל. אין לי מושג מה קורה בתחום החינוך.
אני סקרן מאוד לדעת מה אחוז החוזרים בשאלה מקרב החרדים.
ובינתיים 498900
אגודה היתה פעם ארבעה מנדטים. היום היא שישה, אחרי שהשילה מתוכה את הספרדים. החרדים גדלים ברוך ה', ונשמח אם גם אתה תצטרף.
ובינתיים 498902
ואם הוא ספרדי?
בל תעז! 498903
יהונתן, אל תקשיב לו.
בל תעז! 498905
בסדר. למרות שזה היה יכול להיות משעשע.
בל תעז! 498907
קולרידג', בודלר, א.א. פו הצליחו להשתמש באופיום בדרך יצירתית, הרוב סתם מטמטמים עצמם.
בל תעז! 498922
אני לא קונה את ההשוואה. יש מספיק סיבות לדחות את הדת בלעדיה (למשל, זה שביקשת ממני).
ובינתיים 450853
ומי ישרת בצבא? השם? נחיה ונראה.
ובינתיים 450856
אלו שלא ירצו ללמוד גמרא ולכן יהיו בתת תקצוב ילכו לצבא. שם יקבלו שיחות שבועיות ממחזירים בתשובה.
ובינתיים 450860
וכשכולם יגלו את נפלאות הגמרא? יגיע המשיח?
ובינתיים 450862
נראה לי שהחרדי הוא פרודיה.
ובינתיים 450892
כשהצבא יהיה כשר מה אכפת לנו לשרת בצבא? יהודי ששאל את החפץ חיים האם מותר לו להטיל בעצמו מום כדי להפטר משירות בצבא נענה שצריך ללכת לצבא כי במדינה היהודית נצטרך לוחמים יהודיים. כדי לתחזק את הקרקס שלכם אין לנו חשק ללכת לצבא.
ובינתיים 450896
לאיזה קרקס אתה מתכון.
ובלי השמצות.
ולמה אתה קורא צבא כשר, הרי יש רבנות וחדר אוכל כשר וכו'
ובינתיים 450901
מלחמת לבנון השנייה זה לא קרקס? מומחה לשוק ההון מוציא את העם למלחמה בלבנון בלי שיש לו מושג ירוק מה הוא הולך לעשות שם?

מי הסמלים הגדולים של הצבאיות שלכם? חובב נשים ועתיקות שאל מול פני המלחמה דיבר על חורבן הבית השלישי וחובב הטיפה המרה שבפעם היחידה שירו עליו ברח משדה הקרב תוך הפקרת פקודיו "כדי להזעיק עזרה".

מה זה צבא כשר? כשרות זה לא רק אוכל. לפני הכל זה מחנה קדוש שאין בו ערוות דבר.
ובינתיים 450903
אני ממלא פי מים נוכח דבריך, בגלל קדושת השם והמקום אני מנוע מלהגיב וזאת על מנת שלא יהיו חילופי מילים ששני הצדדים ינזקו.
ובינתיים 450964
כיוונת כנראה לדֶבֶר הערווה, מחלת מין ידועה שמועברת ע"י שימוש לא נאות בשמן רובים.
ובינתיים 450961
בחלק מהבסיסים יש אפילו חדר Kosher.
ובינתיים 451010
אם חדר הכושר משיג את מטרתו, זה בסדר מצידי. אני את מטרתי השגתי.
ובינתיים 450897
החפץ חיים נפטר בעיירה שלו ב-‏1933. ואף שהוא לא היה אנטי-ציוני מובהק הוא לגלג על הרעיון של "מדינה יהודית ליהודים כמו מדינה בולגרית לבולגרים" והסביר שהוא לא רואה טעם בהגדרה עצמית לאומית. מה לו וללוחמים יהודים במדינה היהודית?
ובינתיים 450902
מדינה יהודית היא מדינה המתנהלת על פי תורת ישראל. מדינה יהודית ליהודים כמו בולגריה לבולגרים מתנהלת על פי תורת האכול, שתו וחטוף כפי יכולתך.
ובינתיים 450906
טוב, לא אתווכח למרות שהסיפור נשמע לי תמוה. אני רק רוצה להעיר שלהשתמש דווקא בחפץ-חיים בפתיל שכולו גידופים, דיבה ולשון הרע מצדך זאת בחירה קצת מוזרה.
ובינתיים 450725
איזה שטויות. הורה ממוצע לא יודע שאם הילד ילמד בטכניון הנדסת מחשבים הוא יוכל להתמודד יותר טוב מאשר אם ילמד סוציולוגיה?

ומשרד החינוך בוודאי יודע ולכן משקיע הון עתק בחינוך המקצועי שלא נותן מקצוע, ובמגמות ספרות וצרפתית שהן מאוד מאוד חשובות להכשרה המקצועית של הילדים.
ובינתיים 450729
מה פשר הזלזול הזה בהורה הממוצע? אולי הוא לא יכול להגיע להחלטה האופטימלית, אבל אחת מספקת לגמרי - בוודאי ובוודאי.
ובינתיים 450754
כמה חיילים אתה מכיר שביזבזו את כספי הפיקדון שלהם על שטויות ? מכללות שמציעות להם ללמוד קורס ברמנים ע"ח הפיקדון + לפטופ מתנה ?
תציע להורה לילד בכיתה נמוכה להכניס את הילד שלו למסלול לימודי מתמטיקה, או לימודי מחשבים, הרוב ילכו על מחשבים, עם פירסומת מרשימה ילמדו אותו את מה שהוא כבר יודע. בסופו של יום הוא יהיה פחות מוכשר אפילו לעבודה (מתקדמת) עם מחשבים מאשר זה שלמד מתמטיקה.
שוב, אם אתה מדבר על שוק חופשי, בו ההורה משלם, אני מסכים שהמדינה לא צריכה להתערב. אבל אם אתה כבר לוקח מהעשירים כדי לממן את העניים, קח גם את הזכות להפעיל שיקול דעת לגבי איך להפוך את העניים לעשירים יותר.
ובינתיים 450854
לא מכיר חיילים כאלו.
אחרי שכתבה בנושא תפורסם בעיתונים, אני לא מאמין שהורים יתפתו לשלוח את ילדיהם לשטות הזאת.
ובינתיים 451065
זה מה שקורה היום במקרים רבים. כנראה שהעיתונים לא רצים לפרסם ומשוחררים ממשיכים לבזבז כספים על שטויות.
ובינתיים 450724
אתה טוען שהורים לא רוצים בטובת ילדיהם?
אתה טוען שהפקיד ממשרד החינוך רוצה את טובת הילדים יותר מהוריהם?
אתה טוען שהפקיד ממשרד החינוך יודע יותר טוב מה טוב לילד מההורים שלו?
ואם אתה מאמין בשלישי, האם תוכל להסביר מדוע אותו מקטע של החינוך במדינת ישראל המנוהל על ידי פקידים במצב כה גרוע?
ובינתיים 450746
1. ממש לא בהכרח.
2. ממש לא בהכרח.
3. ממש לא בהכרח.
חצי הריון 450742
בדיוק. הבעיה הקטנה היא שהסביבה אליה הילד יגדל אינה סביבה שו''חיסטית כלל, בהיותה משופעת קצבאות, הנחות ופטורים. הכנה לחיים כאלה היא, אולי, אינטרס של ההורה ושל הילד, אבל לא של אלה שיצטרכו לספק את הקצבאות ולמלא את החסר בגלל ההנחות והפטורים. אלה רואים לעצמם זכות לכפות על ההורה את המינימום הנדרש כדי שהילד יוכל לבחור חיים פחות טפיליים בעת הצורך, אם במקרה הוא יפול על הראש וזה מה שיתחשק לו.
חצי הריון 450756
סביבה שו''חיסטית היא מיסטיקה, בדיוק כמו חברה ''מרכסיסטית אמיתית''. ולי אין משהו מעניין לומר על מיסטיקה.

אגב, עברתי קודם אצל סנדלר, עולה מאחת ממדינות חבר העמים. בזמן שטיפל בנעליי הוא סיפר לי שכשהוא גדל הוא חשב ללכת ללמוד מקצוע אחר, אבל אבא שלו לא הסכים וטען שמקצועות טובים הם סנדלר או ספר. אנשים תמיד יצטרכו סנדלרים וספרים, ולא כל מיני מקצועות אינטלקטואליים (כמו מכונאות רכב).
ובינתיים 450747
לא ברורה העמדה.
"הורים רוצים את טובת הילד וידאגו שילמדו מקצוע נחוץ" השאלה למי נחוץ? להורה? לילד? או למדינה?
ובינתיים 450757
השתמשתי בחרדים כדוגמא נגד הטיעון הכלכלי של ''הורים רוצים תמיד את טובת ילדיהם''. ברור שזאת טענה לא נכונה במשמעות שנותנת לה התיאוריה הכלכלית. להורים יש ערכים שמשפיעים על הבחירות שלהם, הורים מוגבלים ע''י הידיעות והכישורים שלהם עצמם, ועוד לא הזכרנו הורים שמנסים להגשים את עצמם דרך ילדיהם לכיוונים שלא תמיד מתאימים לילדים, הורים שמעתיקים דפוסי-גידול הרסניים מהוריהם או הורים ששקועים מדי בעצמם בכדי שיהיה מספיק אכפת להם מילדיהם, כל זמן שהכל פחות או יותר ''בסדר''.
ובינתיים 450764
ועדיין נדמה לי כי קשה להורה לצפות מה טוב עבור בנו, בעצם גם לילד קשה לצפות.
גם אם נקח את ההורה הרגיש לילדו, לא ההרסני, או מגשים ציפיות דרך ילדיו, אלא את ההורה שמבין את ילדו, גם כאן לא נצליח לדעת מהי טובתו. אז מהי ההורות, או החינוך של משרד ממשלתי, שאלה קשה.
בשנים האחרונות נעשה נסיון לשלב בין ההורים למשרד החינוך האם הצליח? אין לי תשובה?
ובענין המצוינות, המחוננות והקשר למדעים, גם כאן אני חושש שההצלחה התאידה בין רצון ההורים שילדהם יסימו מהר את בחינות הבגרות ויגיעו לתואר, לבין מצוינות שתתרום לחברה, משהו כמו אינשטין.
ובינתיים 450798
אני שותף לראיית הקושי. כל מה שאנחנו יכולים לעשות הוא לנסות לעשות טוב.
ובינתיים 450807
מסכים, עכשיו קראתי, כי מתגבשת הצעת חוק לאיתור תלמידים מחוננים. נדמה כי חזרנו לשאלה הבסיסית מה קודם הביצה או התרנגלות.
אם איני טועה ישנה תוכנית למצוינות ואיתור מחוננים.
אז מה הועילו חכמים בתקנתם? גם אם מאתרים מחוננים בכיתה ב' מה יהיה עליהם ביב'. אני זוכר חלק מתלמידי המחוננים שסימו תיכון ללא תעודת בגרות.
אז?
ובינתיים 450813
לא הבנתי את השאלה.
ובינתיים 450815
אם כבר יש תוכנית למחוננים וכיתות מחוננים, למה צריך חוק לאתר מחוננים?
איך קובעים מי מחונן והאם זה לכל החיים, או שצריך להוסיף סעיף של השתדלות ומימוש פוטנציל במהלך הלימודים?
מי ילמד מחוננים?
מה ילמדו המחוננים, כמו היום אבל יותר מהר?
ויש עוד המון שאלות שיש לתת עליהן את הדעת.
ובינתיים 450834
אין לי תשובות לשאלות הללו. אני מתאר לעצמי שיש הגדרות ומדדים למחוננות. לא הוגדרתי כמחונן כך שלא יצא לי להיתקל בנושא, אבל יש אנשי חינוך וחוקרים שזאת היא מומחיותם.
ובינתיים 450835
אם לא יאתרו את המחוננים, איך יידעו את מי לשלוח לכיתות למחוננים?
מחונן זה לכל החיים, כי מדובר בפוטנציאל, לא במימושו.
כשמדובר בלימודים, אז "יותר מהר" פירושו גם "שונה" - כשהם מסיימים את חומר הלימוד הרגיל, נשאר להם זמן לחומרים נוספים.
ובינתיים 450874
חולק עליך.
יותר מהר אינו שונה ,באחריות.
הזמן שנותר אינו מאפשר למימוש עבור חומרים אחרים, פרט לנסיון לרכוש תואר לפני כולם, אבל גם הבגרות נעשתה לפני כולם.
המחונן ילמד וירכוש תואר בכל מצב, השאלה אם איתורו ותיוגו ככזה מועיל לו ולחברה. לדעתי לא, המחקרים מוכיחים כי התלמידים שאותרו כמחוננים אינם מצליחם יותר מתלמידים מוכשרים בכיתות רגילות.
אז למה לבזבז תקציב בתוכנית הנוכחית?
אולי לשנות את תוכנית?
ובינתיים 450875
הממם, אני למדתי שנתיים בתוכנית למחוננים ולא למדנו שם את החומר הרגיל אלא נושאים שלא נלמדים בבית הספר (זו הייתה תוכנית של יום בשבוע, ואת החומר שהכיתה הרגילה שלנו למדה בינתיים היינו צריכים להשלים לבד).
ובינתיים 450876
קימת אפשרות נוספת. מכיתה ג' נאספים כל התלמידים המחוננים בעיר ולומדים יחד עד ליב'.
עד לחטיבת הבינים הם אכן לומדים חומר מועשר ומחטיבת הבינים לומדים לבגרות בהבדל מהותי, בהאצה, בכיתה יב הם סימו כמעט את כל בחינות הבגרות, ואחוז קטן מהתלמידים ממשיך לתואר.
איני יודע איזו תוכנית עדיפה.
מנסיוני תלמיד מחונן הלומד בכיתה רגילה מגיע לאותם ההשגים בפחות לחץ ובכיף.
ובינתיים 450948
ברמת-גן יש כיתת מחוננים רק עד כיתה ח'. בתיכון (ברמת-גן אין חטיבת-ביניים) הם לומדים עם כל השאר.
ובינתיים 451080
בתיכון אוהל שם יש כיתת מחוננים.
ובינתיים 451081
תודה על התיקון. אז: הרבה מהילדים מדרום ר"ג שנשלחו לכיתת המחוננים בצפון ר"ג כשהיו ביסודי, לומדים בתיכון בליך שבדרום במקום באוהל שם שבצפון, למרות ששם אין כיתת מחוננים, ולמרות שאם כילדים צעירים יותר לא הייתה להם בעיה להגיע כל בוקר לצפון, עכשיו צריכה להיות להם אפילו פחות. מה לדעתך הסיבה?
ובינתיים 451179
אני ממש לא מכיר את רמת גן, אבל בתיכונים אין אזורי רישום, אז הסיבה יכולה להיות אחת מאלו:
1. בליך (נחשב) בית ספר טוב יותר, עד כדי כך שכיתה רגילה בו עדיפה על כיתת המחוננים באוהל שם.
2. כי רוב החבר'ה שלהם לומדים בבליך (וזה יותר חשוב להם/להוריהם מקיומה של כיתת המחוננים).
3. אינרציה.
אישית, אני מאמין שזה שילוב של שתי הסיבות האחרונות.
ובינתיים 451180
טעות.
בכל עיר נפתחת כיתת מחוננים אחת בלבד. וגם לא בכל הערים בארץ, בעית תקציב כנראה.
לכן ברמת גן יש כיתה באוהל שם ובבליך לא. אוהל שם ''תפס'' בעלות על הכיתות הנ''ל.
יש תלמידים שמאותרים כמחוננים וההורים מעדיפים שילמדו בכיתה רגילה ביודעין שיגיעו לתיכון רציני.
מנסיוני.
ובינתיים 451185
טוב ויפה, אבל איפה הטעות?
ובינתיים 451190
הטעות שלו היתה בחשיבה מדוע יש באוהל שם כיתת מחוננים וובליך לא.
ניסיתי להסביר שזו חשיבה מערכתית של משרד החינוך והרשויות ולא נקודתית של בית ספר זה או אחר.
ובינתיים 451195
איפה הוא תהה *מדוע* יש באוהל שם כיתת מחוננים ובבליך לא, איפה הוא פתר את התהיה, ואיפה הוא פתר אותה פתרון מוטעה?
ובינתיים 451181
עכש"י אתה צודק, הסיבה היא מספר 2 - סיבה חברתית-גיאוגרפית, וקצת שילוב של שתי הסיבות האחרונות. ועל סיבה מספר 1 עלולה לפרוץ כאן תגרה שתביא לנזקים גופניים ולידיים ורגליים בגבס, אז אנא, איילים, זהירות במשלוח תגובות! :-)
ובינתיים 451607
בבליך הילד מקבל להכריע (יחד עם חבריו לתיכון) את תוצאות הבחירות.
ובינתיים 451067
היה פעם בי''ס מתמטי למחוננים ליד אוניברסיטת ת''א, בו חלק מהתלמידים התחילו את התואר השני לקראת סוף יב.
ובינתיים 451066
אפשר קישור למחקרים ההלו ?
ובינתיים 450779
לך נראה שללמד ילדים תורה כל היום זו טעות, אבל להם זה נראה הדבר הנכון. במה אזרחות, ספרדית, כדורגל וטניס יקדמו אותם? כשיהיה להם חינוך נכון, כבוד ודרך ארץ הם יוכלו לממש את כל מה שחשוב, וכסף זה לא הדבר הכי חשוב בחיים.
ובינתיים 450786
כסף זה אולי לא הדבר הכי חשוב בחיים לזה שמקבל אותו. זה שעובד וקורע את התחת ומגלחים לו את הכסף במיסים בשביל זה שמקבל, זה כן קצת חשוב לו.
ובינתיים 450788
לא יודע, כי אני לא ממש קורע את התחת (אני עובד במשרד ממוזג, וכבר מזמן שכחתי איך נראית טוריה), אבל אני עובד ומשלם (לא מעט) מיסים. אני לרגע לא מזלזל בכסף (לא זה שאני משלם, ולא זה שאין לי), אבל הוא ממש לא הדבר הכי חשוב בחיים שלי.
ובינתיים 450793
יופי, אז תעביר לי תרומה חד פעמית שתפתור לי ולחברי המזיעים לפחות את בעיית המיזוג, אם לא את כל הבעיות האחרות.
ובינתיים 450790
אבל אם זה שמקבל את הכסף הוא קולנוען שעושה סרטים, או להקת מחול שרוקדת בגטקס, זה שעובד מתרונן כל היום על שהוא זכה לממן ממיסיו דברים כה חשובים. גם אם אלו שנהנים מהכסף הם דוברי ערבית זה כיף לשלם מיסים. רק אם מקבלי הכסף הם דוברי יידיש נהיה מאוד קשה לעבוד.
קיבלתי תמורה לאגרה 450794
מהמחול עם הגטקעס ומתיאטרון בית הגפן לפחות נהניתי, ולא זכור לי שנהניתי אי פעם ממישהו שלומד גמרא.
קיבלתי תמורה לאגרה 450799
נו, אז נהנית, ואתה שמח (או לפחות מסכים) לשלם מיסים כדי לתמוך במחול עם הגטקס וכו', אז גם עבורך כסף הוא לא הדבר הכי חשוב חיים (ולמרות זאת אתה לא הולך לקנות מזגנים לכל מיני אלמונים).
  קיבלתי תמורה לאגרה • האייל האלמוני
  קיבלתי תמורה לאגרה • דורון הגלילי
  קיבלתי תמורה לאגרה • האייל האלמוני
  קיבלתי תמורה לאגרה • חרדי
  ובינתיים • האייל האלמוני
  ובינתיים • האייל האלמוני
  ובינתיים • דורון הגלילי
  ובינתיים • האייל האלמוני
  ובינתיים • חרדי
  ובינתיים • האייל האלמוני
  ובינתיים • האייל האלמוני
  ובינתיים • האייל האלמוני
  ובינתיים • מישהו
  ובינתיים • האייל האלמוני
  ובינתיים • מישהו
  ובינתיים • האייל האלמוני
  ובינתיים • מישהו
  ובינתיים • האייל האלמוני
  ובינתיים • דורון הגלילי
  ובינתיים • דורון הגלילי
  ובינתיים • מישהו
  ובינתיים • האייל האלמוני
  ובינתיים • יהונתן בר
  ובינתיים • somebody
  נובמת • יהונתן בר
  נובמת • מישהו
  נובמת • האייל האלמוני
  נובמת • אביב י.
  נובמת • האייל האלמוני
  נובמת • גדי אלכסנדרוביץ'
  נובמת • אביב י.
  נובמת • מישהו
  נובמת • יהונתן בר
  נובמת • מישהו
  ובינתיים • אביב י.
  יעקב? • האייל האלמוני
  יעקב? • האייל האלמוני
  ובינתיים • יהונתן אורן
  ''אלוהים תומך במלך ג'ורג' החמישי, וגם בחרדים'' • סמיילי
  ''אלוהים תומך במלך ג'ורג' החמישי, וגם בחרדים'' • האייל האלמוני

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים