4508
התגובות עד כה העבירו את רוב הנקודות שהיה בדעתי להעביר, ועל כן רק אמחה על גימוד חלקם של הפולנים במאמרך, נקודה שטרם זכתה להתייחסות.

במאמר נכתב: "הפולנים עצמם היו נכבשים וקורבנות בעצמם [כך[, שכל חטאם היה בצפייה פסיבית בעיקרה מהצד ומעט אנטישמיות מושרשת."

לא כך הדבר. הפולנים (והאוקראינים, ואחרים) חוללו פרעות רצח, אונס, שוד וביזה באוכלוסיות אותן רדפו הנאצים. אמת, הם לא התחילו. מעבר למסורת ארוכה של פרעות מקומיות מדי פעם, תוך תיאום עם הנסיך המקומי, הפולנים לא הרחיקו לכת כמו הגרמנים, בוודאי.

אבל במצב שנוצר תחת הכיבוש הנאצי, החליטו חלק (!) מהפולנים שבמלחמה כמו במלחמה, ובכיבוש כל אחד לעצמו. בחדווה לא מוסתרת לעיתים בזזו את שכניהם היהודים, שאת רכושם אולי חמדו זה זמן רב, והסגירו אותם לנאצים או עשו בהם שפטים בעצמם.

על כל האמור לעיל יש לי עדות ממקור ראשון, כך שעל אף שהעם הפולני לא נושא באשמה על שואת המיעוטים במלחה"ע השנייה, יש לו בהחלט כמה מניות בענין, ולא רק כצופה פאסיבי.
פולין האבודה... 4517
פרט לברה''מ, איבדה פולין את מספר האזרחים הגדול ביותר לפלישה הנאצית. אין ספק שהיו חלאות בפולין - בכל מצב כזה, חלאות האדם מקבלות חשיבות רבה יותר מאשר במצבים נורמליים - אבל צריך לזכור שפולין איבדה כשמונה מליון מתושביה לפשעי הנאצים. גם הם עברו שואה.

ואם אתה מוסיף לאנטישמיות הפולנית המסורתית את העובדה שמי שסייע ליהודים להמלט נענש בחומרה, והמיט אסון על משפחתו, האדישות הבלתי נסלחת של הפולנים הופכת למובנת יותר, אם לא לנסלחת יותר.
פולין האבודה... 4527
בין הפולנים היו ''חלאות'' כדבריך, והיו גם חסידי אומות העולם , וביניהם גם אנשים שסכנו את חיי עצמם וחיי בני משפחתם כדי להציל יהודים. אבל היו גם גרמנים חסידי אומות העולם. אי אפשר לשפוט לפי מעשיהם של בודדים , אלא צריך להסתכל על התמונה כולה. זה שהפולנים סבלו מידי הנאצים אינו מהווה שום נימוק בשיפוט על יחסם ליהודים, ועל חלקם בהשמדה. זה גורם נפרד בלתי תלוי.
והתמונה הכללית מאד לא מחמיאה. כדאי להזכיר כאן גם את הסיפור על פליטים יהודיים שהצליחו לשרוד מהמחנות, חזרו לעיירת הולדתם בפולין ונרצחו ע''י המקומיים שלא יכלו לסבול את העובדה ששכיניהם לשעבר אינם מתים.
פולין האבודה... 4545
אכן. כפי שאמרתי, המלחמה הוציאה את המירע מהם. כמו כל עם אחר במצב דומה, יש להניח.

בתגובה המקורית התכוונתי לכתוב (אך שכחתי) שאין לי שום ספק שלו התחולל במדינתנו (חלילה) רצח-עם כלשהו, תופעות הביזה, השוד, ההלשנות, האונס והרצח היו מתגלות כאן במלוא זוועתן. כן, כן, יהודים רחמניים היו בוזזים מכל הבא ליד, מלשינים על המיעוט הנרדף התורן, וכן הלאה.

גם כן עם נבחר...
פולין האבודה... 4557
בעיתון הבוקר כתבו שחנות בקרית שמונה נבזזה לאחר התקפת הקטיושות האחרונה. צרף את זה לביזה שהתרחשה בעת מלחמת המפרץ, ולעובדה שכמה קיבוצים ברמת הגולן נבזזו על ידי החיילים הישראלים שכבשו אותם מחדש, ותראה שאנחנו לא צריכים לחכות לקריסת כל המערכות כדי לעסוק בביזה.

"עם נבחר"? אלפי יהודים בחרו לשמש כקאפו במחנות הריכוז. מה אנחנו באים בתלונות לפולנים?
פולין האבודה... 4569
יוסי, האם לא היית זה אתה שהבדלת בין הרג אזרחים להרג חיילים במדים?

כמה מההרוגים הפולנים היו חיילים בצבא פולין?
פולין האבודה... 4586
מעט מאד, יחסית. הצבא הפולני רוסק תוך שבועיים בערך, ואם אני זוכר נכון, מספר אבדותיו נע סביב ה300,000- הרוגים. טבח קאטין, שבו נרצחו למעלה מ10,000- קצינים פולנים, יוחס במשך שנים רבות מאד לגרמנים; אלא שלאחר נפילת מסך הברזל, צצו המסמכים שמעידים שהוא בוצע על ידי הנ.ק.וו.ד., שהשתמש בקליעים גרמנים.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים