אטום 45123
בימים אלה עולה על הבמה הצגה חדשה בשם "אטום". ושם מועלה סצינריו הדומה מאוד לזה שבו דנתי בכתבה זאת , שבעתיד תשתלט קבוצה אולטרה דתית על המדינה ותשתמש בנשק הגרעיני כדי לקרב את בוא המשיח. הנושא כבר מעורר סערה אם כי כמובן אין בו כל חדש.
זהו מחזה של "מדע בדיוני " ז'אנר שלמיטב ידיעתי הוא נדיר מאוד בתיאטרון.
כתבה במעריב על מחזה זה יש כאן :
אטום 45397
ועוד כתבה קצרה על אטום :
כן, כן. אני מתכוון לעקוב כאן אחרי הויכוח על המחזה שנראה כאילו יצא מתוך דפי המאמר הזה ( ומי יודע אולי המחבר קרא את המאמר הזה ? ...).
אטום 45407
אילו המחזה היה מעיז להחשיד את העולים החדשים, הערבים, הדרוזים או ההומואים בכוונות דומות, האדמה היתה רועדת. אבל כיוון שהמחזה עוסק בחרדים כל העללה נוספת מותרת. זו בושה וחרפה שמחזות שפלים כאלה מקבלים במה בתיאטרון ישראלי נחשב כמו הקאמרי, ואין פוצה פה ומצפצף בציבור התל-אביבי ה'נאור'. בפעם האחרונה שבמאי מתלהם העיז להציג כך את הציבור הדתי, הוא נאלץ לחפש במה בגרמניה, וגם שם הקהל התרבותי לא ידע איך לאכול את האנטישמיות הזולה שמכר.

עצם העובדה שמתי גולן ממשיך לקבל פיתחון-פה באמצעי תקשורת ציבוריים עם דעות כאלה על ציבור בישראל, ראויה לגנאי. בפתח התכנייה נכתב: "החשש מפני חרדים בישראל הוא כמו מזג האוויר. כולם מדברים וחושבים על כך, אבל אף אחד לא עושה דבר ממשי בעניין. רבים רואים בהשתלטות החרדית סכנה גדולה לקיום המדינה כפי שהיא כיום, אולם הרוב החילוני במדינה ממשיך לתת לחרדים את האמצעים והכוח לגדול, להתפשט, ולבסוף אולי להשתלט עליהם." - אדם החושש מפני הגידול במספר החרדים במדינה אינו ראוי לבמה ציבורית.

בושה וחרפה.
אכן. 45423
אבל מה עם אדם החושש מגידול במספר אוכלוסיית מיעוט אחרת?
צורה יצירתית להביע חששות 45425
גם אני חושש מהמשך הגידול במספר הערבים הישראלים, מחשש לאבדן היכולת לשמור על משהו מצביונה היהודי של המדינה מבלי לאבד את שביבי הדמוקרטיה במשטרה. עם זאת, אין לי משהו נגד ערבים באשר הם ערבים, מעולם לא באתי בטענות אליהם על כך שהם מוסיפים לגדול ולדרוש לעצמם זכויות כאזרחי המדינה, ולא יעלה על דעתי לחבר מחזות בדיוניים בגנותם. למותר לציין כי הייתי מגנה את תיאטרון הקאמרי ומתי גולן גם אם המחזה היה טופל האשמות על ערבים, או על כל מיעוט אחר במדינה המוכה הזו.
אטום 46628
אכן, דברי ההסבר של גולן לא ממש תורמות להפיכת המחזה הזה לסביר, אך אילולא הם, ניתן היה לראות מסר שהוא כן חשוב בימינו הטרופים - היכולת של ניהול קמפיין נכון ליצור מועמד מצליח מכלום, עשויה לשרת את מתנגדי הדמוקרטיה ולהביא להפלתה. מדובר פה בבעיה שצריך לבחון אותה לעומק ולדון בה ברצינות, בלי קשר לשאלת החרדים.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים