בקרוב ביו"ש? 451831
נראה שאבו מאזן (בעידוד ישראל) מפרק את גדודי חללי אל אקצא, שבלמו (כנראה) את התפשטות החמאס ליו"ש. לא ברור אם זו מטרת הפירוק ואם זו כוונתו של אבו מאזן, אבל אחרי הכניעה המהירה בעזה אני חושד שהוא מסייע לחמאס.
בקרוב ביו"ש? 452228
לא בטוח שזה דווקא סיוע לחמאס, אבל זה המשך ישיר של ''ניעור המנגנון'' מנאמני ערפאת וממשיכיו, שרבים מהם מרוכזים בגדודי אל אקצא.
בקרוב ביו"ש? 452301
טוב שחזרת! אתה יכול להסתכל על דיון 2763?

(הזהרה - כל התגובה מבוססת על קטעי חדשות והשערות מעורפלות. מי שנוטה להתרגז כשהוא קורא שטויות מתבקש לדלג.)
בתור נאמני ערפאת הם צייתו מהר מדי להוראה של אבו מאזן (סלאם פיאד בעצם).
ביו"ש, כמו בעזה, יש תומכי חמאס רבים, אם להסתמך על הבחירות האחרונות. מי שמנע מהחמאס לשלוט בערי יו"ש הם חללי אל אקצא. עכשיו שאבו מאזן מפרק את חללי אל אקצא מנשקם, וצה"ל כנראה ימשיך להימנע מלהתערב בסכסוכים פנימיים (פרט למעצרי מבוקשים), הדרך של חמאס להשתלט על יו"ש סלולה (כלומר - אבו מאזן יכול בקלות לפנות להם את הדרך, כפי שעשה בעזה).
בצעדים של "ניעור המנגנון" נראה שאבו מאזן מפנה דרך לחמאס לא רק לשלוט ברשות הפלסטינית אלא גם להיכנס לאש"פ.
בקרוב ביו"ש? 452379
אבו מאזן אינו אוסף נשק מחללי אל אקצה. הוא אוסף מהם את הנשק ומאוחר יותר יחזיר להם אותו כאנשי מערכת הביטחון הפלסטינאית.
בקרוב ביו"ש? 452382
אני הייתי הרבה יותר רגוע אם רק אלה שאינם חללים יפורקו מנשקם.
בקרוב ביו"ש? 452390
(אם אפשר להסתמך על ynet:)
'המבוקשים ישתלבו במנגנוני הבטחון אך לא ישאו נשק'

גם אם ישאו נשק, הארגון עצמו יחדל להתקיים כארגון עצמאי, כך שאם החמאס ינסה להשתלט על ג'נין ומנגנוני הבטחון של הפתח יכנעו, גם גדודי חללי אל אקצא לא ילחמו.
בקרוב ביו"ש? 452394
זה היה קורה גם אם חללי אל אקצה לא היו מוסרים את נשקיהם. אנשים שהתרגלו להיות בעלי כוח -לא יותרו על הכוח ללא מאבק. אולי הם מסרו כמה עשרות רובים בזמן שיש להם כמה מאות וההסכם היה שהם לא יסתובבו עימם בגלוי.
בקרוב ביו"ש? 452397
מה היה קורה? הם היו משולבים במנגנוני הבטחון? אולי. ועדיין - הארגון עצמו כפוף עכשיו ישירות לאבו-מאזן.
בעלי כח לעתים מוותרים בלי מאבק, כמו שדחלאן נעלם וויתר על עזה.
בקרוב ביו"ש? 452658
(לא ממש חזרתי - ויש לי זמן רק לתגובות קצרות. אתה שואל שאלות מצויינות, גם בדיון האחר, ונדרש הרבה זמן שאין לי כרגע לענות עליהן).
לגבי נושא המבוקשים: הן פיאד והן ישראל מציעים להם תמריצים חזקים להתפרק מנשקם ולהצטרף למנגנון המרכזי, ורובם נענים במהירות, וזה אכן יכול להעיד שהרוב בחללי אל אקצא כיום הם תומכי אבו מאזן. אבל אם זה כך, הם חייבים לדעת באותה נשימה שזה משהו שאינו זמני, והחמאס אינו ממתין מעבר לפינה, ולכן אני עדיין סבור שהמהלך אינו בהכרח הכנה להשתלטות החמאס בגדה (למרות שזה אפשרי).
בקרוב ביו"ש? 452478
מה עם האפשרות שאבו-מאזן מתנגד לטירור ומנצל את ההזדמנות כדי לנסות לצמצם נגע זה במחנהו?
בקרוב ביו"ש? 452481
אבו מאזן הוא ערבי, אז זה לא סביר.
בקרוב ביו"ש? 452497
איזו הזדמנות? למה עכשיו קל יותר לפרק את חללי אל אקצא משהיה בשלוש השנים האחרונות? למה בג'נין הוא יכול לקחת מהם את הנשק אבל בעזה הוא לא הצליח (אם בכלל ניסה) למנוע מהם לירות קסאמים?
בקרוב ביו"ש? 452636
איזו הזדמנות?
עתה יש לפת"ח על כל פלגיו אוייב משותף ומיידי, המלכד אותם (מעט), גם מן הפחד ממנו, וגם כדי להנות מן הכספים שאבו-מאזן מקבל כדי לשלם משכורות, הנמנעות מאחיהם ברצועה.

למה עכשיו קל יותר לפרק את חללי אל אקצא משהיה בשלוש השנים האחרונות?
רק מעט יותר קל, מן הסיבה לעיל. זה עדיין בלתי אפשרי.

למה בג'נין הוא יכול לקחת מהם את הנשק אבל בעזה הוא לא הצליח (אם בכלל ניסה) למנוע מהם לירות קסאמים?
הוא לא יכול לקחת מהם את הנשק (למעט פה ושם).
הוא ניסה למנוע מהם קסאמים, אבל הבין בשלב מוקדם שזה חסר סיכוי לחלוטין.

דעתי היא שאבו-מאזן מתנגד כבר כמה שנים לטירור - כמיטב יכולתו הדלה. אלא שאין לו סיכוי ולכן צריך לעזור לו במשורה לכל היותר (גם כי סיוע מאיתנו רק יחליש אותו).
בקרוב ביו"ש? 452694
ודעתי היא שאבו מאזן פחות חלש ממה שהוא רוצה שנראה. הוא מחזיק מעמד לא רע בראש הראשות הפלסטינית, למרות כל צרותיו מבית ומחוץ, ומנגנוני הבטחון של הפתח עדיין סרים למרותו. אם הוא היה מורה בזמן לכוחותיו בעזה לעצור את החמאס הם היו נלחמים, ואולי גם מנצחים, ולא היו נכנעים תוך פחות משבוע.
אבל דחלאן ברח, אבו מאזן שתק, ופתח מסר את עזה לחמאס. ואז אבו מאזן הקים את ממשלת החירום, והתוצאה היא שכספי הסיוע יוכלו לזרום לרשות - גם ליו''ש וגם לעזה.
בקרוב ביו"ש? 452712
נשמע הגיוני, אם כי, כאמור, אין זו דעתי.
באופן כללי, אני נוטה לייחס לפוליטיקאים פחות תיחכום מכפי שאולי נדמה.
בקרוב ביו"ש? 453909
עדיין הוא חלש כי אין לו תמיכה עממית. אם יבחרו בו, זה יהיה תוך סתימת האף.
בקרוב ביו"ש? 454771
למה הוא צריך תמיכה עממית כדי להורות למנגנוני הבטחון להילחם נגד התקפות החמאס על משרדי הפת'ח? פקודות כאלו מותנות במשאל עם?
בקרוב ביו"ש? 454778
מאד קל ליעץ ולדרוש מהשכנים לנהל מלחמת אזרחים. במיוחד כשהמדינה שדורשת, מתנהלת באימפוטנטיות מדהימה כלפי הקוראים תגר על חוקיות ממשלתה.
בקרוב ביו"ש? 454954
מלחמת האזרחים כבר היתה, והיא היתה פחות מלחמת אזרחים מקרב מיליציות שבו אש''ף נכנע. אני לא דורש מאבו מאזן לעשות דבר, ולא מצפה ממנו לעשות דבר, אני טוען שהוא תומך בחמאס ולא ברור אם בשוגג או במזיד.

מדינת ישראל, ובעיקר משטרת ישראל, מתנהגת באלימות מדהימה כלפי הקוראים תיגר על ממשלתה, בין אם הם מקבלים את חוקיותה ובין אם לא. גם זו אמפוטנטיות, אני משער.
בקרוב ביו"ש? 454961
* פת'ח, לא אש"ף. לוקח זמן לקלוט שזה לא אותו דבר.
בקרוב ביו"ש? 454967
לא הבנתי מה כתבת.
בקרוב ביו"ש? 454976
1. אני (לא מדבר בשם שום מדינה, וגם) לא מציע לאבו מאזן דבר. בפעולותיו הוא סייע (בשוגג או במזיד) לחמאס להשתלט על עזה, ואני חושד שכך יקרה גם ביהודה ושומרון.

2. מדינת ישראל פועלת באלימות כלפי אזרחים הקוראים תיגר על ממשלתה. אני מסכים אתך שזו אימפוטנטיות, אבל נראה שאנו חלוקים לגבי העובדות ומגיעים לאותה מסקנה.
"ואם האלימות תכפה את עצמה?" 532359
לגבי המשפט הלפני אחרון, מתוך ראיונות שהעניק בימים האחרונים יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס/אבו-מאזן ליומונים אל-שרק אל-אוסט ואל-אהראם, בתרגום של ממרי - http://www.memri.org.il/cgi-webaxy/sal/sal.pl?lang=h... - דורש מנוי בתשלום:
עבאס:..."לא אפנה לאלימות. תגררו אותנו לאן שתרצו, אך אני לא אשוב לאלימות."

שאלה: "ואם האלימות תכפה את עצמה?"
עבאס: "לא עליי. אני לא אסכים... לא אסכים לאלימות, לא לטרור, לא ליריות ולא לאינתיפאדה צבאית... לחלוטין לא אסכים לכך."

שאלה: "אבל אתה תומך במאבק עממי לא אלים?"
עבאס: "אכן, זכות הציבור להפגין. זכותם של [תושבי] נעלין ובלעין לצאת ולהשמיע את קולם נגד הגדר. זכותם של תושבי ירושלים למחות על כיבוש בתיהם ועל הריסתם, אך אני שב ואומר: אינני רוצה אלימות צבאית משום שהיא תהרוס אותנו... אינני מוכן שהארץ תיהרס פעם נוספת לאחר שהיא נבנתה.""

לגבי המשפט האחרון - צריך לסייגו בכך שלרש"פ בהנהגתו של אבו-מאזן ישנו תפקיד חשוב בצמצום האלימות בגדה המערבית בשנים האחרונות. הבעייה היא שכמו שזה נראה כיום (גם לפי סקרים עצמאיים הנערכים שם מדי פעם) שקט זה אכן קשור הדוקות לאישיותו החריגה מאוד של הראיס.
"ואם האלימות תכפה את עצמה?" 532413
"לגבי המשפט האחרון" - בתגובה 452636 .

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים