לעקוף? 452782
כתבו את זה לפני באייל בהזדמנויות קודמות, אבל הפעם אני אהיה הראשון למחות נגד הניסוח ''החוק נועד לעקוף את החלטת בית המשפט'', שרומזת כאילו החלטת בית המשפט היא הנתון המוצק והיסודי, ואולי אף המוצדק, והחוק של הכנסת הוא תחמון. לא - בית המשפט אמור רק לפרש את חוקי הכנסת, וזהו בדיוק תפקידה של הכנסת להכתיב ככל האפשר את החלטות בית המשפט. אני מודה שלא קל למצוא ניסוח תקין יותר, אבל אני מציע להחליף ''לעקוף'' ב''לסתור''.
לעקוף? 452794
נשמע כמו התפתלות. החוק הכללי הוא שילוב של חוקי הכנסת ופרשנות ביה''מ (עע תקדימים)
לעקוף? 452808
החקיקות שנעשות בכנסת הן לא פעם תחמון.
הגישה שאתה מציג היא דניאל פרידמנית מובהקת- המשפט תמיד כפוף לכנסת, אינו מנגנון בקרה ופיקוח.
הכנסת מחוקקת לא פעם חוקים אוויליים, כמו זה, ותפקידו של בית המשפט הוא לעגן את זה במציאות המשפטית, דבר שלא תמיד קל לעשות נוכח חוסר ההגיון והסבירות של החוקים הנ''ל. לכן, וגם בגלל שלשופטים יש דיעות אישיות, אותן הם מערבים מן הסתם בשיקוליהם, למעשה הופכת מערכת המשפט לא פעם למכבסה הציבורית של המדינה.
לעקוף? 452819
תפקידה של הכנסת (בעזרת יועצים משפטיים שיש לגופים שונים בה, לדוגמה) הוא לחוקק חוקים "מעגנים במציאות המשפטית" כדבריך.

דרך אגב, הצעת החוק הזו אינה חוק. היא עברה רק בקריאה טרומית. היא צריכה לעבור עוד שני סיבובים בוועדות הכנסת לפני שתנוסח בצורה סופית.

ואם היא כל־כך מפריעה לך - מה אתה עשית כדי שהיא לא תעבור?
לעקוף? 452821
אני יודע שהיא עברה רק בקריאה טרומית אבל זה מספיק בשביל להעמיד אותי על הרגליים האחוריות.

מה אני עושה כדי שהיא לא תעבור? כותב פה.
לעקוף? 452833
היא עברה רק בקריאה טרומית, אבל הצביעו בעדה יותר ממחצית חברי הכנסת בפועל - לא רק באחוזים.
קרי: היא עברה, נקודה.
החרפה כבר קיימת.
לעקוף? 452850
אני לא רוצה להיכנס לויכוח באילו נסיבות יכול או צריך בית המשפט לסתור את חוקי הכנסת. יכול להיות שיש נסיבות כאלו, ויכול להיות שהחוק הנוכחי הוא כזה. אבל לפחות ברירת המחדל היא שהכנסת היא הריבון, ובית המשפט רק מפרש. אם יש בעיה בחוק הנוכחי, הבעיה היא בסתירתו לחוקים קיימים או למוסר, לא בסתירתו לפסיקת בית המשפט. ואם בכלל אחד משני המוסדות נמצא במעמד לעקוף את השני, אז הכיוון הוא הפוך (שוב, בלי קשר לשאלה מי צודק יותר).
לעקוף? 452870
אפשר גם להגיד אותו דבר אבל להפך

שבית המשפט (או במקרה הזה היועץ המשפטי לממשלה) מחליטים מדי פעם החלטות אוויליות שמחייבות את הכנסת להתערב בחקיקה כדי לעגן את זה במציאות האמיתית הלא משפטית (מזה?)

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים