אני 453329
אני חושב שהיה זה הרב מאיר כהנא זצ"ל, שהצביע לראשונה על הגיחוך שבמסמך העצמאות וכינה אותו מסמך סכיזופרני.

מדינה "יהודית דמוקרטית" זה אוקסימורון, הסתירה עמוקה מכדי שאפשר יהיה ליישב אותה. הפתרון פשוט: רוצים להיות "נאורים"? רוצים להיות "ליברליים"? בטלו בבקשה את חוק השבות הגזעני והפכו למדינת כלל אזרחיה, בצעו את ההתאבדות הלאומית שעליה הערבים חולמים.

איזו שטות ואוולת היא, לכונן מצד אחד עקרון לפיו "כל אזרחי ישראל שווים ולא תיהיה אפליה על רקע דת, גזע ומין", ומצד שני לקבוע בחוק שרק יהודים זכאים לקבל בישראל אזרחות...הצביעות כאן זועקת לשמים.

על מדינת ישראל להבין שהיא מדינתו של העם היהודי ולא של כל אזרחיה, ועל כל היא איננה צריכה להתייחס באותו אופן ליהודי ולערבי.

לגבי ההשוואה: ארה"ב איננה מדינת לאום. החלטה למכור אדמות בניו יורק רק ללבנים איננה לגיטימית, ובצדק, כי כאמור, ארה"ב מעולם לא הגדירה את עצמה כ"מדינת הגזע הלבן". לאפליה כזאת אין שום נימוק רציונלי ולכן היא גזענות. מכירת אדמות ישראליות ליהודים איננה גזענות (מונח מצחיק, מאחר ואנחננו והערבים שייכים לאותו הגזע השמי), אלא דאגה לעתיד קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית.
בשבחי הצביעות 453346
אני מעדיף צביע על נבל.

יש לך שני עקרונות סותרים. הצמדות מוחלטת לעקרון הראשון הופכת אותך לנבל. הצמדות מוחלטת לשני הופכת אותך לטיפש.
האדם הסביר ימשיך להחזיק בשני העקרונות הסותרים, כשהוא משתמש בשיקול דעת כדי להחליט מתי להפעיל כל אחד מהם. אתה קורא לזה צביעות. אני קורה לזה בגרות.
mousomer 453365
אמרת יפה - אדם סביר ישתמש בשיקול דעת וכו'. הבעיה היא שהמדינה שלנו מורכבת מיותר מדי "בני אדם סבירים", נוסף על כך, ידוע שעל כל 2 יהודים יש 3 דעות...

כך שהצמדות לשני עקרונות סותרים יצרו מצבים רבים מדי של ערפול, מה שיגרום לויכוחים ולמלחמות אזרחים קטנות שוב ושוב, הדיסוננט הזה יעלה שוב ושוב עד שמישהו יטרח להגדיר את הדברים כמו שצריך.

החיים מורכבים מספיק, ממש אין צורך להוסיף ולסבך אותם באופן מלאכותי, למרות שאנחנו היהודים טובים בזה מאד...אנחנו מסבכים אפילו את הפשוט.

זה יותר מאשר צביעות. זו סכיזופרניה. אם לא נגדיר את דמותה של המדינה כל אחד יפרש אותה לפי ראות עיניו ויהיה בטוח שהוא צודק, והדיסוננט הזה לא יעלם לעולם.

חייבים להגדיר למדינה זהות ברורה. היא לא יכולה להמשיך לשאוף להיות "דמוקרטית ויהודית" כי כמו שראית בינתיים היא לא זה ולא זה. אי אפשר לאמץ שתי זהויות סותרות כ"כ.
איאפשר? 453481
ולי נדמה שאנחנו עושים את זה כבר 60 שנה...

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים